Ana Sayfa Dizi Mutlaka İzlenmesi Gereken iMDB Puanı 7,8 ve Üzeri Olan Yabancı Diziler Sıralaması

Mutlaka İzlenmesi Gereken iMDB Puanı 7,8 ve Üzeri Olan Yabancı Diziler Sıralaması

iMDB puanı 7,8'in üzerindeki en iyi yabancı diziler listesi, konuları, fragmanları, farklı türleri ile en muhteşem 39 yabancı dizi.

0
1984
en iyi yabancı diziler

En iyi yabancı diziler sıralaması yaparken, IMDB puanı 7.8’in üzerinde olan şimdiye kadar çok izlenen en iyi yabancı dizi önerilerini bir araya getirdik. İşte senaryosunda aksiyon, komedi, gerilim, dedektif, suç, korku, fantastik ve bilim kurgu türlerini barındıran izlenmesi gereken en iyi yabancı diziler listesi…

Zaman öyle hızlı geçiyor ki, kendimize zaman ayırmakta bile zorlanıyoruz. Onu mu yapsak bunu mu yapsak derken evde televizyonun karşısında keyif yapamıyoruz. Biz de sizler için belki de hiç haberdar bile olmadığınız izlenmesi gereken en iyi yabancı diziler sıralaması yaptık.

Sizler için dersimizi çalıştık ve en iyi yabancı dizileri mercek altına aldık. IMDb puanlarını da dikkate alarak tüm zamanların en çok izlenen ve en popüler yabancı dizi önerileri ve tavsiyeleri listesini hazırladık.

En İyi Yabancı Diziler

39Percy Jackson and the Olympians (2023- | IMDb: 7,8)

https://www.youtube.com/watch?v=uHb7au6Gmls

Percy Jackson tehlikeli bir arayış içindedir. Canavarları geride bırakan ve tanrıları alt eden adam, Zeus’un çalınan şimşeğini geri almak ve topyekün bir savaşı durdurmak için Amerika’yı baştan başa dolaşmak zorundadır. Görev arkadaşları Annabeth ve Kıvırcık’ın yardımıyla Percy’nin yolculuğu onu aradığı cevaplara yaklaştıracak.

Yayınlanma Yılı: 2023 – ….
IMDb Puanı: 7.8/10 – 5.4K Oy
Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri
Tür: Aksiyon, Macera, Aile

38The Outsider (2020 | IMDb: 7,8)

The Outsider (Yabancı) Konusu: 11 yaşındaki bir çocuğun acımasızca öldürülmesi sonrasında cesedi bir parkta bulunur. Olay araştırılmaya başlar, olayı gördüğünü iddia eden tanıklar ve olay yerinde bulunan parmak izleriyle birlikte şüpheli olarak şehrin en saygın isimlerinden Terry Maitland suçlanır. Terry Maitland cinayetin baş şüphelisi olarak görünse de aslında çok sıradan biridir. Cinayeti araştıran ekibin başına geçen dedektif Ralph Anderson Terry Maitland’ı halkın gözü önünde tutuklar. Terry Maitland, olayla bir ilgisi olmadığını inatla belirtse de, toplanan tüm deliller onu işaret etmektedir. 7.8’lik IMDb puanı ile izlenmeye değer yapımı kaçırmayın!

Yayınlanma Yılı: 2020 – ….
IMDb Puanı: 7.8/10 – 55.574 Oy
Oyuncular: Ben Mendelsohn, Bill Camp, Jeremy Bobb
Tür: Suç, Dram, Fantastik

37The Sinner (2017 | IMDb: 7,9)

The Sinner Konusu: IMDb puanı uzun süre 8.0 olan The Sinner, şu anda 7.9 puana düşmesine rağmen sıralamaya eklemek istedik. Dizide genç bir annenin sebepsiz yere öfke, şiddet ve korkunun temelini araması konu ediniyor. Dedektif rolünü canlandıran Bill Pullman ile birlikte genç kadın geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Senaryosu güzel, konusu sürükleyici diziyi izlemenizi tavsiye ederiz..

Yayınlanma Yılı: 2017 – ….
IMDb Puanı: 7.9/10 – 81.696 Oy
Oyuncular: Bill Pullman, Dohn Norwood, Adam LeFevre
Tür: Dram, Polisiye, Gerilim

36Unorthodox (2020 | IMDb: 8,0)

Unorthodox Konusu: Görücü usulü evlilik yapması için baskı uygulanan genç bir kadının hikayesini konu alıyor. Hayallerinin peşinden koşmaya karar verip, evlenmemek için Berlin’e kaçan kadına bir müzik grubu sahip çıkar. Tam yeni bir hayata başladım derken, geçmişinin kendisini takip ettiğini anlar.

Yayınlanma Yılı: 2020
IMDb Puanı: 8.0/10 – 47.575 Oy
Oyuncular: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch
Tür: Dram

35Upload (2020 | IMDb: 8,0)

Upload Dizi Konusu: Upload dizisinin yapımcılığını Amazon Original yapmıştır, 2020 yabancı diziler içerisinde bilim kurgu türünde ve güzel bir senaryoya sahip izlenmeye değer bir yapım. Dizi, insanların ölümünden sonra sanal dünyaya aktarımını ana kolu olarak kullanıyor. Dizinin ana karakterlerinden Nora duygusal bir insandır, önemli bir sanal gerçeklik şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalışmaktadır. Diğer karakter Nathan ise çevrede playboy olarak nam salmış bir parti sever gençtir. Bir gün sürücüsüz arabası ile kaza yapar. Sevgilisi ise onu müşteri olarak Nora’nın çalıştığı şirketin sanal gerçeklik dünyasına yükleyecektir.

Yayınlanma Yılı: 2020 – ….
IMDb Puanı: 8.0/10 – 32.942 Oy
Oyuncular: Robbie Amell, Andy Allo, Zainab Johnson
Tür: Komedi, Gizem, Bilim Kurgu

34Escape at Dannemora (2018 | IMDb: 8,0)

Escape at Dannemora Konusu: Richard Matt ve David Sweat cinayetten hüküm giymiş ve aynı hapishanede cezasını çeken iki mahkumdur ve buradan kaçmak için detaylı bir plan yapmaktadırlar. Escape at Dannemora, hapishanede görevli bir personelinin yardımıyla cezaevinden kaçmayı başaran ikilinin maceraları güzel bir senaryo ile izleyicilerle buluşuyor. Kaçış planının mükemmel bir şekilde uygulanması için hapishane terzisi Patricia Arquette’nin yardımı da gereklidir. Richard ve David kaçmayı başarır ancak arkalarında onları yakalamak için tabiri caizse bir ordu adam vardır.

Yayınlanma Yılı: 2018
IMDb Puanı: 8.0/10 – 17.889 Oy
Oyuncular: Benicio Del Toro, Paul Dano, Patricia Arquette, Bonnie Hunt
Tür: Biyografi, Suç, Dram

33Altered Carbon (2018-2020 | IMDb: 8,0)

Altered Carbon Konusu: Aynı adı kullanan bir çizgi romandan uyarlanan Altered Carbon, insanların karakterlerinin yeni bir bedene transferinin mümkün olabildiği bir geleceği konu alıyor. Takeshi Kovacs, seçkin bir ekinin askeri üyesidir. Ancak Takeshi, ağır bir yenilgi sonrası hayatta kalmayı başaran tek asker olur. Takeshi’nin beynindeki tüm bilgiler “buz içerisinde” saklanır ve yüzyıllar sonra varlıklı bir adam olan Laurens Bancroftm tarafından Takeshi keşfedinceye kadar saklanır. Laurens, Takeshi’ye hayata yeniden dönebilmesi için bir şans sunar. Ancak Laurens’in bir şartı vardır, karşılığında çözmesi imkansız gibi görünen bir cinayeti aydınlatmasını ister.

Yayınlanma Yılı: (2018–2020)
IMDb Puanı: 8.0/10 – 137.299 Oy
Oyuncular: Chris Conner, Renée Elise Goldsberry, Will Yun Lee
Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

32Reacher (2022- | IMDb: 8,1)

Jack Reacher, Amerika Birleşik Devletleri’nde kasaba kasaba seyahat eden bir serseri olarak yaşıyor. Emekli Askeri Polis Memuru Jack Reacher, işlemediği bir cinayetten tutuklandığında kendisini kirli polisler, şaibeli iş adamları ve entrikacı politikacılarla dolu ölümcül bir komplonun ortasında bulur. Sadece zekasıyla Margrave, Georgia’da neler olduğunu çözmesi gerekiyor.

Yayınlanma Yılı: 2022 – ….
IMDb Puanı: 8.1/10 – 165K Oy
Oyuncular: Alan Ritchson, Maria Sten, Malcolm Goodwin
Tür: Suç, Dram, Aksiyon

31Criminal Minds (2005-2020 | IMDb: 8,1)

Criminal Minds Konusu: Bir suçluyu yakalayabilmek için suç mahalli iyi incelenir, parmak izi vb. deliller toplanır, laboratuvar incelemeleri değerlendirilir. Fakat ABD’nin Virginia eyaletindeki bir merkezde görev başında olan deneyimli bir ekibin uzmanlık alanı ‘suçlu beyinleri’ analizi yapmak. Bu ekip suçluyu bulabilmek için onlar gibi düşünmeye alışmışlardır. En iyi polisiye diziler arasında olan Criminal Minds oyuncu kadrosu, senaryosu, konuların gizemi izlemeye değer bir film ortaya çıkarmış.

Yayınlanma Yılı: 2005 – 2020
IMDb Puanı: 8.1/10 – 154.722 Oy
Oyuncular: Matthew Gray Gubler, Kirsten Vangsness, A.J. Cook
Tür: Gizem, Suç, Dram

30Gangs of London (2020 | IMDb: 8,1)

Gangs of London Konusu: İngiltere’nin başkenti Londra’da mafya liderinin vefatı sonrasında Londra’da suç örgütleri arasındaki çatışma ve mücadele ve ayrıca öldürülen liderin oğlunun intikamının alınması anlatılıyor.

Yayınlanma Yılı: 2020 –
IMDb Puanı: 8.1/10 – 15.146 Oy
Oyuncular: Ray Panthaki, Joe Cole, Lucian Msamati
Tür: Aksiyon, Suç, Dram

29Jack Ryan (2018 | IMDb: 8,1)

Jack Ryan Konusu: Aksiyon ve gerilim türleri barındıran başarılı bir yabancı dizi serisi. Jack Ryan, CIA’de çalışan ve gelecekte iyi yerlere geleceğini düşünülen analizcidir. Uzun süre teröristlerin haberleşme kanalları ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren Jack’e bir gün saha görevi verilir. Verilen görev çok zordur ve saha tecrübesi olmayan Jack hayatta kalma mücadelesi verecektir.

Yayınlanma Yılı: 2018 – ….
IMDb Puanı: 8.1/10 – 84.688 Oy
Oyuncular: John Krasinski, Wendell Pierce, John Hoogenakker
Tür: Aksiyon, Drama, Gerilim

28The Big Bang Theory (2007-2019 | IMDb: 8,1)

The Big Bang Theory Konusu: İki ev arkadaşı düşünün, hem çok zekiler hem de çok takıntılı! Evlerinin karşı dairesine biraz yarım akıllı çok güzel bir kız taşınır. MIT’de doktora yapan arkadaşlar ile garsonluk yapan sıradan bir sarışın kızın ilişkilerini en komik şekilde sizlere aktarıyor. 2007 yılında yayınlandığı ilk zamandan beri oldukça popüler bir yabancı dizi.

Yabancı komedi dizisi gülmek için tercihleriniz arasında değilse, The Big Bang Theory sizi yanıltacak, seriyi mutlaka izlemelisiniz.

Yayınlanma Yılı: 2007 – 2019
IMDb Puanı: 8.1/10 – 703.669 Oy
Oyuncular: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco
Tür: Romantik Komedi

27Bodyguard (2018 | IMDb: 8,1)

Bodyguard Dizi Konusu: Eski bir savaş gazisi olan David Budd’un İçişleri Bakanı Julia Montague’nün korumalığını yapmasının hikayesini konu alıyor. Bir terörist saldırısını engelleyip terfi almasıyla birlikte içişleri bakanını koruma görevi verilir. David, başlangıçta bu görevin çocuk oyuncağı olduğunu düşünse de aslında zor bir göreve geldiğini anlaması uzun sürmeyecektir.

Yayınlanma Yılı: 2018 – ….
IMDb Puanı: 8.1/10 – 88.668 Oy
Oyuncular: Richard Madden, Sophie Rundle, Vincent Franklin
Tür: Suç, Dram, Gerilim

26The Good Doctor (2017-2020 | IMDb: 8,2)

The Good Doctor Konusu: 2013 senesinde aynı ada sahip bir Güney Kore dizinden alıntılanan The Good Doctor, ülkemizde de 2019 yılında Mucize Doktor adıyla ekranlara geldi. Shaun Murphy, otizm ve savant sendromu olan genç bir cerrahtır. Adı sanı duyulmuş bir hastanede işe başlar. Fakat çalışma arkadaşlarına hastalığıyla ilgili bilgi vermez. Çok zeki ve bir o kadar da içine kapanık, kendi dünyasında yaşayan Shaun, tıbbi konularda bilgi sahibi olsa da sosyal hayatta bir takım sorunlar yaşayacaktır.

Yayınlanma Yılı: 2017 – 2020
IMDb Puanı: 8.2/10 – 58.437 Oy
Oyuncular: Freddie Highmore, Antonia Thomas, Hill Harper
Tür: Dram

25Undone (2019- | IMDb: 8,2)

Undone Konusu: Ölümüyle sonuçlanabilecek bir trafik kazasından kurtulan Alma isimli karakterimiz, zaman yolculuğu yapabildiğini keşfettiğinde, babasının neden öldüğünü aydınlatmak için maceradan maceraya koşturmaya başlıyor. En iyi yabancı diziler sıralamasında animasyon türünde harika bir dizi…

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.2/10 – 12.232 Oy
Oyuncular: Rosa Salazar, Angelique Cabral, Constance Marie
Tür: Animasyon, Dram, Fantastik

24Sharp Objects (2018 | IMDb: 8,2)

Sharp Objects Konusu: Yaşadıkları kentte öldürülen iki genç kızın cinayeti ile birlikte kendi geçmişiyle ilgili sırları da çözmeye çalışan Camille Preaker isimli bir muhabirin yaşadıklarını konu alıyor. Çok uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile görüşen Camille, cinayeti çözmeye çalışırken kendi geçmişinden de faydalanacaktır. Fakat bu o kadar kolay olmayacak ve işler arap saçına dönecektir.

Yayınlanma Yılı: 2018
IMDb Puanı: 8.2/10 – 65.554 Oy
Oyuncular: Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina
Tür: Dram, Gizem, Suç

23Lucifer (2016- | IMDb: 8,2)

Lucifer Konusu: ‘Cehennem Lordu’ olarak bilinen Lucifer Morningstar, karanlıklar dünyasından sıkılmış ve buradaki görevinden de istifa ederek Los Angeles’a yerleşir ve burada kendisine bir bar açar. Bir gün bir cinayet işlenir ve suçlunun yakalanmasıiçin Polis Departmanına yardımcı olur. Polis teşkilatına sürekli yardımcı olan Morningstar, bu işlerle uğraşırken bir yandan da karanlıklar dünyası geri dönmesi için baskı yapmaktadır. Lucifer, konusu bakımından ilginç bir yapım, senaryosu da sürükleyici.

Yayınlanma Yılı: 2016 – ….
IMDb Puanı: 8.2/10 – 214.519 Oy
Oyuncular: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro
Tür: Dram, Suç, Fantastik

22The Witcher (2019- | IMDb: 8,2)

The Witcher Konusu: The Witcher dizisi fantastik hikayesiyle göze hitap eden bir yapım. Yüzyıla yakın birlikte yaşayan insanlar, cüceler ve elfler arasındaki barış biter ve amansız bir savaş başlar. The Witcher kod adlı suikastçı Geralt of Rivia, doğacak çocuğu beklemektedir, bu çocuk dünyanın kaderini değiştirecektir, ama nasıl?

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.2/10 – 276.083 Oy
Oyuncular: Henry Cavill, Freya Allan, Basil Eidenbenz
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

21Barry (2018- | IMDb: 8,3)

Barry Konusu: Komedi, aksiyon ve suç türlerini içeren yabancı dizimizde Barry (Bill Hader), eski bir tetikçidir ve oyunculuk hayatına atılıp, geleceğini böyle sürdürmek istemektedir. Fakat geçmişi onu rahat bırakmaz. Başarılı bir yapım, izlemenizi öneririz.

Yayınlanma Yılı: 2018 – ….
IMDb Puanı: 8.3/10 – 42.063 Oy
Oyuncular: Bill Hader, Stephen Root, Sarah Goldberg
Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

20Ray Donovan (2013-2020 | IMDb: 8,3)

Ray Donovan konusu ABD’nin Los Angeles şehrinde geçiyor. Ray Donovan, danışman olarak çalışıyordur ve müşterileri normal insanlar değildir. Müşterileri kalburüstü ailelerdir ve doğal olarak her insan gibi gizli sırları da bulunmaktadır. Donovan’ın asıl işi bu insanların kayıt dışı ve bilinmemesi gereken konuları ortadan kaldırmaktır. Ray bunlarla uğraşırken bir yandan da ailesiyle olan sorunlarını çözmek zorundadır.

Yayınlanma Yılı: 2013 – 2020
IMDb Puanı: 8.3/10 – 75.698 Oy
Oyuncular: Liev Schreiber, Eddie Marsan, Dash Mihok
Tür: Suç, Dram

19Killing Eve (2018- | IMDb: 8,3)

Killing Eve dizisi, yazar Luke Jennings’in kitabından uyarlanmıştır. Güvenlik görevlisi olarak çalışan Eve‘in aklı fikri ajan olmaktır. Villanelle ise lüks içine yaşayan iyi para kazanan bir katildir. Bu iki kadın arasında bir kedi fare oyunu yaşanır. Filmin konusu sürükleyici, yabancı diziler arasında izlenmesi gereken bir yapım.

Yayınlanma Yılı: 2018 – ….
IMDb Puanı: 8.3/10 – 80.315 Oy
Oyuncular: Jodie Comer, Sandra Oh, Fiona Shaw
Tür: Aksiyon, Macera, Dram

18Homeland (2011-2020 | IMDb: 8,3)

Bu güzel yabancı dizinin ilk sezonunda ana karakter Carrie, yurt dışına görevli olarak giden ve sekiz yıldır kendisinden haber alınamayan ve artık öldüğü düşünülen ABD askeri Nicholas Brody’nin kurtarılmasını ve sonrasında yaşananları konu alıyor. Nicholas Brody’den şüphelenen CIA takibe başlar. Brody’nin peşine düşen Carrie, bu araştırmanın çok da kolay olmayacağını anlayacaktır.

Yayınlanma Yılı: 2011 – 2020
IMDb Puanı: 8.3/10 – 306.347 Oy
Oyuncular: Claire Danes, Mandy Patinkin, Damian Lewis
Tür: Suç, Dram, Gizem

17Narcos: Mexico (2018- | IMDb: 8,4)

Narcos: Mexico, Meksika’da süregelen uyuşturucu savaşlarının kökenlerine iniyor; uyuşturucu kartellerinin yükselişini konu ediniyor. Meksika’daki uyuşturucu savaşının başlangıcına odaklanılan dizide, Félix Gallardo, 1980’lerde Guadalajara kartelinin yükselişine tanık olur ve benzer bir imparatorluğu inşa etmek üzere insan tacirlerini aynı çatı altında toplar. DEA ajanı Kiki Camarena ise yeni görevi gereği ailesiyle birlikte Kaliforniya’dan Guadalajara’ya taşınır. Kiki, Félix ile ilgili istihbarat toplamaya başlayınca, uyuşturucu ticaretine karşı yıllarca sürecek bir savaşı başlatmış olur. Diego Luna’nun Félix Gallardo’ya, Michael Peña’nın ise Kiki Camarena’ya hayat verdiği dizinin yapımcılığını Eric Newman, José Padilha, Doug Miro ve Carlo Bernard üstleniyor.

Yayınlanma Yılı: 2018 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 56.771 Oy
Oyuncular: Diego Luna, Scoot McNairy, José María Yazpik
Tür: Suç, Dram

16Euphoria (2019- | IMDb: 8,4)

Euphoria dizi serisinde 17 yaşındaki Rue isimli bir kızın hikayesi anlatılıyor.. Zendaya’nın canlandırdığı Rue’nun aktarıldığı konular; seks, kimlik arayışı, travma, sosyal medya, uyuşturucu, aşk ve arkadaşlık gibi temalar ele alınıyor.

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 50.760 Oy
Oyuncular: Zendaya, Sydney Sweeney, Maude Apatow
Tür: Dram

15After Life (2019- | IMDb: 8,4)

Dizinin baş karakteri Tony güzel ve sakin bir hayata sahiptir, beklenmedik bir zamanda çok sevdiği eşinin ölümü sonucunda depresyona girer ve sıradışı kararlar alır. Tony artık kendisi de dahil çevresindeki hiç kimseyi umursamamakta ve hayatta ne isterse onu gerçekleştirmek istemektedir. Elbette çevresinde onu sevenler Tony için endişelenmeye başlarlar ve müdahale etmek isterler. Ortaya komedi ağırlıklı güzel bir dizi çıkar.

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 79.368 Oy
Oyuncular: Ricky Gervais, Tom Basden, Tony Way
Tür: Komedi, Dram

14The Morning Show (2019- | IMDb: 8,4)

Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon’un hem yapımcılığını hem de başrollerini paylaştığı bu yabancı dizi, 10 bölümden oluşuyor. TV kanallarında sabah yayınlanan programların kamera arkasında yaşanan olayları güzel bir senaryo ile izleyicilerle buluşturuyor.

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 43.312 Oy
Oyuncular: Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Desean Terry
Tür: Dram

13Babylon Berlin (2017- | IMDb: 8,4)

Babylon Berlin dizisinin konusu 1920’li yılların sonunda Almanya’nın Berlin şehrinde geçiyor. O sırada Köln’de komiser olarak çalışan Gereon Rath, bir soruşturmayı yönetmek için Berlin’e gider. Başlarda basit gibi görülen araştırma konusu, sonrasında karmaşık ilişkiler ağını ortaya çıkarır.

Yayınlanma Yılı: 2017 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 17.116 Oy
Oyuncular: Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Leonie Benesch
Tür: Suç, Dram, Gerilim

12Supernatural (Doğaüstü) (2005-2020 | IMDb: 8,4)

Supernatural (Doğaüstü) dizisi, Dean ve Sam Winchester adlı kardeşlerin, sıradışı yaratıklarla mücadelelerini aktaran güzel bir yapım. Anneleri bilinmeyen bir varlık tarafından öldürülmüştür. Bu iki kardeş ve babaları da bu esrarengiz yaratıkları avlamaya karar verirler. Fakat Sam normal bir yaşam için onlardan ayrılır ve üniversiteye gider. Ta ki abisinin onu arayıp babalarının kaybolduğunu haber verene kadar.

Yayınlanma Yılı: 2005 – 2020
IMDb Puanı: 8.4/10 – 380.955 Oy
Oyuncular: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver
Tür: Dram, Fantastik, Korku

11Inside Look: The People v. O.J. Simpson (2016 | IMDb: 8,4)

O.J Simpson’ı 1970’liler bilir, 80’liler ise anımsarlar. En iyi yabancı diziler arasında yer alan ve O.J Simpson cinayeti olarak bilinen olay bu yapımda izleyicilerle buluşmakta. O.J Simpson eski eşini ve sevgilisi olduğu iddia edilen erkeği öldürüp öldürmediği aylarca süren yargılama sonrasında sonuçlanmış, fakat yine de olayın gerisinde yaşananlar olduğu gibi açığa çıkmamıştı. 80’lerin en başarılı ve ünlü sporcularından biri olan O.J Simpson, cinayet şüphelisi olarak tutuklanır. Hem iddia makamı hem de sanık avukatlarının taktikleri, ABD halkının olaya bakış açısı çok etkileyici şekilde anlatılmaktadır. Diziyi izledikten sonra, mutlaka başkalarına da önermek isteyeceksiniz.

Yayınlanma Yılı: 2016
IMDb Puanı: 8.4/10 – 22.316 Oy
Oyuncular: Sarah Paulson, Brad Simpson, Sterling K. Brown
Tür: Suç, Dram, Mini Dizi

10Kingdom (2019- | IMDb: 8,4)

Kingdom, liderliğini yaptığı imparatorluğun acımasız bir salgına karşı korumaya çalışan prensin hikayesini konu alıyor. Güney Kore’de bulunan bir krallık, açlığın pençesinde kıvranırken, bir felakette çok hızlı yayılan bir salgınla gelir. Bu salgında, insanlara bulaşan bir virüs onları zombi gibi bir canavara dönüştürmektedir. Salgına yakalanan kral da dahil bir çok insan canavara dönüşür. Krala karşı ihanetle suçlanan prens, ülkesine geri döner ve babasına ne olduğunu açığa çıkarmaya çalışır, tabi küçük bir sorunu da vardır. Salgını önleyip, insanlarını kurtarmak!

Yayınlanma Yılı: 2019 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 27.270 Oy
Oyuncular: Ji-Hoon Ju, Doona Bae, Kim Sungkyu
Tür: Dram, Aksiyon, Korku

9Person Of Interest (Şüpheli Şahıs) (2011-2016 | IMDb: 8,4)

Lost, Alias, Fringe gibi gizemlerle örülü başarılı serilerin yaratıcısı J.J. Abrams’dan yeni bir seri. Jim Caviezel ve Michael Emerson’ı başrole taşıyan Person of Interest; bir milyonerin eski bir CIA ajanıyla bir araya gelerek işlenmesi muhtemel suçları, yaşanmadan önlemeye çalışacakları bir dizi. Zengin bir adam olan Mr. Finch, suçları önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. Ancak programı hayata geçirebilmesi için, bir başkasına ihtiyaç duyar. Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese, tam Mr. Finch’in aradığı adamdır. İlginç bir ikili oluşturan Mr. Finch ve Resee, suçları önlemek adına güçlerini birleştirirler.

Yayınlanma Yılı: 2011 – 2016
IMDb Puanı: 8.4/10 – 161.017 Oy
Oyuncular: Jim Caviezel, Taraji P. Henson, Kevin Chapman
Tür: Dram, Aksiyon, Suç

8Ozark (2017- | IMDb: 8,4)

Dizinin hem yönetmenliği hem de yapımcılığını yapan Jason Bateman, dizinin başrolünde de rol almaktadır. Chicago’nun alt sokaklarında yaşamını sürdüren sıradan bir insan olan aile babası Marty Byrde’ın, Meksika uyuşturucu şebekesinin kara para aklama işine karışması sonrasında işlerin sarpa sarmasıyla, ailesini korumak adına ailesiyle Ozark Platosu olarak bilinen Güney Missouri’ye taşınması ve bu sürede geçen olayları konu alıyor. Elbette bu kaçış, her şeyin sonu olmayacaktır.

Yayınlanma Yılı: 2017 – ….
IMDb Puanı: 8.4/10 – 173.597 Oy
Oyuncular: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz
Tür: Dram, Suç, Gerilim

7Fringe (2008-2013 | IMDb: 8,4)

Hamburg-Boston uçuşunu yapan 627 sefer sayılı uçak içinde kimyasal saldırıya uğrar. Tüm yolcular ve mürettebat bu saldırıdan etkilenir. Bu olayın araştırılması için FBI Ajanı Olivia Dunham ve John Scott’a görev verilir. Araştırmaları sonucunda yıllar önce gizlenen bir dizi doğaüstü ve para-normal deneyin bu konuyla bağlantısı keşfedilir. Bilimsel bakış açısıyla çözülemeyecek olayın aydınlatılması için Fringe takımı kurulur. Peki gerçekte ne olmuştur. En iyi yabancı diziler arasında gerilim dozunun da gayet yüksek olduğu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

Yayınlanma Yılı: 2008 – 2013
IMDb Puanı: 8.4/10 – 216.624 Oy
Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble
Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

6Mr. Robot (2015-2019 | IMDb: 8,6)

Dizinin ana karakteri olan Elliot, mesai saatleri içinde siber güvenlik şirketinde çalışıp, mesai sonrası ise internette intikam almak için yanıp tutuşan bir hacker’dır. Toplumun içine çok karışamamış, psikolojik olarak takıntılı ve asosyal ve gencin yolu yeraltı hack grubunun esrarengiz lideri ile kesişir.

Yayınlanma Yılı: 2015 – 2019
IMDb Puanı: 8.6/10 – 323.314 Oy
Oyuncular: Rami Malek, Christian Slater, Carly Chaikin
Tür: Dram, Suç, Gerilim

5Doctor Who (2005- | IMDb: 8,6)

Eksantrik ama merhametli bir dünya dışı Zaman Lordu, Dünya gezegeninden yoldaşlarıyla birlikte sorunları çözmek için zaman ve uzayda hızla ilerliyor. Doktor olarak bilinen uzaylı maceracı, evrendeki adaletsizlikle savaşmak için TARDIS’i kullanarak seyahat ediyor.

Yayınlanma Yılı: 2005 – Devam
IMDb Puanı: 8.6/10 – 241K Oy
Oyuncular: Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie
Tür: Macera, Dram, Bilim Kurgu

4The Crown (2016-2023 | IMDb: 8,6)

Dizi sorumlusu Peter Morgan’ın ödüllü oyunundan (“The Audience”) uyarlanan bu gösterişli, Netflix orijinal draması, Kraliçe II. Elizabeth’in 1940’lardan modern zamanlara kadar olan yaşamını anlatıyor. Dizi, babası Kral George VI’nın ölümünden sonra 25 yaşında tahta çıkan kraliçenin saltanatının ilk dönemlerine içeriden bir bakışla başlıyor. Yıllar geçtikçe, 20. yüzyılın sonraki yıllarını şekillendiren olaylarda büyük rol oynayan kişisel entrikalar, aşklar ve siyasi rekabetler ortaya çıkıyor.

Yayınlanma Yılı: 2016-2023
IMDb Puanı: 8.6/10 – 244K Oy
Oyuncular: Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton
Tür: Biyografi, Drama, Tarih

3Fargo (2014-2024 | IMDb: 8,9)

1996 yapımı filmden ilham alan bu antoloji dizisinde her sezon, farklı Ortabatı kasabalarındaki cinayet soruşturmalarına karışan, görünüşte ilgisiz suçların bazen bir şekilde bağlantılı olduğu, çoğunlukla yeni bir karakter kadrosunu konu alıyor.

Yayınlanma Yılı: 2014-2024
IMDb Puanı: 8.9/10 – 400K Oy
Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman
Tür: Suç, Drama, Gerilim

2Rick and Morty (2013- | IMDb: 9,1)

https://www.youtube.com/watch?v=BKYJ5AIOU9I

Yaklaşık 20 yıldır kayıp olan Rick Sanchez, aniden kızı Beth’in ve ailesinin yanına taşınmak için kapısına gelir. Beth, Rick’i evinde karşılasa da kocası Jerry, ailenin yeniden bir araya gelmesinden pek memnun değildir. Jerry, sosyopat bir bilim adamı olan Rick’in garajı kişisel laboratuvarı olarak kullanmasından endişe duymaktadır. Rick laboratuvarda, bazıları tehlikeli sayılabilecek bir dizi bilim kurgu cihazı üzerinde çalışıyor. Ancak Rick’in Jerry’yi ilgilendiren tek yaptığı bu değil. Ayrıca, genellikle torunları Morty ve Summer’ın da dahil olduğu evrende maceralara atılıyor.

Yayınlanma Yılı: 2013-
IMDb Puanı: 9.1/10 – 584K Oy
Oyuncular: Chris Parnell, Spencer Grammer, Sarah Chalke
Tür: Animasyon, Komedi, Macera

1Game of Thrones (2011-2019 | IMDb: 9,2)

George R.R. Martin’in en çok satan kitap serisi “Buz ve Ateşin Şarkısı”, HBO’nun ortaçağ fantastik destanına önemli hikaye anlatma dişlerini geçirmesiyle beyaz perdeye taşınıyor. Bu, Westeros’un Yedi Krallığı’nın kontrolü ve Demir Taht’ın tepesine oturmak için ölümcül bir oyun oynayan iki güçlü ailenin (krallar ve kraliçeler, şövalyeler ve hainler, yalancılar ve dürüst adamlar) tasviridir. Martin, çekim yerleri Kuzey İrlanda, Malta, Hırvatistan ve İspanya olan dizinin ortak yapımcısı ve yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Yayınlanma Yılı: 2011-2019
IMDb Puanı: 9.2/10 – 2.2M Oy
Oyuncular: Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington
Tür: Aksiyon, Macera, Drama


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz