in

HarikaHarika

Ece Üner, Kadir Şeker Kararı Sonrası Kapak Sözlerine Yenisini Ekledi

Mahkemenin verdiği 12 yıl 6 ay hapis cezasından sonra, ünlü – ünsüz herkes düşüncelerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Ece Üner de bu kişilerden biriydi? İşte Kadir Şeker kararı için Ece Üner’in düşünceleri.

Ece Üner, Kadir Şeker Kararı Sonrası Kapak Sözlerine Yenisini Ekledi

Mahkemenin Kadir Şeker kararı sonrasında halkın birçok kesimi, 12 yıl 6 ay hapis cezasına tepki göstermişti.

Ünlü, ünsüz herkes Kadir Şeker’in böyle bir ceza alacağını düşünmüyordu. Yani aslında vicdanen “almaması gerektiğini” düşünüyordu.

Kadir Şeker, belki de bir çok insanın yapacağı gibi “bulaşmayayım” deyip, olayın gerçekleştiği yerden sessizce uzaklaşsa, bu yaşadıklarının hiç birisini yaşamayacak ve hatta 12 yıl 6 ay hapis cezası alması söz konusu olmayacaktı. Fakat biz, bir sonraki günün sabahında belki bir kadın cinayeti ya da darbedilmesi haberi ile uyanacaktık.

İşte tüm bu gelişmelere ve eleştirilere Ece Üner de dahil oldu. Kadir Şeker kararı sonrasında Ece Üner ne yorum yaptı?

ECE ÜNER, KADİR ŞEKER KARARI İÇİN NE SÖYLEDİ

Ece Üner, “Önce biraz hukuki yönünü konuşmak lazım. Kadir Şeker olayında meşru müdafaa sınırı aşılmış mı? Aşılmış. Savunma orantılı olmalı kuralı aşılmış mı? O da aşılmış. Ama TCK 27’nin 2’inci fıkrası diyor ki: Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmişse faile ceza verilmez

Şimdi de her gün onlarca kadının öldürüldüğü bir ortamda işin pratiğini de konuşalım. Kadir şinas bir karar mı? Hayır. Neden? Çünkü bu kararla da Musa Orhan, Ümitcan Uygun cephesinde şaşkınlık sürüyor. Vicdanlarda da. Hem sonra kadına yönelik şiddeti bizzat uygulayanlar. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ diyerek seyirci kalanlar ‘Meğer ne kadar da isabetli bir karar vermişiz‘ diyecek”.

“İnsan insanın yurdu değil, insan insanın kurdu olmaya devam edecek. Sonra bir kadın ölesiye şiddet gördüğünde; ölmek istemiyorum diye haykırdığında ve çevredeki kimsenin kılı kıpırdamadığında belki o gün kadir bilmek üzerine biraz düşüneceğiz” diye konuştu…

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
adsense hesabı açma

AdSense Hesabı Açma Kılavuzu

Halil Sezai Tahliye

Halil Sezai Tahliye Edilecek mi?