3.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Dünyanın En Zengin Adamları

Dünyanın en zengin adamları kimdir? 2022 yılı ve bu ay verilerine göre güncel en zenginler listesi. ABD, Fransa ve Hindistan listede!

Dünyanın en zengin adamları kimdir gibi araştırmalar sürekli yapılır ve bu liste servet değişimlerine göre yeni verilerle güncellenir.

Kimse kolay para kazanmıyor fakat bu zenginlerin hepsinin ayrı ayrı hikayeleri var. Hiçbirisi piyango oynayarak para kazanmadılar. Fikirleri, projeleri ve en önemlisi hayalleri vardı. İşte bu hikayelerin bir kısmını sayfamızda bulabileceğiniz dünyanın en zengin adamları kimdir sorusunun cevabı.

dünyanın en zengin adamları

Milyarderler küresel ekonomiyi, siyaseti ve hayırseverliği şekillendirmede çok büyük bir rol oynamaktadır. Forbes, 2022’de dünyadaki milyarder sayısını 2.668 olarak açıkladı. Aralarında en zengin olanlar daha da seçkin bir kulübe ait ve daha da fazla güce sahipler. Bu milyarderlerin çoğu teknoloji devlerinin kurucuları ve servetlerinin çoğunu hala kurdukları şirketlere yatırılıyorlar.

Dünyanın En Zengin Adamları

dünyanın en zengin 10 adamı

1. Jeff Bezos – Serveti: 181.6 milyar $

dünyanın en zengin adamları jeff bezos

Şu anda dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos 12 Ocak 1964 doğumludur yani 57 yaşında. Aslında kendisi bir internet girişimcisi ve herkesin bildiği gibi AMAZON markasının sahibi.

2. Elon Musk – Serveti: 165.1 milyar $

elon musk serveti ne kadar

Elektrikli otomobil TESLA, uzay alanında çığır açan icatlarıyla SPACEX ve The Boring Company markalarının sahibi olan Elon Musk, 28 Haziran 1971 doğumlu, yani şu anda 49 yaşında.

3. Bernard Arnault ve Ailesi – Serveti: 160.8 milyar $

bernard arnault serveti ne kadar

Dünyanın en zengin adamları arasında 3. sırada olan Fransız iş adamı Bernard Arnault, 5 Mart 1949 doğumludur yani 72 yaşında. Dünyanın en büyük lüks eşya şirketi olan LVMH şirketinin başkanı ve genel müdürüdür.

4. Bill Gates – Serveti: 127.1 milyar $

bill gates serveti ne kadar

Dünyanın en tanınmış vede en zengin adamları arasında olan Amerikalı girişimci Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumludur, yani 65 yaşında. Gates’in en tanınmış insan olmasının asıl sebebi ise Microsoft şirketinin kurucusu olmasıdır. Evli ve üç çocuk babası olan Gates, yaşına rağmen yatırımlarına devam ediyor. Kendisi koronavirüs benzeri bir salgının olabileceğini yıllar önce tahmin eden bir vizyoner.

5. Mark Zuckerberg – Serveti: 107.4 milyar $

dünyanın en zengin adamları mark zuckerberg

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 doğmuştur, yani 36 yaşındadır. Zuckerberg, ABD’nin en önemli üniversitelerinden Harvard’a girdi ve bilgisayar bilimi okudu. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için Facebook isimli, ona şu anki servetini getirecek olan siteyi kurdu. Genç yaşında dünyanın en zengin adamları arasına girdi.

6. Warren Buffett – Serveti: 97.0 milyar $

warren buffett serveti ne kadar

Apple, Bank Of America, Coca Cola, Kraft Heinz gibi şirketlerin belirli sayıdaki hisselerini elinde bulunduran Warren Buffett 1930’da Abd’nin Nebraska’da doğmuştur, yani şu anda 90 yaşındadır. Liseye geldiğinde gazete dağıtma, araba yıkama, pul satma gibi işler yapmıştır. Arkadaşlarıyla birlikte bu işlerden para kazanmıştır ve girişimcilik konusunda isteği artmıştır. Buffett iş hayatında uzun vadeli yatırıma inanan bir yatırımcıdır. Aldığı hisse senetlerini uzun süre elinde tutar. Servetinin büyük kısmını 40 yaşından sonra elde ettiğini biliniyor.

7. Larry Ellison – Serveti: 94.1 milyar $

dünyanın en zengin adamları larry ellison

Dünyanın en zengin adamları arasında bulunan Lawrence Joseph Ellison 17 Ağustos 1944 doğumludur, yani 76 yaşındadır. Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su olan iş adamıdır. Larry Ellison, tıp dünyasından önemli bilim adamlarından oluşan bir arkadaş grubuna sahip olmanın, artık savaş uçağı ve yat gibi pahalı zevklere sahip olmaktan daha değerli olduğuna inandığını beyan etmiştir.

8. Larry Page – Serveti: 90.1 milyar $

larry page serveti ne kadar

Google.com’un kurucusu ve Alphabet’in CEO’su olan Larry Page, internet ve teknoloji dünyasına yön veren önemli isimlerden biri. Page, 26 Mart 1973 yılında doğmuştur, yani şu anda 48 yaşındadır. Gerçek adı Lawrence Page’dir. Ebeveynlerinin ikisi de Michigan State Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi alanında öğretim görevlisiydi. Bu yeteneklerini anne ve babasına borçludur.

9. Sergey Brin – Serveti: 87.4 milyar $

dünyanın en zengin adamları

Asıl ismi Sergey Mikholavyiç Brin olan Sergey Brin, 21 Ağustos 1973 doğumludur, yani 47 yaşındadır. Brin, Google şirketini 1998 yılında arkadaşı Larry Page ile kurdu. Kendisi aslında bir matematikçidir.

10. Mukesh Ambani – Serveti: 77.4 milyar $

mukesh ambani serveti ne kadar

Hintli iş adamı Mukesh Ambani, 63 yaşındadır. Ambani, 1 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en pahalı evi olan 27 katlı Antilla’da yaşıyor. Eşine hediye ettiği 60 milyon dolarlık özel uçakla da dünya medyasında epeyce konuşulmuştu. Hindistan’da enerji, petrokimya, telekomünikasyon, tekstil, maden ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren dev bir holding olan Reliance Industries’in sahibi ve CEO’sudur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Ekonomi ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.