Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaSinemaDedektif Filmleri - IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Dedektif Filmi Tavsiyesi

Son Yazılar

Dedektif Filmleri – IMDb Puanı Yüksek En İyi 15 Dedektif Filmi Tavsiyesi

Konularıyla sinema sektörüne damga vuran, tüm zamanların en iyi dedektif filmleri önerileri listemizi toparladık, sizlerle paylaşıyoruz. IMDb puanları en yüksek olan bu polisiye tadında dedektif filmleri arasında bir de Türk yapımı sinema filmi bulunuyor. Aksiyon ve gerilim dolu sahneleriyle, işte sonunu asla tahmin edemeyeceğiniz en iyi 15 dedektif filmleri

Bu listemizde en iyi polisiye filmler ile birlikte en yeni polisiye gerilim filmleri de dahil etmek istedik.

DEDEKTİF FİLMLERİ

Filmin sonunda katilin ya da suçlunun kim olacağını tahmin etmeye çalışmak insana inanılmaz bir heyecan yaşatıyor değil mi? İşte bu zamana kadar izlenmiş ve en yüksek puanları almış polisiye türünde en iyi dedektif filmleri öneri listemiz.


Pembe Panter (2006) – IMDb: 5.7

en iyi dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Pembe Panter

Bence en iyi polisiye filmler arasında olmalı. Futbol dünyasında çok başarılı, ünlü ve göz önündeki direktör hiç beklenmedik bir zamanda öldürülür. Bununla birlikte Pembe Panter isimli paha biçilemez taşlarla dolu bir yüzük de ortadan kaybolur. Elbette bu iki olayın yaşanması ortalığı fena karıştırır. Fransızlar, yaşanan bu olayları hızlıca çözmesi için ülkenin en başarılı dedektifine görev verirler. Fakat büyük bir yanlışlık olur ve olaya bakması için Müfettiş Jacques Clouseau’ya görevlendirilir. Elbette tahmin edersiniz ki, yeteneksiz dedektif, işleri iyice içinden çıkılmayacak duruma getirir.

Tür: Komedi, Polisiye


Doğu Ekspresinde Cinayet (2017) – IMDb: 6.5

dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Doğu Ekspresinde Cinayet

Bence bu en yeni polisiye gerilim filmleri arasındaki yapımın yönetmen koltuğunda ve başrolünde Kenneth Branagh bulunuyor. 1930’lu yıllardaİstanbul Paris tren seferinde bir cinayet işlenir. Trende Belçikalı dedektif Hercule Poirot da seyahat etmektedir ve faili belli olmayan bu cinayeti araştıracaktır. Tren seferine devam ederken, dedektif konuyu çözmeye çalışır.

Tür: Polisiye, Gerilim


Budala Dedektif – Ace Ventura (1994) – IMDb: 6.9

en iyi dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Budala Dedektif – Ace Ventura

Birisi sormuştu polisiye film önerileri yapar mısın diye. Sanırım “Budala Dedektif” ilk alkıma gelen oluyor. Filmin başrolünde Jim Carey oynuyor. Miami Dolphins takımının çalınan maskotunu bulmak için inanılmaz yöntemler deneyen Ace Ventura, hem komik hem de bol aksiyonlu sahnelere sahip. Filmin bir diğer özelliği ise kendine has konusunun dünyada bir ilk olması. 1994 yılında yayınlanan sinema filmini halen izlemediyseniz, çok şey kaçırdınız demektir.

Tür: Komedi


Şeytan çıkmazı (1987) – IMDb: 7.3

en iyi dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Şeytan çıkmazı

Louis Cypher (Robert De Niro) isimli esrarengiz bir müşteri , özel dedektif Harry Angel’dan (Mickey Rourke) bir adamı bulmasını ister. Verilen bilgilerle, hedefine doğru ilerleyen dedektif garip doğaüstü olaylarla karşılaşır. Dedektifin bilgi aldığı herkes ise acımasızca öldürülür. Polisin suçu kendi üzerine atmasından korkan dedektif, herşeye rağmen görevini yerine getirmeye çalışır… sonra ne mi olur?

Tür: Fantastik, Gerilim


Av Mevsimi (2010) – IMDb: 7.4

en iyi polisiye filmler
En iyi polisiye filmler – Av Mevsimi

Usta ve tecrübeli bir polis olan Ferman (Şener Şen), polis teşkilatında AVCI olarak anılan biridir. Öldürülen genç bir kız ve arkasındaki karmaşık ilişkileri çözmeye çalışan Ferman, İdris (Cem Yılmaz), Hasan (Okan Yalabık), muhteşem bir ekip işi çıkarıyorlar. 2010 yapımı olan Av Mevsimi değişik konusu ve oyuncu kadrosu ile izlenmeye değer bir film.

Tür: Gerilim, Polisiye


Sherlock Holmes: Gölge oyunları (2011) – IMDb: 7.5

en iyi dedektif filmleri 2020
En iyi dedektif filmleri – Sherlock Holmes: Gölge oyunları

Sherlock Holmes, dedektif filmleri arasında ismi en çok duyulan yapımlardan biridir. Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve iş arkadaşı Dr. Watson (Jude Law) bu sefer İngiltere’nin dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’de yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar. Profesör Moriarty (Jared Harris) dedektiflerimizden her zaman bir adım önde ve Sherlock Holmes en zeki olma ünvanını profesöre kaptırmak üzere. Peki Holmes mi yoksa Moriarty mi daha zeki? Bu dedektif filmi kaçmaz!

Tür: Aksiyon, Fantastik


Ölümle Yaşam Arasında (2003) – IMDb: 7.6

en iyi polisiye filmler
En iyi dedektif filmleri – Ölümle Yaşam Arasında

Kevin Spacey (David Gale) filmin başrolünde oynuyor, Teksas eyaletinde idama karşı olan bir üniversite profesörünü canlandırıyor. Ancak önce tecavüz, sonra da adam öldürme suçundan hapse düşüyor. Peki kurtulabilecek mi?

Mahkemede yargılanan David Gale, suçlu bulunur ve idamına karar verilir. Kate Winslet (Bitsey Bloom) ise Gale’in son üç gününde röportaj yapmak üzere bulunduğu yere gider. Röportaj esnasında geri dönüşlerle, olay aydınlanacaktır…

İdam karşıtı yapım, yönetmen Alan Parker’ın son yıllarda yaptığı en etkileyici film olarak değerlendiriliyor.

Tür: Dram, Polisiye, Gerilim


Kızımı Kurtarın (2007) – IMDb: 7.6

Kızımı Kurtarın
En iyi dedektif filmleri – Kızımı Kurtarın

Dört yaşındaki Amanda McCready, bir gün aniden kaybolmuştur ve polis davayı çözmeye çalışıyor fakat ilerleyemiyor. Amanda’nın teyzesi Mc Cready olayı aydınlatması için Patrick Kenzie ve Angie Gennaro ismindeki dedektifleri tutar.

Ancak dedektifler, kaybolan birini bulmak için yeterince tecrübeli olmadıklarını en baştan söylerler. Fakat aile, bu iki dedektifi polis olmadıkları ve çevre hakkında fazla bilgiye sahip olmalarından dolayı tercih etmeye karar verirler.

Filmin yönetmeni Oscar ödüllü oyuncu Ben Affleck’tir. Amanda’ya ne oldu, bulunabilecek mi?

Tür: Polisiye, Dram


Zodiac (2007) – IMDb: 7.7

Zodiac
En iyi polisiye filmler – Zodiac

San Francisco şehrinde bir seri katil, polislere gönderdiği mesajlarla emniyet teşkilatı ile dalga geçiyordur. Dedektifler ve medya şirketleri, katilin yakalanması için kararlıdır ve bu konuda dört kişi görevlendirilir. Katilin bıraktığı delilleri en ince ayrıntısına kadar toplayıp inceleyen dört kişi, katilin profilini çıkarmaya çalışır. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir.

Tür: Gerilim, Polisiye


Ejderha Dövmeli Kız (2011) – IMDb: 7.8

Ejderha Dövmeli Kız
En iyi polisiye filmler – Ejderha Dövmeli Kız

Mikael Blomkvist (Daniel Craig) asılsız bir iddia ile suçlanmaktadır, gerçeğe ulaşılması ve suçsuz olduğunu ispatlamak için elinden gelei yapacaktır. İsveç’in zenginleri arasında yer alan Henrik Vanger ise, çok sevdiği ve uzun zamandır kayıp olan yeğeni Harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği aydınlatması için gazeteci Blomkvist’i görevlendirir. Başı zaten dertte olan gazeteci, yeğenin ölümünden muhtemelen sorumlu olan ailenin malikanesine doğru yol alır.

Tür: Polisiye, Gerilim


Tutsak – Prisoners (2013) – IMDb: 8.1

Tutsak – Prisoners
En iyi polisiye filmler – Tutsak – Prisoners

Dedektif filmleri arasında sayılan “Tutsak”, kendi adaletini sağlamaya çalışan bir adamın hikayesini konu ediniyor. Brockton bölgesinde, Şükran Günü’nü kutlayan Dovers ve Birches ailelerin mutlu gününü gelen bir haber tamamen bozar. İlerleyen saatlerde ailelerin iki kızı da ortadan kaybolur. Saatler ilerledikçe, kızların kaçırılmış olma ihtimali üzerinde durulur. Polise başvursalar da hızlı ve nitelikli bir sonuç alamazlar. Keller Dover ise bir hayli panik içerisindedir ve polisin çabalarını yetersiz bulup adaleti kendi elleriyle aramaya karar verir. Genç ve başarılı dedektif Loki’den de yardım isteyen genç adam, kendini suçlu ve masumun birbirine karıştığı oldukça şaibeli bir davanın içerisinde bulur.

Tür: Gerilim, Polisiye


Los Angeles Sırları (1997) – IMDb: 8.2

dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Los Angeles Sırları

Dedektif filmleri arasında Oscar ödülü alan Los Angeles Sırları, 50’lerin Los Angeles’ında yer altı dünyasını konu ediniyor. Mafya babası Mickey Cohen’in tutuklanıp hapse girmesiyle ortamı boş bulan diğer mafya liderleri liderliği ellerine geçirmeye çalışır. Bu sırada Cohen’in mafya üyelerine bir baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir poliste vardır. Bu olayı soruşturmak üzere L.A. Polis Departmanı üç polisi görevlendirir.

Tür: Polisiye, Gerilim


Çin Mahallesi (1974) – IMDb: 8.2

Çin Mahallesi
En iyi polisiye filmler – Çin Mahallesi

Ünlü yönetmen Roman Polanski’nin Oscar alan en önemli sinema filmlerinden biri olan yapımın başrollerinde Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston bulunuyor.

Çin Mahallesi (Chinatown), şüpheci bir kadının, kocasının hareketlerinden işkillenerek aldatıldığından şüphelenmesini konu ediniyor. Ida Session, özel dedektif Jake Gittes’e ulaşıp, Los Angeles’da mühendis olarak çalışan koca Hollis Mulwray’i takip etmesini ister. Dedektif, Mulwray’i yanında bir kadınla fotoğraflar ve konu aydınlanır. Ancak bir süre sonra Mulwray’in öldürülmesi işleri gizemli hale sokar. Davanın üzerine gitmeye karar veren Gittes, zamanla kendisini kiralayan kadın başta olmak üzere birçok gizemle karşılaşır.

Tür: Polisiye


Kuzuların Sessizliği (1991) – IMDb: 8.6

Kuzuların Sessizliği
En iyi polisiye filmler – Kuzuların Sessizliği

Dedektif filmleri arasında sayılan Kuzuların Sessizliği, 1992 yılında yönetmeni ve başrol oyuncularının Oscar ödülü almasını sağlamış, en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

Yeni mezun tecrübesiz FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katile ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan öğrenmesi gerekenleri alabilmesi için önce onun güvenini kazanması gerekli hale gelmiştir.

Tür: Gerilim, Polisiye


Yedi-Seven (1995) – IMDb: 8.6

en iyi dedektif filmleri
En iyi dedektif filmleri – Yedi – Seven

Yedi (Se7en), iki dedektifin seri cinayetler işleyen bir caninin peşine düşmesinin hikayesini anlatıyor. Hıristiyanlık inancına göre 7 ölümcül günahı işlediğine emin olan kişileri bir bir öldüren seri katili dedektifler yakalayabilecek mi?

Tür: Polisiye, Gerilim


Dedektif filmleri haricinde bu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Takiye.com

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!