Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaSağlıkDiaformin Nedir? Diaformin Zayıflatır mı? Neden Yasaklandı?

Son Yazılar

Diaformin Nedir? Diaformin Zayıflatır mı? Neden Yasaklandı?

Diaformin 1000 mg ne işe yarar diye merak ediyorsanız doğru sayfaya ulaştınız. Bu yazımda sizlerle diaformin nedir, diaformin yan etkileri nelerdir, diaformin neden yasaklandı, diaformin zayıflatır mı, nasıl kullanılır ve diaformin ile zayıflayanlar ve kullananlar ne diyor gibi aklınıza takılan soruları cevaplayacağım.

Sağlıklı bir hayat için ne yeyip ne içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bazı insanların ise doktor kontrolünde bazı ilaçlar alması gerekebiliyor. Bu ilaç aslında diyabet hastaları tarafından kullanılıyor fakat zayıflatma özelliğinin bulunması, kilo vermek isteyenlerin merakını cezbediyor. Bu yazımda sizlerle diaformin nedir, diaformin 1000 mg yan etkileri ve zayıflatır mı bazı önemli bilgiler paylaşacağım ve dikkatle okumanızı öneririm.

Diaformin Nedir?

Diaformin, diyabet hastalarında şeker düzeyini ayarlayan ve optimal seviyeye getiren 1000 mg film tablet biçiminde piyasaya sunulan ve 100 tabletten oluşan, oral antidiyabetik ilaçlar sınıfında olan bir ilaçtır.

Diaformin 1000 mg ne işe yarar?” sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise bu ilaç diyabet hastaları için piyasaya sunulan bir ilaçtır. Özellikle diyabet hastalığını kontrol altında tutma ve tedavi etme amaçlı olarak kullanılır.

Diaformin etken maddesi, metformin hidroklorür olmakla birlikte içinde ayrıca kimi yan maddeler de vardır. Bunlardan bazıları etil alkol, magnezyum stearat, Avisel pH 102, PKV K30, titanyum dioksit isimli maddelerdir.

Diaformin muadili olan yani aynı faydayı sağlayan ilaçlar şunlardır: Metfull, Diabest, Metodel, Metvel Glange, Glifor, Glucotard, Glinext, Glucophage, Gluforce, İnsufor, Glukofen, Matofin, Metforix. Bu ilaçların hepsi farklı firmalar tarafından piyasaya sunulan çok özel ilaçlardır.

Peki diaformin nedir, diaformin yan etkileri nelerdir, diaformin neden yasaklandı, diaformin zayıflatır mı, nasıl kullanılır ve diaformin ile zayıflayanlar ve kullananlar ne diyor?

Diaformin Yan Etkileri

Diaformin diğer pek çok ilaç gibi faydaları olduğu kadar yan etkileri de olan bir ilaçtır.

Diaformin 1000 mg yan etkileri ise;

  • ağızda oluşan metalik bir tat,
  • kusma,
  • bulantı,
  • ürtiker,
  • diyare,
  • nefes almakta güçlük çekme,
  • halsizlik,
  • hazımsızlık, karın ağrısı,
  • kurdeşen,
  • dilde dudakta ve boğazda şişmeler oluşmasıdır.

Nitekim riskli bir diyabet ilacı olarak belirlendiği için de Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde Diaformin yasaklandı. Bunu asla unutmamak ve bu ilaçtan uzak durmak gerekiyor.

Peki diaformin zayıflatır mı, nasıl kullanılır ve diaformin ile zayıflayanlar ve kullananlar ne diyor ?

Diaformin’in Zayıflama Etkisi Nedir?

Günümüzde birçok kişi tarafından diaformin ve türevleri olarak piyasada bulunan tip 2 diyabet tedavisinde antidiyabetik ilaçlarla zayıflama amacıyla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hammadde olarak metmorfin hidroklorür barındırırken, kan şekerinde denge elde etmeye yardımcı olmaktadır. Bu amaç ile iştahı baskılayan bir yapısı bulunan ilaçlar, insan vücudunda bir miktar kilo kaybını da sağlayabilmektedir.

Aslına bakılırsa sağlıklı bir kilo verme programı hazırlarken, diaformin gibi tip 2 diyabet ilaçları kullanmak doğru değildir. Çünkü bu tip ilaçlar hazımsızlık, kusma, nefes darlığı, ishal, çarpıntı ve bulantı gibi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Zira tıbbi olarak şeker ilacı olarak üretildiği için insülin direnci ve tip 2 diyabet rahatsızlığı bulunmayan kişilerin kullanması doğru değildir.

Eğer kan şekeriniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ve obez iseniz öncelikle bir endokrinoloji uzmanına görünerek, kan değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Daha sonrasında diyetisyen ile görüştükten sonra endokrinoloji uzmanı tarafından önerilmiş ise diaformin ile zayıflama amacı ile diaformin ilacı kullanılabilir.

İlaç diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyerek, normal hale getirmek için hekimler tarafından verilir. İştah kesici bir yapısı bulunduğundan dolayı bazı hastalarda yan etkiler sayesinde zayıflama sonucunda elde edilmesi mümkündür. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaç, yan etkileri uzun süre gösterdiğinde sağlığınızı tehlikeye atabilir ve çok daha büyük rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Diaformin ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Zayıflamak için sağlıklı bir şekilde diyet yapmak elbette ki en doğru tercihlerden birisi olacaktır. Ancak uzmanlar tarafından önerildiği şekilde bu diyet programlarında destekleyici nitelikte olan ve sağlığa zarar vermeyecek zayıflama ilaçları kullanılabilir. Fakat bu zayıflama ilaçları yerine tip 2 diyabet hastaları tarafından kullanılan ve tedavi edici etkisi olan diaformin gibi ilaçlar tercih eden kişiler de bulunmaktadır.

Bu ilacın kullanılması için öncelikle obezite ve şeker hastalığı endişesiyle bir endokrinoloji doktoru ile görüşmek, ardından tavsiyeye bağlı olarak diyetisyen ile görüşmek gerekir. Eğer uzmanlar yaptıkları testler sonucunda kişinin şeker hastalığı ve obezite yaşadığını belirlerse, diaformin gibi bir tıbbi tedavi uygulamayı tercih edebilir.

İlaç doktor tarafından belirtilen ölçüde günlük olarak kullanılmalıdır ve hasta kişilerde dahi yan etkileri görülebileceği için bu kullanıma uyum sağlamalıdır. Ancak mutlak bir şekilde bilinmesi gerekir ki bu koşullara bağlı olarak diaformin doktor tarafından tavsiye edildiği zaman kullanılabilecek bir ilaçtır. Yani sadece zayıflamak için tercihe bağlı olarak kullanılabilecek bir ilaç değildir.

Bu tarz şeker ilaçları yan etki olarak ishal, kusma, bulantı, iştah kesilmesi, uykusuzluk, çarpıntı, şişkinlik ve nefes darlığı gibi birçok sorun ortaya çıkarabilir. Sadece zayıflamak için bilinçsiz bir şekilde bu ilaçların kullanılması, görülebilecek bu yan etkileri daha yüksek bir noktaya ulaştırabilir ve daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Diaformin ile zayıflama halk arasında oldukça fazla konuşulan ve internet üzerinde ciddi araştırma yapılan bir konu haline gelmiştir. Ancak hekim kontrolünde kullanılması büyük önem arz eder.

Diaformin İlacını Kimler Kullanabilir?

Şeker hastalığı ve obezite, çağımızda yaş fark etmeksizin hem çocuklar hem gençler hem de yetişkinler tarafından karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kanda insülin seviyesindeki dengesizlik, pankreas organının yeterli düzeyde hormon salgılamaması ve şekerin dengesiz bir hale gelmesi gibi durumlar sonrasında yaşanan bu rahatsızlıkta diaformin veya benzer özelliklere sahip ilaçlar kullanılır.

Yapısı gereği metformin hidroklorür barındıran bu ilaçlar, temel olarak pankreasın görevini daha iyi bir şekilde yerine getirmesi için görev alır. Çünkü pankreas yeterli miktarda insülin salgılamaz ise vücutta yüksek miktarda glikoz ortaya çıkar. Bu durumda kan şekeri giderek yükselirken, diaformin ilacının kullanılması vasıtasıyla kan şekeri düzenlenir ve insan hayatının tekrar normal bir hale getirilmesi sağlanır.

Tıbbi bir tedavi olarak kullanıldığı bilindiği için diaformin mutlaka doktor vasıtası ile reçete edilmiş bir ilaç şeklinde kullanılabilir. Yani bu durumda isteğe bağlı olarak değil hekim kontrolünde diyabet hastaları ve obezite yaşayan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Şeker hastaları bu ilacın bir yan etkisi olarak kilo verme gibi bir etki ile de karşılaşabilir. Diaformin ile zayıflama hedefi olan kişiler ise, endokrin, iç hastalıkları doktoru ve diyetisyenlerine danışarak kullanımını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Şeker hastalarında görülen kilo verme etkisi birçok kişinin aklına bu ilacı kullanarak kilo vermeyi getirmektedir. Ancak diyet programı gerçekleştiren kişiler ilaç sayesinde iştah kesilmesi gibi bir durum ile karşılaşırken, istenmeyen yan etkiler ile de karşılaşabilir. Örneğin, vücutta B12 düzeyinin çok eksilmesi ya da karaciğer fonksiyonlarında düzensizlik gibi sorunlar ile karşılaşmamak için doktor önerisi ile olmadığı sürece bilinçsiz bir şekilde bu ilaç kullanılmamalıdır.

Diaformin Fiyat

Şimdi de Diaformin Şubat 2021 itibarı ile fiyatından bahsetmek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir. Ortalama olarak fiyatı 35-40 TL civarındadır.

Diaformin Nasıl Kullanılır?

İlacın nasıl kullanılacağına da değinmek gerekir ise ilgili uzman hekimin ifade ettiği biçimde ve hastanın durumuna göre kullanılır.

Günde ilaç dozajı 3000 mg değerini geçemez. Bol su ile tüketilir.

Diaformin Zayıflatır mı?

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu ilacın zayıflatıp zayıflatmadığı noktasındadır. Bu noktada da kimi zaman internet üzerinde çok fazla kafa karıştırıcı bilgi vardır.

Hemen şunu ifade etmek gerekir ki tek başına Diaformin bir zayıflatma ilacı olarak kullanılamaz. Kullanılmamalıdır.

İçeriğinde yer alan bileşenler itibarı ile iştah kesici özelliği olduğu için diyabet hastalarının zayıflamasına katkı sunar ama bu ilaç asla bir zayıflama ürünü değildir.

Sağlığı yerinde olan insanlar sırf kilo verme amaçlı olarak bu ilacı kullanarak zayıflamaya kalkmamalıdır. Çok ciddi riskleri olacağı bu durumda nettir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!