Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaWebmasterEn İyi Alan Adı Kayıt Şirketini Seçmek İçin En Mükemmel 10 İpucu

Son Yazılar

En İyi Alan Adı Kayıt Şirketini Seçmek İçin En Mükemmel 10 İpucu

Alan adı (domain name) almak için bir çok şirket var. Peki alan adı nereden alınır? Domain hizmetleri alırken dikkat etmeniz gerekenler.

Alan adı almaya karar verdiyseniz, domain hizmetleri sunan bir şirket ile çalışmanız gerekir. Bazıları diğerlerinden daha iyi, işte en iyisini seçmenize yardımcı olacak 10 ipucunu sizler için derledik, domain satın alma işlemi önemlidir işte alan adı nereden alınır, hangi şirket en iyisi, domain hizmetleri için en iyi servisi sunan şirketler hangileri?

Alan adı kayıt şirketleri, web siteleri için alan adları satan ve tüm kayıt sürecini yöneten şirketlerdir. Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bir alan adına sahip olmak zorunludur ve bu nedenle bir alan adı kayıt şirketi seçme ihtiyacı doğar. Eğer henüz bir seçim yapmadıysanız, mükemmel alan adı seçmenize yardımcı olacak 11 ipucu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Alan Adı Nereden Alınır?

Piyasada birçok alan adı tescil şirketi varken, ihtiyaçlarınıza göre seçiminizi yapmakta zorlanabilirsiniz. İşte alan adı nereden alınır diye soranlara domain hizmetleri veren kayıt şirketi seçmek için en iyi on ipucu.

1. Makul Maliyet

Herhangi bir işletme için fiyatlandırma, tüm ticari satın alımlar için her zaman çok önemli bir faktördür. Bir alan adı kayıt şirketi seçerken, fiyatlandırma modelini dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz.

.com, .org, .net veya .io gibi alan adı uzantısına bağlı olarak alan adlarının maliyeti farklı olacaktır. En pahalı kayıt operatörüne gitmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, en iyi kayıt şirketlerinden bazılarını karşılaştırın ve tercih ettiğiniz alan adları için ne fiyat sunduklarını görün. Alan adı nereden alınır sorusunun önemli noktası, yıllık maliyetinizi hesaplamak olmalıdır. En ucuz ya da en pahalı diye bir ayrımdan ziyade, en etkili hizmeti vereni seçmeniz doğru bir yol olacaktır.

Domain hizmetleri için makul bir fiyat sunan ve en iyi servisleri ayağınıza seren şirketleri araştırın ve karşılaştırın.

2. Yenileme Fiyatları

Bir alan satın aldığınızda, sınırlı bir süre geçerliliği ile gelir ve ardından onu yenilemeniz gerekir. Tabii ki, ilk kayıt süresi sona erdikten sonra web sitesi alanını terk etmeyeceksiniz. Bu nedenle, alan adı nereden alınır deyip bir alan adı kayıt şirketi seçerken alan adı yenileme ücretlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Genellikle alan yenileme ücretleri, ilk alan kayıt maliyetinden daha yüksektir. En uygun yenileme fiyatlarını kimin sunduğunu öğrenmek için kayıt şirketlerinin şartlarını ve fiyatlarını inceleyin.

Ayrıca, kolay bir yenileme süreci sunan ve zor şartlar içermeyen bir alan adı sağlayıcısını tercih etmek isteyebilirsiniz.

3. Şeffaf Süreçler

Çalışmalarınızda şeffaflığa sahip olmanız gerektiği gibi, web siteniz için bir alan adı kayıt şirketi seçerken de aynı kaliteyi aramalısınız. İyi bir şirketin müşterilerinden saklayacak hiçbir şeyi olmamalıdır. Fiyatlandırma, politika ve uygulamalar konusunda şeffaf olan bir kayıt şirketi seçin.

Şirketleri incelerken, daha sonra sürprizlerle karşılaşmamak için ayrıntılı hüküm ve koşullarla önceden fiyat bilgisi sunan kayıt şirketlerini seçmeye özen gösterin.

Yenileme süreci ve ücretleri, alan adı transfer yöntemi ve alan kaydı iptal politikası gibi önemli bilgileri web sitelerinde kolayca bulabilecek misiniz bir bakın. Cevabınız evet ise, muhtemelen kayıt şirketine güvenebilirsiniz.

Mevcut müşterilerden gelen memnuniyetsizlik yorumlarını öğrenmek için kayıt şirketinin sosyal medya tanıtıcılarını taramak akıllıca olacaktır. Gelecekte bu tür deneyimlerden kaçınabilmenizi sağlamak için bu yorumlar hakkında daha fazla araştırmaya başlayın.

4. Alan Adı Süresi Sonu Politikası (expired domain)

Bir alanın süresi dolduğunda, başka biri onu satın alabilir ve bu URL’de kendi web sitesini çalıştırabilir ve bu süreçte işinizi kilitleyebilir. Böyle bir durumda, alan adını daha yüksek bir maliyetle geri almak zorunda kalırsınız veya erişimini kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Alan adı nereden alınır sorusu ile birlikte bir alan adı almadan önce, kayıt operatörünüzün alan sona erme politikasını kontrol edin. Çoğu şirket alan adınızı otomatik olarak yenilemesine rağmen, satın almadan önce bunu onaylamanız gerekir.

Süresi sona erdikten sonra, domain hizmetleri açısından iyi olan kayıt şirketleri satın alınan alan adını bir süre daha sizin için tutar. Böylece size satın almanız için bir süre tanımış olur.

5. Ek Hizmetler

Alan adı ile ilgili ihtiyaçlarınız bir alan adı satın almakla bitmez. Web barındırma, e-posta barındırma, güvenlik, e-posta pazarlaması ve daha pek çok hizmet olmadan yapamazsınız.

Birçok popüler alan adı kayıt şirketi, alan adları satmanın yanı sıra bu hizmetleri de sunmaktadır. Bazı şirketler, diğer hizmetlerine abone olursanız alan adını ücretsiz olarak sunar. Tüm web hizmetlerini tek bir şirketten satın almak size fayda sağlayabilir.

Bu nedenle alan adı nereden alınır sorusunun en pratik cevabı, ‘farklı kayıt şirketlerinin paket paket fiyatlarını göz önünde bulundurmalı ve birden fazla hizmeti uygun fiyata satın almalısınız’ olmalıdır.

6. Veri Gizliliği

Web siteniz için bir alan adı satın aldığınızda, belirli kişisel bilgileri kayıt şirketiyle paylaşırsınız. Bu nedenle, bir alan adı kayıt şirketiyle işbirliği yaparken veri gizliliğini ciddiye almalısınız. Kayıt şirketi, verilerinizin herkese açık hale gelmemesini sağlamalıdır.

Ayrıca, müşteri verilerini üçüncü taraflara satmak, WHOIS veritabanını araştırmak veya size sahte yenileme faturaları göndermek gibi faaliyetleri olan şirketlere dikkat edin.

Daima verilerinizi başkalarına satmayacak veya haksız yollara bulaşmayacak kadar güvenilir bir kayıt şirketi seçin. Bu gerekli özeni göstermeden web sitenizi başlatırsanız, kendinizi zor bir durumda bulabilirsiniz.

7. Güvenlik önlemleri

Bilgilerinizin gizliliğini sağlamanın yanı sıra alan adının güvenliğine de odaklanmalısınız. Alan adlarının ele geçirilmesi, insanların bir alan adını rakiplere veya asıl sahibine satmak için kontrolünü ele geçirdiği yaygın bir olay haline geldi.

Alan adı hırsızlığını önlemek için yeterli önlemleri alacak güvenilir bir alan adı kayıt şirketi seçin. Ele geçirmesini önlemek için bir kayıt şirketinin kimlik doğrulama ve güvenlik protokollerini de kontrol etmelisiniz.

8. Transfer Süreci ve Ücretler

alan adı nereden alınır

Mevcut alan adı kayıt kuruluşundan memnun kalmazsanız, istediğiniz son şey alan adınızı farklı bir kayıt kuruluşuna aktarmak için yüksek bir ücret ödemektir.

Çoğu tanınmış kayıt şirketi, alan adı transferi için fazladan ücret almasa da, alan aktarım politikalarını önceden gözden geçirmek her zaman akıllıca olacaktır.

Hatta bazı kayıt şirketleri, aktarım sürecini zorlaştırıyor ve taşınmayı imkansız hale getiriyor. Bunu önlemek için, herhangi bir kayıt şirketi seçmeden önce alan transfer sürecini kontrol edin.

9. Güvenilir Destek

Bir alan adı aldıktan sonra, sizi neyin beklediğini bilemezsiniz. Sorunlar birdenbire ortaya çıkabilir ve yardım için alan adı kayıt şirketinizle iletişime geçmeniz gerekir.

Anında bir çözüm ararken size ek özellikler satan bir destek yöneticisi istemezsiniz. Bunun yerine, teknik veya genel sorularınız için profesyonel yardım sunan bir kayıt şirketi istiyorsunuz.

Aklınızdaki kayıt şirketlerini dikkatlice araştırın ve müşteri desteğiyle ilgili kullanıcı incelemelerini kontrol edin. Son karardan önce destek ekibini aramayı da düşünebilirsiniz.

10. Kullanıcı Deneyimi ve Hatırlatıcılar

Son olarak, kullanıcı deneyimi, bir kayıt şirketine karar vermeden önce dikkate alınması gereken çok önemli bir kriterdir. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, kayıt şirketinin web sitesinden gerekli bilgileri hızlı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Bilgi tabanına sahip bir kayıt şirketi, desteğin hemen mevcut olmadığı durumlarda oldukça faydalıdır. Alan adının zamanında yenilenmesi, sahipliğini kaybetmemeniz için önemlidir.

Alan adı yenileme zamanı geldiğinde, ideal bir kayıt şirketi, alanın süresi dolmadan önce size otomatik bir hatırlatıcı gönderir. Otomatik yenilemeyi etkinleştirmediyseniz veya yeni bir kredi kartı aldıysanız bu özellik size fayda sağlayacaktır.

Domain Hizmetleri için En İyi Kayıt Şirketi Seçin

Umarım alan adı nereden alınır sorusuna yanıt verebilmişimdir. Alan adı kayıt şirketi söz konusu olduğunda, kuruluşların gereksinimleri farklılık gösterir. Bu nedenle, işletmeniz için bir tane seçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeyleri listeledik.

Son kararı vermeden önce bunu gözden geçirebilir ve bazı alan adı kayıt şirketlerini kısa listeye alabilirsiniz.

Alan Adı Nereden Alınır?

  1. Bluehost
  2. IONOS
  3. Network Solutions
  4. GoDaddy
  5. Hover
  6. Dynadot
  7. Namecheap
  8. Google
  9. Dreamhost
  10. HostGator

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!