Ana Sayfa Teknoloji Android Fastboot Ne Demek? Fastboot Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fastboot Ne Demek? Fastboot Nedir ve Ne İşe Yarar?

Samsung, Sony, Nexus, HTC, Huawei, LG, Xiaomi fastboot nedir, ne demek, nasıl açılır, moddan nasıl çıkılır ve fastboot modu ne işe yarar...

2
1316
fastboot ne demek

Fastboot ne demek soruna cevap arayan arkadaşlarımız için Samsung, Sony, Nexus, HTC, Huawei, LG, Xiaomi marka telefonlar için fastboot’a nasıl girilir, nasıl çıkılır konularını da kapsayan bir yazı hazırladım. Peki Fastboot nedir ve ne işe yarar?

Arkadaşlar bildiğiniz gibi Android işletim sisteminin ilk sürümü 23 Eylül 2008’de kullanıma geçti ve milyonlarca insan bir anda farklı bir dünya ile tanıştı. Kullanım oranı o kadar arttı ki, bunun başlıca sebebi olarak basit ve işlevsel olması yatıyordu. Diğer en önemli özelliği ise özelleştirmeye imkan tanınmasıydı. İşte bu noktada da Fastboot ne demek sorusu karşımıza çıkıyor.

Fastboot Mode Ne Demek?

fastboot nedir

Fastboot ne demek sorusunun en basit cevabı, USB kablo aracılığı ile bilgisayarımızdan android cihazımıza yazılım aracılığı ile yükleme yapma ya da silme kolaylığını sağlayan bir arayüz diyebiliriz. Fastboot nedir diye soracak olursanız, aslında bir komut protokolüdür diyebiliriz. Fastboot’a nasıl girilir, nasıl çıkılır sorularınıza aşağıda detaylı yanıt vereceğim. Öncelikle ne işe yarar konusuna dönecek olursak, Android işletim sistemini yeniden kurmanızı sağlar ya da farklı geliştiriciler tarafından hazırlanan başka Android sürümlerini de yüklemenize olanak tanır.

Fastboot Nedir?

Fastboot aslında masaüstü bilgisayarların ya da laptopların DOS komut sisteminin benzeridir. Fastboot modu ile bir çok şeyi kendi kendinize yapabilirsiniz. Hatta öyle ki bazı sorunları teknik servise ihtiyacınız olmadan çözebilirsiniz. Peki Fastboot’a nasıl girilir hadi bakalım.

Fastboot’a Nasıl Girilir?

Fastboot mode ne demek sorusunu sanırım anlamış oldunuz. Şimdi Fastboot’a nasıl girilir sorusunun cevabını paylaşayım. Fastboot modu girişi cihazdan cihaza değişebilmektedir. Ama temel mantığı telefonun açma kapama, ses ve home tuşlarına bir sıra ve süre ile basılarak girilmektedir. Aşağıda çeşitli markaların fastboot giriş yöntemleri hakkında bilgiler bulacaksınız.

 1. Samsung
 2. HTC
 3. Sony
 4. LG
 5. Huawei
 6. Xiaomi
 7. Nexus

Yukarıda markalarını verdiğim android telefonlar haricinde, bu markalardan farklı bir telefona sahipseniz yine de fastboot açılışını benzer tuş kombinasyonları ile yapabilirsiniz. Fastboot’a nasıl girilir sorusundan önce hatırlatmam gereken en önemli nokta ise, işlemi başlatmadan önce telefonunuzun pil seviyesinin en az %50 olmasına dikkat etmelisiniz.

Fastboot Moduna Nasıl Girilir?

Söylediğim gibi telefonunuzun sistem dosyalarını değiştirmek ya da düzenlemek için fastboot modu kullanılıyor. USB üzerinden telefonunuza dosyaları atıyorsunuz ve kurulumu yapıyorsunuz. İşlem aslında süreç olarak çok basit. Şimdi gelelim Samsung, Sony, Nexus, HTC, Huawei, LG, Xiaomi marka telefonlar için fastboot’a nasıl girilir, sorusuna.

Samsung Telefonlar

samsung telefonlarda fastboot girişi

Samsung telefonda fastboot moduna giriş için; Telefonu kapatın. “Güç” tuşu, “Ses Kısma” ve “Home” tuşlarına aynı anda basılı tutarak fastboot moduna giriş yapabilirsiniz.

Samsung’un yeni telefonları bazılarında Bixby adında yeni bir yazılımla geliyor. Bu yazılım, Apple Siri ve Google Assistant’a benzer bir dijital asistan. Genellikle sesle kontrol edilen Bixby, bazı işlemleri ekrana dokunmak zorunda kalmadan halletmenizi sağlıyor. Fastboot’a giriş yapılırken bu tuş da kullanılabiliyor, deneyebilirsiniz.

HTC Telefonlar

HTC telefonlarında fastboot moduna giriş için; Telefonu kapatın. “Güç” tuşuna ve “Ses Azaltma” düğmesine birlikte basılı tutarak fastboot moduna erişebilirsiniz.

Sony Telefonlar

Sony telefonlarında fastboot moduna giriş için: Telefonu kapatın. Sonrasında;

 • Bilgisayara “Flashtool Xperia Direve Pack” dosyasına bilgisayara indirip ardından, fastboot driverları seçerek yükleyin.
 • “Ses Açma” tuşuna basılı tutun.
 • Bilgisayara bağlı olan USB kablonuzu telefona bağlayın ve işlemi tamamlayın.

LG Telefonlar

LG telefonda fastboot moduna giriş için: Telefonu kapatın. “Telefonu açma” ve “sesi açma” düğmelerine aynı anda basılı tutun. Aynı anda bilgisayara bağlı USB kablosunu telefona takıp işleme devam edin.

Huawei Telefonlar

Huawei telefonda fastboot moduna giriş için: Telefonu kapatın.”Ses azaltma” ve “ses yükseltme” düğmelerine aynı anda basılı tutun. Bu telefonun bazı modellerinde işlem için, “cihaz açma” ve “ses kısma” tuşları kullanılmaktadır.

Xiaomi Telefonlar

Xiaomi telefonda fastboot moduna giriş için: Telefonu kapatın. “ses Açma” ve “kilit tuşuna” aynı anda basılı tutun. Bu telefonun kimi modellerinde “Güç” ve “Ses kısma” tuşları kullanılmaktadır.

Nexus Telefonlar

Nexus telefonda fastboot moduna giriş için: Telefonu kapatın.”Güç”, “Ses kısma” ve “Ses açma” tuşlarına basılı tutunuz. Bunu menü ekranı gelene kadar sürdürün.

Komut Sistemiyle Fastboot

Bütün Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılan bir diğer yöntem ADB komut sistemi ile fastboot’a erişmektir. Bunu yapmak için uygulanması gereken adımlar;

 • ADB ve Fastboot sürücü kurulum dosyalarını indirip bilgisayarınıza kaydedin.
 • adb-setup.exe dosyasını çalıştırın. Açılacak mavi ekran komut dosyasında ADB ve fastboot çalıştırmak için “Y” yazın.
 • Adb ve fastboot yüklemeler başlayacaktır.
 • Ardından telefonunuz için en son sürüm Google USB sürücülerini yükelemek için “Y” yazın. Bu sayede telefonunuzun PC’ye bağlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Masaüstünüzde açılacak yeni kurulum penceresinde “Sonraki”sekmesine tıkladığınızda gerekli tüm dosyalar bilgisayarınıza yüklenecektir.
 • Yükleme bittiğinde “Google Inc. Kullanıma Hazır” mesajı gelecektir.
 • ADB dosyaları ve USB sürücüleri bilgisayarınıza başarı ile yüklenmiş olacaktır. ADB klasörünü Windows C sürücünüzde görebilirsiniz.
 • Kasör dizinine gelince boş bir alanda Shift tuşuna basıl tutarak sağ tık yapın. Ve “Komut Penceresini Burada Aç” seçeceğine tıklayın.
 • USB ile bilgisayara bağlayın ve okut penceresine “adb reboot fastboot” yazarak enter’a basın.
 • Cihaz kapanıp fastboot modunda açılacaktır.

Bu adımları uyguladıktan sonra, cihazınızda ki tüm sistem dizilimine artık erişebilirsiniz. Bu Hata Ayıklama Köprüsü (ADB) işlemi ile, yeni rom’lar açıp, son güncellemeleri yüklemek ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Peki fastboot modundan nasıl çıkılır?

Fastboot modundan nasıl çıkılır?

Pek çok cihazda güç tuşuna uzunca basmak fastboot modundan çıkmak için yeterlidir.
Bunun yanında bazı cihazlarda fastboot mod içersindeki menüde ses artırma ve azaltma tuşları ile hareket edebilir ve power off seçeneği üzerine gelip güç tuşuyla bunu onaylayarak fastboot modundan çıkabilirsiniz.

Xiaomi fastboot modunda kaldı

Son zamanlarda düşük fiyat politikası sebebiyle ülkemizde çok fazla satış yapan Xiaomi, yazılım noktasında bazı problemler yaşatabilmekte. Kullanıcıların geri dönüşleri arasında telefonun kendisini fastboot moda alması ve açılmaması gibi bildirimler yapılmakta. Xiaomi fastboot modundan çıkmak için farklı bir hamle yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle fastboottan çıkış yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemle çıkış yapamıyorsanız yorumlarda bize geri dönüş yapmanız durumunda daha karışık yöntemle sizlere yardımcı olmaya çalışırız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

2 YORUMLAR

 1. Güç tuşuna, ses açma ve kapama tuşuylada kordineli olarak her birşeyi denedim, fastboot’tan çıkamıyorum, daha karışık yöntemle bana yardımcı olurmusunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz