Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaSağlıkErken Menopoz: Sebepleri, Belirtisi, Önlemleri

Son Yazılar

Erken Menopoz: Sebepleri, Belirtisi, Önlemleri

Bir çok kadının korkulu rüyası olan erken menopoz nedir, belirtisi nasıl görülür, sebepleri nelerdir, nasıl önlenir, geciktirilir?

ABD’de “doğal” menopoz için ortalama başlangıç yaşı 51’dir. Bununla birlikte, genetik, hastalık veya tıbbi işlemler nedeniyle, bazı kadınlar 40 yaşından önce menopoza girerler. Bu yaştan önce ortaya çıkan menopoz, doğal olsa bile erken menopoz olarak adlandırılır. Peki erken menopoz neden olur, belirtisi nelerdir, geciktirme için neler yapılabilir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda.

Menopoza eşlik eden sıcak basması, ruh hali değişimleri ve diğer semptomlarla uğraşmanın yanı sıra, erken menopoza giren birçok kadın ek fiziksel ve duygusal kaygılarla da baş etmek zorundadır. Örneğin, menopoz bir kadının doğurganlık yıllarının sonunu işaret ettiğinden, hamile kalmak isteyen bir kadının psikolojik sorun yaşaması muhtemeldir.

Erken Menopoz Belirtisi Nelerdir?

Erken menopoz belirtisi genellikle doğal menopoza giren kadınların yaşadıkları ile aynıdır ve şunları içerebilir:

 • Düzensiz veya kaçırılmış adetler
 • Normalden daha ağır veya daha hafif olan adetler
 • Sıcak basmalar (üst vücuda yayılan ani bir sıcaklık hissi)

Bu semptomlar, yumurtalıkların daha az östrojen ürettiğinin bir işaretidir.

Yukarıdaki semptomlarla birlikte, bazı kadınlarda erken menopoz belirtisi şunları içerebilir:

 • Vajinal kuruluk (vajina daha ince ve daha az esnek hale gelebilir)
 • Mesane irritabilitesi ve mesane kontrolünün kaybının kötüleşmesi (idrar kaçırma)
 • Duygusal değişiklikler (sinirlilik, ruh hali değişimleri, hafif depresyon)
 • Kuru cilt, gözler veya ağız
 • Uykusuzluk
 • Azalmış cinsel istek

İlgili Yazı: Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda sıralanan belirtilere ek olarak, 40 yaşın altındaysanız ve aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, erken menopoza girip girmediğinizi belirlemek için doktorunuza mutlaka danışmalısınız:

 • Kemoterapi veya radyasyon aldınız mı?
 • Sizde veya bir aile üyenizde hipotiroidizm, Graves hastalığı veya lupus gibi otoimmün bir hastalığınız var mı?
 • Bir yıldan fazla bir süredir başarısız olan hamilelik denemeleri yaşadınız mı?
 • Anneniz veya kız kardeşiniz erken menopoz yaşadı mı?

Erken Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Erken menopozu teşhis etmek için doktorunuz büyük olasılıkla bir fiziki muayene yapacak ve hamilelik ve tiroid hastalığı gibi diğer durumları ekarte etmek için kan değerlerini kontrol edecektir. Ayrıca östradiol seviyenizi ölçmek için bir test isteyebilirler. Bir östrojen formu olan düşük estradiol seviyeleri, yumurtalıklarınızın bozulmaya başladığını gösterebilir. Estradiol seviyeleri 30’un altına düştüğünde, menopozda olduğunuzu akla getirebilir.

Ancak erken menopozu teşhis etmek için kullanılan en önemli test, folikül uyarıcı hormonu (FSH) ölçen bir kan testidir. FSH, yumurtalıklarınızın östrojen üretmesine neden olur. Yumurtalıklarınız östrojen üretimini yavaşlattığında, FSH seviyeleriniz yükselir. FSH seviyeleriniz 40 mIU/mL’nin üzerine çıktığında, genellikle menopozda olduğunuzu gösterir.

Erken Menopozdaki Kadınları Etkileyen Başka Sağlık Sorunları Var mı?

Tüm menopozdaki kadınlar gibi, erken menopozdaki kadınlar, yumurtalıklar bu hormon üretiminin çoğunu durdurduğundan östrojen seviyelerinde düşüş yaşarlar. Düşük östrojen seviyeleri, kadınların genel sağlığında değişikliklere yol açabilir ve osteoporoz gibi belirli tıbbi durumlar için risklerini artırabilir. Östrojen kaybıyla ilişkili diğer sağlık riskleri arasında kolon ve yumurtalık kanseri, periodontal (diş eti) hastalığı, diş kaybı ve katarakt oluşumu için artan riskler bulunur.

Bununla birlikte, doğal menopoza giren kadınlarla karşılaştırıldığında, erken menopoza giren kadınlar, yaşamlarının daha büyük bir bölümünü kendi östrojenlerinin koruyucu yararları olmadan geçirirler. Bu, onları yukarıda belirtilen menopozla ilgili sağlık sorunları için daha da büyük bir risk altına sokar.

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Erken menopozun belirtileri ve sağlık riskleri ile bunun yol açabileceği duygusal sorunlar, doğal menopoz için kullanılanlara benzer yöntemlerle yönetilebilir. Erken menopozun neden olduğu kısırlıkla uğraşan kadınlar, seçeneklerini doktorlarıyla veya bir üreme uzmanıyla görüşmek isteyebilir.

Erken Menopoz Tersine Dönebilir mi?

Genellikle değil. Menopoz başladıktan sonra, tersine çevrilmesi olası değildir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!