3.3 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaTeknoloji2022 Yılının En Hızlı Telefonu: Test Sonuçları Açıklandı

Son Yazılar

2022 Yılının En Hızlı Telefonu: Test Sonuçları Açıklandı

Yılın en iyi performans gösteren telefonları, bir kıyaslama savaşında kafa kafaya gidiyor. İşte en hızlı cep telefonu 2022 sıralaması.

Güç her şey değildir, ama bazen tek arzuladığınız şeydir. Ve bu, yeni cihazların size sadece bir telefon satma umuduyla donanımlarının ne kadar güçlü olduğu hakkında sık sık reklam yaptıkları bir durumdur. Bu yazımızda herkesin merak ettiği 2022 yılının en güçlü ve en hızlı cep telefonu hangisi açıklayacağız.

Takiye.com’da bir akıllı telefonu her incelediğimizde, telefonun CPU’sunu, GPU’sunu ve diğer işleme yeteneklerini test eden birkaç kıyaslama testi de dahil olmak üzere çeşitli testlerden geçiriyoruz. Ancak incelemelerimizde, okuyucularımız olarak sizlerin satın almayı düşüneceğinizi düşündüğümüze göre normalde yalnızca iki veya üç telefonu karşılaştırırız. Ancak yılın sonu olduğundan, hangi telefonun en güçlü ve hızlı olduğunu görmek için test zamanı geldi.

Test sonuçları veri tabanımızda arama yaptıktan sonra, yılın en iyi performans gösteren yirmi telefonuna baktık ve ardından listeyi daralttık, böylece her biri farklı işlemciye sahip yalnızca beş telefon kaldı. Şimdi, 2022 yılının en güçlü ve en hızlı cep telefonu hangisi hadi birlikte bakalım.

en hızlı cep telefonu 2022

2022 Yılının En Güçlü Telefonları

Bu listede, her birinin donanım özellikleri farklı olan en hızlı cep telefonları listesini bulacaksınız. Üstelik test sonuçlarını da paylaşacağız. 2022 yılı listesinde en hızlı cep telefonu olarak ilk beşte bir çok marka ve model var, bunlar: iPhone 14 Pro Max, iPhone 14, RedMagic 7S Pro, Xiaomi 12 Pro ve Google Pixel 7 Pro’dur.

MARKA/MODELİŞLEMCİRAM
iPhone 14 Pro MaxA16 Bionic6GB
iPhone 14A15 Bionic6GB
RedMagic 7S ProSnapdragon 8 Plus Gen 112GB, 18GB
Google Pixel 7 ProTensor G212GB
Xiaomi 12 ProSnapdragon 8 Gen 18GB, 12GB

Yeni iPhone’ların muhtemelen çok az tanıtıma ihtiyacı var. Ancak bu listede neden iki tane olduğunu açıklamak için, Apple’ın en yeni A16 Bionic çipini temsil eden Pro Max sürümünü ve Apple’ın eski A15 çipinin geliştirilmiş sürümünü temsil eden standart iPhone 14’ü kullanıyoruz.

Xiaomi 12 Pro, Galaxy S22 ve OnePlus 10 Pro gibi bu yılın başlarındaki telefonlarda bulunan aynı işlemci olan bir Snapdragon 8 Gen 1 kullanıyor, ancak aynı çipi kullanıp, en yüksek puanı alan bu telefonların başında yer alıyor. RedMagic 7S, bu Qualcomm silikonunun güncellenmiş sürümü olan Snapdragon 8 Plus Gen 1’i kullanırken Pixel 7 Pro, ana şirket Google’ın özel bir Tensor G2 çipini kullanır. Bu, bu yıl satılan önde gelen telefonlarda bulunan çiplerin büyük çoğunluğunu kapsıyor ve bu nedenle bize en güzel testleri gerçekleştirme fırsatını da veriyor.

Listemize girecek telefonlar seçildiğinde, bunların birbiriyle nasıl karşılaştırıldığını görmek için üç tur testin zamanı geldi. Favorinizi seçin ve testlerden kaç puan aldıklarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

En Hızlı Cep Telefonu 2022: Geekbench 5 / Geekbench ML Test Sonuçları

Geekbench 5 testi, bir telefonun CPU’sunu test ederken, ML sürümü, NPU’sunun makine öğrenimi görevlerini ne kadar iyi gerçekleştirebildiğini görüyor. Buradaki testlerin en soyut olanıdır, ancak genel bilgi işlem gücünün karşılaştırılmasına izin verir.

MARKA/MODELTEK ÇEKİRDEKÇOK ÇEKİRDEKTENSORFLOW
iPhone 14 Pro Max1,8825,3333,165
iPhone 141,7274,5532,777
RedMagic 7S Pro1,3314,2302,232
Google Pixel 7 Pro1,0603,0461,824
Xiaomi 12 Pro1,2493,7831,763

iPhone’ların hepsi, özellikle tek çekirdekli sonuçlar için bu testlerin üçünde de son derece iyi performans gösteriyor. 14 Pro’nun daha yeni A16 işlemcisi yerine daha eski A15 yonga setini kullanan iPhone 14 bile, çok çekirdekli ve NPU sonuçlarında geride kalmasına rağmen, tek çekirdekli kısımda hala iyi durumda.

Bu testlerdeki en iyi Android telefon RedMagic 7S Pro idi; bu, Qualcomm’un Android telefonlar için sağlayabileceği en iyi telefonun, Apple’ın kendi silikonunun her şeyi kapsayan gücünü, hatta eski bir sürümünü bile sunmadığını gösteriyor. Sırada Xiaomi 12 Pro geliyor ve şaşırtıcı bir şekilde Plus kardeşinin çok gerisinde. Son olarak Pixel’e sahibiz. Google, Tensor G2’nin ham performans yerine makine öğrenimine odaklandığını açıkça belirtiyor, ancak NPU puanının hala çok düşük olması garip.

3DMark Wild Life GPU Test Sonuçları

Bu iki GPU testi, bu telefonların grafik yeteneklerine kapsamlı bir bakış atılmasını sağlar. Harika bir oyun deneyimi için GPU’nuz çok önemlidir, bu nedenle ayrıntılı sahneleri görüntülemek ve bunları sorunsuz bir şekilde işleyebilmek bu testte başarının anahtarıdır.

MARKA/MODELWild Life Unlimited (FPS)Wild Life Extreme Unlimited (FPS)
iPhone 14 Pro Max7416.7
iPhone 146915.4
RedMagic 7S Pro6616.4
Google Pixel 7 Pro4010.8
Xiaomi 12 Pro6115.1

En iyi iki telefonumuzun yine iPhone 14 Pro Max ve iPhone 14 olduğunu görebiliriz. Apple, telefonlarının oyun potansiyelinden her zaman büyük bir pay ayırmaz, ancak bu sefer bunu düşünmemiş olsa da iPhone cihazlar en iyi oyun telefonları listesine de girmiş görünüyor.

RedMagic 7S Pro, tasarımı gereği bir oyun telefonu olduğundan, iPhone 14 Pro Max’in çok da gerisinde olmayan sonuçlarla anlaşılır bir şekilde iyi iş çıkarıyor. İlginç bir şekilde, Plus ve Plus olmayan Snapdragon farkı bu sefer o kadar büyük değil, Xiaomi RedMagic’in sadece biraz gerisinde.

Adobe Premiere Rush Testi

Kendi tasarımımız olan bir testte, bir telefonun bir 4K video klibi Adobe Premiere Rush kullanarak 1080p’ye dönüştürmesinin ne kadar sürdüğünü ölçtük. Bir telefonun bu görevi yapması diğerlerinden farklı işlemler gerektirir, bu nedenle bu sonuçların ne kadar farklı olduğunu görmek, sonuçları analiz etmek için farkındalık yaratıyor.

MARKA/MODELDönüştürme süresi (dk:sn)
iPhone 14 Pro Max0:30
iPhone 140:28
RedMagic 7S Pro0:46
Google Pixel 7 Pro0:47
Xiaomi 12 Pro0:48

Bununla birlikte, iPhone 14’ün tüm bunlardan genel olarak en hızlı telefon olmasını beklemiyorduk. iPhone 14 Pro Max’in sonucu garip bir şekilde yavaş, görünüşe göre A16 yonga setinin tekerleklerini hem normal iPhone 14’e hem de iPhone SE ve iPhone 13 Pro Max gibi daha eski modellere kaptıracak şekilde döndürüyor. Tüm Android telefonlar 15 ila 20 saniye daha yavaş olduğu için Apple’ın endişelenmesine gerek yok.

En Hızlı Cep Telefonu 2022 Sonucu

Kazananlarımızı ve kaybedenlerimizi belirlemeye çalışmadan önce, akıllı telefon testlerinin büyük çoğunluğunu gerçekleştiren ve dolayısıyla bu sonuçları karşılaştırmayı mümkün kılan arkadaşlarımıza teşekkür etmeliyiz!

Genel sonuçlara gelince, iPhone 14 Pro Max yine zirvede. Yine de bu yıl farklı olan şey, Apple’ın iPhone 14 ile de ikinci sırayı alması, eski çipinin hala Android rakiplerini yenebileceğini ve çoğu zaman kazanabileceğini gösteriyor. Kullanıcıları yeni işlemciden mahrum etmek hala biraz cimri bir hareket olsa bile.

Pixel 7 Pro ve Tensor G2 işlemcisi önemli ölçüde daha az güçlü. Belki de referans tasarımı test ederken çok daha güçlü bulduğumuz Snapdragon 8 Gen 2 ile 2023 Android telefonların bu farkı daha da azaltmasına izin verecek.

Ancak, güç her şey değildir. Bir telefonu iyi veya ihtiyaçlarınıza uygun kılan, kıyaslama puanlarından çok daha fazlası var — Google Pixel 7 Pro’nun en iyi kameralı telefonlardan biri olmasının nedenlerinden biri budur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!