Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetDünyada ve Türkiye'de Trend Olan Nedir? İşte Bunu Öğreneceğiniz Web Siteleri

Son Yazılar

Dünyada ve Türkiye’de Trend Olan Nedir? İşte Bunu Öğreneceğiniz Web Siteleri

Dünyada ve Türkiye'de trendler nasıl takip edilir biliyor musunuz? İşte bu yazımızda trendler nasıl takip edilir ne işe yarar açıklıyoruz.

Bugünlerde sosyal medya sayesinde bilginin insandan insana bu kadar hızlı yayılması inanılmaz. Takip etmek mümkün mü? Trendler nasıl takip edilir? Google Trendler benzeri siteler hangileridir?

İnternet ve sosyal medya sayesinde bu günlerde bilginin kişiden kişiye bu kadar hızlı yayılabilmesi şaşırtıcı. Yeni fikirler, web siteleri, videolar ve her türden içerik bir gecede milyonlarca insan tarafından görülebiliyor, bu da trendlerin her zamankinden daha hızlı ortaya çıkıp kaybolduğu anlamına geliyor. Peki trendler nasıl takip edilir? Google Trendler benzeri siteler hangileridir?

Trend olan konular, sosyal trendler ve viral medya hakkında güncel kalmak istiyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı harika web siteleri burada.

1. Google Trendler

trendler nasıl takip edilir

İnternet trendlerini aramaya başlamak için Google Trendler‘den daha iyi bir yer olamaz. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, çok büyük miktarda veriye erişebiliyor.

Google Trendler, dünya çapındaki insanların Google’ı kullanarak ne aradığını keşfetmenize olanak tanır. 2004 yılına kadar belirli bir zaman aralığında bir arama teriminin ne kadar popüler olduğunu görmenize olanak tanıyan bir özelliğin yanı sıra, son birkaç gün içinde en son trend olan aramaları görebilirsiniz. Eğilimler ayrıca ülkelere göre bölgesel olarak filtrelenebilir.

Kullanışlı Aramada Yıl özelliği, Haberler etkinlikleri, Spor ve Küresel rakamlar gibi kategoriler altında her yıl Google’da hangi aramaların bölgesel olarak trend olduğunu gösterir.

2. YouTube Trendler

trendler nasıl takip edilir

YouTube’un az bilinen bir özelliği olan YouTube Trends, şu anda hangi videoların trend olduğunu bulmanızı sağlayan kullanışlı bir özellik.

Trend olan videolar Şimdi, Müzik, Oyun ve Filmler kategorileri altında keşfedilebilir. Trend olan videolar her 15 dakikada bir güncellenir ve bölgeye göre filtrelemenin bir yolu olmasa da YouTube, şu anda YouTube’da ve dünyada olup bitenleri yakalayan videoları sergilemeyi amaçlamaktadır.

3. Trendsmap

Trend söz konusu olduğunda, ilk akla gelen genellikle Twitter oluyor. Yine de, Tweetlerde son zamanlarda popüler olan terimlerin bir listesi olduğu için çok bilgilendirici değil. Trendlerin çoğu, ne anlama geldiklerini öğrenmek için biraz araştırma yapmanızı gerektiren hashtag’ler veya kelimelerdir.

Trendsmap, Twitter trendleri hakkındaki bilgileri genişleten bir hizmettir. Site, bölgeye göre Twitter’da çeşitli trend terimlerle kaplanmış bir dünya haritasına sahiptir. Terimler, ne kadar popüler olduklarına bağlı olarak büyür ve küçülür; bu, küresel Twitter trendlerini bir bakışta görmek için yararlıdır.

Ve en iyi yanı: Trendsmap’i yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz ve bu, haritadaki görünür terimleri güncelleyecektir. Ne kadar yakınlaştırırsanız, trend terimleri daha küçük bir bölgeye yerelleştirildiklerinden o kadar belirgin hale gelir.

4. Exploding Topics

trendler nasıl takip edilir

Exploding Topics, konuları trend haline gelmeden önce ortaya çıkarmayı amaçlar. Site, algoritmasının ürünleri, endüstrileri ve kategorileri trend olmadan yıllar önce tanımlayabildiğini iddia ediyor. Bunu başarmalarına yardımcı olmak için web’deki aramalardan, konuşmalardan ve sosyal medyada bahsedilen verileri izliyor.

Exploding Topics aracı, trend olan konulara bir aydan 15 yıl öncesine kadar olan zaman dilimlerinde göz atılmasına izin verir. Konular güzellik, finans, fitness, bilim ve teknolojiyi içeren bir dizi kategoriye ayrılmıştır.

Ayrıca, bir konunun şu anda popülaritesinin arttığını, düzenli olup olmadığını veya popülaritesinin zirveye ulaşıp ulaşmadığını gösteren etiketler de vardır. İlgili Konular özelliği, özellikle paralel olan konuları bulmak istediğinizde kullanışlıdır.

5. AnswerThePublic

AnswerThePublic, trendleri ortaya çıkarmak için yenilikçi bir yönteme sahiptir. Web sitesinin raporlama aracı, belirli bir anahtar kelime için arama motoru etkinliğine ilişkin bilgiler sağlıyor.

AnswerThePublic, belirli bir anahtar kelimeyi kullanırken insanların çevrimiçi olarak ne aradıkları hakkında girdiğiniz bir anahtar kelimeye veya kısa kelime öbeğine dayalı bir veri raporu oluşturur. Rapor, belirli bir konu için soruları, edatları, karşılaştırmaları, cümleleri ve ilgili anahtar kelimeleri kategorize eder ve görselleştirir.

Belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği ile ilişkili kelimeleri analiz etmek, daha önce keşfedilmemiş içgörüleri ve nişleri ortaya çıkarabilir, bu da işletmeler için özellikle faydalı bir özelliktir.

6. Treendly

trendler nasıl takip edilir

Kendisini “Steroidlerle ilgili Google Trendler” olarak adlandırıyor ve kullanıcıların henüz duymamış olabilecekleri trendleri erkenden keşfetmelerine yardımcı oluyor. Treendly bunu, forum tartışmaları ve sosyal medya arama sorguları içeren yerlerden gelen çok miktarda veriyi analiz ederek yapıyor.

Treendly’nin veri raporları, belirli bir konu için ayda kaç arama yapıldığı, konunun popülaritesinin artıp artmadığı ve ilgili aramalar gibi yararlı bilgiler sağlıyor. Forum tartışmaları da veri raporları sayfasında vurgulanıyor.

Trend arayanlar, henüz başlamamış trendleri nasıl belirleyeceklerini öğreten ücretsiz bir kursa ve okuyucularıyla yeni trendleri paylaşan bir haber bültenine kaydolabilirler.

7. Answer Socrates

Answer Socrates, kullanıcılara Google’da belirli bir konu hakkında sorulan soruları gösteriyor. Veriler doğrudan Google Trendler, Google Öneriler ve Google’ın Kişiler Tarafından Sorulanlar özelliğinden toplanır.

Kullanıcılar, seçtikleri dilde ve ülkede bir konuyu arayabilir ve web sitesi, içinde o konuyla ilgili sorular, edatlar, karşılaştırmalar, sorgular ve ifadeler içeren ayrıntılı bir rapor oluşturacaktır. Rapor ayrıca, bu eğilimin son zamanlarda popülaritesinin arttığını veya azaldığını vurgulayacaktır.

Answer Socrates, SEO uzmanlarına ve araştırmacılarına yöneliktir, çünkü bu tür bilgiler, belirli bir konuyu tüm açılardan daha derinden anlamak isteyenler için özellikle yararlı olabilir.

Trendler nasıl takip edilir, artık biliyorsunuz

En son trendlere ayak uydurmak zaman alıcı olabilir, ancak bu web siteleri ve araçlar, bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırır. Bu listedeki her trend izleme aracı, verileri farklı şekilde toplar ve sunar; bu nedenle, sizin için doğru olanı seçmek size kalmıştır.

Belki de dikkate alınması gereken en önemli özellik, aradığınız bilgiyi tam olarak uyarlama ve kişiselleştirme yeteneğidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!