Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaYemekDopamin Düzeylerini Artıran 6 Güçlü Yiyecek

Son Yazılar

Dopamin Düzeylerini Artıran 6 Güçlü Yiyecek

Dopaminin arkasındaki bilim nedir? Beslenmenize hangi yiyecekleri dahil etmelisiniz? İşte dopamin seviyelerini artırıcı yiyecekler.

Bu yiyecekleri diyetinize ekleyin ve dopamin seviyenizi doğal olarak artırın. Bu yazımızda dopamin artırıcı yiyecekler hangileridir, paylaşıyoruz.

Dopamin, beyin sağlığınızda önemli bir rol oynayan iyi hissettiren bir hormondur. Bir nörotransmitter (nöronlar tarafından diğer sinir hücrelerine sinyal göndermek için salınan bir kimyasal) gibi davranır. Bazı gıdalar dopamin seviyelerini artırabilir ve dopamin gıdalarının alımı sağlığınıza birçok yönden fayda sağlar. Dopaminin arkasındaki bilim nedir? Beslenmenize hangi yiyecekleri dahil etmelisiniz? Bu yazımızda dopamin seviyelerini artırıcı yiyecekleri, dopamin fazla tüketiminin yan etkilerini ve dopamin eksikliği ile karşılaşabileceğiniz sorunları araştırıyor. Hadi yazımızı oku bakalım.

Dopamin Nasıl Bir Rol Oynar?

Dopamin, orta beyinde bulunan dopaminerjik nöronlar tarafından salınır. Sayıları az olsa da bu nöronlar ruh hali, bağımlılık, ödül ve streste önemli rol oynar.

Dopamin ayrıca öğrenme, hafıza, motivasyon ve karar vermede etkili rol oynar. Hareketi de kontrol eder ve eksikliği Parkinson hastalığı, şizofreni ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun nedenlerinden biri olabilir.

Bir ödül beklentisi, beynin dopamin seviyelerini arttırır. Bağımlılık yapan birçok ilaç da nöronlardan salınımını artırır. Bu, çoğu bağımlının uyuşturucuyu bırakmakta zorlanmasının bir nedenidir.

Dopamin bu nedenle beyin sağlığında kritik bir işleve sahiptir. Ancak dopamin seviyelerini doğal olarak nasıl artırabilirsiniz? En iyi yol, dopamin artırıcı yiyecekler yemektir.

Dopamin artırıcı yiyecekler hangileridir?

1
Süt Ürünleri

Bunlar peynir, süt ve yoğurt gibi günlük yiyecekleri içerir. Peynir, insan vücudunda dopamine dönüştürülen tiramin içerir. Yoğurt gibi probiyotik içeren yiyecekler de dopamin seviyelerini artırır.

2
Fındık

B6 vitamini açısından zengin fındık, beyninizin dopamin üretmesine yardımcı olduğundan yardımcı olur. Ceviz ve fındık iyi B6 vitamini kaynaklarıdır. Ceviz ayrıca dopamin konsantrasyonlarının modülasyonundan sorumlu olan bir omega-3 yağ asidi olan DHA‘yı içerir. Ceviz ve badem, dopamin üretimine de yardımcı olan iyi folat kaynaklarıdır.

BENZER YAZI: HAMİLELİKTE KARNABAHARIN 5 İNANILMAZ FAYDASI

3
Omega-3 Yağlı Asitler

Farelerin kobay olarak kullanıldığı yapılan çalışmalarda, omega-3 yağ asitlerinin dopamin seviyelerini normalleştirdiği ve kaygı benzeri davranışların gelişimini azalttığı bulunmuştur.

Başka bir çalışmada, balık yağı takviyesinin travmatik beyin hasarı sonrası dopamin salınımını geri kazandırdığı bulunmuştur.

Omega-3 açısından zengin besinler arasında somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar ile ceviz ve chia tohumları gibi diğer besinler bulunur.

4
Bitter çikolata

Araştırmalar, çikolatanın dopamin de dahil olmak üzere bir dizi nörotransmitter ile etkileşime girebileceğini gösteriyor. Dopamin, bitter çikolata yedikten sonra salınır ve zevkli bir duyusal deneyim yaşatır.

5
Meyve ve Sebzeler

Bir çalışmada, çilek ve ıspanak ile beslenen fareler, dopamin salınımında önemli bir artış gösterdiği ortaya çıkarıldı. Çalışma, antioksidanlara ek olarak, meyve ve sebzelerdeki diğer besin maddelerinin de dopamin salınımına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Muzun bile yüksek düzeyde dopamine sahip olduğu bulundu – daha çok kabuğunda. Avokado ve fasulye de dopamin içerir. Dopamin artırıcı diğer yiyecekler portakal, elma, bezelye, domates ve patlıcandır.

6
Kahve

Ayılmayı kolaylaştıran eden diğer ilaçların çoğu gibi, kahvedeki kafein de beyindeki dopamin seviyesini artırır. Kafeinin beyindeki ana hedefleri, adenosin (beyin aktivitesini azaltan bir beyin kimyasalı) reseptörleridir. Bu reseptörler üzerinde çalışır ve sonunda dopamin seviyelerini etkileyen ve beynin zevk ve düşünme ile ilgili alanlarını etkileşime geçiren bir olaylar zincirini başlatır.

Bunlar dopamin artırıcı yiyecekler arasında başı çeker. Ama bir dakika – çok fazla dopamin, sağlığa zararlı mı?

Fazla Dopaminin Etkileri Nelerdir?

Sistemdeki aşırı dopamin seviyeleri paranoyaya ve sosyal ortamlardan çekilmeye neden olabilir. Hatta aşırı yoğun ve dürtüsel davranışlara bile yol açabilirler.

Dopamin ayrıca hipofiz bezi tarafından prolaktin (bir hormon) salgılanmasını engellemede rol oynar – aksi takdirde menstrüel bozukluklara ve kısırlığa neden olabilir. Aşırı dopamin, bu sorunlara yol açan prolaktini etkili bir şekilde engelleyebilir.

Ancak endişelenmeyin – dopamin doz aşımı ancak hormonu damardan alırsanız meydana gelebilir (bu genellikle dopamin eksikliği olan kişilerde görülür).

Normal dopamin aralıkları 0 ila 30 pg/mL’dir (mililitrede pikogram).

Ya dopamin seviyeleriniz bu aralıkların altına düşerse? Bu da sorunlara neden oluyor.

Dopamin Eksikliğinin Etkileri Nelerdir?

Dopamin eksikliği, belirli zihinsel bozukluklarla bağlantılıdır, ancak duruma doğrudan neden oldukları bulunmaz. Bu zihinsel bozuklukların bazıları Parkinson hastalığı, depresyon, şizofreni ve psikozu içerir.

Dopamin, bir nörotransmitter görevi gören iyi hissettiren bir hormondur. Beynin işleyişinde önemli bir rol oynar. Hormondan zengin besinler tüketerek dopamin seviyelerini doğal olarak artırabilirsiniz. Bu yiyecekler arasında süt ürünleri, kuruyemişler, omega-3 yağları, bitter çikolata, meyve ve sebzeler ve kahve bulunur. Bununla birlikte, aşırı dopamin seviyeleri aşırı yoğun ve dürtüsel davranışlara yol açabilir. Bu nedenle, olumsuz reaksiyonlardan kaçınmak için önerilen doz seviyelerinde tüketin.

Sıkça Sorulan Sorular

D vitamini dopamini artırır mı?

Hayır. Yine de D vitamini koruyucu bir ajan olarak görev yapar ve beynin dopamin salgılayan bölgelerinde oluşabilecek inflamasyon ve oksidatif stresin önlenmesine yardımcı olur.

Alkol dopamin salgılar mı?

Evet. Alkolün düşük dozlarda bile dopamin salınımını artırabilmesi, bazı kişilerde alkol bağımlılığının etkisini açıklayabilir.

Fıstık ezmesi dopamini artırır mı?

Evet. Araştırmalar, fıstık ezmesinin farelerde dopamin artırıcı yiyecekler gibi bir gıda görevi gördüğünü göstermiştir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Yemek ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!