Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaFacebook'ta Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız

Son Yazılar

Facebook’ta Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız

Facebookta engellenip engellenmediğinizi anlamanın yolları var, işte bu yazımızda engellendiğimi nasıl anlarım diyenlere cevaplar veriyoruz.

Birinin sizi Facebook’ta engellediğinden mi şüpheleniyorsunuz? Durumun bu olup olmadığına dair işaretleri kontrol etmenin yolları var. İşte bu yazımızda Facebookta engellendiğimi nasıl anlarım diye kuruntu yapanlara engellenip engellenmediğini anlamalarını sağlayacak yöntemleri paylaşacağız.

Facebook’ta beni kim engelledi? Birçoğumuzun soracağı bir soru. Neyse ki, birinin sizi Facebook’ta engellediğinden şüpheleniyorsanız yapabileceğiniz çok şey var.

Belki de arkadaşın aniden seni görmezden gelmeye başladı. Sadece meşgul olabilirler. Yoksa yanlış bir şey yaptın ve engellendin mi? Seni kimin engellediğini söyleyebilir misin?

Facebookta engellendiğimi nasıl anlarım diyenler için en sık kullanılan yöntemleri yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Facebook’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook’ta sizi kimin engellediğini doğrudan göremezsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç uygun gösterge vardır.

Yapmanız gereken ilk şey, engellenip engellenmediğinizi veya arkadaşlıktan çıkmadığınızı belirlemektir.

Sizi Engelleyen Birini Hala Etiketleyebilir misiniz?

Diyelim ki bir arkadaşınıza göstermek istediğiniz bir resim buldunuz. Normalde, adlarını yazıp profillerine giden ilgili bağlantıya tıklayarak onları etiketlemeniz yeterlidir. Etiket hakkında bilgilendirilecekler ve bir sonraki oturum açışlarında etiketi göreceklerdi.

Ancak o kişi tarafından engellendiyseniz, onu memler, fotoğraflar ve kendi (veya başka birinin) zaman tüneline eklediğiniz gönderiler dahil hiçbir gönderide etiketleyemezsiniz.

Facebook’ta sizi arkadaşlıktan çıkaran birini etiketleyip etiketleyemeyeceğiniz, diğer kişinin gizlilik ayarlarına bağlıdır. Ayrıca, parçası olabileceğiniz grubun ayarlarına da bağlıdır: diğer kişi özel grupta değilse, onları yine de etiketleyemezsiniz.

Engellenip Engellenmediğinizi Görmek için Facebook Arama İşlevini Kullanın

facebookta engellendiğimi nasıl anlarım

Facebook’ta sizi engellediğinden şüphelendiğiniz arkadaşınızı arayın. Sadece oturum açın ve sayfanın sol üst köşesinde arama kutusunu göreceksiniz. Benzer şekilde, sizi kimin engellediğini öğrenmek için Facebook uygulamasını kullanıyorsanız, arama işlevi haber akışınızın en üstündedir. Facebookta engellendiğimi nasıl anlarım diyenlerin yapmaları gereken ilk şey bu basit adımı uygulamak olmalıdır.

Profillerin ve sayfaların bir listesi çıkacaktır. Kişiler’e tıklayarak sonuçları değiştirin. Engellendiyseniz, profilleri bu ayar altında görünmez. Ancak, Tümü’nde arama yapıyorsanız, sizi engellemiş olsalar bile onları görme şansınız vardır.

Aradığınız kişinin ekran görüntüsünü görürseniz, üzerine tıklayın. Sizi arkadaşlıktan çıkarmışlarsa (gizlilik ayarlarına bağlı olarak) profili kısmen görüntüleyebilirsiniz. Ancak engellendiyseniz, hiçbir şeye erişemezsiniz.

Sizi Kimin Engellediğini Kontrol Etmek İçin Ortak Bir Arkadaşınızın Profilini Kullanın

Artık daha fazla işaret aramaya gidebilirsiniz. En kolay yol, sizin ve potansiyel olarak sizi engellemiş olan kişinin ikinizin de tanıdığı birinin profiline gitmektir. Arkadaşlarının kısa bir listesini görebileceksiniz; Tümünü Gör’e tıklayın. Size kaç tane ortak bağlantınız olduğunu söylemelidir.

Kişileri arasında gezinebilir veya “Arkadaş Ara” yazan alana yazabilirsiniz.

Adını ve profil resmini görebiliyorsanız, sizi engellemedikleri anlamına geldiğinden rahat bir nefes verebilirsiniz.

Onları göremiyorsanız, yokluklarının başka bir olası cevabı var. Tüm hesaplarını devre dışı bırakmış olabilirler.

Engellendikten Sonra Önceki Facebook Mesajlarını Okuyabiliyor musunuz?

Bu kişiyle daha önce iletişim kurmuş olmanıza dayanan başka bir numara daha var. Facebookta engellendiğimi nasıl anlarım diyenler mesajları öncelikle kontrol etmelilerdir.

Bu kişinin sizin profilinizde veya -Facebook zaman tünelinizde başkalarının paylaşımını durdurduysanız- ortak bir arkadaşınızın profilinde yazdığı her şeyi hatırlamaya çalışın. Bu bir doğum günü mesajı, bayram selamı veya tesadüfi herhangi bir şey olabilir.

Bunlar, arkadaşlık durumunuzdan bağımsız olarak görünmeye devam edecek. Ancak engellendiyseniz, diğer kişinin profil resmi görünmez veya yerine bir soru işareti konur. İsimleri de kara kutularla kaplı olabilir.

Sizi Engellemiş Olabilecek Kişiler Hala Messenger’da mı?

Bu kişiyle daha önce Facebook Messenger kullanarak konuştuysanız, bu, kontrol edebileceğiniz başka bir göstergedir.

Facebook Apps hala bazen engellenen hesapları gösterdiğinden bunu Facebook web sitesi aracılığıyla yapmanız gerekir.

Messenger bölümüne gidin ve açılır menüden Tümünü Messenger’da Gör’e tıklayın. Kişiyle yaptığınız görüşmeye erişin. Engellendiyseniz, profil resmi yüklenmez ve bunun yerine standart gri bir çerçeve gelir. Profillerine bakmak için adlarına da tıklayamazsınız.

Onlara da bir mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz. Engellenmişseniz, girişimleriniz başarısız olacaktır. Facebook size geçici bir hata olduğunu söyleyecektir.

Facebook hesaplarını henüz devre dışı bırakmadıklarını nasıl anlarsınız? Çoğu durumda, hesaplarını silmişlerse adları hiç görünmez, ancak silme, devre dışı bırakmadan farklıdır. Silme daha kalıcı bir adımdır, devre dışı bırakma (dondurma) ise yalnızca kısa bir süre için Facebook’tan çıkmaları anlamına gelir.

Platform yoğun bir zamanda dikkat dağıtıcı olabilir, bu yüzden onu devre dışı bırakmak Facebook’u bir süreliğine bırakma girişimidir. Bu yüzden onlardan haber alamıyor olabilirsiniz, ancak muhtemelen yakında geri döneceklerdir.

Silme, geri gelmeyi düşünmedikleri anlamına gelir. Bu durumda, Messenger ileti dizisi “Facebook Kullanıcısı” yazacaktır. Facebook’ta bulunmadan Messenger’ı kullanmaya devam edebileceklerini unutmayın; yine de, eğer onlarla buradan iletişime geçebilirsen, en azından hala arkadaş olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Sizi Engelleyen Arkadaşlarınızı Etkinliklere Davet Edebilir misiniz?

İnsanlar, doğum günü partileri, akşam yemekleri ve özel gün kutlamaları dahil olmak üzere buluşmaları koordine etmek için Facebook’ta etkinlikler oluşturur. Ancak engellendiyseniz, o kişiyi davet edemezsiniz.

Etkinlikler > Etkinlik Oluştur > Özel Etkinlik Oluştur’a gidin. Ayrıntıları girdikten sonra, belirli kişileri etiketleyerek davet etmeniz gerekir. Yine de profilinizi engelleyen birini ekleyemezsiniz.

Benzer şekilde, sizi engelleyen birini sayfalara katılmaya veya beğenmeye davet edemezsiniz.

Sizi Engellemiş Olan Birini Engellemeye Çalışın

Bu intikamla ilgili değil. Birini engelleyip engelleyemeyeceğinizi kontrol ederek, aynı zamanda Facebook’unu devre dışı bırakıp bırakmadığını da kontrol etmiş olursunuz. Bunu etiketlemeye benzer bir şekilde düşünün: Yalnızca takip etmesi ve etiketlemesi engellenmediğiniz kişileri etiketleyebilirsiniz! Böylece sadece sizi engellemeyen kişileri engelleyebilirsiniz.

Giriş yapın ve feed’inizin sağ üst köşesindeki aşağı oku tıklayın. Ayarlar ve gizlilik > Ayarlar > Engelleme’ye gidin ve Kullanıcıları engelle altına bir ad girin. Engelle’yi tıkladıktan sonra, size onları engelleme seçeneği sunan bir profil listesi görünecektir.

Bu kişi listede yoksa, hesabını ya devre dışı bırakmış/silmiş ya da önce sizi engellemiştir.

Facebook’ta Beni Kimin Engellediğini Görebilir miyim?

Engellenip engellenmediğinizden yüzde 100 emin olmanın tek yolu, kişiye doğrudan sormaktır. Muhtemelen bunu yapmak istemeyeceksiniz (aynı zamanda utanç verici). Alternatifler bulmak ve gerçeği bulmak daha iyidir.

Burada dikkatli bir şekilde adım atmanız gerekse de, öğrenmek için ortak bir kişi de bulabilirsiniz. Ortak bir arkadaş, en azından, kişinizin profilinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını veya silindiğini söyleyebilir.

Facebook’ta Engellendiyseniz Yapmanız Gerekenler

Birisinin sizi Facebook’ta engellediği ortaya çıkarsa, özellikle yanlış bir şey yapmadığınızı düşünüyorsanız, sinirli ve kızgın hissedebilirsiniz.

Çoğu durumda, endişelenmeye değmez. Basit bir yanlış anlama gibi küçük bir şey olabilir. Ya da sadece kişilik çatışması olabilir. Mesele şu ki, büyük ölçüde sizin elinizde değil.

Kendinize birinin sizi engellemesinin üzülmeye değer olup olmadığını sorun. Spoiler uyarısı: Üzülmeye değmez burası sadece Facebook’tur.

Evet, söz konusu kişiyi bulabilir ve sizi neden engellediklerini sorabilirsiniz. Onlarla konuşmak için başka bir yol bulabilir ve onlara nasıl hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Ya da gitmesine izin verebilirsin. Sonuçta, neden nihayetinde önemsiz bir şey üzerinde daha fazla sürtüşmeye neden oluyorsunuz?

Engellenmekten Endişelenmeli misiniz?

Sosyal medya, uzak durmak isteyeceğiniz insanlara bile erişmenizi sağlar. Dünyaya bağlı tutar. Ancak, aynı zamanda en büyük korkularınızı da besleyebilir.

Bu nedenle, herkesin hayatında paylaşmak istemedikleri bir şeyler olduğunu hatırlamanız önemlidir. Onları meşgul eden veya dikkatlerini dağıtan bir şey. Bu her zaman sizi unuttukları veya aktif olarak sizden hoşlanmadıkları anlamına gelmez.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!