Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaSağlıkEnerji İçeceği Zararları Nelerdir? Satışı Neden Yasaklandı? İşte Sağlığa Etkileri!

Son Yazılar

Enerji İçeceği Zararları Nelerdir? Satışı Neden Yasaklandı? İşte Sağlığa Etkileri!

18 yaşının altında olan kişilere satışı yasaklanan enerji içeceği zararları nelerdir? Markaları, içindekiler, alkol var mı, nasıl yapılır?

2017 yılından önce her yaştan insanın zevkle fakat bilinçsizce tükettiği enerji içeceği zararları nelerdir, enerji içeceği markaları hangileridir, enerji içeceğinde alkol var mı, içindekiler nedir, nasıl yapılır, haram mı gibi sorularınıza cevap vereceğiniz.

Öncelikle belirtmem gereken konulardan biri 2017 yılında yapılan bir düzenleme ile enerji içeceklerinin 18 yaş altına satışı yasaklandı. Bununla birlikte hastanelerde, spor tesislerinde ve özellikle okullarda enerji içeceği satışı yapılmıyor.Uzmanlar, ani ölümler de dahil olmak üzere enerji içeceği zararları ile ilgili bir çok tehlikeyi açıkladılar. Peki enerji içeceği markaları hangileridir, enerji içeceğinde alkol var mı, içindekiler nedir, nasıl yapılır, haram mı soruları ile ilgili tüm detaylar işte yazımızda.

Kişi başı tüketim dikkate alındığında Amerika, İsrail, Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya, Suudi Arabistan gibi ülkelerde çok sık tüketilen ürünlerin başında geliyor. Özellikle 90’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar enerji içeceği zararları pek bilinmiyordu. Özellikle 15-40 yaş aralığında olan bireyler tarafından tercih edilen içecekler son zamanlarda çıkarılan yönetmeliklerle bir nebze olsun kısıtlamaya tabi tutuldu. Ülkemizde 50’ye yakın farklı marka ile raflarda satışı yapılan enerji içecekleri yılda yaklaşık 250 milyon kutuluk (60 milyon litre) satış hacmine sahip. Peki enerji içeceği markaları hangileridir, enerji içeceğinde alkol var mı, içindekiler nedir, nasıl yapılır, haram mı soruları ile ilgili tüm detaylar işte yazımızda.

ENERJİ İÇECEĞİ NE ZAMAN VE NEDEN YASAKLANDI?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında yayınlanan yönetmeliği ile Türkiye’de 18 yaşından küçüklere satılması yasaklandı.

2017 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu tebliğe göre, tüketici tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde şu ifade yer almalıdır; “Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.”

İşte bu sebeple enerji içeceği zararları hakkında açıklama yapma gereği duyulmuştur. Çünkü ciddi hastalıklara sahip vatandaşlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi durumunda, insan sağlığına ciddi boyutta sorunlar yaratacak bir içecektir.

ENERJİ İÇECEĞİ İÇİNDEKİLER NELERDİR?

Enerji içeceği içindekiler:

 • Ana maddesi su ve şekerdir.
 • Yüksek miktarda şeker ve kafeine sahiptir.
 • Taurin ve ginseng gibi uyarıcı karışımlar vardır.
 • 250 ml’lik kutuda 80 mg kafein bulunur.
 • 100 ml’de ise 12 gr şeker kullanılır.?

ENERJİ İÇECEĞİ HARAM MI?

Bu tür içecekleri sevenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de enerji içeceği haram mı sorusudur. Enerji içeceklerinin içeriğinde etil alkol kullanılabiliyor, bu sebeple almaya karar verirseniz enerji içeceği içindekiler bölümüne bakmayı ihmal etmeyin!

ENERJİ İÇECEĞİ ZARARLARI NELERDİR?

Enerji içeceği zararları nelerdir sorusuna gelelim! Enerji içeceklerinde yoğun olarak bulunan şeker ve kafein sebebiyle fazla ve sık kullanılması durumunda zararlıdır. Bu içeceklerin içindekiler bölümüne baktığınızda, içeriğinde 2 adet espresso’ya eşit oranda kafein bulunduğunu görebilirsiniz. Bu oran fazla tüketim sonucunda kalpte çarpıntı, ellerde titreme, ritim sorunları ve hatta ani ölümlere yol açabilir.

Enerji içeceği zararları nelerdir:

 • Kafein zehirlenmesine sebep olabilir (fazla tüketildiğinde)
 • Kafein oranı sebebiyle bağımlılık yapar ve vücut dengesini bozar.
 • Yoğun şeker bulunmasından dolayı, su kaybına sebep olur.
 • Gebelik sürecinde aşırı dozda kafein, düşük yapılmasına neden olabilir.
 • Beklenmedik kalp krizlerine yol açabilir. Özellikle kalp hastaları dikkat etmelidir.
 • Hızlı kalp atışı, çarpıntı, mide ağrısı ve tansiyon yükselmesi gibi bazı yan etkiler meydana getirebilir.
 • Alkol ile tüketilmemelidir, kalp krizini tetikleyebilir.

ENERJİ İÇECEKLERİ ÇOCUKLAR İÇİN ZARARLI MI?

Enerji içeceği zararları nelerdir sorusuna yetişkinler için cevap verdik, peki ilave olarak çocuklar için başka ek zararları var mı?

Amerikan Kalp Derneği’nin 6 bine yakın bulgu üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmaya göre, enerji içecekleri çocuklar için zararlı mı net bir şekilde ortaya koymuştur.

 • Özellikle 6 yaş altındaki çocuklarda kalp ritmi bozuklukları ve tansiyon hastalığı meydana getirebiliyor.
 • İçinde bulunan yüksek şeker nedeniyle obezite ve diş çürümesi sorunlar yaratabiliyor.

ENERJİ İÇECEKLERİ VÜCUDA NASIL ETKİ EDER?

Enerji içeceği zararları nelerdir sorusunun sonuna geldik. Bir özet geçerken vücutta nasıl etkileri oluyor birlikte bakalım.

 • İçildikten 10 dakika sonra tansiyonu yükseltir
 • Buna bağlı olarak alp atışı hızlanır.
 • 15 dakika sonra dikkatinizi artıtıt.
 • 30 dakika sonra uyku halini dağıtarak göz bebeklerinin büyümesine sebep olur.

Enerji içecekleri, alkol ve kahve eşliğinde tüketilmemelidir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa hiç içmemenizi tavsiye ederim. Enerji içeceği zararları nelerdir konuyu sayfamızda merak ettiklerinizi cevapladım umarım. Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!