Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikDünya Şifre Günü Nedir? Ne için Kutlanıyor?

Son Yazılar

Dünya Şifre Günü Nedir? Ne için Kutlanıyor?

Dünya şifre günü güvenlik kontrolüyle hesabınızı güçlendirin sloganı ne anlama geliyor? Dünya şifre günü nedir, ne için kutlanıyor?

En sık kullandığınız mail adresinizde ya da en çok sipariş verdiğiniz web sitesinde halen doğum gününüzü veya tuttuğunuz takımın ismini mi kullanıyorsunuz. Birçok insanın tahmin edebileceği şifreleri kullanmamanız gerekiyor. Bununla birlikte aynı şifreyi birçok hesabınızda da kullanmamalısınız. Bu yazımızda Dünya Şifre Günü Nedir? Farkındalık çalışması neyi amaçlıyor? Şifre belirlerken nelere dikkat edilmeli? Bu yazımızda detaylı şekilde paylaşacağız.

Bu, kimlik hırsızlığını ve diğer siber suçları önlemek için önemli şifrelerinize güçlü kimlik doğrulaması eklemek anlamına geliyor.

DÜNYA ŞİFRE GÜNÜ 2022 NE ZAMAN?

Bu yıl 5 Mayıs 2022 – Mayıs ayının ilk Perşembe günü gerçekleşen Dünya Şifre Günü’nde verilerinizi güvende tutmak için şifrelerinizi güçlendirin.

İLGİLİ YAZI: Bir Android Cihazda Kayıtlı Şifreleri Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

DÜNYA ŞİFRE GÜNÜ NEDİR

Bir hesaba giriş yaparken kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanırsınız. Elbette akılda kalıcı şifreler kullanım açısından kolaylık yaratır. Fakat özellikle kredi kartı şifrenizi kullandığınız web sitelerinde ya da yıllardır kullandığınız mail hesabınızın güvenliğini sağlamak için daha karmaşık şifre kombinasyonları kullanmanız gerekir. Bu yazımızda Dünya Şifre Günü Nedir? Farkındalık çalışması neyi amaçlıyor? Şifre belirlerken nelere dikkat edilmeli? Yazımızın devamında tüm konulara hakim olacaksınız.

Dünya Şifre Günü, güçlü şifrelerin önemi ve neden herkesin şifrelerini birkaç haftada bir değiştirmesi gerektiği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanmaktadır. Güvenliği ihlal edilmiş bir parola, dijital kimliklerimizi ve kişisel bilgilerimizi riske atabilir.

Güçlü ve güvenli parolalar çok önemlidir, özellikle de işlerimizin çoğu çevrimiçi olarak yapıldığından. Tahmin edilmesi kolay olmayan karmaşık ve benzersiz şifrelere sahip olmak daha iyidir. En iyimizin başına gelir; Biz şifrelerimizi kimsenin tahmin edemeyeceğine kendimizi ne kadar ikna etmeye çalışsak da, profesyonel hackerlar onları saniyeler içinde tahmin edebilir! Güçlü bir parola mevcut olsa bile, birkaç haftada bir, en azından 6 ayda bir değiştirilmelidir. Bu şekilde, bir veri ihlali durumunda şifreleriniz sızdırılsa bile, yeni, daha güçlü bir şifre kişisel bilgilerinize erişimi engelleyebilir.

İLGİLİ YAZI: Şirket Çalışanları Dikkat: Google Chrome’a Kayıtlı Şifreleriniz Güvende mi?

Ne yazık ki, riskleri bilmesine rağmen, pek çok insan şifrelerini sık sık değiştirme alışkanlığına sahip değildir. E-postalarınızın, sosyal medya hesaplarınızın ve en önemlisi kişisel bilgilerinizin saklandığı hesapların şifrelerini hemen değiştirmek için Dünya Şifre Günü‘nü bir hatırlatma aracı olarak kabul edin.

2005 yılında Güvenlik Araştırmacısı Mark Burnett, herkesin şifrelerini değiştirirken kendi “şifre günlerini” olması gerektiğini önerdi. Bu fikri, Intel şirketine dünya çapında bir uyum yaratma konusunda ilham veren “Mükemmel Şifreler” kitabında özetledi. Mayıs ayının ilk Perşembe günü Dünya Şifre Günü ilan edilmiş ve 2013 yılında ilk kez kutlanmaya başlanmıştır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!