3.3 C
İstanbul
Cuma, Aralık 9, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Emin Çapa ‘Vergi Kaçırdı’ Haberlerine Ateş Püskürdü

Emin Çapa vergi kaçırdı mı, Youtube gelirlerini vergilendirmediği iddiası doğru mu? İşte Emin Çapa'nın bu haberlere karşı açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanlığı banka hesaplarını inceleyerek Google Limited üzerinden hesabına para girişi olan YouTube kanalı sahiplerine geriye dönük vergi cezaları göndermeye başladığı ve gazeteci Emin Çapa’nın Youtube kanalına vergi cezası kesildiği ve ayrıca Çapa’ya 700 bin liraya yakın ceza geldiği bazı medya sitelerinde iddia edilmişti. Bu ceza, Bakanlığın YouTube kanalına kestiği rekor ceza olarak değerlendirilmişti. Peki Emin Çapa vergi kaçırdı mı, Youtube gelirlerini vergilendirmediği iddiası doğru mu, belgeleri var mı? İşte Emin Çapa’nın bu haberlere karşı açıklaması!

İddiayı hiçbir belge sunmadan paylaşan MedyaTava sitesi ortaya attı. Bu iddiaların ardından Emin Çapa cevap vermesine rağmen haber düzeltilmedi ya da yayından kaldırılmadı.

MedyaTava Sitesi Haberi Düzeltmedi

MedyaTava.com haberine göre; ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı YouTube’taki içerik üreticilerini 2016 yılından bu yana takibe aldı. YouTube kanalı bulunanları banka hesapları üzerinden radarına alan Maliye, izlenme sayısı ve süresine göre kazançları vergilendirdi. Sosyal medya fenomenlerine, YouTuberlara ve gazetecilere geriye dönük vergi tahakkuk ettiren Maliye, Gelir Vergisi Kanunu’na göre cezalar kesmeye başladı.’ iddiası ortaya atıldı.

Ceza kesilen isimlerden biri de ünlü gazeteci Emin Çapa olduğu iddia edildi ve ‘Çapa, daha önce YouTube kanalı nedeniyle Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu ile de sorun yaşamıştı.’ denilerek haberin zemini oluşturulmaya çalışıldı. Halbuki Cafer Mahiroğlu ve Emin Çapa arasındaki geçen konu ‘Vergi Cezası’ ile ilgili falan değildi.

Peki Emin Çapa vergi kaçırdı mı, Youtube gelirlerini vergilendirmediği iddiası doğru mu, belgeleri var mı? İşte Emin Çapa’nın bu haberlere karşı açıklaması!

DÖNÜŞÜNÜ BÖYLE DUYURMUŞTU

Yeniden Halk TV’ye dönme kararını sosyal medya hesabından şöyle duyurmuştu:

“Sevgili Dostlarım; @halktv yönetimi ile yaptığımız görüşmelerden sonra, uğruna mücadele ettiğimiz ortak hedefin her şeyin üzerinde olduğu konusunda uzlaştık. Bir kere bu konuda uzlaşınca gerisi kolay oldu. Pazartesi gününden itibaren kaldığımız yerden yeniden başlıyoruz.

Bu kararda, ‘Türkiye’nin içinde bulunduğu dramatik noktada en iyi mücadele nerede verilir?’ sorusunun yanıtı önemli bir yer tutuyor. 2018’de olduğu gibi, şimdi de bu sorunun yanıtı @halktvcom.tr. Seçim sonuna kadar her iki tarafın youtube kanalında da yayın yapmayacağım.

Sevgili @siring’in aman vermez diplomatik çabaları, @baristerkoglu ve @AysenurArslantv’ın “hadileri” @SuatToktas ‘ın “en doğru yolu bulalım” çabası çok değerliydi. @cafermahiroglu ‘nun “kişisel konular önemli olamaz” açık yürekliliği olmasa sonuç alamazdık.”

EMİN ÇAPA VERGİ CEZASI HAKKINDAKİ HABERLERE CEVAP VERDİ

Hiçbir belgeye dayanmadan haber yapan MedyaTava.com internet sitesi ‘Çapa’nın YouTube kanalından kazandığı, Google Limited Ireland’dan gelen paralar Hazine ve Maliye Bakanlığına takıldı. Bakanlığın Çapa’ya 700 bin liraya yakın bir ceza kesiği öğrenildi. Ceza, Bakanlığın bir YouTube kanalına kestiği rekor ceza olarak kayıtlara geçti. Bakanlık daha önce Youtuber’lara 100 bin ile 360 bin TL arasında değişen cezalar kesiyordu.’ metni ile iddiaları doğruymuş gibi yayınlayarak haber etiğine aykırı davrandı.

EMİN ÇAPA YALANLADI

Emin çapa, Medyatava’nın sosyal medya üzerinden yaptığı haber paylaşımıyla ilgili ise açıklama yaptı. Fakat MedyaTava halen konuyla ilgili belgelerini yayınlamadı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer GIYBET yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.