Perşembe, Mayıs 9, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikErkekler Hamile Kalabilir mi?

Son Yazılar

Erkekler Hamile Kalabilir mi?

Bazı transseksüel erkeklerin ve nonbinary insanların gebe kalabileceği söyleniyor. Peki erkekler hamile kalabilir mi, gebelik mümkün mü?

Erkeklerle seks yapan erkek olarak doğmuş insanların hamileliği mümkün değildir. Rahim nakliyle ilgili yeni araştırmalar, erkek hamileliğinin gelecekte bir olasılık olabileceği anlamına gelebileceğini söylüyor. Elbette teknolojinin sağlık sektörüne etkisi büyük. Peki gerçekten erkekler hamile kalabilir mi, erkeklerde gebelik mümkün mü?

Bu yazıda, transseksüel ve erkek hamileliği hakkında daha fazla açıklama yapmadan önce cinsiyet ve cinsiyetler arasındaki farkı tartışacağız.

Erkekler Hamile Kalabilir mi?

Rahmi ve yumurtalıkları olan herkes hamile kalabilir ve doğum yapabilir.

Erkek olarak doğup erkek olarak yaşayan kişiler hamile kalamazlar. Bununla birlikte, transseksüel bir erkek veya nonbinary yani kadın ya da erkek olduğu tam olarak tanımlanamayan bir kişi bunu yapabilir.

Bir kişinin hamile kalması ancak rahmi varsa mümkündür. Rahim, fetüsün geliştiği alandır. Erkek üreme organları arasında testisler ve penis bulunur, ancak rahim yoktur.

“Erkek” ve “kadın” terimleri, bir kişinin cinsiyetini ifade eder ve bu, geleneksel ikili cinsiyetleri (erkek ve kadın) farklılaştıran sosyal olarak inşa edilmiş özellikleri kapsar.

Bir kişinin üreme organlarının ve ikincil cinsiyet özelliklerinin tanımladığı biyolojik cinsiyetin aksine, genetik tek başına kişinin cinsiyetini belirlemez.

Bir kişinin cinsiyeti, erkekleri ve kadınları farklılaştıran belirli sosyal rolleri, normları ve beklentileri içerebilir.

Bu özellikler özneldir ve toplumlar, sosyal sınıflar ve kültürler arasında farklılık gösterir. Bir kişinin tanımladığı cinsiyet, bireye bağlıdır.

Cinsiyet, biyolojik cinsiyetten çok daha farklıdır.

Tipik olarak, insanlara doğumdan sonra erkek veya kadın denir. Toplumun biyolojik cinsiyetleriyle ilişkilendirdiği cinsiyetle özdeşleşenler “cisgender” erkek ve kadınlardır.

Cisgender erkeklerle seks yapan cisgender erkekler hamile kalamazlar.

Bununla birlikte, herkes, belirlenmiş cinsiyetiyle ilişkilendirilen cinsiyet rolüyle özdeşleşmez. Örneğin, doğumda kadın olarak belirlenen ancak kendini erkek olarak tanımlayan bir kişi, kendisini “transgender” erkek veya cinsiyete uymayan bir birey olarak tanımlayabilir.

Kendini erkek veya cinsiyete uymayan kişiler olarak tanımlayan birçok kişi, yumurtalıklarını ve rahimlerini koruyarak hamile kalmalarını ve doğum yapmalarını sağlayabilir.

Rahim ve yumurtalıkları olan kişiler

Rahmi ve yumurtalıkları olan kişiler hamile kalabilir ve doğum yapabilir.

Bununla birlikte, doğumda kadın olarak atanan bir kişi testosteron alabilir. Testosteron tedavisi, eril ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimini teşvik ederken östrojenin etkilerini bastırmaya yardımcı olur, örneğin:

  • kas geliştirme
  • vücut yağının yeniden dağılımı
  • vücutta ve yüzde artan saç büyümesi
  • daha kalın ses

Araştırmalar, menstrüasyonun genellikle testosteron tedavisine başladıktan sonraki 12 ay içinde ve genellikle 6 ay içinde sona erdiğini ve bunun da gebe kalmayı zorlaştırabileceğini ancak imkansız olmadığını gösteriyor.

Testosteron tedavisi insanları kısırlaştırmasa da, bir kişinin plasenta dekolmanı, erken doğum, anemi ve hipertansiyon riski daha yüksek olabilir.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar hamile kalan ve doğum yapan 41 transseksüel erkek ve cinsiyete uygun olmayan doğumda kadın olarak belirlenen birey ile anket yaptı.

Hamilelikten önce testosteron kullandığını bildiren bireylerin %20’si adet döngüsü geri gelmeden hamile kaldı.

Bu çalışmanın yazarları, önceki testosteron kullanımının hamilelik, doğum veya doğum sonuçlarında önemli farklılıklara yol açmadığı sonucuna varmıştır.

Yazarlar ayrıca, daha önce testosteron kullandığını bildiren trans erkeklerin daha yüksek bir yüzdesinin, testosteron kullanımı öyküsü olmayanlara kıyasla sezaryen ile doğum yaptığını da kaydetmişlerdir.

Bu bulgular, testosteron tedavisinin insanları vajinal doğum yapamaz hale getirdiğini göstermez, çünkü sezaryen doğum yapan trans erkeklerin %25’i bunu rahatlık seviyelerine ve tercihlerine göre yapmayı seçmiştir.

Bununla birlikte, transgender gebelikle ilgili sınırlı araştırma vardır, bu nedenle testosteronun bir kişinin doğurganlığını veya hamileliğini nasıl etkileyebileceği belirsizdir.

2019 vaka çalışmasında, araştırmacılar, testosteron tedavisini bıraktıktan 2 ay sonra hamile kalan 20 yaşındaki bir transseksüel erkeğin deneyimini belgeledi.

40 hafta sonra komplikasyonsuz bir doğumun ardından sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi.

Yazarlar, testosteron tedavisine yeniden başlamadan önce 12 hafta emzirme becerisini de gerçekleştirdiği kayıtlara geçti.

Bilateral mastektomi veya diğer göğüs ameliyatları geçiren kişiler emzirme işlevini yerine getiremezler.

Doğumda erkek olarak atanan kişiler

Doğum sonrasında erkek olduğu belirlenen kişiler için rahim nakli teoride bir olasılık olabilir.

Rahim nakli, sağlıklı bir rahmin bir kişinin vücuduna nakledilmesini içeren nispeten yeni bir cerrahi prosedürdür.

Ancak bu ameliyat, doğumda erkek olarak atanan kişiler için halen deneyseldir. Doğum sonrasında erkek olduğu belirlenen insanlarının gebe kalıp bir bebeği tam dönem taşıyıp taşıyamayacağını doğrulamak için yeterli araştırma yok.

Bir kişi rahim nakli yaptırmayı düşünmeden önce, doktorların sosyal, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını dikkate almaları gerekecektir.

Bir kişi hamile kalmak istiyorsa, çeşitli hormonlar alması gerekebilir. Genellikle bu, tipik olarak östrojen ve progestojen sağlayan hormon replasman tedavisini (HRT) içerecektir. Rahim duvarı kalınlığı 7 milimetreden fazla olduğunda, bir progesteron takviyesi almaları gerekir.

Ayrıca iyileşmeye izin vermek için ameliyattan sonra 6 ay beklemeleri gerekir. Sadece bu noktada bir doktor bir embriyo nakledebilir.

Ameliyattan sonra vücudun yeni rahmi reddetme olasılığı olabilir. Bir kişinin, bunun meydana gelme olasılığını azaltmak için immünosupresanlar alması gerekecektir.

Bir kişi, vücudun, fetüsü tehlikeli kimyasallara maruz bırakabilecek nakli reddetmemesini sağlamak için hamilelik boyunca bağışıklık bastırıcı ajanları almalıdır. Yüksek riskli doğumlar konusunda özel eğitim almış bir kadın doğum uzmanı hamilelik süresince destek sağlamalıdır.

Cinsiyet belirleme ameliyatları

Kadın olarak tanımlanmayan trans erkekler ve doğumda kadın olarak belirlenen bireyleri, geçiş sürecinde bir dizi tıbbi tedavi ve cerrahi prosedürden geçmeyi seçebilir.

Transseksüel erkekler için cinsiyeti doğrulayan cerrahi prosedür örnekleri şunları içerir:

  • Erkek göğüs küçültme: Bu prosedür, hem memelerin hem de alttaki meme dokusunun çıkarılmasını içerir.
  • Histerektomi: Histerektomi, yumurtalıklar ve rahim dahil olmak üzere kadın iç üreme organlarının çıkarılmasını ifade eder.
  • Falloplasti: Bu prosedür sırasında, bir cerrah deri greftlerinden bir penis oluşturur.
  • Metoidioplasti: Bu tedavi, klitorisi büyütmek ve penis gibi işlev görmesini sağlamak için cerrahi ve hormon tedavisinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bir kişi, rahmin çıkarılmasını içeren ancak yumurtalıkların, serviksin ve fallop tüplerinin çıkarılmasını içeren kısmi bir histerektomi geçirmişse, döllenmiş yumurtanın fallop tüplerine veya karına tutunması ve dış gebelikle sonuçlanması mümkündür.

Bununla birlikte, bu son derece nadirdir ve 2015 yılında yapılan bir incelemeye göre, 1895’ten bu yana yalnızca 71 vaka kaydedilmiştir.

Özet: erkekler hamile kalabilir mi

Cinsiyet kimin hamile kalabileceğini belirlemez.

Doğumda kadın olarak belirlenen fakat kendini erkek olarak tanımlayan insanlar hamile kalabilir ve doğum yapabilir.

Tıp teknolojisindeki yenilikler, rahmi olmayan kişiler için hamileliği mümkün kılabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!