Salı, Mayıs 21, 2024
Ana Sayfaİş HayatıEn Yüksek ve En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Oldu?

Son Yazılar

En Yüksek ve En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Oldu?

Kamu emekçilerinin tepki gösterdiği zam kararına ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Peki 2021 ve 2022 yılında en yüksek ve en düşük memur maaşı ne kadar oldu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memur ve memur emeklisinin maaş zamlarını açıkladı. Kamu personeli maaşlarında 2022’de yüzde 5+7, 2023’te yüzde 8+6 ve enflasyon farklarından oluşan artış yapıldı. Peki en yüksek ve en düşük memur maaşı ne kadar oldu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 6’ncı Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Bakan Bilgin, toplu sözleşme görüşmeleri sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada “6’ncı Dönem Toplu Sözleşmemizi az önce gece saatlerinde imzaladık. Kamu çalışanlarımız için son yıllardaki en yüksek kazanımlar, istikrarla büyümeye devam eden güçlü Türkiye’nin en önemli göstergesidir. Tüm kamu çalışanlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

En yüksek ve en düşük memur maaşı ne kadar oldu?

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLDU?

“Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. En düşük memur maaşı 4 bin 348 liradan 5 bin 700 liraya yükselmiştir. Okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine haftada 2 saat ilave ek ders imkanı sağlanmıştır” diyen Erdoğan, “2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı ortalama yüzde 31,2 ve miktar olarak bin 352 lira olarak gerçekleşmiştir. Kamu işçilerimizden sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik” ifadesini kullandı.

“Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasındayız”

Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada “Memur sendikalarımızla varmış olduğumuz anlaşmaya göre kamu personelimizin 2022-23 yılları maaşlarındaki kümülatif artış oranları yüzde 30 ile 35 arasında değişmektedir. Pandeminin dünyayı sarsan ekonomik etkilerine rağmen çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasındayız. Kamu çalışanları için tarihi değişim. 3600 ek gösterge çalışmalarını bu sözleşme döneminde tamamlıyoruz” dedi.

en düşük memur maaşı ne kadar

Bakan’ın açıklamasına göre memur ve memur emeklisinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Toplu sözleşmeye göre en düşük memur maaşı 2 yıllık toplam artış oranı yüzde 31, toplam maaş artışı bin 352 lira oldu. En düşük maaş net 4 bin 458 liradan 5 bin 700 liraya yükseldi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Takiye kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!