Ana Sayfa Hayvansever Dışkısından Kahve ve Parfüm Yapılan Misk Kedisi Nedir? Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dışkısından Kahve ve Parfüm Yapılan Misk Kedisi Nedir? Kahvesi Nasıl Yapılır?

Dışkısından kahve, anüs sıvısından parfüm yapılan Misk kedisi nedir? Yenir mi, yemek caiz mi, kokusu nasıl, kahvesi nasıl yapılır?

0
1295
misk kedisi nedir

Bu yazımda sizlerle dünyanın en garip hayvanlarından birini tanıtacağım. Misk kedisi nedir? Bu ilginç hayvanın dışkısından kahve, anal bezlerinden çıkan sıvı ile parfüm yapılabiliyor. Üstelik Misk kedisi kahvesi dünyanın en pahalı kahvelerinden birisi. Peki Misk kedisi dışkısı nasıl bir şey, yenirmi, yemek caiz mi, kokusu nasıl, işte tüm detaylar yazımızda.

MİSK KEDİSİ NEDİR?

misk kedisi nedir

Dünyada “Civet” olarak bilinen Misk kedisi kedi familyasına ait, etçil, kısa bacaklı ve uzun vücutlu ve kuyruklu bir hayvandır. Afrika ve Asya’ya özgü canlıdır ve yaklaşık 30 farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları Afrika ve Palmiye Misk kedisi türleridir.

Misk kedisi nedir? Kısacık bacakları uzun kuyruğu ile garip bir canlı olan bu kedinin inanılması zor ama dışkısından dünyanın en pahalı kahvesi ve anüs bezlerinden çıkan sıvıdan da parfüm yapılıyor. Misk kedisi kahvesi fiyatı kilosu 300 dolarla bin dolar arasında değişiyor.

misk kedisi dışkısı kakası

Peki Misk kedisi özellikleri nelerdir? Kedigiller familyasının bir türü olan Misk kedisi, aslında hiç de kediye benzemiyor. Uzun burun ve vücuda sahipler aynı zamanda bir kediden kat kat kısa bacaklara sahipler. Diş sayıları da farklı olabiliyor, kimisinde 32 kimisinde 40 diş bulunuyor.

Misk kedilerinin boyu hemen hemen 90 cm’e kadar çıkabiliyor. Ağırlığı ise en fazla 20 kiloya kadar erişebiliyor.

Renkleri, türlerine göre farklılık gösterebiliyor. En sık görünen renkler arasında benekli olan var fakat düz renkliler de Asya kıtasında bulunabiliyor.

Kısacık bacaklarının bitiminde minik patileri bulunan Misk kedisi 5 parmağa sahiptir. Bildiğiniz kedi özelliği olan tırnaklarını içe çekebilme yeteneğine sahipler. Bu kedilerin en önemli özelliği anal bezelerinin bulunmasıdır. Bu özellikleri ile çok keskin bir koku bırakıp, hakimiyet kurdukları toprakları işaretliyorlar.

MİSK KEDİSİ NE YER?

Misk kedileri avcılıkları ile bilinirler ve genellikle aç kaldıklarında her şeyi yiyebilirler. Türlerinden bazıları az da olsa diğer canlıların leşleri ile karınlarını doyururlar. Küçük omurgalı canlılar, solucanlar böcekler ve kuş yumurtaları ile beslenirler. Meyve ve fındık gibi bitkisel besinler de yiyebilirler.

KAHVE ve PARFÜM DETAYI

Misk kedilerinin anal bezlerinden çıkan sıvı ile parfüm yapılabiliyor. Ayrıca misk kedilerinin dışkılarından da dünyanın en pahalı kahvesi üretiliyor. Misk kedisi kahvesi dünyanın bir çok yerine ihraç ediliyor.

MİSK KEDİSİ KAHVESİ

Misk kedisi kahvesi nasıl yapılıyor? Aslında teklik olarak kakasından kahve üretilmiyor. Kahve meyvesini yiyen bu hayvanın dışkısı ile çıkardığı ve adına Kopi Luwak (Luwak kahvesi) denilen kahve çekirdeklerinden yapılıyor. Yani işin özeti kahve meyvesi Misk kedisinin midesinde muhteşem bir fermantasyona uğruyor ve çok lezzetli bir kahve çekirdeği elde edilmiş oluyor. Dünyanın en az üretilen kahvesi olduğu için sektörün en pahalı ürünü olan ve yerel dilde ”Kopi Luwak” olarak adlandırılan kahve, diğer geleneksel kahve çeşitlerine göre göre daha az kafein içeriyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz