3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaGündemDornaz Alfa nedir, anlamı ne demek? Dornaz Alfa ilacı ne işe yarıyor,...

Son Yazılar

Dornaz Alfa nedir, anlamı ne demek? Dornaz Alfa ilacı ne işe yarıyor, koronavirüs tedavisi için mi kullanılacak? Prof. Dr. Ercüment Ovalı müjdeli haberi verdi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Konuyla ilgili son olarak Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa ilacına dair önemli bir açıklama yaptı. Peki Dornaz Alfa ilacı nedir ve corona virüs tedavisinde mi kullanılacak?

Corona virüs tedavisi ile ilgili heyecanlı gelişmeler yaşanıyor. Konuyla ilgili son olarak Son olarak Prof. Dr. Ercüment Ovalı Dornaz alfa isimli ilacın hastaların tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini duyurdu. Peki Dornaz alfa ilacı nedir?

DORFAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

DORNAZ ALFA ETKEN MADDESİ NEDİR

Yalnızca kistik fibrozisli hastalarda üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularınca düzenlenen sağlık kurulu raporu ile tüm hekimlerce reçete edilebilir. Kistik fibrozisde, mukolitik. Günde bir ampul inhale edilir. Gebelik kategorisi B.Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık. Yan etkiler; farenjit, larenjit, ses değişikliği, allerjik reaksiyonlar…

DORNAZ ALFA KORONAVİRÜS TEDAVİSİNDE Mİ KULLANILACAK?

Çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan ve Twitter hesabından son dakika açıklaması yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yaklaşık 1 aydır üzerinde çalıştıkları ilacın tedaviye kullanılmaya başlanabileceğini ve ilacın isminin Dornaz Alfa olduğunu açıkladı.

DORNAZ ALFA İLACI NE İŞE YARIYOR?

Ercüment Ovalı, Twitter’dan yaptığı açıklamada koronavirüs ilacıyla ilgili Türkiye’yi heyecanlandıran sözler paylaştı. Ovalı, “1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. OVALI AÇIKLADI!

Ercüment Ovalı, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!