Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSoru - CevapDünyada Kaç İnsan Var? Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Hangileridir? Dünyanın Nüfusu Ne...

Son Yazılar

Dünyada Kaç İnsan Var? Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Hangileridir? Dünyanın Nüfusu Ne Kadar?

Şu anda dünyada kaç insan var? Dünyanın insan nüfusu açısından en kalabalık ülkeleri hangileridir? 2100 yılında nüfus ne kadar olacak?

2100 yılında Dünya’nın nüfusu ne kadar olacak biliyor musunuz? Peki şu anda dünyada kaç insan var? Dünyanın insan nüfusu açısından en kalabalık ülkeleri hangileridir? İşte kafada deli sorular, aradığınız tüm cevaplar ise yazımda.

Sayılarla aranız nasıl, rakamlar ilginizi çekiyor mu? Peki sayı saymasını seviyor musunuz? Ailenizdeki insan sayısını saymayı deneyin. Bu kolay, değil mi? Sınıfınızdaki öğrenci sayısı nasıl? Bu hala çok fazla bir zorl değil. Peki ya memleketinizdeki insan sayısı? Dünyanın nüfusu her geçen yıl daha fazla artıyor. Peki dünyada kaç insan var?

Dünyada Kaç İnsan Var?

dünyada kaç insan var

Kaç kişinin bu gezegeni evi olarak adlandırdığını hiç merak ettiniz mi? Bilim adamlarının dünya çapındaki Dünya nüfusunun yedi milyardan fazla olduğunu tahmin ettiğini biliyor musunuz Doğru! Yedi milyar insan., say say bitmez.

Peki tam olarak kaç kişi yedi milyar eder? Hayal etmesi zor, değil mi? Aslında, 7 milyara kadar saymak insanı çok yorar. Hemen şimdi saymaya başlasaydınız, yedi milyara kadar saymanız yaklaşık 200 yıl sürerdi. Yolun yarısına bile varmadan çok önce ölmüş olurdun!

Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Hangileridir?

Bu yedi milyar insan nerede yaşıyor? Dünyanın en kalabalık on ülkesi Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Brezilya, Pakistan, Nijerya, Bangladeş, Rusya ve Japonya’dır. Aslında, Çin ve Hindistan birlikte yaklaşık iki buçuk milyar insanı oluşturuyor!

Bugün dünya nüfusu artmaya devam ediyor. Bunun nedeni, her yıl ölen insan sayısından daha fazla bebek doğmasıdır. Uzmanlar, bu eğilimin önümüzdeki birkaç on yıl boyunca devam etmesini bekliyor.

Uzmanlar, dünya nüfusunun ilk kez 1804’te bir milyara ulaştığına inanıyor. İki milyara, 1927’ye kadar, yani 120 yıldan fazla bir süreye ulaşamadı. Bilim, teknoloji ve tıptaki gelişmelerle birlikte, bugün insanlar eskisinden çok daha uzun yaşıyor.

Dünyanın Nüfusu Ne Kadar?

dünyanın nüfusu ne kadar

Bu, son yıllarda bir nüfus patlamasına yol açtı. Örneğin, dünya nüfusu 1999’da altı milyara ulaştı ve 2011’de yedi milyar sınırını aştı – yalnızca 12 yıllık bir süre, bu bir yüzyıl önce bir milyardan iki milyar insana gitmek için geçen sürenin onda biri!

Nüfus aynı oranda artmaya devam edecek mi? Bilim adamları, zaman geçtikçe nüfus artış hızının azalacağını umuyorlar. Şu an itibariyle, bilim adamları gelecek yüzyılın başında nüfusun 11 milyar kadar olabileceğini tahmin ediyor!

Dünya’nın yaşam alanı küçülüyor mu? Tüm bu fazladan insanlar için yeterli alan var mı? Aslında var. Dünya çok büyük bir yer. Yüzde 70’i okyanuslarla kaplı olmasına rağmen, yine de herkese yetecek kadar yer var. Fakat beslenme için yeterli kaynak var mı? Tabi ki yok! Hatta bir çok yerde kuraklık başladı, artık yazlar daha sıcak ve kışlar ise daha soğuk değil! İklim değişikliği her şeyi berbat edecek.

Bilim adamları, dünyadaki yedi milyar insanın hepsinin omuz omuza durması halinde, Balıkesir büyüklüğünde bir alanı dolduracağını tahmin ediyor. Aynı yedi milyar insanın, herkesin özgürce dans edebilmesini isteseydiniz, yine de sadece Avşa adası büyüklüğünde bir alanı doldururlardı.

Eğer Dünya’da boşluk varsa, birkaç milyar insan daha eklersek ne önemi kalır ki? Sorun şu ki, Dünya bu kadar çok insanı beslemek için yeterli doğal kaynağa sahip değil. Elbette boş yaşam alanları önemli bir şeydir, ama yiyecek, su ve enerji? Bunlar tamamen farklı bir konu ve vazgeçilmesi mümkün olmayan şeyler.

Dünyaya eklenen her yeni insanın yiyeceğe, suya, barınağa ve enerjiye ihtiyacı vardır. Ayrıca her kişi, bertaraf edilmesi gereken önemli miktarda atık ekler. Bugün Dünya’da bulunan yedi milyar insan, bu kaynakları olduğu gibi yeterince zorluyor. Dünya çapında yoksulluk tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve dünya çapında gereğinden fazla gıda üretilmesine rağmen, her yedi kişiden en az biri her gün aç kalıyor.

Dünya’nın nüfusu artmaya devam ettikçe, kaynaklar üzerindeki baskılar artmaya devam edecek. Gelecek nesiller için sorun – sizin nesliniz ve çocuklarınızın nesli – artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için Dünya’nın kaynağını genişletmek, korumak ve daha iyi dağıtmak olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!