3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Allahım Sen Nelere Kadirsin Dedirtecek Dünyanın En Büyük Canlıları

İnsanlar olarak, fiziksel nitelikler söz konusu olduğunda gezegendeki en savunmasız yaratıklardan biriyiz. Büyük bir beynimiz olabilir ama şimdiki ve geçmişin devleriyle karşılaştırıldığında, bizler adeta cılız birer yaratığız. Hayal ettiğimizden daha büyük olan şeylerin bizi şok etme eğiliminin nedeni bu olabilir. Elimizden daha büyük 78 metrelik kaktüsler ve salyangozlar gibi. İşte gördüğünüz zaman vay be dedirtecek dünyanın en büyük canlıları:

İşte Dünyanın En Büyük Canlıları :

1
Dünyanın En Büyük Kurdu Bu Olabilir mi?

dünyanın en büyük canlıları

Yukarıdaki resimde, Alaskan malamute gibi büyük bir köpeğin veya gerçek bir kurtla ile husky cinsi köpeğin çiftleşmesi ile yetiştirilen bir kurt-köpek melezi olan Yuki’dir. Bazı eyaletlerde yasa dışı olmasına rağmen dünyanın birçok yerinde talep gören bu köpekler, ilginç mizaçlara yol açabilecek yerli ve vahşi genlerin bir karışımına sahiptir.

2
Bu Kadar Büyük Bir Sanyangozu Elinizde Tutabilir misiniz?

dünyanın en büyük canlıları

Dev Afrika kara salyangozu, sümüksü ve bir kabukla kaplı olsa da biraz küçük bir tavşana benzeyebilir, ancak teknik olarak, hızlı bir şekilde yemek yemeyi ve yumurta bırakmayı seven çok istilacı bir kara zararlısıdır. Daha önce sadece Doğu Afrika’da bulunan evcil hayvan ticareti, bunu tüm dünyaya zararlı sonuçlarla tanıttı. Yetişkin salyangozlar 20 cm uzunluğa erişebilmekteler.

3
Fare Büyüklüğünde Böcek Olur mu Demeyin!

Afrika Goliath Böceği, yaklaşık 12 cm uzunluğa ulaşan yetişkinleri ile bok böceği ailesinin en büyük böcekleri arasındadır. Çoğunlukla Afrika’da yaşarlar ve ağaç özsuyu ve çürük meyve gibi şeker oranı yüksek yiyecekleri yerler. Yukarıda gösterilen fotoğraf bir dişidir.

4
Bir Mavi Balinanın Kalbi İşte Bu Kadar Büyük

dünyanın en büyük canlıları

Mavi balinanın kalbinin büyük olması, gezegendeki en büyük hayvan olduğu düşünüldüğünde şaşırtıcı değildir. Şaşırtıcı olan şey, bir mavi balinanın kalbinin atardamarlarının boyutlarıdır ve bu atardamarların içine bir yetişkin boylu boyunca sığabilir. Bir mavi balinanın kalbi 180 kg ağırlığındadır.

5
Tavuk Yumurtası ile Bir Devekuşu Yumurtası Büyüklüğü

Devekuşu, günümüzde yaşayan kuşlar arasında en büyük yumurtayı bırakır. Ayrıca yumurtası, 15 cm uzunluğa ve 11 cm çapa ulaşan dünyanın en büyük hücresi olma rekorunu da elinde tutuyor. Devekuşu yumurtası 1,3 kg ağırlığında olabilir.

6
Dünyanın En Büyük Deniz Kaplumbağası

dünyanın en büyük canlıları

Dev deri sırtlı deniz kaplumbağaları, 3.5 metre uzunluğa kadar gerçekten büyüyebilir ve 910 kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Bir zamanlar Kuzey Kutbu ve Antarktika hariç her okyanusta yaygınken, bugün sayıları azalmakta ve artık savunmasız olarak kabul edilmektedir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında bulunmaktadır.

7
Victoria Amazonica’nın Yaprağı 40 kg Taşıyabilir!

Victoria Amazonica‘nın veya dev nilüferin yaprakları çok büyüktür ve çapı 2.5 metreye kadar büyür. Suyun dibine 20 metreden fazla inen bir sapa sahip etli, dikenli bir alt kısım tarafından desteklenen bu bitkinin yaprakları, küçük bir insanın ağırlığını taşıyabilir.

8
Dünyanın En Büyük Kuşu

dünyanın en büyük canlıları

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kuşu Dev Teratorn Argentavis Magnificens idi ve yaklaşık 6-8 milyon yıl önce Arjantin’de yaşıyordu. Fosil kalıntıları, 13 metre kanat açıklığına sahip olabileceğini ve 80 kg -100 kg ağırlığında olabileceğini gösteriyor. Yukarıdaki resim, bu kuşun bir müze rekonstrüksiyonudur.

9
Yabani Domuz ve Ayı Kafatası Ölçüleri

Normalde, yaban domuzları ve diğer vahşi domuzlar 110 kg ağırlığına kolayca ulaşabilir, ancak bazen Tabiat Ana cömertliğini gösterir ve birkaç tür 450 kg’a kadar büyüyebilir. Yukarıdaki resim, tam boy bir ayı kafatasına kıyasla 760 kiloluk bir yaban domuzunun kafatasını göstermektedir.

10
Kaktüsler de ağaç büyüklüğünde olabilir.

dünyanın en büyük canlıları

Bir çölün tipik sembolü olan Saguaro kaktüsü bir ağaçtan daha uzun olabilir. Bu dikenli çöl bitkisinin normal, ortalama yükseklikleri 15 metreye ulaşabilirken, kaydedilen en uzun örnek 24 metre olarak ölçülmüştür.

11
Harpia Kartalı, dünyanın yaşayan en büyük kuşları arasında.

Harpia Kartalı, kıvrımlı pençeleri, bir boz ayının zaten büyük olan pençelerinden daha büyüktür.

12
Kanat Açıklığı En Geniş Olan Dev Uçak

dünyanın en büyük canlıları

Stratolaunch, 117 metre ile uçaklar arasında en geniş kanat açıklığına sahiptir. 550.000 kiloluk bir yük taşımak için inşa edilmiştir. Size devasa boyutu hakkında bir fikir vermek için 18 tekerlekli bir aracın yanında ne kadar küçük göründüğünü görebilirsiniz.

13
Dev Sopa Böceği

dünyanın en büyük canlıları

33 cm uzunluğa kadar büyüyebilen bu devasa Sopa Böceği, aniden üzerinize düşse ne hissedersiniz?

14
Köpek Büyüklüğünde Tavşan Olur mu Demeyin!

15
Japon Örümcek Yengeçleri 3.8 Metre Bacak Uzunluğuna Sahip

dünyanın en büyük canlıları

Japon Örümcek Yengeç sadece 9 cm olarak hayata başlarlar, ancak 3.8 metre bacak açıklığına ulaşan dünyanın en büyük kabukluları arasına girer. Sadece 100 yıl yaşamakla kalmıyorlar, örümceği andıran bu büyük canlılar aslında denizin nazik devleri.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.