3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemElektrikli Scooter Kullanmak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Son Yazılar

Elektrikli Scooter Kullanmak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Son zamanlarda yollarda gördüğümüz elektrikli scooter kullananları gördüğümüzde bazen çocuk yaştakiler için bir sınırlama getirilmesini düşünenlerden misiniz? Evet elektrikli scooter kullanmak için yaş sınırı sonunda belirlendi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanvekili Mehmet Muş konuyla ilgili yaptığı açıklamada: ‘ Bugün Meclis Başkanlığı’na 39 maddelik Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulmasını öneren yasa teklifimizi sunduk. Bu kanunla elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanabilme yaşı 15 olarak belirlenmiş olacak. Yani 15 yaşından küçük olanlar bunları kullanamayacaklar’ dedi.

Elektrikli Scooter Kullanmak İçin Yaş Sınırı Nedir

Elektrikli scooter yaş sınırı yeni düzenleme ile 15 olarak belirlendi. Yani ülkemizde elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet kullanma yaşı 15 oldu. Bu düzenleme ile 15 yaşının altında olanlar bu araçları kullanamayacaklar.

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLER ELEKTRİKLİ SCOOTER KULLANAMAYACAK

AKP Başkanvekili Mehmet Muş ‘Bisiklet Yolu‘nun tanımı mevzuatımıza ekleniyor. Elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet şeridi tanımları kanun kapsamına bu düzenlemeyle beraber alınmış olacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bisiklet ve elektrikli scooterların gidebileceği alanların inşası için gereken yetki ve görev verilmekte ve kara yollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanabilme yaşı 15 olarak belirlenmiş olacak kanunla. Yani 15 yaşından küçük olanlar bunları kullanamayacaklar. Sürücelerin sağ ve sola dönüşlerinde elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterlara öncelik vermelerini zorunlu hale getiriyoruz.’

ELEKTRİKLİ SCOOTER KAZASI HAREKETE GEÇİRDİ

Türkiye’de de e-scooter’lara olan ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle İstanbul’da bu araçları kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Yaşı çok küçük çocukların dahi kiralayabildiği araçlar için yaş sınırlaması getirildi. Elektrikli scooter kazası Beşiktaşta gerçekleşmiş ve gözler elektrikli scooter kullananlara çevrilmişti. Maalesef şubat ayında ilk ölümlü e-scooter kazası da İstanbul Beşiktaş’ta yaşandı. 16 yaşındaki Okan Yıldız yaşamını yitirdi. Hem bu kaza hem de e-scooter’ların iyice yaygınlaşması, yetkilileri yasal düzenleme için harekete geçirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!