Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikDoğum Sancısı Şiddeti: 10 Doğal Ağrı Giderme Seçeneği

Son Yazılar

Doğum Sancısı Şiddeti: 10 Doğal Ağrı Giderme Seçeneği

Doğum sancısını azaltmanın yolları hakkında merak ettiklerinizi cevaplıyoruz. İşte sancıyı azaltan hareketler ve yiyecekler.

Doğum, anneler için en tatmin edici deneyimlerden biridir, ancak acı verici olabilir, doğum sırasında kadın ne kadar acı hisseder? Kadınlar arasında çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Araştırmalar ayrıca bazı kadınların doğum ağrısı korkusu nedeniyle sezaryen doğumu tercih ettiğini gösteriyor. Ancak doğum ve doğum sırasındaki ağrıyı azaltmak için çeşitli doğal yollar ve ilaçlar vardır. İşte bu yazımızda doğum sancısını azaltmanın yolları arasında bulunan acıyı azaltan hareketler, tedavi yöntemleri ve yiyecekler üzerine kapsamlı bir yazı hazırladık.

Hamilelik sırasında daha önce ağrı kesici kullanmadıysanız, doğum sırasında ağrıya dayanamazsanız biraz rahatlama isteğinde bulunmaktan çekinmeyin. Tüm ağrı kesici seçeneklerinin düşünülmesi anneler için, özellikle de ilk kez anne olacaklar için faydalı olabilir. Mevcut seçenekleri önceden bilmek korku ve endişenizi azaltabilir ve gerekirse bunlardan yararlanabilirsiniz.

Doğumun ne kadar acı verici olduğunu, doğumun nasıl bir his olduğunu ve doğum ve doğum öncesi ve sırasında ağrıyı gidermenin doğal ve farmakolojik yollarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Doğum Ne Kadar Ağrılıdır?

doğum sancısını azaltmanın yolları

Doğal veya acil sezaryen olsun, iki doğum aynı değildir. Doğum eylemi ve doğum deneyimi karmaşık ve özneldir ve bir kadının doğum sancısını algılamasını etkileyen çeşitli faktörler bu deneyimi benzersiz kılar. Doğum ağrısı, diğer ağrılara kıyasla ağrı derecelendirme ölçeğinde üst sıralarda yer almaktadır.

Çoğu kadın sırtlarında ve alt karınlarında rahatsızlık ve donuk ağrı ve pelviste baskı hisseder. Ağrı ayrıca vücudun uyluklarına ve yanlarına da yayılabilir. Rahim kasılmaları her hamilelik için farklıdır. Bazıları onları adet krampları kadar güçlü hissedebilirken, diğerleri onları ishal kramplarına benzer güçlü dalgalar olarak hissedebilir.

Şiddetli doğum ağrısı yaşayanlar da dahil olmak üzere çoğu kadının bu ağrıyla ilgili her detayı hatırlamaz ve bunların %90’ı üç ay sonra ağrının geçmesiyle daha stressiz bir doğuma yürürler. Kısa süreli hafıza, doğumun sonunda bebeği görmenin olumlu sonucu ve heyecanından kaynaklanabilir.

İşte bu yazımızda doğum sancısını azaltmanın yolları arasında bulunan acıyı azaltan hareketler, tedavi yöntemleri ve yiyecekler üzerine kapsamlı bir yazı hazırladık.

Doğum Yapmak Ne Hissettirir?

Özellikle doğum tarihi yaklaşırken anne adaylarının doğumun nasıl bir his olduğunu merak etmeleri normaldir. Doğru bilgiler, kadınların doğum ve doğum sürecinde gerekli kararları vermelerine yardımcı olabilir.

Her doğum farklı olmakla birlikte vajinal doğum süreci dört aşamada gerçekleşir:

 • İlk aşama erken doğum, aktif doğum ve geçişi içerir. Erken doğum, doğum sürecinin en uzun kısmıdır ve 12 ila 24 saat sürer. Erken doğumda, rahim kasılmaları olarak adlandırılan karında sıkışma hissi yaşayacaksınız. Aktif doğum, en güçlü ve daha uzun kasılmaların olduğu dört ila sekiz saat süren bir aşamadır. Bu kasılmalar, doğumun ilk evresinin en kısa evresi olan geçiş evresinde birbirine en yakın olanlardır.
 • İkinci aşama, itme ve doğumu içerir. Serviks geniştir ve doğum uzmanının ya da ebenin doğum yapmak için önerilerine göre kasılmalar yaşadığınızda itmeniz gerekebilir. Bu aşama bir buçuk saatten iki saate kadar sürebilir ve doğumla sona erer.
 • Üçüncü aşama plasentanın doğumudur ve yaklaşık 30 dakika sürebilir. Bu aşamada titreme ve sarsıntı yaşayabilirsiniz.
 • Dördüncü aşama, uterusun gebelik öncesi boyutuna dönmesidir. Bu aşama birkaç saat sürebilir ve birçok kadın rahim krampları yaşayabilir.

Doğum sancısını azaltmanın yolları nelerdir?

Yeterli hazırlık, doğum ağrısı algısını azaltmaya veya değiştirmeye yardımcı olabilir. Doğal ve farmakolojik yöntemler, doğum ve doğum sırasında ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Aşağıdaki yollar sizi doğuma hazırlayabilir ve doğum ağrısı algısını azaltabilir ve ağrı toleransını iyileştirebilir:

 • Düzenli doğum öncesi egzersizler yapın
 • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme sürdürün
 • Alkol tüketiminden kaçının
 • Sigara içmekten kaçının
 • Doğumun her aşamasında ne bekleyeceğinizi bilin

Doğum ve doğum sırasında ağrıyı tolere etmek için iyi bir fiziksel kondisyon sağlayın. Doğum hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kaygı ve korkuyu azaltmak için doğum öncesi sınıflara veya meditasyonlara katılmak da faydalıdır.

Doğum ve Doğum Sırasında Doğal Ağrı Giderme Seçenekleri Nelerdir?

Aşağıdaki doğum sancısını azaltmanın yolları, doğal doğum veya ilaçsız vajinal doğum sırasında doğum ağrısını hafifletmeye yardımcı olur:

1. Sürekli doğum desteği

Bazı kadınlar doğum sırasında eşlerinin veya yakınlarının yanında kendilerini daha iyi hissedebilirler. Sevdiklerinden tavsiye ve güven duygusu almak, doğum ve doğum boyunca onlara yardımcı olabilir. Ayrıca bir aile üyesi dışında destek alınabilecek bir doğum hemşiresi de sizi güvende hissettirecektir.

2. Aktivite ve hareket

Yürümek veya sık sık pozisyon değiştirmek gibi hareketler, kadınların doğum ağrısı algısını azaltmasına yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda doğumun ilerlemesini iyi yönde sürdürebilir, böylece süreyi kısaltabilir. Doğum sırasında hareketi teşvik etmek için doğum topları da kullanabilirsiniz. Doğum topunun üzerine oturmak, sallanma hareketlerini ve kas gevşemelerini sağlar. Bu, bebeğin dönmesine ve inmesine yardımcı olabilir ve doğum süresini azaltabilir.

3. Dikkati başka yöne çekme

Dikkatin dağılması, çoğu kadında doğum ağrısı algısını azaltmaya yardımcı olabilir. Dans etmek, yoga yapmak, duş almak veya banyo yapmak, kitap okumak veya müzik dinlemek gibi çeşitli hareketler ve aktiviteler sizi ağrıyı algılamaktan uzaklaştırabilir. Ayrıca doğum için rahatlatıcı bir atmosfere sahip olabilirsiniz. Derin nefes alma gibi gevşeme teknikleri ve biofeedback gibi diğer zihin-beden teknikleri de doğum ağrısını hafifletmek için faydalı olabilir.

4. Masaj

Masajlar doğum ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca stres ve kaygıyı azaltabilir. Kaslara dokunma ve ritmik vuruşlar, ağrı algısını azaltmanıza yardımcı olabilir. Profesyonel doğum öncesi masajlar yaptırabilir veya eflöraj gibi karın üzerine kendi kendinize masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

5. Hidroterapi ve suda doğum

Hidroterapi, doğumun herhangi bir aşamasında ılık suya daldırmadır. Rahatlamaya ve ağrı algısını azaltmaya yardımcı olur. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre, hidroterapi doğum süresini kısaltır ve spinal ve epidural analjeziyi azaltır. Hidroterapi suda doğum değildir. Genellikle düşük riskli gebelikleri olan kadınlar, doktordan riskleri ve faydaları öğrendikten sonra suda doğumu tercih edebilirler. Suda doğum sırasında özel bir küvette oturmanız gerekebilir.

6. Aromaterapi

Aromaterapi, doğum ve doğum sırasında sakinleştirici etkilere sahip olmak için uçucu yağlar gibi yatıştırıcı kokular kullanır. Bu aynı zamanda birçok kadında ağrı algısını ve stresi azaltabilir. Okaliptüs, lavanta, narenciye ve nane yağları, doğum ve doğum sırasında stresi azaltmaya yardımcı olabilir. UT Southwestern Tıp Merkezi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Doçent olan Dr. Shivani Patel, “Uçucu yağları amaçlandığı şekilde kullanmak çok önemlidir ve dikkat edilmesi gereklidir. Bazıları doğrudan cilt üzerinde güvenle kullanılabilirken, diğerleri sadece bir difüzörde kullanılmalıdır. Hastalara, özellikle bir doktor tarafından reçete edilmedikçe, alışılmışın dışında görünen yağlardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.

Tüm yağlar aynı şekilde etki etmez, uzman tavsiyesi üzerine koku veya yağ bazlı yağlar seçebilirsiniz. Ancak, tüm müdahaleler gibi, uçucu yağların nasıl kullanılacağını ve kalitesini anlamak önemlidir. Doğum ağrısını yönetmek için uçucu yağ kullanmadan önce daima doktorunuzdan onay alın.

7. Akupunktur veya akupresür

Akupunktur ve akupresür doğum ağrısını hafifletebilir. Akupunkturun doğum ağrısını hafifletmedeki etkinliğine ilişkin bazı çalışmaların sonuçları umut vericiydi. Ancak ikna edici önerilerde bulunmak için daha büyük grupları içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.

Cochrane incelemesine göre, akupunktur doğum sürecinde ve doğum sırasında ağrıyı azaltabilir ve akupresür ağrı şiddeti algısını azaltabilir. Bu, birçok durumda ağrı kesici etkisini artırabilir.

8. Hipnoz

Hipnoz veya hipnoterapi, artan odak ve konsantrasyon ile size trans benzeri bir durum verir. Bu, doğum sancılarını azaltmak için farmakolojik müdahalelerin kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Uygulayıcı anneye doğrudan hipnoterapi verebilir veya anneye meditasyona benzer bir bilinç durumu oluşturmayı öğretebilir.

9. Sinir liflerine elektrik stimülasyonu

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TESS), vücutta ağrı giderici maddelerin salınımını arttırmak için sinir liflerine küçük dozlarda elektrik stimülasyonu kullanır. TESS’te değişen frekans ve şiddette küçük voltajlı elektrik darbeleri kullanılır ve bu anneye veya bebeğe herhangi bir zarar vermez. Doğum ağrısını azaltmak için bu elektriksel uyarılar kullanılarak akupunktur noktaları da simüle edilebilir.

10. Steril su enjeksiyonları

Alt sırt üzerinden cilde steril su enjeksiyonu, doğum sırasında yoğun bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda geri doğum olarak da bilinir. Mevcut önerilere göre, ağrıyı hafifletmek için doğum yapan bir kadına dört adede kadar steril su enjeksiyonu yapılabilir. Enjeksiyon ağrısı dışında steril su enjeksiyonlarının anne veya fetüs üzerinde herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir.

Hangi Ağrı Giderici İlaçlar Doğum Ağrısını ve Doğum Ağrısını Kolaylaştırabilir?

doğum sancısını azaltmanın yolları

Doğum sancısını azaltmanın yolları arasında çoğu kadın, doğum ve doğum sırasında ağrıyı hafifletmek için ilaçlara ihtiyaç duyar. Genellikle ağrı kesici için iki ilaç önerilir, bunlar:

 • Analjezikler, kas hareketlerini veya hislerini kaybetmeden ağrıyı azaltır.
 • Anestezikler, bilinç kaybı olsun ya da olmasın, fiziksel duyuları bloke ederek ağrıyı hafifletir.

Ağrı kesici ilaçlar da etkilerine göre sınıflandırılabilir. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Derneği (ACOG) tarafından doğum ve doğum sırasında ağrının giderilmesi için aşağıdaki ilaçlar önerilmektedir:

1. Sistemik ilaçlar

Sistemik ilaçlar, sakinleştirici etkiler sağlayarak ve ağrı farkındalığını azaltarak tüm vücutta çalışır. Genellikle, aşağıdaki sistemik ilaçlar doğum sırasında verilir:

 • Ağrıyı azaltmak için opioidler iğneler veya intravenöz (IV) hatlar halinde verilir. Bu, bilincinizi kaybetmenize neden olmaz. Opioidler istenen rahatlamayı sağlamazsa doktorlar başka tedavi yöntemleri önerebilir.
 • Nitröz oksit, genellikle doğum analjezisi için kullanılan kokusuz ve tatsız bir gazdır. Oksijenle verilir ve maske ile inhale edilir. Doktorların tavsiyelerine göre, kadınlar maskeyi tutabilir ve kasılmalar başlamadan önce nefes alabilir. Bu, kaygıyı azaltabilir ve ağrı algısını azaltabilir.

2. Yerel ilaçlar

İlaçlarla lokal anestezi, küçük bir vücut bölgesinde rahatlama sağlar. Anestezik ilaç, doğumdan hemen önce vajina, vulva ve perineden duyuları taşıyan sinirlerin etrafına enjekte edilir. Bu, doğum sırasında vajinanın gerilmesine bağlı ağrı hissinin önlenmesine yardımcı olabilir. Doktorlar ayrıca epizyotomi öncesi ve doğumdan sonra lokal anestezi de uygulayabilirler.

3. Bölgesel ilaçlar

Doğum eylemi ve doğumla ilgili ağrı, bölgesel anestezi veya bölgesel analjezi ile azaltılabilir ve engellenebilir. Bölgesel ilaçlar, bel altı gibi belirli bir vücut bölgesini etkiler. Atış (enjeksiyon) olarak veya belden ince bir tüp yoluyla uygulanabilir. Genellikle, doğum ve doğum ağrısını yönetmek için opioid analjezikler ve anestezik ilaçlar verilir.

Bölgesel ağrı giderme yöntemleri şunları içerir:

 • Genellikle epidural olarak adlandırılan epidural blok, ABD’de doğum süreci ve doğum için en yaygın ağrı kesicidir. Bu, vücudun alt bölgelerinde his kaybına neden olabilir. Ancak kasılmalar sırasında uyanık ve tetikte olacak ve aşağı bastıracaksınız. Epiduraller ayrıca doğum sonrası sterilizasyon veya kalıcı doğum kontrol prosedürleri (tübektomi) için de kullanılır.
 • Spinal blok, ilacın omurilik sıvısına tek atış olarak verildiği bir bölgesel anestezi şeklidir. Bu, bir veya iki saat süren ağrıdan hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Genellikle sezaryen doğumda kullanılır.
 • Kombine spinal-epidural (CSE) blok, epidural ve spinal bloğa fayda sağlayan bir bölgesel anestezi şeklidir. Spinal bloklar ağrıyı hızlı bir şekilde giderir ve epiduraller sürekli etkiler sağlar. Spinal blok ile kombine edildiğinde epidurallerde daha düşük dozlarda ilaç gerekir.

Her türlü bölgesel ağrı yönetiminin yararları ve riskleri vardır. Her üç anestezi türü de aynı risklere ve faydalara sahiptir. Bireysel faktörlere bağlı olarak sağlık uzmanınızın tavsiyelerine göre ağrı yönetimi yöntemini seçebilirsiniz. Riskleri ve faydaları öğrenmek, gecikmeden ve kafa karışıklığı olmadan doğru seçeneği seçmenize yardımcı olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Doğum sırasında kaç kemik kırılır?

Klavikula kırığı gibi kemik yaralanmaları da dahil olmak üzere bebeğin doğum yaralanmaları oldukça yaygın olmakla birlikte, doğum sırasında annede kırık kemik olmaz. Bununla birlikte, doğumda yer alan ağrının, aynı anda birkaç kemiğin kırılmasına benzer olduğu söylenir.

Doğum kalçalarınızı kırabilir mi?

Gebeliğin son haftalarında kalçalarınız bebeği desteklemek ve doğum sırasında bebeğin doğum kanalından kolayca çıkmasını sağlamak için genişler. Ancak kalçaların bu genişlemesi kırık kalça eklemleri anlamına gelmez. Doğru beslenme ve egzersiz ile yavaş yavaş hamilelik öncesi vücut ölçülerinize kavuşabilirsiniz ancak kilo aldıysanız kalçalardaki bu değişiklikler kalıcı olabilir.

Doğum sırasındaki ağrı iyi anlaşılmamış veya tam olarak keşfedilmemiştir. Doğumun ne kadar ağrılı olduğuna dair kesin ölçümler vermek mümkün olmasa da, tüm kadınlar doğum sırasında belirli ağrı ve rahatsızlık hissederler. Ağrının klinik ölçümü genellikle zordur, çünkü her kadın toleranslarına bağlı olarak aynı ağrı seviyesini farklı algılayabilir. Doğumu daha az ağrılı hale getirmek için tercihlerinize ve diğer bireysel faktörlere dayalı olarak etkili ağrı kesici yöntemleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz.

SONUÇ

 • Doğum, çoğu kadının hayatındaki acı verici yaşam olaylarından biridir. Bununla birlikte, olumlu sonuç nedeniyle acı hatıraları kısa ömürlüdür.
 • Doğumun erken evrelerinden itibaren doğal ağrı kesiciyi denemek çoğu durumda ağrı kesici ilaç ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Doğum sırasında ağrı kesici yöntemi, faydaları ve riskleri ile bireysel faktörlere göre doktorunuzun önerilerini göz önünde bulundurarak seçin.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!