3.3 C
İstanbul
Cuma, Aralık 9, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Engellenmiş veya Yasaklanmış Sitelere Nasıl Girilir?

Mahkeme kararı ile yasaklanmış veya engellenmiş sitelere nasıl girilir? İşte sizlerle paylaşacağımız yöntemlerle internet yavaşlatıldığında sosyal medya platformlarına giriş nasıl yapılır siz de öğreneceksiniz.

Engellenen bir web sitesine erişmeniz mi gerekiyor? İnternet kısıtlamalarını aşmak ve istediğiniz içeriği görüntülemek için yazımızdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz. İşte engellenmiş ve yasaklı sitelere nasıl girilir, internet yavaşlatıldığında sosyal medya platformlarına giriş nasıl yapılır, sorusunun cevabı.

Dünyanın neresinde yaşadığınız önemli değil; Engellenen siteler ve kısıtlı bir internet ile karşılaşacağınız zamanlar vardır.

Bir internet engeliyle karşılaşırsanız panik yapmayın. Yasaklı siteleri ve internet kısıtlamalarını nasıl atlayacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Engellenmiş Siteler Neden Var?

engellenmiş sitelere nasıl girilir

Web siteleri neden engellenir?

İlk olarak, birçok hizmet, belirli ülkelerde içeriklerine erişimi kısıtlamak için coğrafi engelleme araçlarını kullanır. Sorun belki de en yaygın olarak Netflix’in içeriklerine erişimde sorun oluyor. Bununla birlikte, sosyal medyadaki videolar (spor klipleri gibi), haber makaleleri ve hatta menşe ülkeleri dışında bulunmayan tüm hizmetler (Hulu gibi) için de geçerli olabilir.

İkincisi, hükümetler genellikle kendi gündemlerine uygun olarak sitelere erişimi engeller. Doğru olmadığını düşündüğü için Çin’in Twitter engellemesi belki de en ünlü örnek, mesela ülkemizde 2016’daki Gezi Parkı protestoları bastırmak amacıyla sosyal medyaya erişimi engellediğini ve Nisan 2019’daki terör saldırılarının ardından Sri Lanka’nın Facebook’a erişimi durdurduğunu da gördük.

Üçüncüsü, işverenler genellikle siteleri kendi iç ağlarında engeller. Tanrı korusun, Facebook’u kontrol ederek birkaç dakikanızı boşa harcamayın… Patron zarar etmesin.

Son olarak, bazı ülkelerde belirli malzeme türlerine erişimi kısıtlayabilen tuhaf yasalar vardır. İngiltere’nin, kullanıcıların yaşlarını doğrulamasını gerektiren tartışmalı porno yasağı ve Almanya’nın YouTube’a karşı yürüttüğü savaş en dikkate değer vakalardan ikisi.

Engellenmiş veya Yasaklanmış Sitelere Nasıl Girilir?

Kısıtlı bir siteyle karşılaşırsanız, ne yapabilirsiniz? İşte engellenmiş ve yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunun cevabı.

1. VPN Kullanın

engellenmiş sitelere nasıl girilir

Engellenen internet sitelerine erişmenin en popüler yolu, yüksek kaliteli ücretli Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır.

VPN’lerin birçok avantajı vardır, ancak engellenmiş siteler açısından en önemli şey, teknolojinin size başka bir ülkede IP adresi sağlama yeteneğidir. Yabancı IP adresi, farklı bir konumda bulunuyormuşsunuz gibi görünmenizi sağlar. Böylece, bir sitenin coğrafi bloklarını tetiklemezsiniz ve kısıtlamaları aşabilirsiniz.

Bazı hizmetler teorik olarak VPN IP adreslerinden erişimi engeller. Pratikte bu, VPN sağlayıcılarının genellikle galip geldiği devasa bir kedi ve fare oyunuyla sonuçlanır. Yani her zaman VPN şirketleri kazanır.

VPN’lerin kullanımı inanılmaz derecede kolaydır: uygulamayı telefonunuza veya bilgisayarınıza indirin, oturum açma bilgilerinizi girin ve bağlanmak istediğiniz ağı seçin.

Bir VPN’e mi ihtiyacınız var? Bu bağlantıları kullanarak kaydolursanız Unlimited VPN, CyberGhost ve ExpressVPN ile indirimli planlar kazanabilirsiniz. Her üçü de saygın, performansı yüksek ve gizliliğinize dikkat ediyor.

2. Akıllı DNS Kullanın

Netflix ve BBC iPlayer gibi hizmetler tarafından VPN’lere yönelik son kısıtlama, akıllı DNS sağlayıcılarının büyümesine neden oldu. Bu hizmetler engellenmiş ve yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunu soranlara derman oldu.

Akıllı DNS hizmetlerinin, VPN’ ile kıyaslaması düşünüldüğünde bazı artıları ve eksileri vardır.

Bir web sitesi bloğunu aşmak için akıllı bir DNS kullanmanın en önemli avantajlarından biri internet hızıdır. Tüm web trafiğinizi farklı bir ağ üzerinden yönlendiren VPN’lerin aksine, akıllı DNS sağlayıcılarının yalnızca konumunuzla ilgili bilgileri yeniden yönlendirmesi gerekir. Bu işlem, daha hızlı bir tarama deneyimi ile sonuçlanır.

Olumsuz tarafı, DNS hizmetleri, VPN’lerle aynı gizlilik avantajlarından hiçbirini sunmaz. Trafiğinizi şifrelemezler veya IP’nizi değiştirmezler. Bulunduğunuz yerdeki yetkililerin ziyaret ettiğiniz sitelere göre dava açma olasılığı varsa, akıllı bir DNS sağlayıcısı sizin için doğru değildir.

En iyi akıllı DNS sağlayıcılarından biri Getflix‘tir.

3. Ücretsiz Proxy Kullanın

engellenmiş sitelere nasıl girilir

Engellenmiş bir web sitesine tek seferde hızlı bir şekilde erişmeniz gerekiyorsa, gitmenin yolu ücretsiz bir proxy olabilir.

Bir proxy, IP adresinizi değiştirerek konumunuzu gizlemeye yardımcı olur. Ancak trafiğinizi şifrelemez. Şifreleme olmaması, proxy’lerin VPN’ler kadar güvenli olmadığı anlamına gelir; iş ve okul ağlarındaki engelleri aşmak için mükemmel bir seçenektir ancak anonimlik gerektiren tarama için uygun değildirler.

Proxy’ler genellikle VPN’lerden çok daha yavaştır. Ayrıca, genellikle sayfa biçimlendirme ve resimlerle ilgili sorunlar yaşadıklarını da göreceksiniz. Bu sorunların her ikisi de onları güvenilir uzun vadeli bir çözüm olmaktan alıkoymaktadır.

En İyi Proxy Siteleri

  1. Hide.Me
  2. Whoer
  3. NewIPNow
  4. VPNBook
  5. Hide My Ass

4. Bir Sitenin IP Adresini Kullanın

Bir Sitenin IP adreslerini kullanarak engellenmiş sitelere giriş yapabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Web sitelerinin adreslerini düşündüğünüzde, muhtemelen tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınız alan adını (örn. www.takiye.com) düşünürsünüz.

Uygulamada, her alan adının aslında bir İP adresi vardır. Bir sunucuya işaret eden ve trafiğinizi yönlendiren IP adresidir. DNS sunucuları, alan adlarını ilişkili IP adreslerine dönüştürmekten sorumludur.

Ancak, bir sitenin IP adresini biliyorsanız, onu doğrudan tarayıcınıza girebilir ve siteyi görüntülemeye devam edebilirsiniz.

Çoğu ağ, altta yatan IP adreslerini değil, yalnızca alan adı URL’lerini engellediğinden, bu numara genellikle internet kısıtlamalarını aşmanın harika bir yoludur.

Aynı ilke kısa URL’ler için de geçerlidir. Küçük bir işverenin veya okulun, bir siteye işaret eden tüm kısa URL’leri engellemesi olası değildir. Onları kullanmaya çalışırsanız, genellikle okul tarafından engellenen siteleri atlamakta bir miktar başarı elde edersiniz.

Yönetici olarak Komut İstemi’ni açıp ardından alan adını ve ardından tracert yazıp bir sitenin IP adresini bulabilirsiniz; örneğin, tracert bbc.com.

5. TOR Kullanın

Web’de gezinmek için Tor ağını kullandığınızda, trafiğiniz tüm dünyadaki binlerce İP numarası arasında uzun bir yolculuğa çıkar.

İLGİLİ YAZI: DARK WEB NEDİR, NASIL GİRİLİR? DARK WEB SİTELERİ İÇİN GİRİŞ NASIL YAPILIR?

Bu işlem, normal bir web sitesinin isteğin nereden geldiğini bilmesini neredeyse imkansız hale getirir, bu nedenle herhangi bir engelleme filtresine yakalanması pek olası değildir.

Tor ve dark web’in tamamen anonim olmadığını unutmayın. Devlet yetkilileri ağdaki ilgili kişileri izleyebilir. 🤔

Engellenen Web Sitelerine Nasıl Girilir?

Okulda, internet kafede ya da pc ve cep telefonunda engellenmiş web sitelerine girmek istiyorsanız bu seçeneklerden bazıları işinize yarayabilir veya yaramaz. Çoğu zaman, bir okul bilgisayarına ya da internet kafede veya ağına Tor veya VPN gibi uygulamalar yükleyemezsiniz. Çünkü program yükleme tamamen engellenir.

Yine de, erişim elde etmenize yardımcı olacak yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Bahsettiğimiz gibi sitenin IP adresini kullanmayı deneyebileceğinizi unutmayın.

Engellenmiş veya Yasaklanmış Sitelere Nasıl Girilir Artık Biliyorsunuz

Engellenen sitelere erişmek ve düzenli olarak internet kısıtlamalarını aşmak için tercih ettiğimiz yöntem VPN kullanmaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.