Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikEmzirme Döneminde Süt Miktarını Artıracak 7 Uçucu Yağ

Son Yazılar

Emzirme Döneminde Süt Miktarını Artıracak 7 Uçucu Yağ

Hamilelikte ve emzirme döneminde süt miktarını artıracak yağlar hangileridir? Uçucu yağ kullanmak bebeğe zarar verir mi? İşte detaylar.

Uçucu yağlar (UY), aromatik bitkilerden veya otlardan elde edilen uçucu yağlardır. Aromaterapi ve geleneksel tıpta terapötik, rahatlama ve kozmetik amaçlar için kullanılırlar. Genellikle güvenli kabul edilseler de, bazı anneler “emzirirken uçucu yağlar kullanmak güvenli midir?” diye merak edebilirler. Bu bilgiyi anlamak, emziren annenin ve bebeğinin güvenliğini belirlemek için hayati önem taşır. Emziren anneler için uçucu yağların güvenliği, emzirirken hangi yağların güvenli olduğu ve hangilerinden kaçınılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ayrıca makale, emzirme döneminde süt miktarını artıracak yağlar üzerine de bilgiler vereceğiz.

Emzirirken Uçucu Yağları Kullanmak Güvenli mi?

Tıbbi rehberlik altında kullanıldığında, emzirme sırasında UY’ların kullanımı “muhtemelen güvenli” olarak kabul edilebilir. Çoğu her yerde bulunsa da, güvenlik düzenlemeleri çeşitli uçucu yağlar için değişiklik gösterir.

Uçucu yağların bitki tedavisi veya bitkisel tedavi ilaçları olarak kullanımı yaygındır. Bununla birlikte, bir UY kullanım amacına özel olabileceğinden, her terapi için kullanım şekli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından yönlendirilmelidir.

Hamilelikte ve emzirme döneminde süt miktarını artıracak yağlar hangileridir? Uçucu yağ kullanmak bebeğe zarar verir mi? İşte detaylar.

Emzirirken Güvenli Kabul Edilen Uçucu Yağlar

Aşağıdaki UY’ların emzirme sırasında kullanılması genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, bireysel durumlar farklı olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce bir doktora veya emzirme uzmanına danışmanızı öneririz.

Rezene yağı: Rezene esansiyel yağının süt üretimini artıran bir galaktagog olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, meme iltihabı ve tıkalı süt kanalları gibi emzirme ile ilgili sorunların tedavisinde doğal ilaçlarda kullanılır. Bununla birlikte, yağın güvenliği ve etkinliği hakkında kesin bir araştırma yoktur. Rezene uçucu yağı, havuç ve kereviz gibi Apiaceae familyasına ait bitkilerle çapraz reaktivite nedeniyle oral veya topikal kullanımdan sonra alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik sırasında rezene yağından kaçınılmalıdır.

Lavanta yağı: Bir araştırmada, doğum sonrası dönemin ilk saatlerinde lavanta yağı aromaterapisinin annenin daha iyi fiziksel ve zihinsel ruh hali yaşadığını göstermiştir. Başka bir çalışma, lavanta kokusunu dört hafta boyunca solumanın stresi, kaygıyı ve doğum sonrası depresyonu önleyebileceğini göstermiştir. Ancak östrojenik ve anti androjenik aktivitesi nedeniyle meme bölgesine topikal uygulanmasından kaçınılmalıdır. Lavanta “genel olarak güvenli kabul edilir”.

Adaçayı: Adaçayı antimikrobiyal aktivitesi nedeniyle terapötik kullanımlara sahiptir. Annenin süt tedarikinin düşük olduğu durumlarda adaçayının anne sütünü artırmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Misk Adaçayı, süt akışını azalttığı bilinen adaçayından farklıdır. Meme bölgesinden kaçınmak ve yenidoğanın yağ ile temas etmemesi en iyisidir. Bu özel yağın güçlü bir aroması olduğundan, bebeklerin koku duyularını koordine etmek için kullandıkları doğum sonrası dönemde kaçınılması önerilir.

Çay ağacı yağı: Umut verici antimikrobiyal aktivitesi nedeniyle, çay ağacı yağının topikal uygulamasını enfeksiyonlar için bitkisel bir tedavi olarak düşünebilirsiniz. Ancak östrojenik ve anti androjenik aktivitesi nedeniyle meme çevresinde uygulamaktan kaçının. Ayrıca çay ağacı yağının ağızdan tüketilmesinden kaçının.

Papatya yağı: Papatya bitkisel tedavisi, yatıştırıcı ve gastrointestinal amaçlar için ağızdan ve yara iyileşmesi için topikal olarak kullanılır. Emzirme döneminde gevşemeyi teşvik etmek için kullanılır ve hatta dolaylı olarak süt üretimine yardımcı olabilir. Papatya da bir galaktagog olarak kabul edilir, ancak bu etkiye dair klinik bir kanıt yoktur. Gıda mağazalarında satılan bazı yapraklı papatya çaylarında botulizm toksini bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Germanyum yağı: Emzirme sırasında çatlamış, ağrılı meme uçlarını yatıştırmak için topikal kullanımı yaygındır. Ayrıca, nöropatik ağrının tedavisinde kullanılır. Antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Helichrysum yağı: Helichrysum esansiyel yağı, egzama, bakteriyel enfeksiyonlar, kabarcıklar, mantar enfeksiyonları, iltihaplanma, yaralar, ülserler gibi rahatsızlıklar için bitkisel bir tedavi olarak kabul edilir. Bitkinin anti spastik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, emzirme döneminde kullanımının güvenliği daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

Diyet takviyeleri olarak topikal veya oral olarak bir UY kullanmadan önce her zaman bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın. Bununla birlikte, emzirirken her zaman kaçınılması gereken bazı yağlar vardır. Hamilelikte ve emzirme döneminde süt miktarını artıracak yağlar hangileri olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Emzirirken Kaçınılması Gereken Uçucu Yağlar

Aşağıdaki UY’ların genellikle emzirme sırasında kullanım için güvenli olmadığı kabul edilir.

Fesleğen: Bitkisel tıpta, fesleğen yağı, süt tedarikini azaltmak ve anne sütü fazlalığı olan hipergalaktiyi yönetmek için kullanılır. Fesleğen yağının bu özelliği, göğüslerinde dolgunluk yaşayan anneler için faydalıdır. Bununla birlikte, klinik uzmanlar, güvenlik bilgisi eksikliğinden dolayı emzirme döneminde küçük dozlarda bile fesleğen yağından kaçınılmasını önermektedir.

Kekik: Bitkisel ilaçlarda kekik yağı kullanımı yaygın olarak tavsiye edilmiştir. Yağın, meme bölgesinde Candida mantarının neden olduğu enfeksiyonlar gibi sorunları iyileştirdiği söylenir. Ancak yağın güvenliği ve etkinliği hakkında net bir klinik gösterge yoktur. Bu nedenle klinik uzmanlar emzirme döneminde kullanımından kaçınılmasını önermektedir.

Nane: Nipel fissürünü tedavi etmek için nane yağının topikal kullanımı bitkisel tıpta yaygındır. Bu, yağın iltihap ve enfeksiyon önleyici özellikleri nedeniyle yapılır. Bununla birlikte, süt üretimini azaltabileceğinden emzirme döneminde kullanımından kaçınılmalıdır.

Bu yaygın yağların yanı sıra, emzirirken kaçınılması gereken anason, pelin, kafur ve maydanoz gibi birkaç tane daha vardır.

Emzirirken UY Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirirken uçucu yağı güvenli bir şekilde kullanmak için bu noktaları göz önünde bulundurun.

  1. UY’lar bitkilerden farklıdır. Bu nedenle, emzirirken bir bitki kullanmak güvenli olabilir, ancak uçucu yağı mutlaka güvenli olarak düşünmek doğru değildir.
  2. Tüm uçucu yağların kimyasal bileşimi aynı değildir. Örneğin fenoller ve aldehitler açısından zengin UY’lar bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Anne alerjisi emzirmeyi ve bebeğin sağlığını etkileyebilir.
  3. Uçucu yağların saflığını sağlamak önemlidir. Güvenilir markalardan saf dereceli yağlar satın alınması önerilir.
  4. Her UY için kullanım modu aynı değildir. Bazıları topikal olarak yutmak veya kullanmak güvenli olabilirken, diğerleri olmayabilir.
  5. Uçucu bir yağı almayı planlamadan önce, oral kullanım için güvenli olup olmadığını kontrol edin. Uçucu yağ üreticilerinin çoğu, yağ anne sütüne ulaşabileceğinden emzirme döneminde oral kullanım önermez.
  6. Uçucu yağların dozajı ve süresi değişir. Bazı yağlar, sınırlı miktarlarda uzun süre güvenle kullanılabilir.
  7. Farklı uçucu yağlar vücutta farklı işlevler gerçekleştirir.
  8. Kullanmadan önce, doktorunuza danışmalısınız.

Uçucu Yağları Kullanırken Alınacak Önlemler

Bazı önlemlere uyarak uçucu yağların güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Tıbbi rehberlik altında kullanın: UY’ları yalnızca tıbbi talimatlar altında kullanın. Yanlış kullanım olumsuz etkilere neden olabilir.

Taşıyıcı yağ kullanın: Uygulamayı kolaylaştırmak ve seyreltilmemiş yağın neden olduğu kızarıklık veya tahriş riskini azaltmak için UY’ı bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Bir yama testi yapın: Alerji geçmişiniz varsa, doktorunuzla uçucu yağ kullanımını tartışın. Uçucu yağı ilk kez kullanırken her zaman bir cilt yama testi yapın. Alerjiniz olup olmadığını bilmenize yardımcı olabilir.

Güvenilir satıcılardan satın alın: Güvenilir olmayan satıcılardan satın alınan uçucu yağların diğer yağlarla kontamine olma riski daha yüksektir. Örneğin, papatya yağı, benzer görünüme sahip oldukça alerjik bir bitki olan “köpek papatyası” ile kontamine olabilir.

Olası ilaç etkileşimine dikkat edin: Altta yatan tıbbi durumlar ve bunları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar UY’larla etkileşime girebilir. Bazı ilaçlar kullanıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, uçucu yağları yalnızca doktor rehberliğinde kullanın.

Uzun süre kullanmayın: Herhangi bir bitkisel tedavi veya esansiyel yağ içeren aromaterapi, yalnızca önerilen süre boyunca yapılmalıdır. Özellikle aromatik yağlar söz konusu olduğunda, yağın uzun süreli kullanımı zararlı olabilir.

Fotoğraf duyarlılığından kaçının: Fotoğraf duyarlılığına neden olan yağları kontrol edin ve yanıklara neden olabileceğinden güneş ışığına maruz kalmadan önce bu yağların kullanılmasından kaçının. Narenciye yağlarının fotoğraf hassasiyetine neden olduğu bilinmektedir.

Uçucu yağları çocuklardan uzak tutun: Uçucu yağların yutulması bebekler ve çocuklar için toksik olabilir. Bu nedenle bebeğinizin ve kardeşlerinin güvenliğini sağlamak için uçucu yağları karanlık ve serin bir yerde kilitli tutun.

Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın: Yıkanmamış eller, yağın yanlışlıkla gözlerinize, kulaklarınıza veya burnunuza girmesine ve tahrişe neden olabilir. Ayrıca yanlışlıkla bebeğinizin cildine ulaşabilir ve olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

Süresi dolmuş yağları kullanmayın: Süresi dolmuş uçucu yağların kullanılması yarardan çok zarar verebilir. İlk olarak, kullanım amacınıza hizmet etmeyeceklerdir. İkincisi, cilt reaksiyonuna ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

UY’lar emzirme ile ilgili endişeler için faydalı olabilir. Ancak, dikkatli kullanılmaları gerekir. Sahip olabilecekleri potansiyel yan etkiler göz önüne alındığında, bunları yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanmak güvenli olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!