Salı, Mart 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikÖnemli Dosyalarınızı Yedeklemek için Kullanabileceğiniz En Güvenli Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar

Son Yazılar

Önemli Dosyalarınızı Yedeklemek için Kullanabileceğiniz En Güvenli Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar

Önemli dosyalarınızı yedekleyecek şirketler arıyorsanız işte yazımızda en güvenli bulut depolama hizmeti veren firmalar listesi paylaşıyoruz.

Güvenli bulut depolama, inkar edilemez derecede kullanışlı ve günümüzde olmazsa olmaz ürünler arasındadır. Dosyalara herhangi bir cihazdan erişebilmek, güvende olduklarını hissetmek verdiğiniz her paraya değer. Her şeyi bir USB belleğe ya da harici bir harddiske yedeklemek yerine, verileriniz sorunsuz bir şekilde bulutla senkronize ederek otomatik olarak depolayabilirsiniz. Peki verilerinizin gizliliği ve güvenliği için hangi depolama şirketleri ile çalışmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu yazımızda en güvenli bulut depolama hizmeti veren firmalar hangileridir, paylaşacağız.

Bu hizmetlerin çoğu ya tamamen ücretsizdir ya da çok makul fiyatlara premium hizmetler sunar. Ancak unutmamanız gereken şey, kalite hiç bir zaman ücretsiz olamaz; verilerimizle ödeme yapıyoruz. Bu sebeple ücret ödeyerek kullanılan şifreli bulut depolama hizmeti veren firmaları bilmek, verdikleri servislerin özelliklerine hakim olmak önemlidir.

1. Mega

Mega, listemizin en popüler şifreli bulut depolama sağlayıcılarından biridir. Bir Mega hesabına kaydolduğunuzda, ücretsiz 20 GB depolama alanına sahip olursunuz. Mega, yüksek güvenliği, gizliliği ve kullanıcı tarafından kontrol edilebilen uçtan uca şifrelemesi nedeniyle bire bir bulut depolama karşılaştırmasında liderliği ele geçiriyor.

Diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğunun aksine, şifrelemeyi kullanıcının tarafında gerçekleştirir. Bu, dosyaların, mesajların ve ses/video bilgilerinin MEGA platformuna gönderilmeden önce kullanıcının istemci sisteminde şifrelendiği anlamına geliyor.

MEGA, gelişmiş web arayüzü ile tüm büyük işletim sistemleri için bir senkronizasyon uygulamasına da sahip. Bunun yanı sıra, dosyalarınıza ve kamera yüklemelerinize erişmek ve hareket halindeyken ekibinizle kolayca iletişim kurmak için mobil uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

en güvenli bulut depolama

Fiyatlandırma açısından, premium katman 400 GB depolama ve 1 TB dosya aktarımı için aylık 5 Euro ödemeniz gerekecektir. En pahalı katman (Pro III) aylık 30 Euro’dur ve 16 TB depolama ve 16 TB dosya aktarım limiti içerir.

Mega, hesabınızı oluşturup bir parola girdiğinizde hesabınız için birincil şifreleme anahtarını oluşturur. Sonuç olarak, güvenliğinizi artırmak için bir şifre yöneticisi kullanmaya başlamanızı öneririz.

2. Sync

Sync, birkaç yıldır oldukça basit, hızlı ve güvenli bulut depolama hizmetleri sağlıyor. AES-256 bit şifreleme, uzaktan silme özelliği, yapılandırılabilir parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi bir dizi güvenlik özelliği, davetsiz misafirlerin dosyalarınızı gözetlemesini engeller.

Sync’in dosya sürümü geçmişi özelliği, veri kaybı koruması açısından benzersizdir. Bu özellik, silinmiş olanlar da dahil olmak üzere bir dosyanın önceki sürümlerini önizlemenizi ve geri yüklemenizi sağlar. Bu nedenle, medyanızı ve diğer belgelerinizi ücretsiz olarak güvenli bir şekilde kaydetmek için en güvenli bulut depolama hizmeti veren firmalar içinde SYNC gelir.

5 GB depolama alanına sahip ücretsiz bir deneme hesabına sahip olabilirsiniz, ancak muhtemelen daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Tek bir kişiyseniz, Solo Basic planlarına yılda yaklaşık 96$’a veya Solo Professional planlarına yılda 240$’a abone olabilirsiniz.

Sync, özel şifrelemesi, rekabetçi fiyatlandırması, iyi organize edilmiş destek bilgileri ve platformlar arası uygulamaları nedeniyle güvenli bulut depolama için satın alma listenizin en üstünde yer almalıdır.

3. Tresorit

Tresorit, Dropbox’ın en iyi şifreli ve güvenli bulut depolama alternatiflerinden biridir. Mega gibi, Tresorit de tüm verilerin sunucularına yüklenmeden önce istemci tarafında AES256 şifrelemesiyle uçtan uca şifrelenmesini sağlar.

Hizmet, öncelikle yerleşik işbirliği araçları nedeniyle işletmelere yönelik olarak pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, bireylere yönelik Tresorit Solo’yu da şahıslara sunuyorlar. Bu hesap, 2.500 GB depolama alanı, 10 cihaza kadar erişim ve ayda 30 ABD Doları karşılığında İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) ile birlikte sunuluyor.

Şu anda yalnızca PayPal ve bazı kredi kartlarını kabul ettikleri için ödeme yöntemleri gizlilik meraklıları için sorunlu olabilir. Ancak bunun yerine hizmet için ödeme yapmak için bir kripto kredi kartı kullanabilirsiniz. Tresorit’in hizmeti de açık kaynaklı değildir.

en güvenli bulut depolama

Tresorit, modern bir bulut depolama sağlayıcısından beklediğiniz gibi masaüstü, web ve mobil erişim sunuyor. Tresorit masaüstü yazılımı, kolay erişim için dosya yöneticinizle entegre olarak Dropbox ve Google Drive’a benzer şekilde çalışır. Bonus olarak, Linux için yerel destek bile var. Mobil uygulamalar Android ve iOS için kullanılabilir.

Bulut depolamanın rahatlığı ve basitliğinin peşindeyseniz, ancak yerleşik güvenlik ve mahremiyete sahipseniz, Tresorit sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır.

4. SpiderOak

SpiderOak, yaygın olarak en güvenli bulut depolama sağlayıcılarından biri olarak kabul edilir. Edward Snowden onaylı hizmet 2007’den beri kullanılmaktadır. Hizmetin uzun ömürlü olduğu ve bilgilerinizle birlikte habersizce kaybolmayacağı bilinmektedir.

Tresorit’e benzer şekilde SpiderOak One Backup, tam özellikli bir Google Drive veya Dropbox alternatifi olarak kullanılmaktadır. Birincil odak noktası, bir E2E şifreli bulut yedekleme hizmetidir. Ancak masaüstü entegrasyonu ve mobil erişim ile güvenli şifreli depolama işlevi görür.

One Backup hizmeti, 150 GB depolama için aylık 6 ABD Doları ile 5 TB depolama alanı için aylık 29 ABD Doları arasında değişen bir abonelik seçeneği sunuyor. Tüm planlar, sınırsız sayıda cihazdan dosyalarınıza bağlanmanıza ve erişmenize izin veriyor.

Ayrıca, eksiksiz bir bulut yedekleme hizmetini geleneksel bulut depolama ile birleştiriyor. Bu, gizliliğinizi korurken verilerinize kolayca erişebileceğiniz anlamına gelir.

5. NextCloud

NextCloud, diğer güvenli bulut depolama sağlayıcılarının en iyi özelliklerinin çoğunu barındıran bir yazılım paketidir. Başka bir deyişle, endüstri lideri, kendi kendine barındırılan bir bulut depolama platformudur.

İşin iyi yanı, NextCloud’un açık kaynaklı ve kullanımı ücretsiz olmasıdır. Bu listedeki diğer seçenekler gibi, verilerinizi de uçtan uca (E2E) şifreleme ile korur. Bu, NextCloud’un depolanan verilerinize erişimi olmadığı, dolayısıyla yalnızca sizin erişebileceğiniz anlamına gelir.

Yalnızca yazılımı sağladığından, bir depolama sağlayıcısı seçmeniz gerekecektir. Verileriniz için başka bir sağlayıcıya güvenmemeyi tercih ederseniz, NextCloud’u kendi kendinize barındırabilirsiniz.

Bu, özellikle ağa bağlı depolama (NAS) cihazları olan ev kullanıcıları için mükemmel bir seçenektir. Bu, verilerinizi ve gizliliğinizi kontrol etmeye devam ederken birçok bulut hizmetinin avantajlarından yararlanmanın iyi bir yoludur.

Ayrıca, neredeyse tüm büyük masaüstü işletim sistemleri ve Android ve iOS için mobil uygulamalar için istemciler sunar. NextCloud App Store‘da bulunan yazılım aracılığıyla NextCloud’un standart işlevselliğini de genişletebilirsiniz.

6. Internxt X Cloud

Internxt X Cloud, merkezi olmayan bir bulut depolama platformu oluşturmak için kişiler arası dosya paylaşımını, uçtan uca şifrelemeyi ve blok zincirini birleştiriyor. Kullanıcıya yönelik arayüz Dropbox’a benzer, dolayısıyla burada dik bir öğrenme eğrisi yok. Bunun yerine, X Cloud’un açık kaynaklı platformunu güçlendiren önemli özelliklerin çoğu sahne arkasındadır.

X Cloud, Internxt’in hizmetinin kullanıcıya yönelik kısmıdır, operasyonun omurgası ise X Core’dur. Bu, bilgi işlem ve depolama kapasitelerini X Core ve X Cloud’a sunan merkezi olmayan bir ana bilgisayar ağıdır.

en güvenli bulut depolama

Internxt X Cloud, web’de ve Android ve iOS uygulamaları aracılığıyla kullanılabilir. İlk kaydolduğunuzda, şirket size ücretsiz olarak 10 GB depolama alanı verir. Başka üç katman daha vardır: 20 GB aylık 1,07 ABD doları, 200 GB aylık 4,76 ABD doları ve 2 TB aylık 10,80 ABD doları.

En Güvenli Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar

Güvenli bulut depolama, gizlilik ve güvenliğe önem veren kullanıcılar için bir zorunluluktur. Google ve Microsoft’un “ücretsiz” bulut depolama çözümleri kullanışlı ve kolay olsa da, gizli bir bedeli vardır: gizliliğiniz. Saklanan dosyalarının potansiyel veri madenciliğini, veri sızıntılarını ve diğer etik ve güvenlik gecikmelerini umursamayanlar için harika uygulamalar.

Gizlilik dezavantajları olmadan aynı harika avantajları istiyorsanız, bu güvenli bulut seçeneklerinden biri sizin için doğru olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!