Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSinemaEn İyi Elvis Presley Filmleri

Son Yazılar

En İyi Elvis Presley Filmleri

Rock & Roll türünün kralı olarak bilinen ikonik sanatçının filmleri de oldukça başarılı. İşte en iyi Elvis Presley filmleri sıralamamız.

Eğlence sektörü ikonik isimlerle dolu. Dansçılardan, şarkıcılara ve ünlü film yıldızlarına kadar, dünyada sanatçılar hiç eksik olmuyor. Ancak günümüzün yıldızları ne kadar çok yeteneklere sahip olursa olsun, Elvis ismi geçmiş zamanlardan günümüze kadar eşi benzeri olmayan bir şekilde öne çıkıyor. Rock & Roll’un tek Kralı Elvis Presley, müzik endüstrisini bugünkü haline getirdi, en popüler olduğu dönemde filmleri ile de insanları etkilemeyi başardı.

Birçoğumuz Presley’i esas olarak müzik kariyeri nedeniyle tanıyor olsa da, ününün bütün dünyaya yayıldığı dönemde çektiği filmleri ile de oldukça beğeni kazandı. Müzik sektöründen sinema sektörüne giren herkes maalesef başarılı olamıyor. Fakat Presley, romantik filmlerden vahşi batı filmlerine kadar pek çok farklı yapımda rol aldı. İşte Jailhouse Rock’tan Love Me Tender’a kadar en iyi Elvis Presley filmlerinin sıralaması.

12. Mavi Hawaii Geceleri (1961 – iMDB: 6,1)

Presley’in kariyerinin odak noktası müziği olduğundan, film dünyasına geçerken bunu kendi avantajına kullandı. Filmlerinde sürekli şarkı söylerdi ve bunu Mavi Hawaii Geceleri’nde de sürdürdü. Bu film 1961’de gösterime girdi ve ordudan terhis edilen Chadwick Gates’i (Presley) konu alıyor. Chadwick, Hawaii’deki evine döner ve burada Joan Blackman’ın canlandırdığı kız arkadaşı Maile ile birlikte tur rehberi olarak işe başlar.

[SONRA BUNU OKU: SİHİRLİ GÜÇLERİ OLAN VE YAŞLANMAYAN ELFLERİ KONU ALAN EN GÜZEL FİLMLER]

11. Umutsuz Aşk (1956 – iMDB: 6,2)

İyi bir westerni herkes sever. Western filmleri klasiktir ve Presley’in filmografisi bunları hazırlıyor. Umutsuz Aşk (Love Me Tender), nişanlısıyla evlenmek için evine dönmeyi planlayan bir konfederasyon askerini konu alıyor. Onun için üzülürken, sevgilisinin, en küçük kardeşi Clint ile çoktan evlendiğini öğrenir.

[SONRA BUNU OKU: EN İYİ VİETNAM SAVAŞ FİLMLERİ]

10. Wild in the Country (1961 – iMDB: 6,3)

Wild in the Country, 1961 yapımı romantik bir drama filmidir. Presley, Glenn Tyler adında sorunlu bir geçmişi olan bir adamı canlandırıyor. Ailesi denetimli serbestlik karşılığında arsa verince, yazmaya karşı yeni bir sevgi keşfeder ve kendi aşk hayatında da bazı gelişmeler olur. Elvis Presley filmleri arasında bu yapım ile ünlü müzisyen daha da parladı ve sinema sektörünün de kralı olduğunu ilan etti.

[SONRA BUNU OKU: UYUŞTURUCU KARTELLERİYLE İLGİLİ EN İYİ FİLMLER]

9. Altın Yumruk (1962 – iMDB: 6,1)

Presley çok yönlü bir insandı. Bir müzisyenin oyunculuğa yönelmeye karar vermesi onun tek bir türe bağlı kalacağı anlamına gelmez. Öyleyse neden bir spor filmi içinde de yer almasın? Hepimiz Presley’in bir çekiciliğe sahip olduğunu ve bizi romantizmle kazanmaya çalıştığını biliyoruz. Ancak bu sefer farklı bir şey yapıyor. 1962 yapımı Altın Yumruk’da (Kid Galahad) Presley, Walter Gulick’i canlandırıyor. Walter, Willy adında bir spor salonu sahibinin kanatları altına alınır. Her ikisinin de dövüşleri kazanmak için kendi motivasyonları var, drama yüksek ve bu film seyirciyi memnun ediyor.

[SONRA BUNU OKU: ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN İYİ LGBTQ FİLMLERİ]

8. Tatlı Nağmeler (1960 – iMDB: 6,2)

Tatlı Nağmeler 1960 yılında ekranlarımızı süsledi. Burada Presley, Batı Almanya’da görevli bir asker olan Tulsa McLean’ı canlandırıyor. Ordudan ayrıldıktan sonra kendi gece kulübü işletmesini açma hayali devam eden Tulsa, parayı toplamak için yapması gereken her şeyi yapmaya kararlıdır. Buna yerel bir kız olan Lili’nin kalbini kazanmak da dahildir.

[SONRA BUNU OKU: EVDE İZLENECEK EN İYİ DOLBY ATMOS FİLMLERİ]

7. Kızımın Bekçisi (1965 – iMDB: 6,3)

1965 yapımı Kızımın Bekçisi (Girl Happy) filminde Presley’in başrolü oynadığını görmek alışılmadık bir durum değil. Kariyerinin zirvesindeyken, dünyanın her yerindeki hayranların kalbini fethetmeyi başardı. Kızımın Bekçisi’nde Fabares, bahar tatili için Florida’ya giden genç bir kız olan Valerie’yi canlandırıyor. Ancak kızına düşkün endişeli babası, onu beladan uzak tutmak için şarkıcı Rusty Wells’i (Presley) tutar.

[SONRA BUNU OKU: KÖTÜ ADAMIN 10 GÜNÜ BENZERİ FİLMLER]

6. Las Vegas’ta Aşk (1964 – iMDB: 6,3)

Presley’i düşünmeden Las Vegas’ı düşünmenin imkanı yok. Hiç uyumayan şehrin parlak ışıkları, bir şovmen olarak Presley’i yansıtıyor. Bununla birlikte elbette 1964 müzikal romantizmi Las Vegas’ta Aşk da bu listede yer alıyor. Las Vegas’ta Aşk, Las Vegas gibi bir şehrin tüm cazibesine ve mücadelesine sahip. Presley, şehirde kendi şansının bir kısmını bulmaya çalışan Lucky Jackson’ı canlandırıyor. Yarış tutkusu ve sevgisi ile bu film kaçırılmaması gereken bir yapım.

[SONRA BUNU OKU: MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN OPPENHEİMER BENZERİ FİLMLER]

5. Gençlik Rüyası (1962 – iMDB: 6,5)

Presley’in kariyeri efsanelerle doluydu. Kendisinden sonraki müzisyenler onu bir ilham kaynağı olarak gördüler ve hayallerinin peşinden gitmeye itildiler. Film 1962’de gösterime girdi. Filmde Presley, Pop Kwimpel’in oğlu Toby’yi canlandırıyor. İkili, sahil kenarındaki geçici bir evden tahliye edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir grup yetimle iş birliği yapar. Diğer projeleri gibi bu proje de harika müzikal anlara sahip.

[SONRA BUNU OKU: MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN SİSU BENZERİ FİLMLER]

4. Jailhouse Rock (1957 – iMDB: 6,5)

Elvis Presley’in kariyeri hakkında pek bir şey bilmiyorsanız bile Jailhouse Rock’ı mutlaka duymuşsunuzdur. 1957 filmi mi, yoksa sadece neşeli bir şarkı mı bilmiyoruz. Ancak müzikal drama filminde Presley, Vince Everett’i canlandırıyor. Vince hapse gönderilir ve oradayken hücre arkadaşı country şarkıcısı Hunk Houghton ile arkadaşlık kurar. Hunk, Vince’in yeteneğini fark eder ve serbest bırakıldığında onu müzik alanında kariyer yapmaya zorlar. Sonunda tam da bunu yapıyor.

3. Loving You (1957 – iMDB: 6,5)

Presley’nin elinde mikrofon ve gitarla sahnede durmasından daha ikonik bir şey olamaz. Onu kendi halinde görmek her müzik hayranı için dudak uçuklatan bir duygu. 1957 yapımı Loving You bize Presley’i bir country/western grubuna katılma şansı yakalayan Deke Rivers rolünde gösteriyor. Süperstarlık ihtimali tehlikedeyken Deke, halkla ilişkiler uzmanı Glenda ile gelişen ilişkisinde sorunlarla karşılaşır. Bu filmde aşk, müzik ve dram var.

2. Gangsterlerin Pençesinde (1958 – iMDB: 7,0)

İkinci sırada ise Gangsterlerin Pençesinde (Kral Creole) var. 1958 yapımı müzikal romantik film, Presley’nin liseyi bırakma mücadelesi veren Danny Fisher’ı canlandırdığını görüyoruz. Kendi ve babası için hayat zordur ve Danny, hayatının fırsatını yakalar. Sesi bir kulüp sahibi tarafından keşfedilir. Bununla birlikte, rakip bir kulübün onu kazanmaya çalıştığı ve aşk hayatının getirdiği ekstra zorluklar nedeniyle, konu Elvis Presley filmleri olduğunda Gangsterlerin Pençesinde kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

1. Vadiler Kralı (1960 – iMDB: 6,5)

İşte Elvis Presley filmleri listemizde birinci sıradaki Vadiler Kralı (Flaming Star). Presley’in filmografisinde en çok bilinen bir yapım değil. Aslında bundan önce aklımıza takılan birkaç film ismi vardı. Ancak bu kendi başına listede birinci sırada olmayı hak ediyor. Vadiler Kralı, bir Western dramasıdır ve Presley beyaz bir çiftçi ile Kiowa’lı bir kadının karma çocuğunu canlandırmaktadır. Son derece ırkçı olan kasaba annesinin ölümüne sebep olunca topyekun bir savaş çıkar. Elvis Presley’in hayatını detaylandıran pek çok proje olmasına rağmen onu kendi filmlerinde görmenin ayrı bir büyüsü var ve bu da çok başarılı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!