Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaSeyahat - Gezi - TatilDünyanın 7 Yeni Harikası Nedir?

Son Yazılar

Dünyanın 7 Yeni Harikası Nedir?

Dünyanın Yeni Yedi Harikası nedir, Dünyanın 7 yeni harikası nasıl seçildi, Dünyanın Yeni Yedi Harikasını Özel yapan nedir? İşte detaylar.

Şimdiye kadar gördüğün en büyük şey nedir? Bir bina, heykel veya şehir sizi ne kadar etkiledi? İnsanlar, Dünya’da geçirdiğimiz süre boyunca inanılmaz şeyler inşa ettiler. Hatta bazı antik yapılara Dünya Harikası diyoruz. Peki dünyanın 7 harikası nedir, ama en yeniler, yani turistler tarafından seçilenler, işte bu yazımızda dünyanın 7 yeni harikası nedir, cevabını bulacaksınız.

Dünyanın 7 yeni harikası nedir? Bu, son birkaç yılda inşa edildikleri anlamına mı geliyor? Hayır, sadece Dünyanın Yedi Antik Harikasından farklı oldukları anlamına geliyor. Yeni Harikalar 2000 yılından önce yapılmış herhangi bir şey olabilir.

Yine de birkaç kural var. Yapıların insan yapımı olması gerekiyor. Ayrıca sanatsal veya mimari değere ihtiyaçları var. Son olarak, yeni Harikalar’ın iyi korunması gerekiyor. 600 milyon oydan sonra, 2007’de Dünyanın 7 Yeni Harikası seçildi, peki bunlar nedir?

Dünyanın 7 Yeni Harikası Nedir?

  1. Machu Picchu
  2. Chichen Itza
  3. Petra
  4. Tac Mahal
  5. Roma Kolezyumu
  6. Çin Seddi
  7. Kurtarıcı İsa

Bu Harikalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Machu Picchu‘ya “taş şehir” de denir. 15. yüzyılda İnkalar tarafından inşa edilmiştir. Şehri dağlardan kestiler ve bütün binalarını taştan yaptılar. İnkalar, Machu Picchu’yu kraliyet kaçamağı da dahil olmak üzere birçok şekilde kullanmış olabilir. Bugün şehir, Peru’nun And Dağları’nda tek başına bütün ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyanın 7 Yeni Harikası Nedir? Mayalar, 7. yüzyılda Chichen Itza‘yı inşa ettiler. İnsanlar hala bugün Meksika denilen yerde şehri ziyaret ediyor. 365 basamaklı bir piramit olan El Castillo’ya ev sahipliği yapmaktadır. Bu numara tanıdık geliyor mu? Muhtemelen bir güneş takviminde 365 gün olduğunu biliyorsunuzdur. Maya Takviminde de 365 gün vardı! Adımlar buna uygundu. Şehir ayrıca Mayaların eski bir basketbol formunu oynadığı Amerika’nın en büyük top sahasına sahiptir.

Petra antik kenti, günümüz Ürdün’ünde duruyor. Machu Picchu gibi, Petra’nın çoğu taştan inşa edildi. Ünlü Hazine de dahil olmak üzere şehrin kumtaşı yapıları bugün hala ayakta. Bir zamanlar büyük bir ticaret şehri olan Petra, şimdi bir turizm merkezi.

Hindistan’daki Tac Mahal‘in her yıl üç milyondan fazla ziyaretçisi var. Binanın adı “Sarayların Tacı” anlamına geliyor. İnşaatçılar, Şah Cihan’ın emriyle yapıyı inşa etmek için 22 yıl harcadılar. Yılların verdiği hasar ve bakımsızlık 19. yüzyılın sonlarında onarılmıştır.

Roma Kolezyumu da dünyanın 7 yeni harikası arasına girdi. Romalıların vahşi hayvan avlarını, gladyatör oyunlarını ve sahte deniz savaşlarını izlediği yer burasıdır. Bir zamanlar 50.000’in üzerinde tezahürat yapan Romalıyı elinde tutuyordu. Ancak bugün Kolezyum’da bunların hiçbirini görmeyeceksiniz. İki kez yıldırım çarpmış, deprem ve yangından zarar görmüş. Ancak yapı hala ziyarete açık.

Çin Seddi en az 5.500 mil uzunluğundadır. Ancak gerçek uzunluğu bilinmiyor. Bazıları 13.170 mil uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor! Ming Hanedanlığı döneminde inşa edilmiş, şimdiye kadar yapılmış en uzun insan yapımı settir. Çin duvarı güvenlik için inşa etti. Ancak, birçok saldırıyı durdurmadı. Bugün ziyaretçiler duvar boyunca yürüyebiliyor.

Kurtarıcı İsa heykeli (Christ the Redeemer) listeyi tamamlıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra inşa edilen bu heykel, Dünyanın 7 Yeni Harikası‘nın en küçüğüdür. Brezilya, Rio de Janeiro’nun üzerinde yükseliyor. Kurtarıcı İsa, 9 metrelik tabanı hariç, 30 metre yüksekliğinde duruyor.

Daha fazla Dünya Harikası seçecek olsak listeye hangilerini eklemek isterdiniz? Ayasofya? Stonehenge? Özgürlük Anıtı? Sidney Opera Binası’na ne dersin? Aralarından seçim yapabileceğiniz harika yapılar, yorumlarda paylaşın bizimle.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Seyahat – Gezi– Tatil kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!