3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemFacebook ve Instagram Temsilci Atamayacak

Son Yazılar

Facebook ve Instagram Temsilci Atamayacak

Prof. Yaman Akdeniz Facebook ekibinin kendisini arayarak bu bilgiyi verdiğini belirti, “Değerlendirme aşamasında değiller, kararlarını vermişler. Türkiye’de bir temsilci atamayacaklar” ifadelerini kullandı. Peki şimdi ne olacak, sosyal medya yasası nedir, facebook ve instagram kapatılacak mı?

NE OLMUŞTU

Sosyal medya kanunu daha yasalaşmadan bile büyük tepki çekmişti ve AKP ile MHP’nin hazırladığı sosyal medya yasası 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. İtirazlar ve X Y Z kuşağı tartışmaları bile yapılmışken yasa kabul edildi. Sosyal medya düzenlemesine göre Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp) en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesi istenmişti.

SOSYAL MEDYA KANUNU VE CEZALAR

 1. Sosyal Medya Kanunu’nda belirlenen süre 1 Ekim’de doldu. Yani Sosyal Medya Yasası 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş oldu.
 2. Ekim 2020 ayı içinde ilgili kuruluşlar (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp), temsilci atamazlarsa, Kasım 2020’den sonra onları neler beklediği biliniyor.
 3. Ekim 2020 içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) öncelikle bir uyarı yazısı gönderecek. ‘Türkiye’de temsilci bulundurma sorumluluğunuzu yerine getirin’ diyecek.
 4. Kasım ayında, temsilci atamamış olurlarsa, 10 milyon TL idari para cezası; yine ses çıkmazsa Aralık’ta 30 milyon TL para cezası… Cezalar böyle devam edecek!
 5. Ocak 2021’de ise reklam yasağı gelecek, Nisan ayından itibaren de internet bant aralığının daraltılmasına kadar gidecek bir süreçle karşı karşıyayız açıkçası.

NEDEN TEMSİLCİ ATAMAK İSTEMİYORLAR

 1. Senaryolar çok kötü. Eğer temsilci atarlarsa yetkili makamlardan gelen her talebi yerine getirmek zorunda olacaklar.
 2. Elbette kullanıcılardan da talepler gelecek, Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından gelen; erişim engelleme, içerik çıkartma kararlarını yerine getirmek durumunda kalacaklar.
 3. Erişimde Şeffaflık Raporları‘na baktığımız zaman özellikle Twitter’da Türkiye dünya birincisi. Yani Twitter’a en çok içerik çıkartma, hesap kapattırma talebi Türkiye’den gidiyor.
 4. Fakat bu taleplerin büyük bir çoğunluğunu Twitter yerine getirmiyor, uymuyor. Türkiye’ye gelirse uymak zorunda kalacağı bir yapıyla karşı karşıya kalacak.

FACEBOOK ve INSTAGRAM GELMEYECEK

 1. Türkiye’deki yetkili merciler çok sık olarak Türkiye’deki kullanıcıların kişisel verilerini de talep edecekler. Sosyal Medya kuruluşları böyle bir işe alet olmak istemiyorlar.
 2. Facebook ve Instagram gibi dev şirketler Türkiye’de yargının bağımsız, yargılamanın adil olduğuna inanmamaktalar.
 3. Bu sebeple, yargının yardımcısı durumuna düşmek istemiyorlar.
 4. Kararlara itiraz edecekler; hepsinin reddedildiğini, dolayısıyla bu kararları uygulamazlarsa sorumlu olacaklarını, Anayasa Mahkemesi’ne gittikleri zaman 5 sene bekleyeceklerini, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bazı kararların uygulanmadıklarını bu süreçte görecekler. Maalesef Türkiye’deki yargının durumunu biliyorlar.

FACEBOOK VE INSTAGRAM TEMSİLCİ ATAMAYACAK

Facebook ve Instagram kararlarını verdiler. Türkiye’de bir temsilci atamayacaklar. Gelişmeleri Nisan 2021 ayına kadar takip edeceğiz.

Takiye.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!