Çarşamba, Mayıs 8, 2024
Ana SayfaSağlıkDüşük Tansiyona Ne İyi Gelir? Ne Yapılır? Belirtileri Nelerdir?

Son Yazılar

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? Ne Yapılır? Belirtileri Nelerdir?

Herkesin başına gelebilecek düşük tansiyon belirtileri nedir? Peki düşük tansiyona ne iyi gelir? Küçük tansiyon nasıl yükseltilir?

Kan basıncı, halk arasında tansiyon dikkat edilmesi ve bazı yaşlarda sürekli takip edilmesi gereken sağlık göstergelerinden biridir. Peki düşük tansiyon nedir, düşük tansiyona ne iyi gelir, tansiyon ne yapılır gibi sorularınıza yazımızın devamında sizlerle detaylı olarak cevap vereceğiz. Elbette bu sayfadaki yazılar bilgilendirmek amaçlıdır, düşük tansiyon belirtileri varsa doktorunuzla görüşerek tedavi olmanızda fayda var.

Kanın vücudumuza yayılması için kalbin pompalamasına ihtiyacı vardır. İşte bu kalp pompalamasının gücüne yani basıncının ölçüsüne tansiyon denir. Peki düşük tansiyon ne iyi gelir, düşük tansiyon kaç ölçülürse çıkar? Düşük tansiyon ne yapılır? Küçük tansiyon nasıl yükseltilir? İşte tüm bilgiler yazımızda.

Önceden 140/90 mmHg yani halk dilindeki tabiri ile 14’e 9 değerinin üstü hipertansiyon olarak adlandırılırken; 120/80 mmHg altı normal, 120-129/80 mmHg yüksek tansiyon, 130-139/80-89 mmHg evre I hipertansiyon, 140/90 mmHg ve üstü evre II hipertansiyon olarak sınıflandırıldı.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

düşük tansiyona ne iyi gelir

Herkesin başına gelebilecek düşük tansiyon belirtileri nedir? Peki düşük tansiyona ne iyi gelir? Küçük tansiyon nasıl yükseltilir? Sizin de merak ettiğiniz gibi düşük tansiyon nedenleri nelerdir? İşte tüm bilgiler yazımızda.

Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük tansiyonun diğer adı hipotansiyon olarak adlandırılır. Kan basıncının 90/60’tan daha az olduğu durumu ifade eder. Hipotansiyon ya da düşük tansiyon sorunu bir çok farklı nedene dayanabilir. Bu düşük tansiyon nedenleri doktora gidilerek çözülmelidir. İnternetten okuyacağınız düşük tansiyon belirtileri ile ilgili yazılar sorununuzu çözmenize tıbbi olarak yardımcı olmaz. Sadece bilgi edinmenizi sağlar.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Düşük tansiyona ne iyi gelir sorusundan önce belirtileri nelerdir bir bakalım!

 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Terleme, nemli cilt
 • Bulanık görme
 • Sersemleme
 • Konsantrasyonda azalma olarak sayılabilir.

Düşük tansiyona ne yapılır demeden önce şok belirtileri nedir bilmek gereklidir. Tansiyonun çok şiddetli şekilde düştüğü durumlarda şok edebilir. Bu tip tansiyon şoklarında acil müdahale edilmez ise insan hayatını tehlikeye atabilecek boyutlara gelebilir. Düşük tansiyon belirtileri sebebiyle şok anında şunlar hissedilebilir.

 • Bilinç bulanıklığı
 • Soğuk, nemli, soluk cilt
 • Hızlı ve yüzeysel solunum
 • Zayıf ve hızlı nabız şeklinde sıralanabilir.

Düşük Tansiyon Sebebi Nedir?

Düşük tansiyon sebepleri arasında bir çok etken olabilir. Örneğin gün içerisinde ya da uzun süreli stres kaynakları, tükettiğiniz gıdalar ve hatta başka bir rahatsızlığınızdan dolayı kullandığınız ilaçlar kan basıncınızı yani tansiyonunuzu düşürebilir. Akşamlar uyuduğumuzda kan basıncı düşer, sabah uyandığımızda ise artmaya başlar.

Bazı insanlarda diğer insanlara oranla düşük tansiyona sahip olarak hayatlarını sürdürebilirler. Bu gibi insanlarda aslında herhangi bir sorun yoktur, sadece tansiyonları normalden daha düşük görülebilir. Düşük tansiyon belirtileri görülmüyorsa ve herhangi bir probleme sebep olmuyorsa bu normal bir durumdur. Fakat şu unutulmamalıdır ki yine de her durumda bir doktora gidip, bunun normal olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Beni normal şartlarda tansiyon problemi olmayan insanlarda düşük tansiyon nedenleri neler olabilir? Düşük tansiyona ne iyi gelir?

HAMİLELİK

Hamilelik sürecinde kadınların dolaşım sistemi çok hızlı bir şekilde genişlemeye maruz kalmaktadır. Bu da elbette kan basıncının yani tansiyonun düşmesine sebep olabilir ve bu da gayet normal bir durumdur ve genellikle doğum sonrası kısa bir sürece normal seviyesine geri döner.

KALP RAHATSIZLIKLARI

Düşük tansiyon, bir kalp rahatsızlığının belirtisi de olabilir. Unutmayın ki kan pompalama gücüne tansiyon denilmektedir. Düşük tansiyon da bu pompalamanın yeterli güçte yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Kanı pompalayan organ kalp olduğu için, doktorlar kalp rahatsızlığının kontrol edilmesini de isterler. Yani özetle, kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarındaki bir sorun, ya da kalbin olması gerekenden daha düşük hızla çalışması düşük tansiyon belirtilerinden bazılarıdır.

HORMONAL PROBLEMLER

Düşük tansiyona sebep olan hormonel problemlerden bazıları da kan şekerindeki düşüş (hipoglisemi), böbrek üstü (adrenal) bez yetmezliği, paratiroid bezi hastalıklarıdır. Bunların tamamı bir doktor kontrolünden sonra tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır.

DEHİDRATASYON

Vücudun aniden kaybedeceği su kayıpları tansiyon düşmesine sebep olan nedenler arasındadır, buna da “dehidratasyon” adı verilmektedir. Örneğin kusma, ishal, ateşe bağlı terleme, ağır spor hareketleri ya da egzersizler veya su kaybına sebep olan diüretik grubu ilaçlar, tansiyon düşmesine sebep olabilmektedir. bu gibi durumlarda en sık görülen belirtiler tansiyon düşmesi, yorgunluk ve halsizlik, baş dönmesi olarak görülebilmektedir.

KAN KAYBI

Kan kaybına sebep olabilecek iç kanama, ağır yaralanma ya da bazı insanlarda kan verme sonrasında düşük tansiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Vücuttaki kanın azalması neticesinde tansiyon düşüşleri sıklıkla görülebilir.

AĞIR ENFEKSİYON

Vücutta enfeksiyona sebep olabilecek mikroplar eğer kana da geçerse, kanda da enfeksiyon oluşmasına sebep olur ve bu durum acil müdahale gerektirir. Bu gibi durumlarda şüphelenilmesi durumunda en kısa sürede ertelemeden doktora gidilmesi gereklidir. Septik şoka sebep olabilecek bu durumlarda kalpte çarpıntı, ateş, idrarda azalma gibi sonuçlara sebep olur.

ANAFİLAKSİ

Anafilaksi, acilen müdahale edilmesi gereken ciddi, hayatı tehdit edebilecek alerjik bir reaksiyondur. Mesela süte, bazı yiyeceklere ya da örneğin arı sokması gibi durumlarda alerjik reaksiyon gösterilir. Bunun sonucunda ani bir tansiyon düşmesi meydana gelebilir. En tehlikeli belirtileri arasında boğazda şişme ve dahası soluk yolunun tıkanmasına kadar gidebilir. Alerjisi olan bireylerin anafilaktik şoka önlem alabilmesi için epinefrin (adrenalin) iğnesi taşıması gerekir. Bunu bilmiyorsanız, lütfen doktorunuza danışın!

VİTAMİN ve MİNERAL EKSİKLİĞİ

Bazı durumlarda halk arasında kansızlık olarak da ifade edilen anemiye (kansızlığa) rastlanır. Bu genellikle demir, folat ve B12 vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerinin azalması ile ortaya çıkar ve bu da düşük tansiyon nedenleri arasındadır.

KULLANDIĞINIZ İLAÇLAR

Bazı ilaçların kullanımı da düşük tansiyon sebebi olabilir. Mutlaka doktorunuza kullandığınız ilaçların tansiyon düşüklüğüne sebep olup olmayacağını danışınız.

Düşük Tansiyon Neden Olur?

Düşük tansiyon; kalbin vücudunuza pompaladığı kanın pompa günün şiddetinin düşmesi demektir. Düşük tansiyona ne iyi gelir sorusundan önce, buna sebep olan nedenlere bakalım.

Hamile bayanlarda ve uzun süreli yatak istirahatleri sonrasında sıklıkla görülür, aynı zamanda ileri yaştaki bireylerde de görülmektedir.

Ayrıca ileri yaş grubundaki yetişkinlerde yemek sonrasında 1-2 saati bulabilecek tansiyon düşüşünde hemen paniğe kapılmadan durumun izlenmesi faydalı olacaktır.

Parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklarda yemek sonrası hipotansiyon görülme riski önemli derecede artmaktadır. Bu konuda doktor takibinde olunmasında fayda bulunur.

Uzun süre ayakta kalınarak enerji harcanması da düşük tansiyon nedenleri arasındadır. Çocuklarda ve gençlerde daha sık görülen bu düşük tansiyon türü, duygusal stres sonucu da meydana gelebilir.

Düşük Tansiyon İçin Ne Yapılır?

Düşük tansiyona bağlı şikayetlerde eğer hafif belirtiler gösteriliyorsa her zaman doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaz. Fakat doktor tavsiyesi ile mutlaka kullanmanız gereken bir ilaç buna sebep olabiliyorsa, yine doktor kanalıyla bu ilacın dozu azaltılabilir. Elbette böyle durumlara mutlaka doktorun karar vermesi gereklidir.

Düşük tansiyona ne yapılır? “Daha önce olmuyordu ama son zamanlarda tansiyonum düşüyor” diyenlerdenseniz, size tavsiyemiz bu süre zarfında hayatınızda herhangi bir değişiklik oldu mu düşünmelisiniz. Örneğin stresli bir zaman geçiriyor olabilir, ya da yeme içme alışkanlıklarınıza aykırı olarak davranıyor olabilirsiniz. Bunların hiç birisi yok ama düşük tansiyon belirtileri başladıysa, yine doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Düşük Tansiyon Nasıl Yükselir?

Düşük tansiyona ne iyi gelir? sorusuna verilebilecek bir çok cevap var. Alkol ve sigara kullanımı kan basıncını yani tansiyonu etkiler. Yani beslenme ve yaşam tarzına azami ölçülerde dikkat edilmesi gerekir. Unutmayın ki, vücudunuza ne verirseniz, vücut sistemi ona göre çalışır.

Düşük Tansiyonda Ne Yemeli?

Düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler nelerdir, düşük tansiyona ne iyi gelir? sorunuzu da cevaplamak isteriz. Bazı gıdalar ve sıvılar düşük tansiyonun yükseltilmesine yardımcı olur. Tabi bunlardan herhangi birini yeyip sonrasında doktora gitmeyi ihmal etmemek gereklidir. Düşük tansiyonun yükseltilmesi için:

TUZLU GIDALAR

İçeriğinde tuz olan gıdalar düşük tansiyonun yükseltilmesinde fayda sağlar. Halk arasında en sıkça bilineni tuzlu ayrandır. Bunun dışında turşu, peynir, tuzlu bisküvi gibi besinler düşün tansiyonun dengelenmesine yarar.

YETERLİ SIVI TÜKETİMİ

Yeterli derecede su tüketimi düşük tansiyonu dengeler. Bunun yanında soda, ayran gibi sıvı gıdalar da düşük tansiyonun dengelenmesini sağlar.

MEYVE

Eğer imkanınız varsa, her gün meyve tüketmeye gayret edin. Meyvenin içinde yüksek sıvı bulunmasından dolayı vücudunuzdaki su takviyesini dengeler bunun sonucunda da düşük tansiyon riski ile karşılaşmanızı önler.

KAFEİN

Kafein, kalp hızını artıran bir maddedir. Dozunu abartmadan, günde 1 fincan şekersiz kahve ya da çay kan basıncınızın artmasına sebep olarak düşük tansiyonu engeller.

Düşük Tansiyonu Ne Dengeler?

TUZLU AYRAN

Düşük tansiyonu ne dengeler sorusunun en hızlı ve pratik cevabı tuzlu ayran olacaktır.

Kan basıncını en hızlı dengeleyen sıvı gıdalardan biri olan tuzlu ayran ani tansiyon düşmelerinde tansiyonunuzu dengeleyen muhteşem bir sıvı takviyesidir.

Baş dönmesi veya sersemlik gibi durumlarda hemen bir tuzlu ayran içerek bu durumu kısa sürede çözebilirsiniz. Tabi bu olay başınıza sık sık geliyorsa, mutlaka en kısa sürede doktorunuza gitmenizde fayda olacaktır.

BESLENME ve SIVI KAYBI

 • Düzenli beslenmeli, sık öğünler ama az az yemek yemeye özen gösterin. Günlük sıvı ihtiyacınızı su ile sağlamaya çalışın ve alkol kullanımı mutlaka sınırlı olmalıdır.
 • Özellikle havaların sıcak olduğu dönemlerde vücut sıvı kaybına uğrar, bunu mutlaka telafi edecek içecekler tüketmeye özen gösterin.
 • Sauna ve buhar odası gibi yerlere giderseniz, ara ara sıvı takviyesi yapmaya devam etmelisiniz.
 • Ani hareketlerden kaçının. Özellikle yaşa bağlı olarak ani hareket, tansiyon düşmesine sebep olur.

“Düşük tansiyona ne iyi gelir, düşük tansiyon ne yapılır gibi sorularınıza umarım detaylı cevaplar vermişimdir. Sayfamız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!