Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSoru - CevapFeminist Ne Demek? Feministlik ve Feminizm Nedir?

Son Yazılar

Feminist Ne Demek? Feministlik ve Feminizm Nedir?

Kadınların erkek düşmanlığı olarak akıllara kazınmış olan feminist ne demek, feministlik nedir, feminizm nedir? Merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Ülkemizde feminizm ve feministler ile ilgili çok yanlış anlamlandırmalar yapılıyor. Bu kavramlar erkek düşmanlığı gibi algılansa da aslında öyle değil. Peki feminist ne demek, feministlik nedir, feminizm nedir? İşte devamı yazımızda

Feminizm, erkekle kadının eşit olduğunu yani cinsiyet eşitsizliğini savunan bir kavramdır. Her ne kadar kadınlar savunuculuğunu yapsa da, aslında erkekleri de ilgilendiren bir kavramdır. İşte, bu yazımızda sizlerle feminist ne demek, feministlik nedir, feminizm nedir? detaylı şekilde paylaşacağım.

FEMİNİST NE DEMEK?

feminist ne demek

Feminist ne demek sorusunun cevabı olarak “feminizm kavramını savunan insanlara” denir diye cevap verebiliriz. Bu sebeple öncelikle feminizm nedir buna detaylıca bakmak gerekiyor.

FEMİNİZM NEDİR?

Cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan, ataerkil aile yapısı reddeden, erkeklerin üstün olduğunu asla kabul etmeyen, kadın ve erkeğin her şartta eşit olduğunu savunan bir kavramdır. Bu düşüncenin temel bakış açısı, kadının özgür olması ve toplum içinde en az erkekler kadar hakka sahip olmalarıdır.

Feminist ne demek sorusuyla birlikte feminizm düşüncesini biraz daha açmak gerekiyor. Femina, Latince’de “kadın” anlamına gelmektedir.Feminizm kelimesinin kökeni de Femina’dan geliyor haliyle. Feminizm kavramı, toplumsal gruplar arasındaki eşitliğin olmasını ve farklılıkların yok edilmesini savunur.

Tarihin her sayfasında, öncelikli olarak erkeklerin görünmesinden dolayı, kadınlara ayrımcılık yapıldığı konusunu gündeme getirmiştir. Feminizmin temeli kadın özgürlüğü ve eşitlikten gelmektedir.

Düşünsenize erkekler olarak, kadınlardan daha az haklara sahip olsaydınız ne hissederdiniz? Bu kavramı yani feminizm kelimesini ilk olarak Charles Fourier kullanmıştır. Çarls amcamız, kadınlara daha fazla özgürlük verilmesini savunan bir filozoftur.

Eskiden Amerika’da bile kadınlara eğitim hakkı verilmemişti. Kadınlar cahil bırakılmış ve toplum içinde bırakın önemli yerlere gelmeyi, söz söyleme hakları bile neredeyse yoktu.

Feminizm her ne kadar kadınlar tarafından savunuluyor olsa da, bu konuda önemli çalışmalar yapan erkekler de vardır. Zira kadın erkek eşitliğini savunmak için illa kadın olmaya gerek yoktur.

Feministlerin sorunu erkeklerle değil, erkeklerden daha az haklara sahip olmalarıdır. Yani mesela ataerkil aile yapılarına karşı çıkarlar. Kadınlar sadece ev işlerinden ya da çocuklarından sorumlu köleler değillerdir. Buna benzer işleri erkekler de yapabilmelidirler.

Yani feminizm ya da feminist ne demek sorusunun en güzel cevabı, hak arama mücadelesidir. Sınıf, etnik köken, cinsiyet değil, öncelikle insan onuruna yakışan haklar ve bakış açısını sağlamak için mücadeledir feminizm!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!