3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Galler’de Yaşayan ve Güzelliği ile Büyüleyen Genç Kız, Et Yiyen Ülser Hastalığına Yakalandı

Bu sayfada bulunan fotoğraflar sizi rahatsız edebilir. Galler, Ammanford’da yaşayan 19 yaşındaki Kirsten Cowell, yüzünü 18 ağrılı et yiyen ülserle kaplayan nadir bir hastalığa yakalandı. Yüzü, irin sızdıran üç çeyrek inçlik derin deliklerle kaplı olan güzel kız ile ilgilenen dermatolog uzmanları, vücudun her yerinde büyüyen, cildi ve dokuyu çürüten büyük açık yaralara neden olan pyoderma gangrenozum olduğundan şüpheleniyor. Peki et yiyen ülser hastalığı nedir, neden ortaya çıkar, tedavisi var mı?

Kirsten Cowell isimli genç kız, yüzünde düzinelerce derin ülsere ve çıbana neden olan nadir bir hastalık nedeniyle ilişkisini bitirmek zorunda kaldığını ve evinden çıkamadığını ya da bir kariyere başlayamadığını açıkladı.

Ammanford, Galler’den 19 yaşındaki Kirsten Cowell, sürekli ağrı çektiği için erkek arkadaşından ayrılmak zorunda kaldı ve doğru düzgün yemek yeyip çiğneyemediği için yoğurt ve çorba gibi en sevmediği besinleri almak zorunda.

Gencin tüm yüzü şimdi, üç ay önce fark etmeye başladığı, irin sızdıran ve koyu kahverengi kabuklarla kaplı üç çeyrek inçlik derin deliklerle kaplandı. Peki buna sebep olan et yiyen ülser hastalığı nedir, neden ortaya çıkar, tedavisi var mı?

Dermatoloğu, vücudun her yerinde büyüyen, deri ve dokuları çürüten büyük açık yaralara neden olan pyoderma gangrenozum (et yiyen ülser hastalığı) olduğundan şüpheleniyor.

Ammanford, Galler’den 19 yaşındaki Kirsten Cowell, sürekli ağrı çektiği için erkek arkadaşından ayrılmak zorunda kaldı ve çiğneyemediği için yoğurt ve çorba gibi yiyeceklerle beslenmek zorunda. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf hastalanmadan önceki hali.

Durum o kadar kötü ki, erkek arkadaşıyla iki yıllık ilişkisini bitirmek zorunda kaldı.

Kirsten bir tırnak teknisyenliği kursuna başlayacaktı ama şimdi ‘aşırı ağrı’ nedeniyle nadiren evden çıkıyor ve yüzünü çiğnemek için hareket ettirmek çok acı verici olduğu için yoğurt, dondurma ve çorbadan oluşan bir diyet yemek zorunda kalıyor.

‘Yüzümden bıçaklanmışım gibi görünüyorlar ve psikolojim çok bozuldu. Yüzümün veya başımın herhangi bir bölümünü hareket ettirsem bile sürekli aşırı ağrı çekiyorum ve bu sabahları daha kötü oluyor” diye durumunu açıklıyor.

et yiyen ülser hastalığı

‘Günlük hayatım artık sadece acıyla uğraşmaktan ve sızmayı 7/24 yönetmeye çalışmaktan ibaret.

‘Artık hiçbir şey yapamıyorum. Bakıma ihtiyacım olduğu için annemin evine geri taşınmak zorunda kaldım.

‘Birlikte yaşadığım partnerimle iki buçuk yıllık ilişkimi kendimi çok çirkin hissettiğim için bitirmek zorunda kaldım çünkü beni bu şekilde kabul etmesini beklemiyordum.

Et yiyen ülser hastalığı nedir?

Pyoderma gangrenozum, hızla büyüyen, çok ağrılı bir ülser olarak başlayan inflamatuar bir durumdur.

İngiltere ve ABD’de yaklaşık 100.000 kişiden birini etkilediği düşünülmektedir.

Pyoderma gangrenozumun ülseratif kolit, Crohn hastalığı veya romatoid artrit gibi önceden var olan bir durumun bir sonucu olarak ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Durumun, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Genellikle küçük yaralanmalar olarak başlayan ülserler tedavi edilmezse büyümeye devam edebilir.

Tedavi tipik olarak, etkilenen dokunun ameliyatsız olarak çıkarılmasını içerir. Bu ülseri büyütebileceğinden ameliyattan kaçınılır.

Küçük ülserler genellikle topikal veya enjekte edilen steroidlerin yanı sıra özel pansumanlar ve oral antienflamatuar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Daha büyük ülserler oral antibiyotik gerektirebilir.

Yara bakımı da her durumda önemlidir.

et yiyen ülser hastalığı

Kirsten Cowell hastalığı ile ilgili düşüncelerini de paylaştı!

‘Kendi akıl sağlığım için sevgilimden ayrılmak zorunda kaldım.

‘Zaten kendimi başkalarıyla kıyaslayan her genç kız gibi kendime çok güvenmiyordum ama şimdi geriye dönüp baktığımda çok güzelmişim ve farkında değilmişim ve kendime bir daha çirkin demeye cüret edemem.’

Kirsten antibiyotik ve steroid tedavisi görüyor ve geçtiğimiz Cuma günü 18 yara kabuğunu çıkarmak ve yaraları temizlemek için bir ameliyat oldu.

Yüzüne günde bir kez bandaj takılması gerekiyor ve 47 yaşındaki anne Allison, irin içeri sızmaması için yastıklarını koruyucu pedlere sarıyor.

Durum o kadar rahatsız edici ki, kendi yüzüne bakmaktan çekinir hale geldiğini söylüyor.

Kirsten antibiyotik ve steroid tedavisi görüyor ve bu hastalıktan kurtulmak için ameliyat oldu.

Evde oturan anne Allison, “Yüzünden vurulmuş gibi görünüyor.

“Aşırı derecede ağrıyorlar ve aşırı acı çekiyor ve yaralar bandajların dibine sızıyor.

‘Üç ay cehennem oldu. Kendine olan güvenini kaybetti. Burada olmak istemiyor, intihara meyilli, depresyonda ve yaşamak istemiyor ve onu suçlamıyorum. Bir insan bu acıya nasıl bu kadar uzun süre dayanabilir bilmiyorum.

‘Daha başlamadan üniversite kursunu bırakmak zorunda kaldı. Duş bile alamayacak kadar gergin.

et yiyen ülser hastalığı

Kirsten, çıbanları ilk olarak üç ay önce fark etmiş ve birkaç hafta içinde geçeceğini düşünmüş, ancak iki hafta önce, daha da derinleştiklerini ve daha acı verici hale geldiklerini fark etmiş.

‘Güneş tenini etkilediği için evden çıkamıyor ve içeride mahsur kalıyor. Yaralar bütün gün ve gece sızıyor, bu yüzden yastığa koruyucu pedler koymak zorunda kalıyorlar.

‘Hiç bitmiyor. O kadar zor. Bir arada tutmaya çalışıyorum. Tedavi edilmezse ne olur bilmiyorum. Bunu en kötü düşmanıma dilemem.’

et yiyen ülser hastalığı

Et yiyen ülser hastalığına küçük bir yara, çizik veya böcek ısırığı neden olabilir, ancak Kirsten’ın hastalığa nasıl yakalandığı hakkında hiçbir fikri yok.

Şimdi yüzünün çoğunu kaplayan 18 yarası var.

Kirsten, “Yaraları ilk fark ettiğimde, gençlik yıllarımda yüzümde olduğu için çıban ya da benek gibi görünüyordu ama genellikle iki hafta içinde geçerlerdi.

‘Bunlar büyümeye ve patlamaya devam ediyor gibiydi ve sonunda deliklere dönüştüler ve bu delikler büyüdükçe büyüdü ve şimdi oldukları gibi oldular. Büyümelerini ve daha acı verici ve derinleşmelerini durduramayacaklarından korktum.’

et yiyen ülser hastalığı

Genç kızın annesi, “Hayatımda hiç bu kadar şiddetli bir şey görmedim ama nereden geldiğini bilmiyoruz çünkü ısırılmamış veya çizilmemiş ve bağışıklık sistemi sorunu da yok, bu yüzden hiçbir şey yok” diyor.

Kirsten, aşırı derecede ağrıdığını ve aşırı acı içinde olduğunu ve yaraların bandajların dibine sızdığını da sözlerine ekledi.

Çift, Kirsten’in yaralarını tedavi edebilecek bir PG uzmanıyla temasa geçmek için çalışıyor.

Allison, “Bir teşhis koymadık ama dermatolog et yiyen ülser hastalığı olabileceğini söyledi.

Hayatımda hiç bu kadar şiddetli bir şey görmemiştim ama nereden geldiğini bilmiyoruz çünkü ısırılmamış, çizilmemiş ve bağışıklık sistemi sorunu da yok yani olması için bir sebep yok. .


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.