Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikDünyanın En Ünlü ve En İyi Hackerları ve Büyüleyici Hikayeleri

Son Yazılar

Dünyanın En Ünlü ve En İyi Hackerları ve Büyüleyici Hikayeleri

Beyaz, gri ve kara şapkalı hackerları duydunuz mu? Bu yazımızda onlar arasında dünyanın en iyi ve en ünlü hackerları kimler açıklıyoruz.

Tüm hackerlar kötü değildir. İyi olanlara “beyaz şapkalı bilgisayar korsanları” denir ve bilgisayar güvenliğini artırmak için hackerlık yeteneklerini kullanır. Eğlence için bu işi yapan korsanlara ise “gri şapkalı hackerlar” denir. Bunlar ne iyi ne de kötü grubuna girer. Peki dünyanın en ünlü ve en iyi hackerları ve onların gerçek hikayelerini, yani yaptıklarını merak ettiniz mi?

Ama düşündüğün kötü niyetli tür? Bunlara “kara şapkalı (Black Hat) hackerlar” deniyor. Yaptıkları işte en iyi olmalarına rağmen, tarihin gösterdiği gibi, çok fazla zarara neden olabilirler.

İşte en kötü şöhretli ve sinsi “siyah şapkalı hackler”dan bazıları, itibarlarını kazanmak için yaptıkları ve bugün nerede oldukları. İşte bu yazımızda dünyanın ve Türkiye’nin en iyi ve en ünlü hackerları hakkında bir sayfa hazırlamak istedik.

Kevin Mitnick

Dünyanın en iyi hackerları listesinin başında Kevin Mitnick geliyor. ABD Adalet Bakanlığı onu “ABD tarihinin en çok aranan bilgisayar suçlusu” olarak nitelendirdi. Kevin Mitnick’in hikayesi o kadar karadır ki, Track Down adlı uzun metrajlı bir filmin konusu bile oldu. Tüm zamanlarda dünyanın en iyi hackerı olduğu tartışılır. Fakat bence adının ifşa olması, onu “en” yapmıyor. Yazımızın devamında hangisinin en iyi olduğuna siz karar verin.

1
Ne yaptı?

Digital Equipment Corporation’ın ağını hacklemekten bir yıl hapis yattıktan sonra, üç yıl denetimli salıverilmek üzere serbest bırakıldı. Ancak bu sürenin sonuna doğru kaçtı ve ulusal savunma uyarı sistemini ihlal etmeyi ve şirket sırlarını çalmayı içeren iki buçuk yıllık bir bilgisayar korsanlığı çılgınlığına başladı.

2
Şimdi Ne Yapıyor?

dünyanın en iyi hackerları

Mitnick sonunda yakalandı ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. O yıllarda tam olarak hizmet ettikten sonra, bilgisayar güvenliği için danışman ve kamu konuşmacısı oldu. Şimdi Mitnick Security Consulting, LLC’yi yönetiyor.

Jonathan James

“C0mrade” olarak bilinen Jonathan James’in hikayesi trajiktir. Küçük yaşta bilgisayar korsanlığı yapmaya başladı, çeşitli ticari ve hükümet ağlarına girmeyi başardı ve bunun için hapse atıldı – tüm bunlar henüz reşit değilken gerçekleşti.

3
Ne yaptı?

James’in en ünlü başarısı NASA’nın ağına girmesiydi ve Uluslararası Uzay İstasyonunun nasıl çalıştığını öğrenmek için yeterli kaynak kodunu (o zamanlar 1,7 milyon dolara eşit olan varlıklar) indirdi. NASA, ihlali araştırırken ağını üç hafta boyunca kapatmak zorunda kaldı ve ek 41.000 dolara mal oldu.

4
Şimdi Ne Yapıyor?

2007’de birkaç yüksek profilli şirketi sayısız kötü niyetli ağ saldırısına maruz bıraktığı iddia edilir. James herhangi bir ilgisi olduğunu reddetse de, ondan şüphelenildi ve soruşturuldu. 2008’de James, işlemediği suçlardan hüküm giyeceğine inanarak intihar etti. 😔

Albert Gonzalez

Albert Gonzalez, dünyanın en iyi hackerları arasında sayılır. ShadowCrew adlı bir hacker grubunun lideri olarak bu işe giriştiği bilinmektedir. ShadowCrew, kredi kartı numaralarını çalmanın ve satmanın yanı sıra, kimlik hırsızlığı suçları için sahte pasaportlar, sağlık sigortası kartları ve doğum belgeleri de üretti. Bunlar elbette hukuka aykırı işlerdi.

5
Ne yaptı?

Albert Gonzalez, iki yıl boyunca 170 milyondan fazla kredi kartı ve ATM kartı numarası toplayarak internet şöhretinin yolunu açtı. Ardından TJX Şirketlerinin ve Heartland Ödeme Sistemlerinin veritabanlarını hackleyerek saklanan tüm kredi kartı numaralarını da çaldı.

6
Şimdi Ne Yapıyor?

Gonzalez 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı (20 yıllık iki ceza aynı anda çekilecek) ve 2025’te serbest bırakılması planlanıyor.

Kevin Poulsen

“Dark Dante” olarak da bilinen Kevin Poulsen, 15 dakikalık ününü telefon sistemleri konusundaki karmaşık bilgisini kullanarak kazandı. Bir noktada, bir radyo istasyonunun telefon hatlarını hackledi ve kendisini kazanan arayan olarak sabitleyerek ona yepyeni bir Porsche kazandırdı. Medya ona “Bilgisayar suçlarının Hannibal Lecter’ı” adını verdi.

7
Ne yaptı?

Poulsen, federal sistemlere girip telefon dinleme bilgilerini çaldığında FBI’ın arananlar listesine girdi. Daha sonra bir süpermarkette yakalandı ve 51 ay hapis cezasına ve 56.000 dolarlık tazminat ödemeye mahkum edildi.

8
Şimdi Ne Yapıyor?

Poulsen, 1995 yılında hapisten çıktıktan sonra yolunu değiştirdi. Gazeteci olarak çalışmaya başladı ve şu anda Wired için katkıda bulunan bir editör. 2006’da, MySpace’de 744 seks suçlusunu tespit etmek için kolluk kuvvetlerine bile yardım ettiği söylenmektedir.

Gary McKinnon

İnternette “Solo” olarak bilinen Gary McKinnon’ın, tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar hack’ini koordine ettiği iddia ediliyor.

9
Ne yaptı?

Şubat 2001’den Mart 2002’ye kadar 13 aylık bir süre boyunca McKinnon, ABD Silahlı Kuvvetleri ve NASA’ya ait 97 bilgisayara yasadışı olarak erişti.

Sadece ücretsiz enerji üretimi ve UFO’lar hakkında bilgi aradığını iddia etti, ancak ABD makamlarına göre, bir dizi kritik dosyayı sildi ve 300’den fazla bilgisayarı çalışamaz hale getirerek 700.000 doların üzerinde hasara yol açtı.

10
Şimdi Ne Yapıyor?

İskoç asıllı ve Birleşik Krallık dışında faaliyet gösteren McKinnon, iadeyle karşı karşıya kaldığı 2005 yılına kadar Amerikan hükümetinden kaçmayı başardı.

Bir dizi temyizden sonra, zamanın İngiltere Başbakanı Theresa May, “ağır hasta” olduğu ve iadenin “insan haklarıyla bağdaşmayacağı” gerekçesiyle iadesini engelledi. Bir çok kişi Theresa May’ı de hacklediğini söyledi. 😂

Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris, bilgisayar bilgisini Bell Laboratuvarlarında ve daha sonra NSA’da bilgisayar bilimcisi olan babası Robert Morris’ten aldı. Morris, dünyanın bilinen ilk bilgisayar solucanının yaratıcısı olarak kabul edilir. O kadar sinsi virüsler yarattı ki, bazı antivirüs yazılımlarının halen onları tespit edemediği söyleniyor.

11
Ne yaptı?

1988’de Cornell Üniversitesi’nde öğrenciyken Morris Worm’u yarattı. Programın amacı internetin boyutunu ölçmekti, ancak bir kusuru vardı: Bilgisayarlara birden çok kez virüs bulaşabilirdi ve her bulaşma bilgisayarın daha da yavaşlamasına neden olurdu. 6.000’den fazla bilgisayarı kullanılamaz hale getirdiği söylenir.

12
Şimdi Ne Yapıyor?

1989’da Robert Tappan Morris’in Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanımı Yasasını ihlal ettiği tespit edildi. Üç yıl denetimli serbestlik, 400 saat toplum hizmeti ve 10.050 dolar para cezasına çarptırıldı. Sonunda Y Combinator’ı kurdu ve şu anda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde kadrolu bir profesör.

Loyd Blankenship

Hack çevrelerinde “The Mentor” olarak bilinen Loyd Blankenship, 1970’lerden beri aktif bir hacker. Geçmişte, en önemlisi Legion of Doom (LOD) olmak üzere birkaç hack grubunun üyesiydi.

13
Ne yaptı?

Blankenship, 1986’da tutuklandıktan sonra yazdığı “Mentorun Son Sözleri” (“Bir Hacker’ın Vicdanı ve Hacker Manifestosu” olarak da bilinir) adlı bir makale yazdı. Makale, hack kültürü için bir tür mihenk taşı olarak görülmeye başlandı.

14
Şimdi Ne Yapıyor?

Blankenship, 1989 yılında GURPS Cyberpunk üzerinde çalışmak üzere Steve Jackson Games tarafından işe alındı. ABD Gizli Servisi 1990 yılında evini bastı ve oyunun kural kitabına “bilgisayar suçları için el kitabı” diyerek el koydu. O zamandan beri bilgisayar korsanlığından vazgeçti ve şu anda McAfee’de ürün araştırma ve tasarım başkanı.

Julian Assange

Julian Assange, 16 yaşında “Mendax” adı altında hacking dünyasına katıldı. Dört yıl boyunca Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi dahil olmak üzere çeşitli hükümet, şirket ve eğitim ağlarına erişti.

15
Ne yaptı?

Assange, 2006 yılında anonim kaynaklardan gelen haber sızıntılarını ve sınıflandırılmış belgeleri yayınlamak için bir platform olarak WikiLeaks’i oluşturmaya devam etti. Amerika Birleşik Devletleri, Assange’ı 1917 tarihli Casusluk Yasası uyarınca suçlamak için 2010 yılında bir soruşturma başlattı.

16
Şimdi Ne Yapıyor?

2012’den 2019’a kadar Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde yaşadıktan sonra, Assange sonunda iltica haklarını geri aldı ve polis onu tutuklamak için büyükelçiliğe gitti. Şu anda İngiltere’de hapiste, ancak İngiliz mahkemeleri ABD’nin iade talebini reddetti.

Guccifer 2.0

Guccifer 2.0 kimdir? Kimse kesin olarak bilmiyor. Kişi kılığına giren bir kişi veya grup olabilir. Bu isim, sıklıkla ABD hükümet yetkililerini ve siyasi açıdan önde gelen diğer kişileri hedef alan bir Rumen bilgisayar korsanına (“Guccifer” olarak bilinir) atıfta bulunduğu da söylenir.

17
Ne yaptı?

2016 ABD Başkanlık Seçimleri sırasında Demokratik Ulusal Kongre’nin ağı saldırı gerçekleştirdiı. WikiLeaks ve başka yerlere binlerce belge sızdırıldı. Pek çok kişi Guccifer 2.0’ın Rus istihbaratı için bir kılıf olduğuna inanıyor, ancak Guccifer 2.0, Vice ile yaptığı bir röportajda Rus değil, Rumen olduklarını iddia etti.

18
Şimdi neredeler?

Guccifer 2.0, 2016 ABD Başkanlık Seçimlerinden hemen önce ortadan kayboldu, ardından Ocak 2017’de bir kez yeniden ortaya çıktı ve Rus istihbaratıyla hiçbir bağları olmadığını iddia etti. O zamandan beri Guccifer 2.0’dan haber alınamadı.

Anonymous

Anonymous, tüm zamanların en tanınmış “hacker” grubu olabilir, ancak aynı zamanda en belirsizidir. Anonymous, tek bir kişi değil, gerçek üyeliği veya hiyerarşisi olmayan merkezi olmayan bir hacker grubudur. Anonim adına herkes hareket edebilir.

19
Onlar ne yaptı?

2003’te ortaya çıkmasından bu yana, Anonymous, Amazon, PayPal, Sony, Westboro Baptist Kilisesi, Scientology Kilisesi ve Avustralya, Hindistan, Suriye hükümetleri dahil olmak üzere birçok önemli hedefe saldırmakla tanındı. Amerika Birleşik Devletleri, düzinelerce diğerleri arasında. Bu gurubun ilk liderinin Türk olduğu söylenmektedir.

20
Şimdi neredeler?

Anonymous hacktivizmini bu güne kadar sürdürüyor. 2011’den bu yana, Anonymous’tan iki ilgili bilgisayar korsanlığı grubu doğdu: LulzSec, AntiSecü ve belki de Cehennem.com adminleri.

Türkiye’nin Bilinen En Ünlü ve En İyi Hackerları

21
Cehennem.com’dan Zebani ve MoreAction

dünyanın en iyi hackerları

1990 sonları ve 2000’li yılların başında Türkiye’nin en ilk ve en ünlü hacker sitesi Cehennem.com’du. Z kuşağı bilmez ama adını hafızalarına kazımaları gereklidir, çünkü bilgisayar teknolojilerine merak salan herkesin yolu bu siteden geçmiştir. 2006 yılında kapandı ve sebebi asla açıklanmadı. Bu sitenin kurucusu Zebani nickli kullanıcı ile MoreAction nickli yöneticisinin Türkiye’nin en ünlü ve en iyi hackerları arasında olduğu bilinmektedir. MoreAction’ın üyelerle yazıştığı bilinmektedir fakat Zebani her zaman sır olarak kalmıştır. Gerçek isimlerinin sadece Cehennem.com yöneticileri arasında bilindiği söylenmektedir ve bu zamana kadar herhangi biri ifşa olmamıştır, bu da ne kadar tecrübeli ve kaliteli bir ekibe sahip olduklarının kanıtı sanırım. Bununla birlikte Cehennem.com’da 7 tecrübeli admin (hackerların kralı) olduğu bilinmektedir, bu kişilerin şu anda ne yaptığı bilinmemektedir. Hiç birisinin yasa dışı işlere karıştığı ispatlanamadı ve dolayısı ile ceza almadılar (Elbette bilinenlere göre). Kimse kim ya da kimler olduklarını ya da şu anda ne yaptıklarını bilmemektedir.

22
Günümüz Hackerlarına Karşı Güvende Kalmak

Yukarıdakilerden biri gibi bir bilgisayar korsanının hayatınızı mahvedeceğinden korkuyorsanız endişelenmeyin. Bu tür büyük hackerlar büyük kurum ve kuruluşların peşine düşmeyi tercih ederler.

Ancak başka bir tür bilgisayar korsanına karşı dikkatli olmalısınız: kişisel verilerinizi kendi çıkarları için çalmak isteyen biri. Korunmayı sürdürmek için, kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için güvenlik yazılımı kullandığınızdan emin olun ve çevrimiçi hesaplarınızın saldırıya uğradığını nasıl tespit edeceğinizi öğrenin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!