Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaPeriscope Benzeri En İyi Canlı Yayın Uygulamaları

Son Yazılar

Periscope Benzeri En İyi Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope kapandı benzeri uygulamalar hala takip ediliyor. Peki 2022 yılının en iyi canlı yayın uygulamaları hangileri, işte cevap yazımızda.

Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da takipçilerinizle canlı bir etkileşim mi istiyorsunuz? Canlı yayın, markanızın görünürlüğünü artırmak, sanal toplantılar ve konferanslar düzenlemek için hedef kitlenizle etkileşim kurmak için en iyi seçenektir. Peki Periscope kapanmış olsa da benzeri uygulama var mı, işte bu yazımızda en iyi canlı yayın uygulamaları hakkında kapsamlı bilgi paylaşacağız.

Pandemi sürecinde, herhangi bir işletmenin canlı etkileşimler yoluyla hedef kitlesine ulaşması büyük bir fırsat yarattı ve canlı yayın uygulamaları büyük ilgi gördü. Tek ihtiyacınız olan internet, orta ayarda bir cihaz ve canlı yayın için bir platform.

Bu liste, hedef kitlenizle “Canlı Yayına Geçmenize” yardımcı olabilecek bazı popüler Canlı Yayın Uygulamaları ve Programları hangileridir, özellikleri nelerdir gibi sorularınıza yanıt olacak.

Canlı Programları veya Uygulamaları Nedir?

canlı yayın uygulamaları

Canlı yayın teknolojisine sahip bir video barındırma platformu, gerçek zamanlı olarak videolar oluşturabilir ve yayınlayabilir. Canlı yayın, daha sonra gerektiği gibi düzenlenebilen önceden kaydedilmiş videolardan farklıdır. Video barındırma platformu, içerik oluşturucu ile izleyiciyi birbirine bağlayan bir bileşendir. Bon Appetit, Martha Stewart, BuzzFeed ve daha fazlası gibi fiziksel konum engeline rağmen, işletmenize ilgi duyacak potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olur veya daha fazla tüketici ve takipçi kazanırsınız.

Grand View Research’ün raporlarına göre, video pazarlama endüstrisinin büyüklüğünün 2030 yılına kadar 330,51 milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. Ayrıca, pandemi salgını video akışı endüstrisi üzerinde olumlu bir etki yarattı ve gerçek zamanlı etkileşim ihtiyacını artırdı.

Canlı Yayının Avantajları

Canlı yayın, küresel olarak öne çıkmanıza yardımcı olan etkileşimli bağlantı kurmanın modaya uygun bir yoludur. Bu teknolojiye en kısa sürede adapte olan markalar, rakiplerine göre üstünlük sağlayacaktır. Bir işletmenin canlı yayın yoluyla deneyimleyebileceği bazı avantajlara bir göz atalım.

 1. Kaliteli içerikler üreten canlı yayın, hedef kitlenize ulaşmanıza otomatik olarak yardımcı olur.
 2. Canlı yayın uygulamaları ya ücretsizdir ya da ucuzdur.
 3. Kurulumu kolay. Tek gereken, seçilen canlı yayın platformunda aktif bir hesaba sahip internet özellikli bir cihazdır.
 4. Konumlarına rağmen daha geniş bir kitleye ulaşarak görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur ve ayrıca daha iyi satış dönüşümleri sağlar.
 5. Hatta canlı yayına geçerek para kazanma fırsatları sunar.
 6. Canlı yayın ve kaydetme özellikleri – yakalanan anlar, satışlar veya herhangi bir promosyon kampanyası için kullanılabilir

En İyi Canlı Yayın Platformları ve Uygulamaları Listesi

 • YouTube Live
 • Facebook Live
 • Instagram Live
 • Ustream
 • LinkedIn Live
 • Twitch
 • Brightcove
 • Wowza
 • Vimeo
 • DaCast

1. YouTube Live

İçerik oluşturucular, bu canlı yayın platformuyla gerçek zamanlı olarak eğitim verebilir, belirli konuları tartışabilir ve sosyal topluluklar oluşturabilir. İçerik oluşturucular bir web kamerası, video kodlama cihazı kullanarak YouTube’da canlı yayın yapabilir. Web kamerası ve cep telefonu, yeni başlayanlar için çok kullanışlıdır ve daha ileri düzey canlı yayınlar için encoder kullanılabilir. YouTube Live, video içerik oluşturucuları için bir ayrıcalıktır ve izleyicilerin aradığı her konuda kanallara sahiptir.

 • Size kanalınızın performansı ve izleyicilerin davranışları hakkında raporlar verebilen güçlü analiz araçlarına sahip.
 • Canlı yayına sosyal medya web sitelerinde erişilebilir. Aynı anda birden fazla platformda ve sosyal ağda da oynanabilir.
 • İçerik oluşturucular, hem yayıncılar hem de izleyiciler tarafından erişilebilen önceki yayınlarını arşivleyebilir.
 • YouTube canlı yayın kanalları, abonelerini yaklaşan canlı yayınları hakkında bilgilendirebilir.
 • İzleyicilere bir sohbet aracı sunar ve ayrıca güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlayan canlı sohbet denetleme araçlarıyla donatılmıştır.
 • YouTube Live, içerik oluşturucuların konum etiketleri eklemesine olanak tanır.
 • İçerik oluşturucular, canlı yayınları aracılığıyla reklamlar aracılığı ile para kazanabilir.
 • Super Chat, Super Stickers ve kanal üyelikleri gibi para kazanma yöntemleri vardır.
 • Kanalın, canlı yayınlarından para kazanabilmesi için YouTube İş Ortağı Programı‘nın bir parçası olması gerekir

YouTube Live’ın en çok izlenen kanallarından bazıları: Molbak’s Garden + Home, Ocean Explorer, Tropical Reef

2. Facebook Live

Facebook, yayıncıların bir konuşma, tanıtım etkinliği, Soru-Cevap veya herhangi bir içerikle ilgili canlı videolar yayınlamasına olanak tanır. Platform, Facebook uygulamasını kullanarak dünyanın her yerinden canlı yayına izin verir.

Facebook, platformda canlı yayına geçmenin yeni bir yöntemi olan “Live Producer” ile üst düzey koruma ve video hizmetleri üretiyor.
Periscope benzeri uygulamalar arayanların genellikle tercihi olan Facebook, içerik oluşturucuların canlı akışlarını planlamalarına olanak tanır. Bu özellik, yayıncıların yaklaşan canlı etkinliklerini izleyicilerine tanıtabilmeleri nedeniyle ek bir avantajdır. Facebook Live’ın zamanlama süreci iki şekilde gerçekleştirilir,

 • Bir Duyuru Gönderisi – Yaklaşan canlı yayının duyurusunu yayınlar.
 • Canlı Yayın Gönderisi – Canlı yayın içeren bir gönderi, içerik oluşturucunun sayfasında otomatik olarak yayınlanır.

Facebook Live’da yayıncılar, canlı yayındayken mevcut ayarlarla yorumları denetleyebilir.

Canlı yayına bağış düğmesi ve yayın içi reklamlar eklemek, canlı videolardan para kazanmanın yanı sıra bir amaç için para toplamaya yardımcı olabilir. FB’nin bağış toplama ve para kazanma özelliklerini etkinleştirmek için uygunluk kriterlerine uyduğunuzdan emin olun.

Facebook, görünürlüğü artıran sosyal ağlara güçlü erişime sahiptir ve izleyici katılımını analiz etmeye yardımcı olan gerçek zamanlı araçlara sahiptir.

Facebook, hesap sahipleri için ücretsizdir. Ayrıca Crowdcast, Zaiper gibi üçüncü taraf araçlarla entegre olur ve size ek avantajlar sağlar.

BuzzFeed, Dunkin’ Donuts, Benefit, Martha Stewart gibi Facebook canlı yayını ile bilinen bazı markalara göz atabilirsiniz.

3. Instagram Live

Bu canlı yayın özelliği, platformu kullanan diğer kişiler için videolar yayınlamaya izin veren Instagram hikayelerinde çalışır. Aktif bir Insta hesabı, gerçek zamanlı olarak yayın yapmak için “Canlı” seçeneğini içerecektir.

 • Yayıncı her canlı yayına geçtiğinde takipçiler bilgilendirilir, bu da yayınlarınızı genişletmenize yardımcı olur.
 • İzleyici, yorumlarını veya sorularını gerçek zamanlı olarak gönderebilir ve bu sayede içerik oluşturucu işletmeleri hakkında doğrudan geri bildirim alabilir.
 • Platform, canlı yayın sırasında rahatsız edici mesajları veya yorumları gizleyebilir.
 • Canlı yayın için arkadaşlarınızı davet etmenize olanak tanır ve canlı yayın sırasında kimlerin mesaj gönderebileceğini de kısıtlayabilir.
 • Canlı yayın sırasında tüm soruları yanıtlamak oldukça zor, ancak hikayenize bir “Soru Etiketi” koyarak bu sorunun üstesinden kolayca gelinebilir. Soru işareti düğmesine dokunulduğunda yayıncı yanıt vermeye başlayabilir.
 • Instagram Live, yayın içi reklamları kullanarak para kazanmanıza olanak tanır.
 • Platform, kullanıcıları için ücretsizdir.

Instagram canlı yayın yapan markalardan bazıları Ben and Jerry’s, Oliver Jeffers, Bon Appetit.

4. UStream

UStream, IBM Cloud Video, üyelerin UStream’in yayın uygulamasını kullanarak doğrudan web sitesinden canlı yayın yapmalarına olanak tanır. UStream’in yaklaşık 80 milyon kullanıcısı var ve en büyük canlı yayın platformu olarak kabul ediliyor.

Bu uygulama performansı ile bilinir ve siyaset, eğlence ve teknoloji gibi endüstrilerin yararlandığı bazı belirgin özelliklere sahiptir.

 • UStream üyeleri, gelecekteki yayınlar için videoları kaydedebilir ve arşivleyebilir.
 • Uygulama, mesajlaşma ya da anket gibi yayıncıyla etkileşim kurmanın farklı yollarına sahiptir ve ayrıca Facebook ve Twitter ile entegrasyona sahiptir.
 • Arama özellikleri, izleyicilerin çeşitli kategoriler arasında filtreleme yapmasına olanak tanır.
 • UStream, üyelerini ilgilenilen konularda yaklaşan canlı yayınlar hakkında e-posta yoluyla bilgilendirir.

5. LinkedIn Live

LinkedIn live, profesyonel bir kitleyle etkileşimi artırmak için bireylerin veya kuruluşların canlı videolar yayınlamasına olanak tanır.

Bu canlı yayın platformu, etkinlikleri, gösterileri tanıtmak, yenilikleri sergilemek, çalışanları cezbetmek ve daha fazlası için kullanılabilir. Canlı yayın platformunu kullanarak profesyonel grubunuzu geliştirin.

Canlı yayın analizlerine ek olarak platform, yorumları/izleyicileri engelleyebilen, raporlayabilen ve silebilen sohbet ve sohbet denetleme araçları sunar. Canlı yayın başvurusu onaylanan LinkedIn üyeleri için video yayını mevcuttur.

Thrive Global, Hootsuite, Vimeo ve çok daha fazlası, iş güncellemeleri ve etkinlikleri için LinkedIn Live’ı kullanıyor.

6. Twitch

Twitch, oyun ve teknoloji endüstrisine odaklanan bir canlı yayın platformudur. Twitch, dünya çapında milyonlarca kişiyle sohbet etmenizi ve izlemenizi sağlar ve oyuncular için en büyük canlı yayın platformu olarak kabul edilir.

Bu akış platformu, içeriğinizden para kazanmanın birden çok yolu ile doludur.

 • Kanal abonelikleri
 • İfadeler
 • Bitler
 • Reklamlar
 • Sponsorluklar ve daha fazlası

Bu avantajlardan yararlanmak için Twitch ile ortak olmanız gerekir.

Twitch, tüm hesap sahipleri için ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak ayda 4,99 dolardan başlayan üç kademeli abonelik planına da sahiptir.

Ninja, Tfue, Shroud oyun deneyimlerini ve tekniklerini paylaşmak için Twitch’i kullanan oyunculardan bazıları.

7. Brightcove

Brightcove, güvenilir ve tam özellikli canlı yayın uygulamaları arasında gösterilir. Basit, esnek ve kullanımı kolay API’sini kullanarak kurumsal düzeyde canlı akış oluşturma konusunda uzmandır.

Platform (sunucu tarafı reklam ekleme) SSAI teknolojisini kullanır, izleyiciye duraklamasız ve arabelleksiz bir görüntüleme sağlar ve içerik oluşturucunun canlı yayın yoluyla para kazanmasına yardımcı olur.

Bu video barındırma platformu, canlı yayınları sosyal kanallarda yayınlamanıza izin vererek küresel olarak erişmenizi destekler. Canlı yayındayken klipler oluşturabilir ve bunları sitelerinize ve sosyal kanallarınıza gönderebilirsiniz.

Brightcove, izleyicinin davranışını anlamaya yardımcı olan ayrıntılı analitik ve video pazarlama araçlarıyla donatılmıştır. Brightcove, kurumsal video akışı paketleri için özel fiyatlı bir plana sahiptir. Paketinizi ve fiyatını özelleştirmek için Brightcove ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Sony, Seek, Dropkick Murphys, hedef kitlelerine ulaşmak için Brightcove tarafından canlı yayınlanıyor.

8. Wowza

Wowza, en iyi etkileşimli canlı yayın deneyimini sunar. Wowza, izleyicileri gerçek zamanlı olarak etkileyen güvenilir, hızlı video yayınları sunar. Sohbet, meta veriler ve daha fazlası gibi benzersiz akış ortamları ve işlevleriyle doludur.

Platform, canlı yayının yanı sıra OTT akışını da destekler. Video akış platformu, son kullanıcı deneyimini optimize etmeye yardımcı olan gelişmiş analitik araçlarla donatılmıştır.

Wowza aracılığıyla yararlanılan sektörler, Açık Artırma, E-spor, Kumar, Devlet teknolojisi, Medya ve Eğlence ve Perakendedir.

Wowza, aylık 85 dolardan başlayan üç farklı planda mevcuttur.

Carbyne, Angel Eye Health, Culture Genesis, Child Health Imprints, geniş bir kitleyi yakalamak için Wowza akış motorunu kullanıyor.

9. Vimeo

Vimeo, sınırsız etkinlik ve depolamayı yönetebilir. Platform ayrıca OTT için canlı yayın da yapıyor. Vimeo basittir ve üç farklı planda mevcuttur.

Vimeo, kolay kullanım sağlayan bir arayüze, kusursuz akışa, video yönetim platformuna sahiptir, canlı yayın için canlı anketler ve Soru-Cevap ve daha fazlasını içerir. Platform, mesai saatleri içinde yayınlandığında canlı destek ile donatılmış ve 7/24 destek seçenekleriyle de sunuluyor. Canlı yayınlar aracılığıyla bağlantı kurarak kitlenizi büyütebilirsiniz.

Supermaker, Luppi, Vocal, canlı yayınları için Vimeo kullanan harika markalardan bazıları.

10. DaCast

DaCast, her seviyedeki işletme için uygundur. Son derece etkileşimli, güvenilir, esnek ve etkileyici içerik kalitesi üretir. Uygun fiyatlı hizmetleri nedeniyle kurulumu ve kullanımı kolaydır. DaCast, çok çeşitli güvenlik özellikleri ve gerçek zamanlı analitik araçlar ile donatılmıştır.

Yayıncılar, gerektiğinde içerik üzerinde ve ayrıca para kazanma, akış ve yükleme özellikleri üzerinde tam kontrole sahip olabilir. Platform, Akamai CDN ile çalışır. Canlı yayın özellikleri, sosyal kanallara akışı ve çok sayıda izleyiciyi kapsayan canlı geri sayımları da içerir.

DaCast ayrıca tıklama başına ödeme, abonelikler, kiralama ve daha fazlasıyla para kazanma imkanı sunar.

DaCast, aylık 39 dolardan başlayan planlarla hizmeti profesyoneller gibi kullanabilirsiniz.

Canlı Yayından Yararlanabilecek İşletmeler

Canlı yayın, her tür/seviyedeki işletme tarafından kullanılabilir.

Canlı yayın uygulamaları, işletmenize daha fazla izleyici çeker. Canlı video akışı kavramı hemen hemen her sektörde daha popüler hale geliyor. İşte canlı yayınlardan kimlerin yararlanacağına dair bazı öneriler.

İşletmeler ve Markalar – Canlı akış platformları, birçok işletmeye ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaları için büyük destek sağlar. Bir dizi hedef kitleyi kapsamaya yardımcı olur ve izleyici katılımını artırır. Marka bilinirliği de canlı yayın yoluyla artırılmaktadır.

Konuşmacılar/Eğitmenler/Kişisel markalar – Kamuya açık konuşmacılar, eğitim endüstrisindeki çevrimiçi eğitmenler, spor salonu eğitmenleri, dansçılar, müzisyenler, dinleyicilerinin ve izleyicilerinin kaliteli akışla etkileşimli bir deneyim yaşamasına ihtiyaç duyar. Bu sektörlerden konuşmacılar/eğitmenler, görünürlüklerini artırmak ve yayın yoluyla para kazanmak için canlı yayın uygulamaları kullanırlar.

Sosyal Medya uzmanları – Bunlar sosyal medyanın “FENOMENLERİNDEN” başkası değildir. Sosyal medya uzmanları, trend olan konular/işler üzerinde çalışarak onların gündemde kalmalarını sağlar. Canlı yayın, kısa sürede küresel olarak dünyaya ulaşmanıza yardımcı olur. Yayın platformu, etkileşimli bölümler aracılığıyla takipçilerini/abonelerini/izleyicilerini etkileşimde tutmaları için onlara rehberlik edebilir.

Oyuncular – Canlı yayın uygulamaları, diğer oyuncularla kolayca etkileşime girebildikleri ve oyun tekniklerini ve deneyimlerini paylaşabildikleri için oyuncular için eşit derecede kullanılabilir. Oyuncular, akışın mükemmel video yönetimi ve güvenlik özelliklerine sahip olmasından dolayı güvenle kullanırlar. Oyunlara ek olarak Esport etkinliklerini ve turnuvalarını yayınlamak için canlı yayın uygulamaları kullanıyorlar.

Canlı yayın yoluyla para kazanma ipuçları

Aşağıda, canlı yayın yoluyla para kazanma yöntemlerinden bazıları verilmiştir.

Reklamları Çalıştırın – Canlı yayına devam ederken, videodan önce gösterilen/videonun ortasında gösterilen/yayın içi reklamlarda yayınlayın. Burada, bu reklamların toplam görüntüleme sayısına göre gelir elde edilir. Çeşitli yayın platformları, canlı yayın sırasında reklam yayınlayarak para kazanmanıza yardımcı olur. Doğru platformu veya sosyal ağı seçin ve para kazanmaya başlayın.

Görüntüleme başına ödeme – Bu yöntem oldukça temiz çalışır. Burada izleyicilerinizin yayınınızı izlemek için ödeme yapması gerekiyor. Benzersiz ve kaliteli içerik sunuyorsanız, izleyicileriniz canlı yayınınıza katılmak için ödeme yapmaya hazır olacaktır.

İzleyiciler ödeme istemeden yayın yapan içerik oluşturucuları tercih edecek. Dolayısıyla, içeriğinizin benzersizliğinden eminseniz, bu yöntemi para kazanma seçeneğiniz haline getirebilirsiniz.

İnsanların bir amaç için ödeme yapmasını sağlayın (Bağış) – Canlı yayın sırasında izleyicilerinizin bağış yapmasına izin verin. Harici bir bağış bağlantısı oluşturun veya akış platformunuzda izleyicilerinizin işlemlerini gerçekleştirebileceği bağış toplama özelliğini etkinleştirin.

Abonelikler Alın – Canlı yayın yoluyla para kazanma söz konusu olduğunda abonelikler oldukça yaygındır. Bu yöntemin iki uygulama yolu vardır.

 1. İçeriğinizi gizleyebilir ve izleyicilerinizin içeriği görüntülemeleri için aylık (abonelik) ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Görüntüleyenler ödeme yaptıktan sonra tüm içeriğinize erişebilir.
 2. İzleyicileriniz tüm içeriğinize tam erişime sahip olacak. Ancak sohbet ifadeleri, bildirimler ve daha fazlası gibi ek avantajlar için aylık abonelikler için ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Canlı yayın uygulamaları platformlarının doğası bu yöntemlerde tamamen farklıdır, ancak işinize bağlı olarak para kazanma seçeneğini yapılandırmayı seçebilirsiniz.

Ortaklık Programları – Para kazanma seçenekleri arıyorsanız, ortaklık programı en iyi yöntemdir. Bir ortaklık programına kaydolun. Bir sponsordan ürün bağlantısı alacaksınız, canlı yayındayken bağlantıyı izleyicilerinizle paylaşacaksınız. Birisi bağlantıyı ziyaret ettiğinde ve ürünü satın aldığında, satışların bir yüzdesini alacaksınız.

Ürününüzü satın – Ürününüzü oluşturup satmak, canlı yayından para kazanmanın harika bir yolu olacaktır. Ürünlerinizi canlı yayınlarda tanıtmak, izleyicilerinizi satın almaya teşvik eder. Bu yöntem para kazanmanın yanı sıra işletmenizde müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Canlı yayın, işinizi/hizmetinizi hızlandırmanın harika bir yoludur. Canlı yayınınız için en uygun platformu seçerek hedef kitlenizi ve gelirinizi büyütün. İşletmenize canlı yayın eklemek, tüketici katılımını ve dönüşümleri artırır.

Bir amaç (Bağış) için canlı yayın yapıyorsanız, Facebook canlı yayın en iyi seçim olacaktır. Canlı yayın yoluyla bir para kazanma seçeneği arıyorsanız, Instagram, YouTube, Facebook bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Twitch, özellikle oyuncuların oyun deneyimlerini ve stratejilerini paylaşmaları içindir. Profesyonel toplulukları kapsayacak şekilde canlı yayın için LinkedIn Live destekleyicidir. Benzer şekilde, yukarıda listelenen diğer canlı yayın uygulamaları da kendi benzersizlikleri ve işlevleri vardır. En uygun yayın platformunu seçin, web sitenize canlı video akışı ekleyin ve büyümenize devam edin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!