3.3 C
İstanbul
Perşembe, Mart 9, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaDiziTüm Zamanların En İyi 11 FBI Dizisi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 11 FBI Dizisi

FBI dizileri, polisiye ve dedektiflik temasıyla, küçük delillerle suçluları yakalamaya çalışan özel ajanları konu alır. Bu yazımızda tüm zamanların en iyi 11 FBI dizisi ve konularını paylaşacağız.

Suç teması, izleyiciler için sürekli bir hayranlık ve merak uyandırır. Faili bulmanın heyecanı ya da suçu ortaya çıkarmaya çalışanların çalışmalarını anlamanın heyecanı olsun; izleyiciler iyi bir suç programı izlemekten asla sıkılmazlar. Bir devlet kuruluşunun olayların direkt içine girmesi ile riskler artar ve suçlar büyür ve çeşitlenir. FBI dizileri yapımcılar için hem karlı hem de ilgi çekici olmuştur. FBI ismini kullanmak, cinayet ve adam kaçırmalardan sahtecilik ve terörizme kadar her türlü suçun konulara yansıtılabilmesini sağlamasıdır. İşte bu yazımızda konularıyla izleyicileri büyüleyen ve ekranlarının başında pür dikkat izlenen FBİ dizilerini sizlerle paylaşacağız. İşte tüm zamanların en iyi 11 FBI dizisi.

EN ÇOK İZLENEN FBİ DİZİLERİ

Siz de dedektiflere karşı özel bir eğilimi olan bir suç dizisi fanatiğiyseniz, işte ‘izlenmesi gereken’ listenizde olması gereken en iyi FBI TV dizilerinin listesi. Bu en iyi FBI TV programlarından bazılarını Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Bazı filmlere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

1
Quantico (2015- present)

fbi dizileri

Priyanka Chopra’nın Amerikan TV endüstrisindeki ilk filmi ‘Quantico’, Grand Central Terminal’e yapılan bir terörist saldırı komplosuna yakalanan bir FBI ajanı olan Alex Parrish’in hikayesini takip ediyor. İlk sezon, karakterleri ve durumları hakkında daha fazla gizem yaratmak için birbiriyle iç içe geçmiş, akıllı bir hikaye anlatımı yolu olan iki zaman çizelgesine bölünmüş. Herkesi memnun etmemiş olabilir, ancak ‘Quantico’ son derece rekabetçi TV endüstrisinde kendisine bir yer açtı.

BENZER İÇERİK: İNSANLARIN BİRBİRİNE ÖNERDİĞİ İZLENECEK EN İYİ YABANCI DİZİLER

2
Blindspot (2015-present)

En iyi FBİ dizileri arasında gösterilen bir yapım. Kendi geçmişine dair hiçbir hatırası olmayan bir kadın, Times Meydanı’nda bir spor çantasının içinde bulunur. Tüm vücuduna dövme yapılmıştır, ancak onlar hakkında hiçbir şey hatırlamıyor veya bilmiyor. Dövmelerinden biri, daha sonra onu tanıması için çağrılan bir FBI Özel Ajanından bahsediyor, ancak onu tanımıyor gibi görünüyor. Çok geçmeden bu dövmelerin çözmeleri gereken suçlara dair ipuçları olduğunu anlıyorlar.

BENZER İÇERİK: EN İYİ VE IMDB PUANI YÜKSEK BİYOGRAFİK DİZİLER

3
Profiler (1996-2000)

fbi dizileri

Adli bir psikolog olan Dr. Samantha Walker, FBI’ın Şiddet Suçları Görev Gücü için profil oluşturucu olarak çalışıyor. Suçluların ruhuna ilişkin özel içgörüsüyle, ağır suçlardan paçayı sıyırabilecek suçluları yakalamasına yardımcı olur. İşinde başarılı olurken, Samantha’nın FBI’a katılma konusundaki gerçek nedeni ortaya çıkar. Bir seri katilin kocasını öldürdüğü ortaya çıkıyor ve o seri katili yakalamak için elindeki kaynakları kullanıyor. FBI dizileri arasında en çok izlenen yapımlardan biri olan Profiler’ı izlemenizi tavsiye ederim.

BENZER İÇERİK: TÜRKİYE’DE EN ÇOK İZLENEN 35 YABANCI DİZİ ÖNERİSİ

4
Perception (2012-2015)

Dr. Daniel Pierce dahi bir nöropsikiyatristtir. Ama yeteneğinin bir bedeli var. Şiddetli halüsinasyonlar görmesine neden olan paranoid şizofreniden muzdariptir. Halüsinasyonların en iyi yanlarından biri, ona tüm işlerinde tavsiyelerde bulunan en iyi arkadaştır. Diğer avantajı ise, fark edilmeyen ince ayrıntılara dikkat etmesidir. Bu yeteneği nedeniyle, eski bir öğrenci, en karmaşık vakalardan bazılarını çözmek için FBI için çalışmasını istiyor.

BENZER İÇERİK: PEAKY BLİNDERS SEVERLERE BENZERİ 14 DİZİ ÖNERİSİ

5
Bones (2005-2017)

fbi dizileri

2017’de dizisini sonlandıran bir diğer sevilen suç draması ‘Bones’ on üç yıl önce ilk gösterime girdiğinde sektöre yeni bir şey getirdi. FBI’ın Smithsonian Enstitüsü ile olan iş ilişkisini yansıtarak, FBI Özel Ajanı Seeley Booth’un Jeffersonian Enstitüsü Medico-Legal Lab’de ekip lideri olan adli antropolog Dr. Temperance Brenner ile işbirliği yapması konu alınıyor. Brenner, Booth’un suçluları takip etmek için kullandığı davalara bilimsel bir bakış açısı sağlıyor bu da en ilgi çekici FBI dizileri arasına girmesini sağlıyor.

BENZER İÇERİK: ŞU ANDA İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN GÜZEL NETFLİX ORİJİNAL DİZİLERİ

6
Criminal Minds (2005-present)

On üç sezon gösterimde kalan ve halen devam eden ‘Criminal Minds’ belki de en uzun süredir devam eden suç dizisidir. Ve sürekli kendini yenileyen bölümleriyle FBİ dizileri arasında ilgi görüyor. Bir grup profil oluşturucuya FBI’ın özel Davranış Analizi Birimi’ne odaklanıyor. Bu profilciler önceki suçları inceler ve çıkarımlarına dayanarak suçluların bir sonraki hamlesini tahmin ederler ve bu da onları yakalamaya yardımcı olur.

İLGİLİ YAZI: NETFLİX DİZİLERİNDEN BİRİ OLAN ‘CECİL HOTEL’ İLE İLGİLİ ŞAŞIRTICI 17 GERÇEK

7
The Blacklist (2013- present)

fbi dizileri

‘Kara Liste’ kesinlikle sürükleyici bir hikayesi ve heyecan verici olay örgüsüne sahip ilgi çekici bir dizi olsa da, ana cazibesi James Spader’ın klasik ve eksantrik Raymond “Red” Reddington’ına dayanıyor. Red bir ABD Donanması subayıydı ama hayatındaki bir şey her şeyi değiştirdi. Suç örgütlerinin arasına karıştı ve daha sonra en çok aranan suçlular listesinin saflarına yükseldi. Yakalanmaktan bu kadar uzun süre kaçarken, bir gün FBI’a teslim oldu ve FBI’ın bile bilmediği çok yüksek profilli suçluları yakalamaya yardım etmeyi teklif etti. Bu hizmet için iki koşulu vardı: birincisi, tam dokunulmazlık ve ikincisi, yalnızca yeni bir FBI çalışanı olan Elizabeth Keen ile çalışacaktı.Bu yapım fbi dizileri arasında şahsen benim en beğendiğim olay örgüsüne sahip.

BENZER İÇERİK: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 10 KORKU BELGESELİ

8
White Collar (2009-2014)

Televizyona kilitleyen en iyi yapımlardan biri olan ‘White Collar’ aynı anda hem zeki, hem esprili, hem heyecan verici hem de güzel. “Hırsızı yakalamak için hırsız gerekir.” Bu dizinin olay örgüsü budur. Neal Caffery, FBI ajanı Peter Burke sonunda onu alt edene kadar uzun süre yakalanmayan bir dolandırıcıdır. Ama Neal’ı tek bir yerde tuzağa düşürmek kolay değil. Kaçıyor ve bir süreliğine kanunun elinden epeyce bir süre saklanacak gibi görünüyor. Ama sonra Neal teslim olur ve Peter ile bir anlaşma yapar. Kendisi gibi suçluları yakalamaya yardım etmesi karşılığında serbest bırakılmasını talep eder.

BENZER İÇERİK: OUTER RANGE BENZERİ 7 DİZİ

9
The FBI Files (1998-2006)

fbi dizileri

FBİ dizileri arasında gerçek olaylardan ilham alıp, izleyicileri ekrana kilitleyen bir başka yapım. ‘The FBI Files’ dışında, birini diğerinden anlamak zor. Bu dizi, FBI tarafından araştırılan gerçek vakaları konu alıyor ve bunları oyuncular ve kurgulanmış setlerle yeniden canlandırıyor. Ayrıntılara dikkat eden ve Büro’nun iç işleyişini gösteren bu, daha özgün bir şey istiyorsanız izlemeniz gereken fbi dizisi.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZİ HAYRAN BIRAKACAK EN İYİ NETFLİX İSPANYOL DİZİLERİ

10
The FBI (1965-1974)

‘Mindhunter’ 70’lerin sonlarında geçtiğinden, hikayelerinin bir parçası olarak ‘The FBI’da tanıdık isimleri duyma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak birincisi daha çok belgesel-dram iken, ‘The FBI’ hikaye anlatımı tarzında ‘Mindhunter’a daha yakındı. Bu fbi dizisinin gerçekliğine katkıda bulunan şey, eski FBI Direktörü J. Edgar Hoover’ın bu dizi için danışman olarak görev yapmış olmasıdır.

BENZER YAZI: HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN EN İYİ NETFLİX DİZİLERİ

11
Mindhunter (2017)

fbi dizileri

Belki de 2017’de çıkış yapan en iyi fbi dizilerinden olan ‘Mindhunter’, diğer yapımların nadiren denediğini yapıyor. Aynı adlı kitaptan ve gerçek hayattaki insanlardan esinlenen karakterlerine dayanarak, suçun kendisinden çok bir suçlunun zihinsel işleyişine odaklanıyor. Karakterlerinin bireysel yaşamlarının yanı sıra FBI içindeki siyasete ve orada işlerin nasıl yürüdüğüne de ışık tutuyor. Bu dizide çok fazla kan, vahşet ve hatta aksiyon yok, heyecan uyandıracak yüzeysel hiçbir şey yok. Ancak o kadar güçlü performanslar var ki, ilk sezonun son sahnesindeki Holden gibi, omurganızdan aşağı bir ürperti hissettirecek ve sizi nefes nefese bırakacak.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE YAYINLANAN EN İYİ 15 ANİME DİZİSİ


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.