Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaSinemaMutlaka İzlenmesi Gereken, İzlemeyenin Pişman Olacağı En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Son Yazılar

Mutlaka İzlenmesi Gereken, İzlemeyenin Pişman Olacağı En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Sizin için oluşturduğumuz en iyi bilim kurgu filmleri öneri listesi, netflix dahil herkesin merakla izleyebileceği bir sıralama yaptık.

En iyi bilim kurgu filmleri, türü açısından zihni açan, motive edeni bazen korkutan yapımlardır. Peki film öneri listesi arasında izlememiş olabileceğiniz birkaç tanesi kalmış olabilir mi? Bilim Kurgu filmleri izle ki gerçek dünyadan bir süre uzaklaş bakalım.

Sizin için oluşturduğumuz en iyi bilim kurgu filmleri listesinde herkesin merakla izleyebileceği bir sıralama yaptık. Bilimsel filmler, uzay filmleri, yerçekimsiz alanlar, hava da uçan şeyler, ışıklar, reel dünyada karşılaşamayacağınız her şey listemizdeki filmlerde mevcut.

Bilim kurgu filmleri öneri listesi IMDb puanlarına göre sıralanmış, tamamı önerilen filmlerden oluşmaktadır.

Patlamış mısır hazır, içecek hazır, koltuk boş, zaman da var, iyi seyirler!

1. Başlangıç / Inception (2010)

en iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri öneri listemizde izlemeden olmayacak yapımdır. Cobb (Leonardo DiCaprio) fark yaratmış yetenekli bir hırsızdır. İnsanlar uyurken, zihinlerine girip, en gizli sırlarını çalmaktadır. En son avı ise zengin Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) ‘dir. Saito’nun bilinçaltının derinliklerinde gezinirken ölen karısı Mal’i (Marion Cotillard) görür ve bir anlam veremez fakat çalma işi de başarısız olur. Muhteşem işler yapıp daha fazla kazanmak isteyen Cobb, artık hırsızlık yapmayacak, tam aksine zihinlere girip fikir yerleştirecektir. Peki bunun sonucunda ne olacak.

2. Matrix / The Matrix (1999…2003)

en iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan The Matrix, öneri listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Thomas Anderson (Keanu Reeves) önemli bir yazılım şirketinde çalışmaktadır. Akşamları işten sonra “Neo” adı altında lisanslı programları kırarak ve Matrix ile ilgili bilgiler inceleyerek geçiriyordur. Gizemli bir olaylar sarmalıyla Trinity (Carrie Ann Moss) ve Morpheus (Laurence Fishburne) ile tanışan Neo, hayatın aslında beyinde gerçekleşen bir halüsinasyon olduğunu anlar ve Morpheus’un liderlik ettiği ekibe katılır. Neo’nun keşfetmesi gereken hayatla ilgili bilgilere ve kazandığı yeteneklerini keşfetmesine tanıklık edeceksiniz.

3. Yıldız Savaşları (Tüm Seri) / Star Wars (1977…2005)

Amcası ve teyzesiyle tarla ekip biçen yakışıklı oğlumuz Luke Skywalker (Mark Hammil – Şu anda 68 yaşında), akademi’ye girip “jedi” olmak istiyor ama fakat lakin amcası onu engelliyordur. Bu süreç devam ederken kötü, acımasız imparator tüm galeksiyi eline geçirmeyi başarıyor ve “Ölüm Yıldızı” adı verilmiş, tüm gezegenleri toza çevirecek bir savaş gemisi yapmıştır. Savaşçıların lideri olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyuyor. Obi-Wan Kenobi’yi buluyor ve zalim imparatoru yenmek için savaşıyorlar.

Starwars izleme sırası için bu sayfamıza bakabilirsiniz.

4. Terminatör 2: Mahşer Günü / Terminator 2: Judgment Day (1991)

en iyi bilim kurgu filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri öneri listemizde 4. sırada olan 1991 yapımı Terminatör 2: Mahşer Günü filminin konusu ise 2029 yılında geçiyor. 1997 Ağustos ayında, 3 milyardan fazla insanın öldüğü olaylar zincirinin yaşanmasının üzerinden seneler geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor (Edward Furlong) makinelere karşı dünyanın savaşçı lideri konumuna gelmiştir. Bu filmde zaman yolculuğu konusu da işlenmektedir. Geçmişte Connor’u öldüremeyen makineler, Connor’un 10 yaşında olduğu yıla onlarca ölümcül makine yollarlar. Connor da boş durmaz ve 10 yaşındaki halini korumak için başka birisini gönderir ve macera başlar.

5. Geleceğe Dönüş serisi / Back to the Future (1985…1990)

Geleceğe Dönüş sinema filminin başrollerini Marty Mcfly (Michael J. Fox) ve çılgın profesör (Christopher Lloyd) paylaşmaktadır. En iyi bilim kurgu filmleri arasında unutulmazlardan biri olan yapımda, Profesör tarafından yapılmış plütonyum enerjisi ile çalışan bir zaman makinesiyle 1955’li yıllara dönen Marty Mcfly ergenlik çapında tipik bir Amerikan gencidir. Geçmişe yaptığı yolculuk, geleceğini de etkileyeceğinin farkında olmayan Marty, bozduğu şeyleri düzeltmeye çalışırken, bir taraftan da geldiği tarihe dönebilmek için çok büyük bir çaba harcayacaktır.

6. Yaratık / Alien (1979)

en iyi bilim kurgu filmleri

Bir görev için uzayda bulunan 5 erkek, 2 kadın ve 1 kediden oluşan keşif ekibi, çevredeki gezegenlerden birinden gelen yaşam sinyali ile uykularından uyanırlar. Dünya’ya dönmek üzere olan ekip ne ile karşılaşacak, hayatları tehlikede mi?

7. Yaratığın Dönüşü / Aliens (1986)

Yaratık 2 sinema filmi 2 oscar ödülü almıştır. Birinci Alien (Yaratık) filmini izlediyseniz, bu ikinci yapımda 57 yıl sonrasını anlatıyor. Nostromo’da hayatta kalan tek kişi olan Ellen Ripley’in yıllar sonra uyanması ile macera başlıyor. Yerleşim yeri haline getirilen gezegendeki yaratık yumurtalarını gören kahramanımız, bu canavarlarla tek başına mücadele etmek zorunda kalıyor.

8. Sil Baştan / Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

en iyi bilim kurgu filmleri

Film’de başrollerinde tanıdık isimler var! Kate Winslet (Clementine) sevgilisi rolünde Jim Carrey‘i (Joel Barish), bir sebepten ötürü hafızasından silinmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da şeyi sevgilisinin de hissetmesi için bir yol dener ve yavaş yavaş hafızasının silindiğini farkeder. Fakat halen onu çok sevdiğini fark eder. Belki de yaptığı hatayı düzeltmek için artık çok geçtir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!