Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaKim KimdirFrida Kahlo Kimdir? Frida Kahlo'nun En Ünlü Eserleri Hangileridir?

Son Yazılar

Frida Kahlo Kimdir? Frida Kahlo’nun En Ünlü Eserleri Hangileridir?

Dünyanın en büyük ressamlarından Frida Kahlo kimdir, nereli, en ünlü eserleri hangileridir, Frida Kahlo tabloları nerelerde sergileniyor?

Sevdiğin bir ressam var mı ya da resim çizmek ile ilgili merakın? Vincent van Gogh’un resimlerini beğeniyor musun mesela? Jacob Lawrence veya Georgia O’Keeffe’e ne dersin? Çağımızın harikası, henüz hakkını tam olarak veremediğimiz, dünyanın en büyük ressamları arasında ismi geçen Frida Kahlo kimdir, nereli, en ünlü eserleri hangileridir, Frida Kahlo tabloları nerelerde sergileniyor, işte aradığınız tüm cevapları yazımda bulacaksınız!

Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de doğdu. Ancak, insanlara doğum yılının 1910 olduğunu söyledi. Kahlo neden üç yaş küçükmüş gibi davranıyordu? Aslında yaşıyla alakası yoktu. Bunun yerine 1910’u seçti çünkü bu onu o yıl başlayan büyük bir olayla, yani Meksika Devrimi ile ilişkilendirdi. İlginç bir kadın olan Frida Kahlo kimdir, nereli, en ünlü eserleri hangileridir, Frida Kahlo tabloları nerelerde sergileniyor? İşte merak ettiğiniz bilgiler yazımın devamında.

Kahlo’nun doğumdaki tam adı Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón‘du. Kahlo altı yaşındayken çocuk felcine yakalandı. Ölmedi fakat hayatının geri kalanında hafif bir topallama ile yürüyebildi.

Kahlo başlangıçta sanatta kariyer yapmayı planlamamıştı. Bunun yerine tıp okumak istiyordu. Bir genç olarak Mexico City’deki Ulusal Hazırlık Okulu’na gitti. Orada, istediği kariyere hazırlanmak için birçok fen dersi aldı.

Ancak hayat her zaman planlandığı gibi gitmedi. 1925’te Kahlo bir otobüs kazasında ağır yaralandı. Bu kazadan kurtulması sırasında resim yapmaya başlamıştı. Bilinen ilk eseri olan “Kadife Elbiseli Otoportre”yi bitirdi ve yeni eserler yapmayı asla bırakmadı.

Frida Kahlo hızla Meksika’nın en büyük sanatçılarından biri olarak tanındı. Kocası Diego Rivera, bir başka ünlü ressamdı. İkili, sanat yapmak için birçok yere gitti. San Francisco, New York, Detroit ve Paris’te yaşadılar. Sonunda Mexico City’ye geri döndüler.

Kahlo, zamanın diğer sanatçılarına da yakındı. Çalışmalarına hayran olan Pablo Picasso ile iyi arkadaştı. Kahlo siyasete de girmiştir. Meksika Komünist Partisi üyesiydi.

1943’te Kahlo, güzel sanatlar okulu La Esmeralda’da resim profesörü oldu. Ancak 1940’lar boyunca sağlığı kötüye gitti. Hala çoğu kendi portresi olan birçok sanat eseri yarattı, ancak 1950’lerin başında yatalak oldu.

Kötü sağlık durumu Frida Kahlo’yu durdurdu mu? Tabii ki hayır! 1953’teki ilk kişisel sergisi için galeriye dört direkli bir karyola kurdurdu. Bu onun şovuna gidebileceği anlamına geliyordu. Bütün gece sanat eserinin yanında yatakta yattı.

Ancak Kahlo için işler neredeyse bitmişti. 1954’te bir pulmoner emboliden sonra vefat etti. Arkasında birçok başyapıt bıraktı. Frida Kahlo eserleri arasından en önemlileri “İki Frida” ve “Diken Kolyeli ve Sinek Kuşlu Otoportre”dir.

Sanatında olduğu kadar hayatında da Kahlo dürüstlük için çabaladı. Otoportreleri Kahlo’yu kendini gördüğü gibi tasvir ediyordu – ortada birleşen kalın kaşları ve üst dudağında ince, koyu renkli bıyığı onu benzersiz yapıyordu. Bugün, tarihin en büyük sanatçılarından biri olarak halen anılmaya devam ediliyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim kimdir yazılarımızı okumak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!