in

SevdimSevdim

Emperyalizm Nedir? Emperyalist Ne Demek? TDK Anlamı? Sömürgecilik Yapan Devletler?

Bu içeriğimizde sizlerle emperyalizm ne demek, emperyalizm nedir, emperyalist ne demek, emperyalist nedir sorularınıza cevap vereceğiz.

emperyalizm nedir

Emperyalizm, dünyanın kanayan yarasıdır. Milattan önceye dayanan tarihi ve halen Emperyalist devletlerin mücadelesine sahne olan bir dünyada yaşıyoruz. Peki emperyalizm ve emperyalist ne demek, nedir, ne anlama gelir, emperyalist devletler kimlerdir, hangileridir gibi çok araştırılan sorularınıza cevap vereceğiz.

Emperyalizm sözcüğü İngilizce ”Imperial” kelimesinden türetilmiştir. anlamına değineceğiz. Emperyalizm yerine ”Sömürgecilik” veya ”Müstemleke” kelimeleri de kullanılmaktadır. Emperyalizm nedir, emperyalist ne demek, emperyalist devletler kimlerdir, hangileridir? Sizin için araştırdık.

EMPERYALİZM NEDİR?

Emperyalizm nedir konusuna gelecek olursak. Imperial kelimesinin sözlük anlamı imparatorluktur. Bildiğiniz gibi imparatorluk, bir çok devleti savaşlarda yenerek, ülke topraklarını genişleten devletlere denilmekteydi. İmparatorluklar savaşlar sonrası başka küçük ve zayıf ülkeleri kendi topraklarına katarak, o bölgenin hem insanlarından hem de zenginliklerinden faydalanırlardı.

emperyalist ne demek

EMPERYALİZM NE DEMEK?

Şu anda günümüzde emperyalizm ne demek bir de ona bakalım. Şöyle düşünün, Avrupa ve Amerika gibi binlerce kilometre uzaklıktaki devletler orta doğuda ne arıyorlar? Mesela Fas, Libya, Irak veya Suriye’de diğer devletlerin işi ne? Elbette o toprakların yeraltı kaynakları. Başka hiç bir beklentileri yok. Altın, gümüş, petrol, doğalgaz ve hatta elmas gibi yeraltı kaynaklarını yönetmek ve kendi ülkelerine bedavadan kaynak sağlamak. İşte bunu yapan ülkelere emperyalist devlet denilmektedir.

emperyalist devletler

EMPERYALİST DEVLETLER

Emperyalist devletlerin tek amacı ekonomik çıkarlarına uygun davranmaktır. Onlar için işgal ettikleri ya da kaynaklarını sömürdükleri ülkelerin insanlarının hiçbir önemi yoktur. Emperyalizm nedir daha iyi anlamak için günümüzde yaşanan olaylara da hakim olmak gerekli. Emperyalist devletlerin tutumu da son yüzyılda değişti mesela. Artık ülkeler birbiri arasında savaşmak çıkaramadığı için farklı taktikler geliştirdiler.

amerika libya

Emperyalist devletlerin en büyük taktiklerinden biri, ülke yönetimini değiştirerek istedikleri kişi veya kişileri ülke yönetimine getirmeleridir. Bunu başaramazlarsa da ülkede farklı iç karışıklıklar çıkararak ülkeyi istikrarsız bir hale getirirler.

EMPERYALİST NE DEMEK?

Başka ülkeleri hakları olmadan gasp eden, modern ama vahşi hırsızlığı gerçekleştiren ülkelere emperyalist devlet denir. Bununla birlikte emperyalizmi destekleyen kişi, kurum ve devletleri tanımlamak için de bu terim kullanılır.

EMPERYALİST DEVLETLER KİMLERDİR?

Dünyanın önde gelen emperyalist devletleri şunlardır:

  1. Amerika Birleşik Devletleri
  2. İngiltere
  3. Fransa
  4. Almanya
  5. İspanya
  6. Portekiz
  7. İtalya
  8. Belçika
  9. Hollanda

Bu emperyalist ülkeler başka ülkelerin zenginliklerini gasp ederek, kendi vatandaşları için kullanırlar. Sömürgecilik faaliyetlerini gerçekleştirdikleri ülkeler ise fakirlikten kırılır. Bakınız Afrika, Güney Amerika, Orta Doğu.

emperyalist avrupa devletleri

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Aleyna Çakır kimdir

Aleyna Çakır Ölüm Sebebi Belirlendi! Asılma Sonucu Öldüğü Kesinleşti!

kız bebek isimleri

En Güzel, Modern, Değişik, Anlamlı, Kulağa Hoş Gelen, Keşfedilmemiş Kız Bebek İsimleri ve Anlamları