Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 20 Köle Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 20 Köle Filmi

Kölelik insanlık tarihine işlenmiş kara bir lekedir. Bunu anlamak için köle filmleri izlemek yeterli olabilir. İşte en iyi 20 köle filmi.

Kölelik, belki de insanlığın varoluşu üzerindeki en büyük kara lekedir. İnsanın insana yapabileceği en büyük kötülüklerden biri olarak tarihin kara sayfalarında hiçbir zaman unutulmayacak. Büyük Abraham Lincoln’ün amansız çabaları sonucunda dünya, köleliğin konforundan vazgeçen bir yöne doğru ilerledi. Hollywood, aynı şeye karşı duruşunda yapımlarıyla tepki gösterdi. Köleliği tamamen ortadan kaldırmak için çok sayıda güçlü sosyal kampanya ve farkındalık programı başlatıldı. İşte bu yazımızda esir ve köle temalı en iyi filmleri sizlerle paylaşmak istedik.

Yıllar geçtikçe, film yapımcıları konuyla ilgili öfkelerini ve hayal kırıklıklarını ve Amerika’nın konseptin oluşturulmasındaki öncü rolünü, ruhu harekete geçiren kölelik filmleri yaparak beyaz perdeye aktardılar. Sinemanın duygusal parçaları, hepimizin bir zamanlar yaşanan bu kara dönemin ayrıntıları ile kalbimizi acıtıyor. İşte kalbinizi parçalayacak en iyi kölelik filmleri listemizi sizlerle paylaşmak istedik. Şanslıysanız, bu en iyi köle filmleri arasından birkaçını Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da bulabilirsiniz.

Exodus: Tanrılar ve Krallar (2014)

köle filmleri

32
Eski Mısır’ın seçkinleri ve Firavunları tarafından İbranilerin zorla köleleştirilmesine odaklanan bir İncil draması. Film, İncil’deki iki ana karakter olan Musa ve üvey kardeşi Ramses’in bakış açısından anlatılıyor. Firavun Seti’nin meşru oğlu Ramses, bir kehanet ve Musa’nın aniden onun bir İbrani olduğunu ifşa etmesiyle tehdit edildiğinde, kardeşini sürgüne gönderir. Ardından, Musa’nın köleleri esaretten kurtarmak için Mısır krallığına karşı verdiği mücadele ve Kutsal Kitap’ın mahkûm insan ırkının üzerine gazabını getirebilecek Tanrı tecellileri anlatılmaktadır.

31
Film, Joel Edgerton, Christian Bale, Aaron Paul, Sigourney Weaver ve Ben Kingsley’nin performanslarıyla izlenmeye değer. Ayrıca yapım tasarımı ve görsel efektler filmin estetiğine katkıda bulunuyor. Ancak aradan geçen uzun zaman ve hatalı senaryo, filmi bazı noktalarda sıkıcı ve inandırıcılıktan uzak kılıyor. 200 milyon dolarlık bir bütçeyle sadece 260 milyon dolar hasılat yapan filmin gişedeki başarısızlığının nedeni bu olabilir; harika bir oyuncu kadrosuna ve yönetmen Ridley Scott’ın başında olmasına rağmen.

BENZER YAZI: ÇOK İZLENEN MACERA DOLU EN İYİ AKSİYON FİLMLERİ

Bitmeyen Kavga (2016)

30
Kölelik, ırksal veya statü ve otoriteye dayalı olsun, birçok biçimde karşımıza çıkar. ‘Bitmeyen Kavga’da, Büyük Buhran döneminde çalışan, daha düşük ücretlerle çalışmaya zorlanan, kendilerinin ve ailelerinin hayatta kalmalarını tehdit eden çeşitli emekçilerin hikayesi konu alınıyor. Otoriterler ve rozet takan insanlar güçlerini zayıf ve yoksulların üzerine salarken, işçiler üst sınıf yönetiminin güçlü kıskaçlarına ve zincirlerine köle olarak sefaletlerine yol açıyor. Köle filmleri arasında listelenen yapım, sonunda ülkede iş kanunlarının ve sendikaların kurulmasına yol açan ilk büyük işçi grevini düzenleyerek bu zulmü protesto eden ve böylece adil ücret karşılığında işçi haklarını ve özgürlüğünü kabul eden iki işçinin hikayesini anlatıyor.

29
James Franco’nun yönettiği filmde Natt Wolff, Selena Gomez, Josh Hutcherson, Zach Braff, Ashley Greene ve Franco’nun da aralarında bulunduğu bir oyuncu kadrosu rol alıyor. Olumsuz tepkilere rağmen, Franco’nun incelikli ve büyüleyici yönetmenliği ve oyuncu kadrosunun mükemmel performanslarından oluşan kolektif, ‘Bitmeyen Kavga’yı izlenebilir kılıyor.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 10 KORKU FİLMİ

Amazing Grace (2006)

28
Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliği ortadan kaldıran kişi olarak tarih boyunca adı parlayan adamdır. Bununla birlikte, İngiliz parlamentosunda bir yasa tasarısı geçirerek İngiltere’nin daha sofistike, geleneksel ve daha sert kültürüne benzer bir değişiklik getiren William Wilberforce’un siyasi mücadelesi hakkında çok az şey biliniyor. ‘Amazing Grace’, aynı adamın ve İngiliz topraklarında ve kolonilerinde köleliği ve köle ticaretini ortadan kaldırmak için İngiltere’nin Avam Kamarası’na karşı 20 yıllık mücadelesinin hikayesidir.

27
En iyi köle filmleri arasında gösterilen yapımda, Ioan Gruffudd (Fantastik Dörtlü), Benedict Cumberbatch, Albert Finney, Michael Gambon ve Toby Jones’un rol aldığı oyuncu kadrosuyla Wilberforce rolünde. ‘Amazing Grace’ bir gişe başarısızlığıydı ve yenilikçi olmayan senaryo yazımı ve şaşırtıcı olmayan performansları nedeniyle eleştirmenler tarafından orta derecede puanlandı. Bu, o zamandan beri filmin geçmiş yıllarda unutulmasına neden oldu. Ancak hikayenin, genel sunumun ve oyunculuk performanslarının türe olağanüstü bir katkı sağladığını ve bu nedenle izlenmeye değer olduğunu söylemek yanlış olmaz.

BENZER YAZI: BABANIZLA BİRLİKTE İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 BABA TEMALI FİLM

Boyun Eğmez (2014)

26
İkinci Dünya Savaşı’nın merkezinde, Japonya ile ABD arasındaki gerilim, Japonya’nın Pearl Harbor’a saldırısından sonra güçlendi. Devletlerin savaşa girmesi, birçok genç delikanlının daha büyük amaca hizmet edebilmeleri için savaşa katıldığı bir dönemdi. ‘Unbroken’, Olimpik mesafe koşucusu ve ABD Hava Kuvvetleri bombacısı olan Louie Zamperini adlı delikanlıların gerçek hikayesini takip ediyor. Zamperini, Japon İmparatorluk Ordusu tarafından Savaş Esirleri olarak esaret altında tutulan ve bu sayede zorla kölelik de dahil olmak üzere kötü iğrençliklere maruz bırakılan yüzlerce Amerikan askerinden biriydi.

25
‘Boyun Eğmez’in “köle filmleri” türüne girmekten ziyade bir savaş filmi olduğu tartışılabilir; ancak, filmin Japonya’daki esir kamplarındaki ilgili korkunç olayları tasvir etmesi onu kölelik filmleri listesine girmesine sebep oluyor. Film öncelikle Zamperini’nin Japon subayı Mutsushiro Watanabe, ABD İkinci Dünya Savaşı kayıtlarında listelenen bir savaş suçlusu tarafından tutulduğu kampa odaklanıyor. Film, Angelina Jolie tarafından ilk yönetmenlik denemesinde parlak ve kusursuz bir şekilde ekrana getirilen ve esirliğin nasıl olduğunu gözler önüne seren bir yapım. Film, tarihsel doğruluğu ve Jack O’Connell’in Zamperini tasviri nedeniyle geniş çapta olumlu yorum aldı. Üç Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ‘Boyun Eğmez’, senaryo yazarları olarak Joel ve Etan Coen’i de kadrosuna dahil ediyor ve bu da bize bu filmi kaçırmamak için bir neden daha veriyor.

BENZER YAZI: JASON STATHAM FİLMLERİ

Özgürlük Savaşçısı (2016)

24
Başrolünde Matthew McConaughey’nin yer aldığı ‘Özgürlük Savaşçısı’, Amerikan İç Savaşı’nda Lincoln’ün ABD hükümetine karşı savaşan Konfederasyon Ordusu’ndan kaçan Newton Knight hakkında bir hikaye. Devletler özgürlük ve kölelik arasındaki savaşa dalmışken, Newton Knight özgür insanları ve köleleri tek bir yerde birleştirdi, ulus ve ABD anayasası bu konuda fikir birliğine varmadan çok önce. Film, Newton’un savaş sırasında, hem Siyahlar hem de Beyazlar için eşit haklara sahip bir yer olan SE-Mississippi’de ‘Free State of Jones’u (Jones’un Özgür Devleti) ele geçirip kurduğu ve savaş sonrası ve Lincoln sonrası Amerika’yı izleyicilerle buluşturuyor.

23
‘Özgürlük Savaşçısı’ dünya izleyicisine Amerikan tarihinin gizlenmiş ve unutulmuş ve hatta modern nesildeki birçok insan tarafından bile bilinmeyen bir bölüm getirmişti. Ancak film, Hollywood’un kölelik ve ırk eşitsizliği konusunda ürettiği diğer muhteşem filmlerle boy ölçüşemedi. Film, eleştirmenler listesinde orta derecede bir puan aldı ve önemli karlar elde edemedi. Karakteri yalnızca filmin kalbini ve ruhunu şekillendirdiğinden, sizi film boyunca yönlendiren McConaughey’nin oyunculuğu olacak.

BENZER YAZI: MARVEL FİLMLERİ SIRASI, İZLEME LİSTESİ & EN İYİ MARVEL FİLMLERİ

Güzelliğin Rengi (2013)

22
‘Güzelliğin Rengi’, aristokrat bir evde yetişmesine rağmen İngiliz toplumunda özgür statüsü reddedilen meşru bir Afrikalı-İngiliz Dido Elizabeth Belle hakkında gerçek bir hikaye. Film teorisyenlerinin dediği gibi ‘Güzelliğin Rengi’, daha sonra ırk, renk ve kölelikle tanımlanan İngiliz kültürünün kusurları hakkında bir film. Filmin anlatımları bizi İngiltere’de köle ticaretinin zirvede olduğu zamanlara götürüyor. ‘Güzelliğin Rengi’ kölelikle ilişkilendirilen şiddete odaklanmıyor, ancak İmparatorluğun İspanyol ve Afrikalılara karşı yaptırdığı kölelik ve köle ticareti eylemleriyle İngiliz zihniyetine gömülü olan ırksal önyargı ve ayrımcılık konusuna odaklanıyor.

21
En iyi köle filmleri arasında gösterilen ‘Güzelliğin Rengi’, izleyicilere, İmparatorluğun çıkarlarına hizmet eden köle gemilerinin mürettebatı tarafından yüzden fazla kölenin öldürüldüğü Song Katliamı’nı hatırlatıyor. Filmdeki bu özel olay, masum erkekler ırksal kayıtsızlıkları nedeniyle acı çekerken sessiz kalan İngiliz yüksek sınıf toplumlarının arkasındaki gerçeği yansıtıyor. Film, özellikle Afrikalı-Amerikalı Film Eleştirmenleri Derneği eleştirmenleri arasında büyük beğeni topladı. Bazı tarihsel yanlışlıklar nedeniyle eleştirilse de, kölelik konusunda yapılmış en mükemmel filmlerden biri olmaya devam ediyor.

BENZER İÇERİK: MARTİN SCORSESE’NİN İMDB PUANLARINA GÖRE EN İYİ 10 FİLMİ

Bir Ulusun Doğuşu (2016)

20
Carlyle bir keresinde şöyle demişti: “Tarih, büyük adamların biyografisidir.” Bu tanımı verirken, büyük adamları tanımlamadı. Kişisel görüşüme göre Nat Turner bunlardan biriydi. 1831 yılında Virginia, Southampton County’deki köle isyanının arkasındaki fikir, sonunda kurtuluş bildirisine yol açan devrimi başlattı. Film, onun çalkantılı günlerini ve kendisini ve esaret altındaki milyonlarca başkasını kurtarmak için sürekli çabasını anlatıyor. Büyük Jüri ödülünü aldığı ve yönetmenliği, oyunculuğu, yazımı ve sinematografisi için özel övgü aldığı Sundance film festivalinde açıldı. Filmin yönetmeni Parker’ın bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Oscar şansı azaldı ve adaylığa bile gidemedi.

BENZER İÇERİK: TÜRK DRAM FİLMLERİ

Ben-Hur (1959)

19
Destansı klasik ‘Ben-Hur’ tüm zamanların en başarılı filmlerinden biridir ve büyük olasılıkla en iyi köle filmleri listesi de dahil diğer tüm listelerde yer alabilir. Film öncelikle Yahudi doğumlu tüccar Judah Ben-Hur’un, ailesiyle olan ilişkisini ve üvey kardeşi Messala ile yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Ben-Hur, Romalı bir komutan olan öz kardeşi tarafından haksız yere sürgüne gönderildiğinde, kadırga kölelerine mahkûm bir hayat yaşamak zorunda kalır. Film öncelikle Ben-Hur’un masumiyetini ve mahvolmuş hayatını ve ailesini geri kazanma çabalarını ekrana yansıtırken, filmin hassas bir kısmı, Roma tribünleri ve askerleri tarafından kadırgalara tabi tutulan Yahudi kölelerin hayatlarını tasvir ediyor. Ben-Hur, o zamanlar kadırga köleleriyle ilgili mevcut tarihin olmaması nedeniyle 1950’lerde büyük bir mesele olan Roma’nın kadırga kölelerinin kullanımını tasvir etmesiyle makul miktarda eleştirel beğeni topladı. Kadırga kölelerinin salıverilme zamanında kaydedilen son kaydı, zaman içinde tercüme edilmiş (belki manipüle edilmiş) asırlık el yazmalarındaydı.

18
Bununla birlikte, ‘Ben-Hur’, tüm filmin önemli bir parçası haline gelen ve başrol oyuncusu Charlton Heston’a adını duyurmak için kariyer yolunu açtı. Bu özel sahneler, filmin 11 Akademi Ödülü kazanmasını sağladı.

BENZER İÇERİK: GÖREVİMİZ TEHLİKE BENZERİ 10 FİLM

Piyanist (2002)

17
Naziler 1939’da Polonya’yı aldığında, Władysław Szpilman adlı ünlü bir piyanist ve altı yaşındaki bir çocuk olan Roman Polanski, Holokost’un dehşetinde öldürülen milyonlarca Yahudi’den kurtulan birkaç kişi arasındaydı. Yıllar sonra o çocuk, piyanistin hikayesini bir sinema şaheseri olan ‘Piyanist’ aracılığıyla modern dünyanın önüne getirdi.

16
‘Piyanist’, ailesi gözünün önünde gaz odalarına mahkûm edilmeden önce bir memur tarafından ölümden kurtarıldıktan sonra köle olarak çalışmaya zorlanan Polonyalı bir Yahudi olan Władysław Szpilman’ın hikayesini konu alıyor. Szpilman ailesini asla kurtarmadı ama savaşın sonuna kadar hayatı için savaşmaya çalışırken bir dizi köle çalışma kampında mücadele etti.

15
En iyi kölelik filmleri arasında bulunan yapım, İkinci Dünya Savaşı sırasında annesini toplama kamplarında kaybeden yönetmen Roman Polanski için bir tutku projesiydi. ‘Piyanist’ sadece göz kamaştırıcı ve aynı zamanda her izleyici için ürkütücü, çünkü izleyicilere mükemmel bir şekilde oynanmış, zarif bir şekilde yönlendirilmiş ve mükemmel bir şekilde kurgulanmış ve önceden tahmin edilmiş bir hikaye sunuyor; bununla birlikte, aralarında cesur, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş bir adamın hikayesi aracılığıyla masum Yahudi ırkının karşı karşıya kaldığı kınanacak iğrençlikleri izlemeye de zorluyor. Holokost ve Nazi köle ticareti olaylarına ilişkin ayrıntılı ve doğru bir anlatımı olan ‘Piyanist’, belirsizliği ve estetiğiyle sizi hayran bırakacak, eleştirmenlerce beğenilen bir başyapıttır.

BENZER İÇERİK: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 16 CROSSDRESSER (CD) FİLMİ

Sankofa (1993)

14
Pek çok sinema filmi kölelik kavramını ‘Sankofa’ kadar dürüst ve vahşice ele almamıştır. Sözcük, “geri dön, ara ve bilgelik, güç ve umut kazan” anlamına gelen Ganalı Akan dilinden türetilmiştir. Film, baştan ayağa beyaza boyanmış Afrikalı bir davulcu olan Sankofa’nın (Kofi Ghanaba) “ölülerin ruhunu” çağırdığı, köleliğin hayaletlerine – “Brezilya’dan Mississippi’ye” çağırdığı, akıldan çıkmayan bir önsöz ile başlar. … Jamaika … Küba tarlaları … Florida bataklıkları … Güney Carolina’nın pirinç tarlaları … ” – “özgürlüğüne sahip ol … ayağa kalk … dışarı çık ve hikayeni anlat”. Film, günümüzün Gana kıyılarındaki bir sahil beldesinde başlıyor. Parlak beyaz güneş ışığında, hem yerli halk hem de turistler bu cennet diliminde gezinirken izliyoruz. Ancak bu güzelliğin arkasında kanla dolu bir tarih var.

BENZER İÇERİK: ‘SHERLOCK HOLMES’U SEVİYORSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN 14 FİLM

Ben Köleyim (2010)

13
Bu yazımız için araştırma yaparken, hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından büyük ölçüde ihmal edilen, kayda değer bir inceleme veya medyanın ilgi göstermediği bu filme rastladım. Bununla birlikte, hikayesi ve arkasındaki gerçek yaşam ilhamı, bu filmi ve ana karakterin hikayesini izlemenin ve hayran olmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

12
Malia, güçlü bir Sudan kabilesinden geliyor, babası toplumun lideri, bu yüzden onu korkusuz ve zorlu bir kadın yapıyor. Ancak, bir grup mücahit onu İngiliz köle ticaretinde kaçırıp sattığında, onu yıllarca köleliğe, ayrımcılığa, bağnazlığa, şiddete ve onu “satın alan” ailelerde ücretsiz çalışmaya maruz bıraktığında her şey boşunadır.

11
Film, katlanmak zorunda kaldığı istenmeyen ve yasadışı kölelikten özgürlüğünü yeniden kazanmak için sonraki mücadelelerini takip ediyor. Filmin önemli bir yönü, modern zamanlarda geçmesi ve filmin arkasındaki gerçek hikayenin 90’lardan daha eski olmamasıdır. Bu nedenle Malia (gerçek adı Mende Nazer), köleliğin ortadan kaldırıldığı ve dünyanın her yerindeki toplumlar tarafından kınandığı zamanlarda çektiği acıları çok iyi yansıtıyor.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

Kökler (1977)

10
Bu bir film değil, mini dizidir. 37 Emmy ödülüne aday gösterilen ve en iyi köle filmleri arasında listelenen yapım, dokuz ödül kazandı. Finali, eşi görülmemiş Nelsen reytingleri aldı ve televizyon tarihinde hala üçüncü sırada yer alıyor. LeVar Burton, köleleştirilmiş ancak büyük hayalleri olan ve bunlardan biri özgürleşmek olan genç bir adam olan Kunta Kine rolünde rol aldı. Alex Haley’nin esaret altındaki korkunç zamanlarının gerçek bir gösterimi. Mini dizi, mevcut en iyilerden biri, zamanın ruh halini doğru bir şekilde tasvir etmek için senaryodaki aksiyonu iyi kullanıyor. En iyi siyah kölelik filmlerinden biri.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’İN EN İYİ İÇ SAVAŞ FİLMLERİ

13th (2016)

9
Dünya sinema endüstrisinde bu konuya dayalı olarak birçok film üretildi, ancak köleliğin tarihine ve modern dünyada farklı biçimlerde devam eden kullanımına dair gerçek bir içgörü arıyorsanız, ’13’ izlemeniz gereken en iyi kölelik filmleri arasındadır. Köleliği yasal olarak ortadan kaldıran Amerikan anayasasının ünlü “Onüçüncü Değişikliği”nden dolayı adı ’13.’, köleliğin doğuşunu ve yıllar içinde çeşitli sanal ve modern biçimlere dönüşmesini ve nihayetinde ırkçılığa yol açan çeşitli sanal ve modern biçimlere dönüşmesini gösteren bir belgesel de sayılabilir.

8
Film, çok sayıda akademisyen ve tarihçinin bakış açılarından ve uzmanlarından köleliğin varlığını ve Amerikan toplumundaki karşılığını anlatıyor. Geçtiğimiz yıllarda en mükemmel ve ayrıntılı belgesellerden biri olarak derecelendirilen film, Rotten Tomatoes’da %96’lık bir beğeni yüzdesine sahip ve birçok ödülün sahibi. Film ayrıca En İyi Belgesel Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

BENZER İÇERİK: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

Tamango (1958)

7
Şimdi bu, köleliği tasvir etmek için söyleminde biraz çarpık ve farklı. Oscar’a aday gösterilen ilk siyahi aktris Dorothy Dandridge’i konu alıyor. Film, Kaptan Reiker ve bağlı adamları tarafından yönetilen bir gemide geçen bir hikaye. Ayrıca yolcuları arasında kaptanın köle metresi Aiche’yi de içeriyordu. Kölelerden biri olan Tamango bir isyan planlar ve bunun için Aiche’yi rehin alır. Reiker hepsini bir topla vurmakla tehdit ettiğinde Tamango, Aiche’ye gitmesi için yalvarır. O yapmaz ve sözüne sadık kalan Reiker, grubu bitirir. Reiker ve Aiche arasındaki aşk sahneleri gereksizdi, ancak izlemeye değer.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

Amistad (1997)

6
Steven Spielberg ne zaman kamera karşısına geçse, içinizde bir sıcaklık olmasını beklersiniz. İnsancıl hikaye anlatımı ve zarif sadeliği, onu usta bir öykücü yapan şeydir. ‘Amistad’, 1839’da köle gemisi La Amistad’da yaşanan olayların gerçek hikayesine dayanan tarihi bir dramadır. Mende kabilesinin seyahat eden köleleri, geminin kontrolünü ele geçirmeyi başardılar ve özgürlüklerine doğru rotalarını ayarlamak için asıl esirlerini kaçırdılar. Hırsları kısa sürede tükenir ve kısa süre sonra ABD ordusu tarafından boyun eğdirilir.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 EROTİK KORKU FİLMİ

Rüzgâr gibi geçti (1939)

5
Film açıkça kölelikle ilgili değil, bunun önemli ve sembolik bir parçası. Muhtemelen tüm zamanların en ikonik filmlerinden biri olan ‘Rüzgar Gibi Geçti’ tarihi-romantik bir filmin özünü oluşturuyor. Köleliği yücelten tarihsel revizyonizm için eleştirilmesine rağmen, Afrikalı-Amerikalıların sinematik olarak tasvir edilme biçimindeki değişiklikleri tetiklediği için olumlu puanlandırıldı. Film, iki tehlikeli kişiyi, manipülatif bir kadın ve haydut bir dışlanmış adam ve onların birlikte mutlu yolculuklarını takip ediyor. Amerikan İç Savaşı’nın ve Güney’deki çalkantılı dönemin arka planında geçen film, izlenmesi gereken yapımlardan biridir.

BENZER İÇERİK: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN, İZLEMEYENİN PİŞMAN OLACAĞI EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

Zafer (1989)

4
Bu, listedeki Amerikan İç Savaşı merkezli ilk film değil. Ama tamamen farklı bir bağlamda. ‘Zafer’, beyaz olan subaylar dışında, yalnızca Afrikalı-Amerikalılardan oluşan Birlik ordusunun ilk askeri birimlerinden birinin izini sürüyor. Taburun beyaz komutanı Albay Shaw’ın ve onun cesur askerleriyle olan sarsılmaz ilişkisinin bakış açısından anlatılıyor. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından çok iyi yorumlar alan yapım, köle filmleri arasında beğeni kazanıyor.

BENZER İÇERİK: KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN AMAZON PRİME’DAKİ EN İYİ 12 ROMANTİK FİLM

Zincirsiz (2012)

3
Quentin Tarantino’nun aksiyon dolu draması, kokuşmuş ve iğrenç et parçalarına indirgenmiş insan vücudunun kanlı bir sunumudur. Hikaye, alçakgönüllü liberal bir Alman diş hekimi Dr. Schultz tarafından zincirlerinden kurtarılan ve serbest bırakılan Django’yu konu alıyor. Django’nun kötü beyaz adamları öldürme mücadelesinde kendisine katılma teklifi üzerine, Django’nun hayatı yeni bir yön ve amaç kazanır: Broomhilda ile yeniden bir araya gelmek. Onu bulduklarında, Django’yu seven paranoyak bir plantasyon sahibiyle uğraşmak zorunda kalırlar. Tarantino, hikayeyi fazla dramatize etmeden ve stilin dokusunu son derece maharetle örerek bir kez daha büyülüyor.

BENZER İÇERİK: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ

Lincoln (2012)

2
‘Lincoln’den ne zaman bahsetsem kelimenin tam anlamıyla kelimelerim tükeniyor. Abraham Lincoln’ün idolüm olmasının yanı sıra, Daniel Day-Lewis de en sevdiğim aktör. Spielberg’in, Başkan’ın tarihi kurtuluş ilanı üzerine bölünmüş Kongre hakkındaki parlak filmi, göründüğünden daha fazlasıdır. Lincoln’ü ve onun sürüklenen savaşla ilgili rahatsız edici olayları merkeze alan film, ortaya çıkan tüm siyasi olayların izini sürüyor. ‘Lincoln’, zengin yazımı ve mükemmel yönetmenliği ile duygulu bir arka plan müziği ile tamamlanan farklı bir film türüdür. En iyilerinden biri!

BENZER İÇERİK: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 25 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ

12 Yıllık Esaret (2013)

1
Listede tartışmasız bir numara, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödüllerine de layık görülen Steve McQueen’in tarihi-dram filmi ’12 Yıllık Esaret’ oldu. En iyi köle filmleri arasındaki yapım, özgürlüğünü geri kazanmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. 1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Tanıştığı iki adam tarafından kaçırılıp Güney’de bir çiflikte köle olarak çalışması için satılır. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur.

BENZER İÇERİK: ÖRÜMCEK ADAM (SPİDERMAN) FİLMLERİ İZLEME SIRASI


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!