3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 30, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Şu Anda Facebook’un Sahibi Kim?

Facebook, uzun tarihi, marka değişikliği, satın alma ve yeni bir ana şirketin kurulmasına tanık olduk, peki şimdi şirketin sahibi kim?

Facebook’un itibarı, bir dizi skandalın sonucu olarak son yıllarda zarar gördü. Kullanıcılarda oluşan olumsuz düşünceler sonucunda, Meta adında yeni bir marka yaratıldı ve Facebook bu şirketin altında bir marka adı olarak bilinmeye başladı. Tabi insanlar Metaverse (Meta) nedir diye araştırırken şu anda Facebook’un sahibi kim sorusu da güncelliğini korumaya devam ediyor.

Yeniden markalaşma, şu anda Facebook’un sahibi kim gibi bir dizi ilgi çekici soruyu gündeme getiriyor? Buraya nasıl geldiğimizi anlamak için geçmişe hızlı bir yolculuk yaparken bu soruyu bu makalede cevaplayacağız.

Facebook’tan Meta’ya

2004 yılında, hepsi Harvard öğrencileri olan Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes Facebook’u kurdu. Facebook’un popülaritesi hızla arttı ve 2004’ün sonunda bir milyon aktif kullanıcıyı aştı.

2012 yılında Facebook halka açık bir şirket olmak için başvuruda bulundu ve ilk halka arzı (IPO) hisse başına 38 dolar olarak fiyatlandırıldı. Halka arz, şirket için yaklaşık 16 milyar dolar topladı ve değeri 100 milyar doların üzerine çıkmış oldu.

Bir dizi ciddi skandalın ardından Facebook, yeni bir markayla hafızaları silmeye çalıştı. CEO Mark Zuckerberg’e göre, Ekim 2021’den itibaren Facebook’un ana şirketi artık Meta olarak bilinecek.

Elbette yukarıdaki yol haritası, Facebook’un hikayesinin sadece özetlenmiş bir versiyonudur.

Facebook’un Sahibi Kim?

facebook'un sahibi kim

Meta marka değişikliğini duyuran açıklamada şirket, Facebook’un kurumsal yapısının aynı kalacağına açıklık getirdi. Bu, Facebook’ta çoğunluk hissesine sahip olan aynı kontrol hisselerinin Meta’dan da sorumlu olacağı anlamına geliyor. Peki şu anda Meta’dan sorumlu olan Facebook’un çoğunluk hissedarları kimler?

Facebook’un hisse yapısı, bir hisseye bir kağıt değeri veren diğer halka açık şirketlerden farklıdır. Facebook, Facebook paylaşımlarını “A Sınıfı” ve “B Sınıfı” olmak üzere iki sınıfa ayıran bir ‘ikili sınıf’ paylaşım yapısına sahip olması bakımından benzersizdir.

A sınıfı hisseler, normal yatırımcıların borsada satın alabileceği şeylerdir ve hisse başına bir satınalmayla gelirler. Öncelikli olarak Mark Zuckerberg’e ve içeriden küçük bir grup kişiye ait olan B sınıfı hisselerin her birinin 10 oyu var.

Yatırım fonları ve diğer büyük kurumsal yatırımcılar, önemli miktarda Facebook hissesine sahiptir. CNN Business‘a göre, yatırım fonları şu anda Facebook’un halka açık hisselerinin yaklaşık %41’ine sahip ve Vanguard Group ve Fidelity Management buna liderlik ediyor. Bireysel Facebook hissedarları, şirketin toplam hisselerinin %2’sinden daha azına sahiptir.

Bloomberg, Zuckerberg’in Meta hisselerinin yaklaşık %13’üne sahip olduğunu belirtiyor. Düşük hacimlerine rağmen, bunlar ona gerekli çoğunluk oy gücünü sağlıyor.

Facebook Neden Meta Olarak Yeniden Markalaştı?

Facebook’un yeniden markalaşması, markanın tanınmaya başladığı kimliği aştığı için gerçekleşti.

Facebook’un Facebook Metaverse ile sanal gerçekliğe girmesiyle şirket, Meta takma adının hırsları için daha uygun bir kimlik olacağını düşünüyor. Metaverse’de, Facebook hesabı olmayan kullanıcılar bile ürünlere erişebilecek ve başkalarıyla sanal etkileşime girebilecek.

WhatsApp ve Instagram gibi sosyal medya platformu Facebook’un da adını koruyacağını belirtmek gerekiyor. Facebook’un sahip olduğu diğer tüm işletmeler artık ana şirket olan Meta’nın yan kuruluşları olacak.

Zuckerberg Hala (Büyük ölçüde) Meta’nın Sahibi

Facebook’un veya şimdiki adıyla Meta’nın yönetim yapısı, yeniden markalaşmaya rağmen değişmeden kalıyor. Zuckerberg, B Sınıfı hisse çoğunluğuyla Facebook’taki demir hakimiyetini sürdürüyor.

Zuckerberg, hisselerini satana veya hisselerin gücü azalana kadar Facebook’un başında kalacak. Meta yeniden marka isminde bir değişiklik ama başka bir şey değil.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.