Pazar, Nisan 14, 2024
Ana Sayfaİş HayatıFreelance Çalışan Olmak İster misiniz? Bu 7 Kritik Başlangıç ​​Hatasından Kaçının

Son Yazılar

Freelance Çalışan Olmak İster misiniz? Bu 7 Kritik Başlangıç ​​Hatasından Kaçının

Başarılı bir serbest çalışan olmak için çok çalışmak gerekir. Başlangıç seviyesindeki bu önemli hatalardan kaçının ve işinizi kolaylaştırın. İşte freelance çalışmak isteyenlerin bilmesi gerekenler nelerdir, yazımızda paylaşıyoruz.

Bazıları için freelance (serbest çalışan) olmak bir yaşam tarzı seçimidir. Belki “kendi işinizin patronu olma” macerasını ya da yeni bir proje üstlenmenin heyecanını seviyorsunuzdur. Bu yazımızda freelance çalışmak isteyenlerin ve işini kurmanın ilk adımını atmak üzere karar verenler için bilmesi gerekenler nelerdir, temel konularda bilgiler paylaşıyor olacağız.

Hangi sebeple freelance olarak çalışıyor olursanız olun, başarılı olmak için gereken çok iş var. Yazımızda dikkat etmeniz gereken temel konulardan bahsedeceğiz.

İşte freelancer olarak çalışırken yapabileceğiniz en kötü hatalar.

Freelance Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

1. Plansız Başlamayın

Freelance çalışma, gelişen bir endüstridir. 2018 itibariyle, 56 milyondan fazla Amerikalı freelance bir işte çalışıyordu. Bununla birlikte, serbest çalışma saflarına resmi olarak katılmadan önce, pazarınızı incelemeniz ve nasıl para kazanacağınızı planlamanız gerekir.

İşte, başlamadan önce düşünmen gerekenler:

  • Hangi ürün ya da hizmeti satacaksın?
  • Ürün veya hizmetinizin maliyeti ne olmalıdır?
  • Bir işletme olarak güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?
  • Sizi bekleyen riskler, olası sonuçları ve ne yapacağınız belli mi?
  • Maddi olarak durumunuz nasıl? Sponsorunuz var mı?
  • İşinizi duyurmak için hangi pazarlama ağlarından yararlanacaksınız?

Alanınızda çalışan çok insan var ama çok talep yok mu? Çalışan birkaç kişi var ama o ürüne çok ihtiyaç var mı?

Bu ön planlamayı yapmazsan, ne kadar çabalarsan çabala boşa kürek çekersin. Daha da kötüsü, başlangıç maliyetlerinizi ve zamanınızı yanlış yatırdığınız için para kaybedebilirsiniz. Alanınıza nasıl yaklaştığınız konusunda dikkatli ve mantıklı olun.

2. Müşterinize Odaklanın

Freelance çalışan olarak işinizin en önemli yönüne odaklanmanız gerekir: müşteri. Bazen işinizden ne alacağınız değil, işinizi teslim ettikten sonra müşterinin nasıl hissedeceği önemlidir.

Bu, müşterilerinizin her istediğini soru sormadan yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak yeni müşteriler ve olumlu görüşler almak istiyorsanız, müşterinizin ihtiyaçlarını ilk sıraya koymalısınız. Tüm çalışmalarınızla çok fazla değer sağlayarak ve hatta belki de işinizi programın ilerisinde teslim ederek başlayabilirsiniz.

Dışarıda pek çok freelance çalışan var, ancak hepsi işi yapmaya istekli değil. Bu nedenle, biraz daha fazla çaba harcarsanız, serbest çalışma kariyerinizi hızlı şekilde ilerletebilirsiniz.

3. Kötü Bir Web Sitesi Tasarımıyla Reklam Vermeyin

Bu doğru; İşleri halletmek için süper süslü bir portföye ihtiyacınız yok. Bazen tek ihtiyacınız olan bir biyografi sayfası, bir iletişim formu ve belki birkaç referanstır.

Ancak, bir web siteniz yoksa veya daha kötüsü kötü bir web siteniz varsa, bu durum başkalarının sizinle iletişim kurmasını gerçekten etkileyebilir. Potansiyel müşterilerin gözünde algılanan profesyonelliğinizi de etkileyebilir.

Dijital hizmetler satıyorsanız, web sayfanız Web 1.0 döneminden kalma gibi göründüğünde potansiyel müşterileri işinizi bildiğinize nasıl ikna edeceksiniz? Portföyünüzde hatalar varsa, insanları iyi bir metin editörü olduğunuza nasıl ikna edeceksiniz?

Dürüst olmak gerekirse yapamazsın. Tek seçenek, bu web sitesine bir makyaj yapmaktır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken ilk nokta, rakip analizi yapmanız olacaktır.

4. İletişim Kurmakta Zorlanma

Freelance çalışan olduğunuzda insanların sizi nasıl işe alacağını düşünmeniz gerekir. Spesifik olarak, nasıl ulaşacaklarını düşünmeniz gerekir.

1990’larda serbest çalışanlar hizmetlerini telefon rehberleri, gazete ilanları veya kartvizitler aracılığıyla duyurabilmekteydi. Bu küçük bilgi parçacıkları genellikle adlarını, adreslerini ve telefon numaralarını içerir, böylece potansiyel müşteriler ziyaret etmeden önce onlara belirli sorular sorabilir.

Artık birçok serbest çalışma çevrimiçi olsa da, bu kuralların çoğu hala geçerli. Serbest çalışırken, iletişim bilgilerinizi bulunabilir yapmalısınız. Bunlar şunları içermelidir:

  • Adınız.
  • E-posta adresi.
  • Telefon numaranız (varsa).
  • Müşteriler, çalışmalarınızdan örnekler görmek için profilinize bakabilsin diye bir tür sosyal hesap.

Çevrimiçi serbest çalışmanın dezavantajı, daha fazla rekabet olmasıdır: çok daha fazlası. Artık bölgesel ölçekte rekabet etmek yerine, küresel ölçekte rekabet ediyorsunuz.

O kadar çok rakibiniz var ki, potansiyel müşteriler, saniyeler içinde sizi eleyip başka bir freelancer çalışana yönelebilirler.

5. Zamanınızı Doğru Yönetin

Serbest çalışan olarak çalışmaya ilk başladığınızda, “Kendi kendimin patronu olabilirim. Evden çalıştığım için bir programa bağlı kalmam veya erken kalkmam gerekmiyor!”

Ah be canım, hayat öyle mi sanıyorsun!

Evden çalışıyor olmanız, “çalışma alanınıza” yatak odanız gibi davranabileceğiniz anlamına gelmez. Elbette, günün ilerleyen saatlerinde başlamak için programınızı ayarlayabilirsiniz ve işe gidip gelmek zorunda kalmazsınız, ancak evden çalışmak dikkatinizi dağıtacak çok şey getirebilir.

Ev işleri ya da televizyon izlemek dikkatinizi dağıtacak ve telefonunuz ya da ev işlerini yapmak dikkatinizi dağıtacak ve yakında iş yerinizi temiz tutmayı bırakacaksınız.

“Ofisiniz” ve “eviniz” aynı hale gelecek çünkü beyniniz size mesaiye kalmadığınızı söyleyecektir. Bu, üretkenliğinizi yok etmenin kesin bir yoludur.

Freelance çalışan olarak zamanınızı düzgün bir şekilde yönetmenin birçok yolu vardır. Öncelikle öne geçmek için Pomodoro tekniğini deneyebilirsiniz. Bu yöntemle, (genellikle) 25 dakikalık aralıklarla çalışacak ve beş dakika mola vereceksiniz, bu da büyük görevleri parçalara ayırmanıza ve işi daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Elbette gününüzü planlamak da önemlidir, bu yüzden odaklanmanızı sağlamak ve kendiniz için belirlediğiniz saatlerde daha fazlasını yapmak için yapılacaklar listesi uygulamalarını deneyin.

6. Fiyatlarınız Çok Yüksek (veya Çok Düşük)

Özellikle yeni başlıyorsanız, doğru bedelleri ayarlamak biraz zor olabilir. Fazla müşteri olmadan geçimini sağlamak için daha fazla mı ücret almalısın? Yoksa daha fazla müşteri kazanmak için fiyatlarınızı mı düşürmelisiniz?

Freelance çalışma ücretlerinizi belirlemek için pek çok ipucu var, ancak deneyiminiz, sağladığınız değer ve bilginizin ne kadar rekabetçi olduğu dahil göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör var. Yaptığınız aynı iş için diğer freelance çalışanların ücretlerini araştırarak başlayabilirsiniz. Koşullarınız farklı olabilir, ancak en azından başlamak için bir rakam kafanızda canlanacak.

7. Vergilerinizi Unutmayın

Son olarak, serbest çalışan olduğunuzda yapabileceğiniz en kötü hata vergilerinizi ödememektir. Cidden, vergilerinizi beyan edin. Sonraki zamanda başınız ağrımasın.

Kimse vergi süresini sevmez, ancak vergilerinizi hesaplamakta zorlanıyorsanız bir muhasebeci tutun. Bir vergi beyannamesi hizmeti kullanın ve maliye konularında temel düzeyde bilgi sahibi olun.

Kendiniz için çalışıyor olmanız, kesintilerle düzenli bir “iş” olmadığı anlamına gelmez. Vergilerinizi ödemezseniz ve stopaj yaparken yakalanırsanız, bunun cezaları aşırı olabilir. Üzülmektense tedbirli olmak iyidir.

Öğrenilmiş Dersler

Bunlar, serbest çalışırken yapabileceğiniz bazı hatalar ve bunları düzeltmeye yönelik birkaç ipucu. Kariyerinizi baltalamaktan kaçınmak için bu adımları izleyin. En önemli şey, her gün çalışmanız ve gelişmenizdir. Sonunda, ne yaptığınızı bildiğinizi hissedecek ve kendi markanızı yaratacaksınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!