Pazar, Nisan 14, 2024
Ana Sayfaİş HayatıDevOps Engineer Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

Son Yazılar

DevOps Engineer Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

DevOps mühendisi (engineer) olmakla ilgileniyorsanız, kendinizi hazırlamak için yapmanız gereken birkaç şey var. İşte size yardımcı olacak adım adım bir kılavuz.

Geleneksel bir organizasyonel ortamda, bir ürün piyasaya sürülmeden önce, proje başlatma aşamasından geliştirme ve işletme aşamalarına kadar birkaç aşamadan geçer. Bununla birlikte, ileri görüşlü kuruluşlar, bir ürünü geliştirmeden operasyonlara aktarmak için harcanan zamanı daha fazla ürün oluşturmak için kullanabileceklerini keşfediyorlar, bu da zamandan ve maliyetten tasarruf sağlıyor. Böylece geliştirme (dev) ve operasyon (ops) süreçleri birleştirildi ve DevOps mühendisi adı verilen hibrit bir mühendis ortaya çıktı. Peki, DevOps engineer nasıl olunur öğrenmek için okumaya devam edin.

1. DevOps Kültürünü Öğrenin

DevOps kültürü, yazılım geliştiriciler ve diğer BT personeli arasında iletişimi, işbirliğini ve entegrasyonu sağlayan yol gösterici ilkeleri, normları ve en iyi uygulamaları ifade eder. DevOps kültürünün yol gösterici ilkeleri, zamandan tasarruf etmek, hataları önlemek ve sürekli entegrasyon ve teslim sağlamak için görevleri otomatikleştiriyor. Ayrıca, optimum performansı sağlamak ve olası dezavantajları belirlemek için geliştirilen yazılım ve sistemlerin performansının izlenmesini de içerir.

DevOps’ta yer alan aşamalar arasında, bir ürünün algoritmasının yazıldığı planlama aşaması; algoritmayı bir ürüne dönüştüren oluşturma aşaması; tüm hataların tanımlandığı ve düzeltildiği test aşaması; son kullanıcılara sunulduğu dağıtım aşaması ve tam işlevselliği sağlamak için ürünün izlendiği izleme aşaması.

Ek olarak, DevOps mühendisliği çok sayıda yazılım geliştirme ve sistem yönetimi içerir. Bu nedenle, yazılım geliştirme yaşam döngüsü hakkında derinlemesine bir bilgiye sahip olmalısınız.

Peki DevOps engineer nasıl olunur, ne iş yapar… İşte cevaplar.

2. Kodlamayı ve Komutları Anlayın

DevOps mühendisleri, yürütülmesi bir derleyici veya yorumlayıcı gibi belirli bir bilgisayar programıyla sınırlı olmayan kodlar yazarak modeller veya yazılımlar geliştirir. C++ gibi en yaygın programlama dilleri bir derleyici üzerinde yürütülen diller olsa da DevOps mühendisleri ayrıca bir yorumlayıcı üzerinde çalışan ve betik dilleri olarak adlandırılan programlama dillerini kullanır. Bu nedenle, farklı programlama dillerine aşina olmalısınız.

Komut dosyası oluşturma, birer birer yorumlanan ve yürütülen kodların yazılmasını içerir. Kodlama, yazılım programları oluşturmayı içerirken, komut dosyası oluşturma süreci otomatikleştirir. Genel olarak, betik dillerini öğrenmek ve kullanmak C++ gibi derlenmiş dillere göre daha kolay ve daha hızlıdır. Bu nedenle, bir DevOps mühendisi olarak, JavaScript gibi betik dillerine aşina olmalısınız.

3. Programlama Dillerini ve Çevik Metodolojiyi Öğrenin

DevOps, yazılım geliştirmeyi içerdiğinden, programlama dillerinde akıcılık, sahip olmanız gereken en önemli beceridir. DevOps mühendislerinin DevOps araçlarıyla birlikte çalıştığı başlıca programlama dilleri Python ve Ruby’dir. Ayrıca, DevOps mühendislerinin Linux temellerini bilmesi gerekir.

Ayrıca, zaman içinde çeşitli yazılımlar geliştirmeniz istenecektir. Sonuç olarak, DevOps yaşam döngüsü sırasında zaman kazanmak için çevik geliştirme yöntemini kullanmalısınız. Çevik geliştirme, yinelemeli yazılım geliştirme yöntemini tanımlamak için kullanılır.

Yinelemeli yazılım geliştirme, işi sprint adı verilen kısa artışlarla, genellikle bir ila dört hafta arasında tamamlamayı ve böylece DevOps yaşam döngüsünü kısaltmayı içerir. Çevik geliştirme yönteminin kullanılması, daha kısa sürede artan üretime olanak tanır. Bu nedenle, çevik metodolojiyi öğrenmeniz yardımcı olacaktır.

4. Profesyonel Sertifika Alın

devops engineer nasıl olunur

DevOps mühendisleri, mesleğe başlamak için genellikle yazılım mühendisliği veya diğer bilgisayar mühendisliği disiplinlerinde lisans eğitimi alırlar. Ancak, DevOps mühendisliğinin inceliklerini öğrenmek için kaydolabileceğiniz birkaç çevrimiçi sertifika programı vardır.

Mesleki sertifikalar, size meslekte ihtiyaç duyulan teknik bilgi birikimini ve ilgili becerileri kazandırdıkları için özellikle önemlidir. Ayrıca, sertifika almak, istihdam edilebilirliğinizi artırmanın harika bir yoludur. İşte başlayabileceğiniz en iyi sertifika programlarından bazıları:

5. Otomasyon Araçlarını ve Sistemlerini Nasıl Kullanacağınızı ve Bakımını Yapacağınızı Öğrenin

DevOps’ta kullanılan otomasyon araçları, geliştirme ve operasyon ekipleri arasında sürekli geri bildirim sağlayan görevlerde veya süreçlerde tekrarlanan insan girdisini azaltmak için oluşturulur, böylece yinelemeli güncellemelerin üretimdeki uygulamalara hızlı bir şekilde dağıtılmasına olanak tanır.

Otomasyon, süreçleri hızlandırmanıza ve ölçeklendirmenize ve sürekli entegrasyon, teslimat ve dağıtım oluşturmanıza yardımcı olur. Bu nedenle DevOps mühendisleri, sürekli entegrasyon ve devreye alma (CICD) işlem hatları geliştirmek için otomasyon araçlarını nasıl kullanacaklarını bilmelidir.

Robotik süreçler, BT otomasyonu, iş otomasyonu, makine öğrenimi ve yapay zeka dahil olmak üzere çeşitli otomasyon türleri vardır. Bazı yaygın DevOps otomasyon araçlarını bilmelisiniz: Kubernetes, GitHub ve Jenkins.

Buraya kadar DevOps engineer nasıl olunur sorusuna bazı cevaplar verdik. Fakat bunlardan daha fazlası da var elbette.

6. Bulut Bilişimi Anlayın

Esnekliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği geliştirdiği için birçok kuruluş altyapılarını bulutta tutar. Ayrıca DevOps mühendisliği, üzerinde çalışılabilecek en iyi bulut bilgi işlem rollerinden biridir. Bu nedenle, bir DevOps mühendisi olarak, bulut hizmeti sağlayıcılarının uygulamalarını anlamalı ve kullanılacak en iyilerine aşina olmalısınız.

Bazı büyük bulut hizmeti sağlayıcıları Amazon Web Services (AWS), Google Cloud ve Microsoft Azure’dur. Bu bulut hizmeti sağlayıcılarının uygulamalarını ve bunları nasıl kullanacağınızı anlamanız yardımcı olacaktır. Örneğin, JavaScript ve Python, AWS bulutunda kodlanacak en iyi programlama dilleridir.

7. Altyapıyla Kod Olarak Çalışın

Bir DevOps mühendisi için altyapı bileşenlerinin birlikte nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Bu altyapı bileşenleri, işletim sistemlerini, yapılandırma araçlarını, sanallaştırma katmanlarını, konteynerleştirme platformlarını ve sürekli entegrasyon/teslim (CICD) işlem hatlarını içerir.

Her altyapı bileşeni, altyapının optimum performansında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, her birinin nasıl çalıştığını ve diğerleriyle nasıl çalıştığını anlamak, bir DevOps mühendisi olarak size iyi hizmet edecektir.

8. Çalışmak İçin Bir Niş ve Sektör Seçin

DevOps mühendisliği, uzmanlaşabileceğiniz çeşitli alt disiplinlerle büyüyen bir kariyerdir. Bu alandaki çeşitli kariyer yolları arasında DevOps mimarı, entegrasyon uzmanı, otomasyon mühendisi, yazılım test uzmanı ve güvenlik mühendisi yer alır.

Ayrıca, ürün oluşturmak için yazılım programlarını ve diğer BT çözümlerini kullanan hemen hemen her sektörde DevOps mühendislerinin hizmetlerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle, yeteneklerinize en uygun nişi seçebilir ve sektörde kariyerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

9. Bir DevOps Ekibine Katılın

Diğer DevOps mühendisleriyle ağ kurmak, DevOps uygulamalarını daha hızlı öğrenmenin ve sektördeki en son gelişmelerden haberdar olmanın harika bir yoludur. Ayrıca, bir DevOps ekibinin parçası olmak sektöre girmenin, iş bulmanın ve deneyim kazanmanın daha hızlı bir yoludur. Bu nedenle, DevOps mühendislerinden oluşan bir birliğe katılmayı düşünün. Sektör içinde ağ kurun ve gelişiminize katkıda bulunun.

Bugün DevOps Mühendisi Olun

DevOps engineer nedir, nasıl olunur, ne iş yapar gibi sorularınıza umarım net cevaplar vermişimdir. DevOps, şirketlerin eskimiş proje geliştirme yöntemlerine bağlı kalan şirketlerden daha hızlı yüksek değerli uygulamalar ve hizmetler geliştirmesini sağlayan gelişmiş süreçler ve araçlar felsefesini temsil eder. Buna göre, pazarda etkin bir şekilde rekabet etmek isteyen şirketler, zaman ve maliyetten tasarruf ederken verimliliklerini artırmak için DevOps mühendislerinin hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Bu nedenle, daha fazla şirket DevOps uygulamalarını operasyonlarına dahil ettikçe, bir kariyer olarak DevOps’un büyümesi bekleniyor. Bu nedenle, bugün bir DevOps mühendisi olmak, büyük sektörlerin büyümesine katkıda bulunurken bununla ilişkili finansal ve profesyonel ödülleri toplamanıza olanak tanır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!