Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkDoğum Kontrolünün Yan Etkileri Nelerdir?

Son Yazılar

Doğum Kontrolünün Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrolünün yan etkileri hakkında bilgi sahibi misiniz? Eğer değilseniz, gebe kalmamak için kullandığınız şeylere dikkat etmelisiniz.

Amacınız hamile kalmamaksa, bildiğiniz gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı doğum kontrol yöntemi vardır. Bariyer yöntemleri (prezervatif gibi), hormonal yöntemler (hap gibi), sterilizasyon (erkekler için vazektomi veya kadınlar için tüp ligasyonu) ve diğer yöntemlerle gebe kalma riskini azaltabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin doğum kontrolünün yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız!

Baş Ağrısı

doğum kontrolünün yan etkileri

En çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri doğum kontrol hapıdır. Kadınların kullandıktan sonra belirttikleri doğum kontrolünün yan etkileri arasında baş ağrısı geliyor. Bu, östrojen ve progestin içeren doğum kontrol hapları ve sadece progestin içeren mini hap kombinasyonu ile olabilir. Tüm kadınlar bu yöntemi uygulamıyor, genellikle 2 ila 3 ay boyunca kullananlarda baş ağrısı görülüyor.

Mide Bulantısı

Bazı doğum kontrol yöntemlerinde görülen hormonal değişiklikler zaman zaman mide bulantısını da beraberinde getirebilir. Bai ağrısı doğum kontrol hapları, sadece progestin içeren doğum kontrol hapları, gebelik önleyici bant, doğum kontrol halkası (Nuvaring) ve doğum kontrol yöntemi başarısız olduğunda veya korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önleyebilen ertesi gün hapı gibi seçenekler de buna sebep olabilir.

Göğüslerde Hassasiyet

doğum kontrolünün yan etkileri

Doğum kontrolünün yan etkileri arasında göğüslerde ağrı sıklıkla görülür. Hormonal değişiklikler çeşitli doğum kontrol yöntemleriyle ortaya çıkar, yumurtanın yumurtalıklardan salınmasını durdurur ve hamileliği önlemeye yardımcı olan diğer bedensel değişikliklere neden olur. Hap, mini hap (sadece progestin ile), gebelik önleyici bant veya doğum kontrol halkası gibi hormonal doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız, meme hassasiyeti sıklıkla görülür. Hassasiyet genellikle 3 ila 5 ay içinde geçer.

Regl Gün Atlanması

Doğum kontrolünün yan etkileri arasında adet dönemlerinin değişmesi sıklıkla görülür. Ağız yoluyla aldığınız doğum kontrol yöntemlerinin (hap veya ertesi gün hapı gibi) olası bir yan etkisi, adet döneminiz sırasındaki kanamadaki tarihlerin değişimesidir. Adet kanaması miktarı değişebilir, adet dönemleri arasında ani kanama veya lekelenme olabilir veya kanamanız ara sıra veya birkaç ay boyunca tamamen durabilir. Doktorunuz, olan bitenin normal bir yan etki mi yoksa başka bir şey mi olduğunu size söyleyebilir.

Kramplar

Spiral kullanan bazı kadınlarda – hem hormonal hem de hormonal olmayan versiyonları bulunur – kramplar olur. Spiral’i taktıktan sonra birkaç gün sırt ağrılarıyla başetmek zorunda kalabilirsiniz, ancak ağrı genellikle vücudunuz spirale alışınca geçer. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar (ibuprofen veya aspirin gibi) bu ağrıları biraz azaltabilir. Rahatsızlığınız birkaç günden fazla devam ederse, spiralinizin olması gereken yere oturduğundan emin olmak için doktorunuza danışmanızı öneririm.

Sivilce

3 yıl kullanılabilen doğum kontrol çubukları gibi doğum kontrol yönteminiz olarak hormonal implantları seçerseniz yüzünüzde veya sırtınızda sivilcelenme meydana gelebilir.

Ruh Hali Değişikliği

doğum kontrolünün yan etkileri

Doğum kontrol halkasındaki hormonlar, vücudunuzun yumurtlama adı verilen bir süreç olan yumurtalıklarınızdan yumurta salmasını engeller. Hormonlar ayrıca spermin yumurtaya ulaşmasını önlemek için rahim ağzınızdaki mukusu kalınlaştırır. Bunların hepsi aynı zamanda rahatsızlığa ve akıntıya ve ayrıca ruh halinizde değişikliklere neden olabilir.

Kilo Değişikliği

Doğum kontrolü için hormonları birçok farklı yoldan alabilirsiniz. Araştırmalar, çoğu yöntemin kadınların fazla kilo almasına neden olmayacağını göstermiştir. İstisna, enjeksiyon yoluyla aldıkları zamandır.

Cilt Alerjileri

doğum kontrolünün yan etkileri

Latekse alerjiniz varsa, prezervatifler alerjik reaksiyona neden olabilir. Doğum kontrol bandı kullanırsanız, sürdüğünüz bölgede biraz tahriş olabilir. Sperm öldürücü (spermi nötralize eden bir kimyasal) içeren süngerler ve servikal kapaklar gibi vajinal halka ve diğer yöntemler de tahrişe ve rahatsızlığa neden olabilir.

Sigara ve Kullandığınız Diğer İlaçlar

Doğum kontrol ilacı kullanırken, sigara içmek tehlikeli bir kombinasyon olabilir. İçinde östrojen bulunan bir hap alırsanız ve halihazırda diyabet, meme kanseri, kan pıhtılaşma bozuklukları, yüksek tansiyon, bazı kalp veya damar hastalıkları ve karaciğer veya safra kesesi hastalığı gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa, ciddi, hatta yaşamı tehdit eden yan etkiler için risk almış olursunuz. Sigara içiyorsanız, bu yan etkilerin görülme olasılığı artar.

Doğum Kontrolünün Olumlu Etkileri

Hormonlu doğum kontrol hapları, kolorektal, endometriyal ve yumurtalık kanserleri dahil olmak üzere belirli kanser türlerine yakalanma olasılığınızı azaltabilir. Haplar ağrılı, ağır dönemleri de hafifletebilir. Ayrıca krampları yatıştırabilir, göğüslerinizdeki ve yumurtalıklarınızdaki kistleri azaltabilir, kemik incelmesini önleyebilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan anemiyi önlemeye yardımcı olabilirler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!