Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaSağlıkEmziren Annelerin Efexor Kullanması Güvenli mi? Bebek Sağlığı için Riskli mi?

Son Yazılar

Emziren Annelerin Efexor Kullanması Güvenli mi? Bebek Sağlığı için Riskli mi?

Hamilelik ve emzirme döneminde antidepresan almak güvenlidir, Efexor kullanmak bebeğe zarar verir mi? İşte merak edilen soruların cevapları.

Emzirme sırasında hormonların etkisi, emziren annelerin ruh sağlığına zarar verebilir ve emzirme sırasında genellikle Efexor gibi ilaçlara güvenmelerine neden olabilir. Yeni annelerin çoğu doğumdan sonra ve emzirirken panik veya depresyon benzeri semptomlarla karşılaşsa da, bu dönemlerde herhangi bir ilaç tüketmek bebeği de etkileyebilir. Ancak, böyle bir durum yaşayan yeni bir anneyseniz, durumunuz için Efexor almak gibi hızlı tedavileri düşünebilirsiniz. Peki emzirme döneminde Efexor kullanmak bebeğe zarar verir mi? Hamileyken ve emzirirken hangi antidepresan almak güvenlidir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

İlacı kullanmadan önce Efexor’un (Venlafaxine) güvenliği ve yan etkileri hakkındaki tüm endişelerinizi yanıtlamak için bu yazımızı okuyun. Bu yazı aynı zamanda bu ilacın emzirme sırasında depresyon ve diğer rahatsızlıkların tedavisindeki etki mekanizmasını da açıklamaktadır.

Efexor Nedir?

Venlafaksin olarak da bilinen Efexor bir antidepresandır. İlaç, beyninizdeki depresyonun nedeni olma eğiliminde olan kimyasalları düzene sokar. Venlafaksin, bebeğinizi emzirirken ruh halinizi iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için beyninizdeki serotonin ve norepinefrin düzeylerini artırır. Peki emzirme döneminde Efexor kullanmak bebeğe zarar verir mi? Hamileyken ve emzirirken hangi antidepresan almak güvenlidir? Yazımızı okumaya devam edin.

Emzirirken Efexor Almak Güvenli mi?

Evet! Efexor alıyor olsanız bile bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak 100 kadında işe yarayan şey sizde işe yaramayabilir, bu nedenle ilacı almadan önce doktorunuza danışın. Doktor, psikolojik durumunuza bağlı olarak doğru dozu reçete edecektir. Yeni doğmuş bir bebeği emzirmenin faydaları, ilacın potansiyel risklerinden daha ağır basar ve çok az miktarda da olsa Efexor anne sütüne geçer.

Bu nedenle, anne sütü yoluyla ilaca maruz kalma nedeniyle oluşan herhangi bir sağlık sorunu yoktur veya minimum düzeyde tutulmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, yan etki riskinden kaçınmak için yalnızca doktorun önerdiği ilaç dozunu almalısınız. Ancak yine de ilacın yan etkilerini yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza görünmelisiniz.

Emzirirken Efexor Kullanmanın Sağlığa Faydaları:

Efexor, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan, kaygı bozukluklarını tedavi eden ve huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olan popüler bir ilaçtır. İşte Efexor’un başlıca faydalarından bazıları.

1. Depresyonu İyileştirir:

Efexor, bebeğinizi emzirirken depresyonun tedavisine yardımcı olur. Önerilen günlük doz günde bir kez 75 mg’dır. Doktorunuz tedavinin ilk 4 ila 7 günü için daha düşük bir doz olan 37.5 mg ile başlayabilir ve daha sonra yavaş yavaş günde bir kez 75 mg’a yükseltebilir. Uygulamaya kesinlikle uzman bir doktor görüşü alarak başlamalısınız.

2. Genel Anksiyete Bozukluğunu Tedavi Eder:

Venlafaksin ayrıca yaygın anksiyete bozukluğunun semptomlarını etkili bir şekilde tedavi eder. Doktorunuz dört ila yedi gün boyunca günde bir kez 37.5 mg’lık bir dozla başlayabilir ve ilaca verdiğiniz cevaba göre dozu kademeli olarak artırabilir.

3. Sosyal Anksiyete Bozukluğunu Tedavi Eder:

Efexor, sosyal fobi için etkili bir tedavidir. Yeni doğan bebeğinizi emzirirken sosyal anksiyete bozukluğu yaşıyorsanız, doktorun önerdiği ilaç dozunu almanız, herhangi bir endişe duymadan sosyalleşmenize yardımcı olabilir.

4. Panik Bozuklukları İyileştirir:

Her gün önerilen 75 mg Venlafaksin dozunu almak, yeni doğan bebeğinizi emzirirken panik ataklarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Doğumdan hemen sonra panik bozukluğu yaşarsanız, ilacın uygun dozu için doktorunuza danışın.

Efexor ve Emzirme – Yan Etkiler:

Efexor emzirme sırasında birkaç farklı anksiyete bozukluğunu tedavi etse de, ilacın bazı yan etkilerini de yaşayabilirsiniz. İlacın bazı yaygın yan etkilerini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Uykusuzluk
 • İştah kaybı
 • Olağandışı rüyalar
 • Yorgunluk veya uyuşukluk
 • Bulanık görme
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Baş ağrısı
 • Aşırı terleme
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Titreme
 • Kabızlık
 • Ağız Kuruluğu
 • Kilo kaybı
 • Burun akması
 • Karın ağrısı
 • Gaz
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Göğüs rahatsızlığı
 • Artan kolesterol

Bu yan etkilerden herhangi biri uzun süre devam ederse, tıbbi yardım için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Yararları risklerinden ağır basıyorsa, doktorunuz emzirme döneminde Efexor’u önerebilir. Bu ilacın emzirme sırasında tüketilmesi güvenli olsa da, etkileri her kadında farklılık gösterebilir. Efexor’u emzirmeden önce bile kullandıysanız, emzirme döneminde alabileceğiniz uygun doz konusunda doktorunuza danışın. Ayrıca depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olacak alternatif yöntemler önerebilirler. Efexor kullanırken, kendinizde veya bebekte yan etkiler fark ederseniz, ilacı almayı bırakın ve bir doktora danışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!