3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaEkonomiEkonominin Durumu AKP'nin Oy Oranını Etkiledi

Son Yazılar

Ekonominin Durumu AKP’nin Oy Oranını Etkiledi

Döviz ve altın fiyatlarının yükselmesi ile Türk Lirasının günden güne erimesi vatandaşın gelecek kaygısını arttırdı. 10 kişiden 8’i gidişatın ekonomik olarak daha kötü olacağını düşünüyor. Ekonomi AKP’nin oylarını yüzde 30’un altına çekti, işte detaylar.

AKP’nin Oy Oranı Yüzde Kaç

Vatandaşın ana gündemi ekonomi. İşsizlik artmış, döviz ve altın almış başını gitmiş. Devletten gelen yardımlar yeterli seviye de değil ve araştırma şirketi Metropoll tarafından gerçekleştirilen ‘Ekim 2020 Ayın 5 Rakamı‘ araştırmasına göre seçmenin yüzde 78.1’i ‘ekonomideki gidişat kötüleşmektedir‘ görüşüne katıldığını açıkladı.

EKONOMİ GELECEKTE NASIL OLUR

Gerçekleştirilen araştırmaya katılanların %20, ekonomide gelecekte daha kötü bir durum beklemediklerini ifade ettiler. Katılan her 10 kişiden 6’sı yanlış ekonomi politikalarının bizi bu duruma düşürdüğünü ifade ederken; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ekonomik gidişatı olumsuz yönde etkilediğini söyleyenlerin oranı ise %45,9; liyakatsiz ekonomi yönetiminin burada sebep olduğunu açıklayanların oranı ise yüzde 45 oldu.

DIŞ GÜÇLERE ARTIK İNANILMIYOR

Araştırmaya göre, ekonominin kötü gidişatını ‘dış güçler‘ unsurlarına bağlayan hükümetin bu argümanı artık halkın çok fazla gündeminde değil. Ekonomideki kötüleşmeyi dış güçlere bağlayanların oranı yüzde 22.7’de kaldı. Seçmenin yüzde 54.7’si muhalefet partilerinin mevcut ekonomik durumu düzeltecek kadrolara sahip olmadığına inanırken, muhalefet partilerinin ekonomideki sorunları çözeceğine inanların oranı ise yüzde 36.9’da kaldı. Ekonominin sırtında bir kambur haline gelen ve döviz üzerinden verilen garantilerle, büyük bir kara delik haline gelen KÖİ projeleri de vatandaşı rahatsız ediyor. Özel şirketlere hasta ve yolcu garantisi verilerek yapılan yol, köprü, şehir hastaneleri gibi projelerin kamulaştırılması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 64’ü buluyor.

AKP’NİN OY ORANLARI DÜŞÜYOR

Metropoll tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Nabzı-Ekim 2020 araştırmasına göre, ekonomideki gelişmelerin siyasi açıdan da önemli bir dönemeç yarattığına işaret ediyor. Araştırmaya göre ise ilk kez, AKP oyları yüzde 30’un altına düşerken, özellikle ekonomik zorluklar seçmenlerin yaklaşımını da değiştiriyor. Araştırmaya göre kararsız seçmen oranı, Ekim 2020 itibarıyla, yaklaşık yüzde 25 oranına tırmanırken, tarihin en yüksek oranlarından birine ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!