Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi Yabancı Düşmanlığı Konulu 12 Irkçılık Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi Yabancı Düşmanlığı Konulu 12 Irkçılık Filmi

Listemizde bulunan filmlerle, gerçek hayattaki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve raşizm gibi karmaşık konuları keşfedin. Bu düşündürücü film koleksiyonunda, gündelik durumların nasıl hayat değiştiren kararlara ve farkındalıklara yol açabileceğini keşfedin. İşte tüm zamanların en iyi 12 ırkçılık konulu filmi.

İnsanlık her zaman şiddet ve nefret tehdidi altında olmuştur. Şiddetin köklerine inmek ve onu gerçekten neyin kışkırttığını anlamak, insan zekasının yetersiz güçlerinin gerçekten ötesinde bir şeydir. Film yönetmeni Michael Haneke bir keresinde şiddetin sebebinin korku olduğunu söylemiştir. Saldırıya uğrama korkusu; bize yabancı olan birinden veya bir şeyden korkmaya sebep olmaktadır. Bu listemizde bu korkuyu işleyen yabancı düşmanlığı (raşizm) konulu gelmiş geçmiş en iyi ırkçılık filmleri hangisidir, sizlerle paylaşacağız.

yabancı düşmanlığı konulu en iyi ırkçılık filmleri

Irksal şiddetin ve yabancı düşmanlığının kökleri cehalette yatmaktadır. Irkçılık birçok filmde önemli bir unsur olmuştur, ancak yalnızca birkaçı konuyu çok etkili bir şekilde ele almayı başarmıştır. Daha fazla uzatmadan, gelmiş geçmiş en iyi ırkçılık filmleri listesine bir göz atalım. Yabancı düşmanlığı ile ilgili bu en iyi filmlerden bazılarını Netflix, Hulu ve Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

12. Zincirsiz (2012)

Seyircilerinin nabzını tutan ve onların sinirlerini bozmayı başaran çok az film yapımcısı vardır. Quentin Tarantino da onlardan biri. İnsanların sinemaya gitmesinin veya kaliteli filmler izlemesinin başlıca sebebini biliyor. Ve bu onu bir dahiden başka bir şey yapıyor. Onun filmleri ne sizi kışkırtmak ne de toplum hakkında ciddi sorular sormak amacındadır, aksine sizi eğlendirmek, gerçek dünyada başka türlü mümkün olmayan en karanlık fikirlerinizi tatmin etmenize yardımcı olmak içindir. “Zincirsiz” (Django Unchained) ile tam olarak bunu yaptı. Cidden, siyah adamın karısını kurtarmak için destansı bir savaşta hayatta kaldığı, onu baskıcı beyazın zulmünden kurtardığı ve bol bol kovboy hikayeleri barındıran filmleri kim sevmez ki? 165 dakikalık süresiyle, film yer yer biraz sıkıcı olabilir ama yine de çok faydalı ve tamamen tatmin edici. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11. Bülbülü Öldürmek (1963)

‘Bülbülü Öldürmek’ (To Kill a Mockingbird) filmi klişeler ve aşırı duygusallıkla dolu. Ancak yine de listede bulmayı başarıyor çünkü yapım izleyicileri etkilemeyi fazlasıyla başarıyor. Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü aynı adlı ünlü romanından uyarlanan film, tecavüzle suçlanan siyahi bir adamı savunan bir avukatın öyküsünü anlatıyor. Filmin kahramanı Atticus Finch, yüksek ahlaki değerlere sahip bir adamdır ve tamamen gerçeğe ve adalete inanır ve karakterinin ahlak konusundaki somut görüşleri, filmin ana temalarını anlamanın merkezinde yer alıyor ve bu, Finch’in yürekli ve gerçekçi olmak için mükemmel, en azından şu anda yaşadığımız dünyada belki de çok iyi olması nedeniyle insanları bir şekilde etkiliyor.

10. Öldürme Zamanı (1996)

Joel Schumacher’in ‘Öldürme Zamanı’ (A Time to Kill) filmi, kendilerini siyahlardan daha üstün gören iki beyaz tarafından tecavüze uğrayan ve neredeyse öldürülen genç bir Afrikalı-Amerikalı kız hakkındadır. Samuel Jackson’ın canlandırdığı babası, ilçe adliyesine gider ve suçluları vurarak anında öldürür. Filmin geri kalanı, davayı kazanmasına yardımcı olması için iyi kalpli beyaz bir avukat tutması etrafında dönüyor. ‘Öldürme Zamanı’, 1996’da olduğu kadar bugün de geçerli olan ve ırkçılık, adalet ve hakikat hakkında çok önemli bazı soruları gündeme getiren bir film.

9. Mississipi Yanıyor (1988)

‘Mississipi Yanıyor’ (Mississippi Burning), Mississippi, Jessup İlçesinde üç aktivistinin ortadan kaybolmasını araştırmak için gönderilen iki dedektifi konu alıyor. Yetkililer ve yerel halk işbirliği yapmadığından ve dedektifler suçluyu yakalamak için farklı yollar aramaya zorlandığından işler giderek daha karmaşık hale gelir. Senarist Chris Gerolmo, çalışmasını 1964’te üç sivil haklar çalışanının gerçek hayattaki cinayetlerine dayandırdı. Film, gerçek hayattaki olayları kurgulaması konusunda tartışmalara yol açtı ve Alan Parker ile Chris Gerolmo arasında senaryo üzerinde birkaç anlaşmazlık olduğu da bilinen bir şey. Yapım, ırkçılık filmleri arasında 6 Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve çok sayıda başka ödül kazandı.

8. 12 Yıllık Esaret (2013)

Steve McQueen’in güçlü dönem draması, şüphesiz son zamanlarda yapılmış en önemli filmlerden biridir. ’12 Yıllık Esaret’, New York’ta yaşayan ve kaçırılıp köle olarak satılan özgür bir Afrikalı-Amerikalı olan Solomon Northup’un hikayesini anlatıyor. Film, içgüdüsel olarak güçlü bir hayatta kalma ve umut hikayesidir, ancak McQueen, izleyicilerinin rahat bir izleme deneyimi yaşamamasını sağlıyor ve konunun acımasızlığını tüm saflığıyla tasvir ederek, filmi gerçekten yükselten çok rahatsız edici bir gerçekçilik duygusu getiriyor.

7. Geçmişin Gölgesinde (1998)

‘Geçmişin Gölgesinde’ (American History X), ırkçılığı duygusal bir düzeyde ele almayı başaran şüphesiz en iyi filmlerden biridir. Edward Norton’un tüm zamanların en iyi oyunculuk performanslarından birini sergilediği film, bir Neo-Nazi hareketinin lideri olan Derek Vinyard adlı bir adamın hikayesini anlatıyor. İki siyah genci öldürdüğü için hapse atılır, ancak değişmiş bir adam olarak geri döner ve kardeşinin onun izinden gittiğini öğrenir. Film, pek çok yerde biraz öğüt verici olsa da, birçok düzeyde zekice işlenmiş ve konunun karmaşıklığını duygusal açıdan tatmin edici bir şekilde tasvir etmeyi başarıyor.

6. La Haine (1996)

Ham, acımasız, şiddetli ve yüzünüze çarpan ‘La Haine’, hiç şüphesiz ırkçılık ve ırksal ilişkiler hakkında şimdiye kadar yapılmış en güçlü filmlerden biridir. Film, Paris’te farklı etnik gruplara mensup üç gencin arkadaşlarına işkence ve şiddet uygulayan polise karşı isyanını konu alıyor. Duygusal akış ve yoğunluk ham ve neredeyse elle tutulur ve film, kaos içinde parçalanmış ve ırksal gerilimlerle harap olmuş bir Fransa’yı tasvir ederken gözü oldukça kara. Film, kendisine çok otantik bir his ve farklı bir ton veren belgesel benzeri bir kaliteye sahip.

5. Do the Right Thing (1989)

Irkçılık, Spike Lee’nin birçok filminde işleyen ana temalardan biri olmuştur. “Do the Right Thing” muhtemelen bugüne kadarki en iyi eseridir. Film, bir pizzacıda işler çirkin bir hal aldığında ırksal gerilimin tırmandığı bir Brooklyn mahallesine odaklanıyor. Filmin harika yanı, ırkçılıktan bahseden filmlerde sıklıkla görülen bir durum olan öğüt verici veya manipülatif olmaktan kaçınması. Film, yoğunluğu açısından vahşi ve ham enerjisiyle son derece tutkulu ve Lee, mükemmellikten taviz vermeden bir komedi biçiminde filmi işlemeyi başarıyor.

4. Bilinmeyen Kod (2000)

‘Bilinmeyen Kod’ (Code Unknown), Michael Haneke’nin en büyük eserlerinin yakınında bile değil. Ancak listede bu kadar üst sıralarda yer almasının nedeni, filmin yine de başarılı olmasıdır. Hayatları kesişen ve bağlanan birkaç karakterde günlük hayatların çeşitli düzenlenmemiş sahnelerini içeren şifreli bir anlatıyı takip ediyor. Haneke burada ırkçılığı, geleneksel manipülatif tekniklere başvurmak yerine konuyla ilgili bazı ciddi soruları gündeme getirecek ve bunu izleyiciler için tamamen talepkar ve derin bir entelektüel deneyim haline getirecek şekilde ele alıyor. “Bilinmeyen Kod”, sinemanın en zorlu ve esrarengiz halidir.

3. Piyanist (2002)

‘Piyanist’ bana bu kadar nefret ve önyargıyla dolu bir dünyada yaşamanın nasıl bir his olduğunu ve evinizden çıkıp insanlar tarafından tam bir hor görme ve nefretle bakılmanın nasıl bir his olduğunu hissettirdi. Buradaki başarının bir kısmı, Adrien Brody’nin yürek burkan Wladyslaw Szpilman tasvirine dayanıyor; Varşova’da Nazilerden saklanan Polonyalı bir piyanist. ‘Piyanist’, ırkçılığın vahşetini sizi derin bir duygusal düzeyde etkilemeyi başaracak ve acımasızca acı verici dürüstlüğüyle sizi paramparça edecek şekilde yakalayan, derinden dokunaklı, hümanist bir hayatta kalma ve merhamet hikayesidir.

2. Schindler’in Listesi (1993)

Steven Spielberg’in tartışmasız şaheseri umut, hayatta kalma ve merhamet üzerine yakıcı bir hikaye. Pek çok kişi filmi aşırı derecede melodramatik ve manipülatif olmakla eleştirdi. Ancak filmin yaptığı şey, en karanlık zamanlarda insanlığa umut ve inanç aşılamaktır. ‘Schindler’in Listesi’, karizmatik bir Alman işadamı ve fabrikasında Yahudi işçi çalıştıran ve savaştan yüksek kârlar elde etmek isteyen Nazi partisinin bir üyesi olan Oskar Schindler’in hikayesini anlatıyor. Ancak kısa süre sonra fabrikasının birkaç Yahudi için bir sığınak haline geldiğini fark eder ve ardından odak noktasını kâr elde etmekten mümkün olduğunca çok sayıda insanı kurtarmaya kaydırır. Holokost hakkında daha iyi filmler yapıldı ama ‘Schindler’in Listesi’, insanlığı ve şefkati nedeniyle gerçekten sinemanın şimdiye kadarki en büyüklerinden biri olmaya devam ediyor. “Schindler’s List”, Steven Spielberg’in insanlığa en büyük armağanıdır.

1. Gölgeler (1959)

John Cassavetes, erken dönem Amerikan sinemasının ustalarından biriydi. Sık sık oyuncuların en iyilerini ortaya çıkardı, performansları üzerindeki kontrolü gevşetti ve çoğu zaman işine nadir bir gerçekçilik dokunuşu getiren doğaçlamayı teşvik etti. Bu en iyi 1959 draması ‘Gölgeler’de (Shadows) sergileniyor. Açık tenli bir Afrikalı-Amerikalı kadın, erkek kardeşiyle tanışana kadar kendinin siyahi bir kadın olduğunun farkında olmayan beyaz bir adamla ilişki sürdürür. Kadının erkek kardeşinin siyahi olduğunu öğrenince bu, ilişkilerinde gerginliğe neden olur. Film, ırklararası ilişkiler hakkında konuşulan en eski filmlerden biridir ve bugün Amerikan sinemasının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!