Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerDevlet Bankaları Hangileridir 2024 En Güncel Kamu Bankaları

Son Yazılar

Devlet Bankaları Hangileridir 2024 En Güncel Kamu Bankaları

2024 yılında ülkemizde bulunan devlet bankaları hangileridir? İşte en güncel kamu bankaları listesini, kredi faiz oranları ile birlikte sayfamızda bulacaksınız.

Ülkemizdeki devlet bankaları hangileridir, merak ediliyor. Aslında Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank kamu bankaları arasında bilinen işletmeler. Fakat bunlarla birlikte başka devlet bankaları da var, işte bu sayfamızda sizlerle merak edilen bu sorunun cevabını vereceğiz.

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi bilinen devlet bankaları haricinde aslında 7 tane dana kamu bankası var. İşte Türkiye’deki kamu bankaları arasında sayılan 10 işletme.

Devlet bankaları hangileridir?

2024 yılında ülkemizde faaliyet gösteren devlet bankaları:

 • T.C. Ziraat Bankası
 • T.C. Ziraat Katılım Bankası
 • T.C. Vakıfbank
 • T.C. Vakıf Katılım Bankası
 • T.C. Halk Bankası
 • T.C. İller Bankası (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)
 • T.C. Türk Eximbank (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)
 • T.C. Türkiye Kalkınma Bankası (Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları)
 • T.C. Birleşik Fon Bankası (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna Devredilen Bankalar)

Kredi Çekeceğiniz Devlet Bankaları Hangileridir?

2024 yılında ülkemizde faaliyet gösteren devlet bankaları yukarıda gördüğünüz gibidir.

Bu kamu bankaları arasında ise yalnızca 3 bankadan kredi çekebilirsiniz, bu bankalar:

 • Ziraat Bank
 • Halk Bank
 • Vakıf Bank

Türkiye’deki Devlet Bankaları

Kamu mevduat bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olmak üzere 3 tanedir. Bu bankalar devlet ait bankalar olup mevduat bankası kapsamında hizmet vermektedirler. Devlet destekli banka olarak nitelendirilen kamu mevduat bankaları, özel bankalar gibi kişilere ya da kurumlara değil devlete ait bankalardır.

Ziraat Bankası

En bilinen devlet bankalarından bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Ülkemizde ilk kurulan banka olan Ziraat Bankası, 1863 yılından bu yana hizmet vermektedir. Özel bankalara göre daha düşük oranlarda faiz imkanı sunan Ziraat Bankası, devlet bankaları içinde en çok tercih edilen bankadır.

Halk Bankası

1933’te kurulan Halk Bankası, açıldığı dönemde daha çok sanayiye ve ticaret alanlarına destek vermek amacıyla faaliyete başladı. Daha sonra ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve diğer kredi türlerinde uygun faiz oranları ile müşterilerin ihtiyaçlarına çözüm üretmeye başladı.

Vakıfbank

Türkiye Vakıflar Bankası olarak da bilinen Vakıfbank’ı 1954’te Adnan Menderes kurmuştur. Avusturya, Almanya, Kıbrıs, Amerika, Bahreyn ve Irak dahil olmak üzere yurtdışında toplam 6 ülkede şubesi vardır.

Kamu Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası kamu tarafından desteklenen katılım bankalarıdır. Faizsizlik prensipleri doğrultusunda çalışan katılım bankaları tasarruf sahiplerinden fon toplar ve bu fonu ticaret ve sanayide değerlendirirler. Elde ettikleri karı ya da zararı tasarruf sahipleri ile paylaşırlar.

Ziraat Katılım Bankası

2015 yılında 675 milyon TL sermaye ile kurulan Ziraat Katılım Bankası’nda ilk hesap açan kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ziraat Katılım Bankası’nın ülke genelinde 45 şubesi bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası

2015 yılında 805 milyon TL sermaye ile kurulan Vakıf Katılım Bankası, anonim bir şirkettir. Bankanın yüzde 99’luk sermayesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, kalan yüzde 1’lik sermaye eşit olarak Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam Vakfı’na aittir.

Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Kamu mevduat bankaları olarak da bilinen kalkınma ve yatırım bankaları Türk Eximbank, İller Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası’dır. Bu bankalar hem resmi kuruluşların hem de özel kuruluşların yatırımları için finansman olarak görev yaparlar. Diğer bankaların aksine mevduat fonu kabul etmezler.

Türk Eximbank

Türkiye İhracat Kredi Bankası olarak da bilinen Türk Eximbank, 1987 yılında kurulmuştur. İhracatı geliştirmek amacıyla kurulan Eximbank; ihracatçılara, imalatçılara, yurt dışında çalışmalar yürüten müteahhit ve girişimcilere kredi, nakit, sigorta ve garanti programları sağlamaktadır.

İller Bankası

1933 yılında kurulan ve İlbank olarak da bilinen İller Bankası, 15 milyon TL sermaye ile hizmete başladı. İl özel idarelerine ve belediyelere fon ve kredi sağlayan İller Bankası; bankacılık ve finans, mühendislik ve danışmanlık konularında faaliyet göstermektedir.

Türkiye Kalkınma Bankası

1975 yılında kurulan, Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak da bilinen Türkiye Kalkınma Bankası; sanayi, turizm, eğitim, enerji ve sağlık gibi sektörlerde hizmet veren işletmelere finansman sağlamaktadır.

Fona Devredilen Bankalar (TMSF Bankaları)

TMSF bankaları Birleşik Fon Bankası ve Adabank’tır. Yolsuzlukları önlemek amacıyla kurulan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tasarruf sahiplerinin haklarını koruyabilmek için, yolsuzluk yaptıkları tespit edilen bankaları fona dahil etmektedir. Fona aktarılan bankalar kamuya bağlı olarak faaliyetlerine devam ederler.

En İyi Devlet Bankası Hangisi?

Devlet bankaları içinde kredi faiz oranlarına göre dönem dönem bazı bankalar daha avantajlı kampanyalar sunmaktadırlar. Ancak piyasa koşulları devamlı değiştiği için, bir dönem avantajlı olan seçenekler başka bir zaman dezavantajlı olabilmektedir. Bunun en iyi örneğini konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde görebiliriz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!