Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaEkonomiDünyanın En Zengin Aileleri Güncel Listesi Açıklandı

Son Yazılar

Dünyanın En Zengin Aileleri Güncel Listesi Açıklandı

Dünyanın en zengin aileleri kimdir? 2023 yılı ve bu ay verilerine göre güncel en zenginler listesi, nereli, ne iş yapıyorlar, servetleri?

Dünyanın en zengin aileleri kimdir gibi araştırmalar sürekli yapılır ve bu liste servet değişimlerine göre yeni verilerle güncellenir.

Bazı aileler yaşamları boyunca birlikte çalışırlar ve başarılarını aileleri ile paylaşırlar. İşte tüm dünyada buna benzer sayısız zengin aile var. Ülkemizdeki Koç ve Sabancı aileleri de buna örnek gösterilebilir. Peki dünyanın en zengin aileleri kimdir, ne iş yapıyorlar, servetleri ne kadar? İşte detaylar yazımızda.

DÜNYANIN EN ZENGİN AİLELERİ

dünyanın en zengin aileleri

1. Francoise Bettencourt Meyers ve Ailesi – Serveti: 75.8 milyar $

Dünyanın en zengin insanı sıralamasında 12. ve en zengin ailesi listesinde 1. olan L’Oréal şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Francoise Bettencourt Meyers, 10 Temmuz 1953 yılında doğmuştur. Annesi Liliane Bettencourt’un 94 yaşında hayatını kaybetmesi ardından, aile servetinin başına geçmiştir.

2. Carlos Slim Helu ve Ailesi – Serveti: 65.1 milyar $

Dünyanın en zengin aileleri arasında olan ve 28 Ocak 1940, Meksika doğumlu fakat Lübnan asıllı olan Carlos Slim Helu, adını telekomünikasyon sektöründe duyurmuştur. Bu kadar zengin olmasına rağmen harcamalarına çocukluğundan beri dikkat eden başarılı bir iş adamıdırç Telmex, Telcel ve America Mowil şirketlerinin CEO’su, aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır.

3. Gautam Adani ve Ailesi – Serveti: 56.5 milyar $

Gautam Adani 24 Haziran 1962’de Hindistan’ın Gujarat kasabasında doğmuştur. Enerji, petrol, ulaşım sektörlerinde ciddi yatırımları olan Adani, servetini her yıl büyük oranda yükseltmekte ve dünyanın en zengin aileleri arasındaki yerini korumaktadır.

4. Phil Knight ve Ailesi – Serveti: 49.9 milyar $

Phil Knight, 24 Şubat 1938’de doğmuştur. 1959 yılında Oregon Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun olmuştur. Stanford Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını tamamlamıştır. Cebindeki 500 dollar ile girişimcilik hayatına başlamıştır.

5. Julia Koch ve Ailesi – Serveti: 46.4 milyar $

Julia Margaret Flesher Koch, 12 Nisan 1962 doğumludur. Dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Koch, servetini 2019’da ölen kocası David Koch’tan miras aldı.

6. François Pinault ve Ailesi – Serveti: 45.6 milyar $

Liseyi yarıda bırakarak kereste işi ile ticarete başlayan François Pinault 40 yıl yönettiği şirketi Artemis’in yönetimini 2003 yılında oğlu 47 yaşındaki François-Henri Pinault’ya bıraktı. Şu anda Gucci Group, Puma, Redcats, FNAC, Conforama, CFAO, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Boucheron gibi markalara sahip olan Pinault, dünyanın en zengin aileleri arasında.

7. David Thomson ve Ailesi – Serveti: 42.5 milyar $

David Thomson ve ailesi, büyükbabası Roy Thomson tarafından kurulan bir medya ve yayıncılık imparatorluğunu kontrol ediyor. Ailenin en büyük holdingi: Thomson’ın başkan olarak görev yaptığı Thomson Reuters’ın 320 milyondan fazla hissesi. Thomson Reuters, 2018’de finansal veri sağlayıcısı Refinitiv’in kontrol hissesini Blackstone’a 17 milyar dolara sattığını duyurdu. Ailenin ayrıca telekom devi Bell Canada’da hissesi ve Toronto merkezli Globe and Mail gazetesinin de sahibi.

8. Tadashi Yanai ve Ailesi – Serveti: 39.8 milyar $

Dünyanın en zengin aileleri arasında olan Yanai, Uniqlo zincirinin yan şirketi olan Tokyo’da perakende imparatoru. Theory, Helmut Lang, J Brand ve GU gibi markaların sahibi. Şirket, Ağustos 2019’da sona eren mali yıl için 21.3 milyar $ gelirle 2.3 milyar $ net kar bildirdi. Yanai, 18 yıl sonra, Aralık 2019’da SoftBank Group yönetim kurulundan bağımsız bir yönetici olarak istifa etti. Yanai, şirketinin dünyanın en büyük perakendecisi olmasını istiyor, bu da H&M ve Inditex’i geçmesi gerektiği anlamına geliyor.

9. Yang Huiyan ve Ailesi – Serveti: 34.6 milyar $

1981 senesinde Çin’in Gangdong eyaletinde dünyaya gelen Yang Huiyan, babasının inşaat şirketinde genel müdür olarak çalışmaya başladığında henüz 5 yaşındaydı. O dönem Çin’de ise devreye sokulan ekonomik reformlar sayesinde şehirleşme hızla gelişiyordu. 1992 yılında babası Country Garden Holdings’i ortaklık yapısıyla kurarken, ülkede gelişen emlak piyasasıyla birlikte birlikte hızla büyümeye başladı. Yang Huiyan ise, genç yaşlarından itibaren babasının yönetim kurulu toplantılarına katılarak şirketle birlikte büyümesine devam etti.

10. Qin Yinglin ve Ailesi – Serveti: 30.6 milyar $

Çin’in gıda sektöründe öncü şirketlerine sahip olan Qin Yinglin, dünyanın en büyük domuz eti pazarında ülkenin en büyük domuz yetiştiricisi olarak servetine servet kattı. Qin, Çin’in en kalabalık eyaleti olan Henan’daki Neixiang ilçesinde doğdu. Henan Ziraat Üniversitesinde hayvancılık okudu, ardından Muyuan yönetim kurulunda oturan karısı Qian Ying ile kendi işini kurdu. Çift, girişimlerine 1992’de 22 domuzla başlamış.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Ekonomi ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!