Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikGebelikte Mast Yapmak: Güvenlik, Faydaları ve Risk Faktörleri

Son Yazılar

Gebelikte Mast Yapmak: Güvenlik, Faydaları ve Risk Faktörleri

Hamilelikte mastürbasyon yapmak bebeğe zarar verir mi, gebelikte mastur yapmak bebeğe ya da bana zarar verir mi? Bu soruların cevabı için bilimsel açıklamalara göz atalım.

Mastürbasyon ve sevişme gebelikte tabu olarak görülebilir. Hamilelik sırasında mastürbasyonun güvenli olup olmadığından da emin değilseniz ve gebelikte mast yapmak zararlı diyenlerin doğruyu söyleyip söylemediğini anlamanız için yazımızın tamamını okuyun.

Çoğu kadın, hormonal gebelik değişiklikleri nedeniyle libidoda değişiklikler yaşar. Ayrıca, hamileliğin sonraki dönemlerindeki büyümüş karnınız, cinsel ilişki sırasında sizi rahatsız edebilir ve mastürbasyon daha uygun bir seçenek gibi görünebilir.

Gebelikte mast yapmak bebeğe zarar verir mi, gebelikte mastur zararlı mı gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını bulmak için yazımızı okumaya başlayın.

Gebelikte mast yapmak güvenli mi?

gebelikte mast yapmak

Evet, hamilelik sırasında mastürbasyon yapmak veya karşılıklı mastürbasyon yapmak güvenlidir. Ancak bazı yüksek riskli gebeliklerde sağlık uzmanları mastürbasyon, orgazm, penetrasyon gibi durumlardan uzak durulmasını önermektedir. Bu nedenle, hamilelik sırasında mastürbasyonun güvenliği konusunda doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Bilmeniz Gereken:
Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler kişinin cinsel isteklerini artırabilir ve mastürbasyon bu gerilimi atmanın iyi bir yoludur.

Hamilelikte Mastürbasyonun Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte mastürbasyonun faydaları şunlardır:

  • Stresin giderilmesine yardımcı olur.
  • Bazı kadınlar hamilelik sırasında uyku problemleri yaşarlar. Mastürbasyon kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.
  • Cinsel organlara artan kan akışı, bir kadının hamilelik sırasında orgazm olmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca orgazm endorfin salgılayarak kişinin kendini mutlu ve rahatlamış hissetmesini sağlar.
  • Endorfinler ayrıca vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Hamileliğin farklı ağrılarını ve sancılarını hafifletebilir.
  • Karın bölgesi büyüdükçe cinsellik sırasında uygulanan pozisyonlar rahatsız hissettirebilir.
  • Bazı erkekler, eşleri ve bebekleri için endişe duydukları için hamilelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınmaya çalışırlar. Bu gibi durumlarda, karşılıklı mastürbasyon, bir çiftin karşılıklı zevk almasına yardımcı olabilir.
  • Hamilelik sırasında çeşitli fiziksel ve duygusal değişikliklerle mastürbasyon, bir kadının kendine güven duymasına ve vücut imajını iyileştirmesine yardımcı olabilir.
  • Mastürbasyondan alınan fiziksel zevk, sabah bulantısı, ayak bileklerinin şişmesi, uyku bozuklukları, yemekten tiksinme, siyatik ve yuvarlak bağ ağrısı gibi hamileliğin olağan rahatsızlıklarından hoş bir değişiklik olabilir.
  • Hamilelik ve buna bağlı stres ve sorumluluklar, bir kadının istek ve arzularını arka plana atmasına neden olabilir. Mastürbasyon kişinin kendi değerini ve kimliğini hatırlamasına yardımcı olabilir.
  • Küçük bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırma, orgazmların bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Mastürbasyonun Yan Etkileri Var mı?

Mastürbasyon yapmak güvenli ve normal olmakla birlikte, bununla ilişkili bazı ahlaki ve toplumsal yargılar da vardır. Ayrıca, mastürbasyonla ilgili efsanelerle birlikte, olumsuz duygular kişinin ruh sağlığına ve iyiliğine zarar verebilir.

Dikkate alınması gereken nokta:
Bazen aşırı mastürbasyon bağımlılık yapabilir ve işinizi ve sorumluluklarınızı olumsuz etkileyebilir.

Gebelikte mast yapmak bebek için riskli mi?

Hamilelik sırasında mastürbasyon yapan çoğu kadının herhangi bir sorun yaşamaz. Ancak bazı kadınlar orgazm olduktan sonra Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilir. Braxton Hicks kasılmaları gebeliğin ikinci çeyreğine kadar erken başlayabilir ve üçüncü çeyrekte daha sık görülür.

Bir Braxton Hicks kasılması sırasında, rahim kasları yaklaşık 30 ila 60 saniye boyunca gerilir ve bu süre iki dakikaya kadar sürer. Rahatsız edebilirler ama ağrı hissettirmezler. Doğum tarihi yaklaştıkça bu kasılmalar daha sık ve yoğun olur.

Hamilelikte Ne Zaman Mastürbasyon Yapılmaz?

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda mastürbasyondan kaçınmanızı isteyebilir.

1. Plasenta previa

Plasentanın rahmin alt kısmında yer aldığı ve rahmin serviksini örttüğü bir durumdur. Bu durum yaklaşık 200 gebelikten birinde görülmektedir. Genellikle ikinci çeyrekte teşhis edilir. Plasenta previa, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kanamaya ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

2. Yetersiz serviks

Servikal yetmezlik veya servikal yetersizlik, gebelik sırasında serviksin erken genişlemesi ile karakterizedir. Genellikle ağrı veya kasılmalar eşlik etmez. Herhangi bir servikal yetmezlik semptomu sergilerseniz, sağlık uzmanınız hamileliğin 16 ila 20. haftaları arasında transvajinal ultrason yapacaktır. Servikal yetmezlik erken doğum ve düşüklere neden olabilir.

3. Erken doğum geçmişi

Önceki gebeliklerinde erken doğum öyküsü olan kadınlardan mastürbasyondan kaçınmaları istenebilir.

4. Su akıntısı

Amniyotik kese yırtılır ve sıvılar, gebeliğin 37. haftasından ve doğumdan önce kırılırsa, preterm doğum öncesi membran rüptürü veya PPROM olarak bilinir. Bazı kadınlar için doğumu tetikleyebilir. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde üçünde bu olay yaşanabilir. Su akıntınız varsa bol bol dinlenmeniz ve mastürbasyondan kaçınmanız önerilebilir.

5. Vajinal kanama

Hamilelik sırasında kanama görünmesi olasıdır. Ancak, her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. İlk çeyrekte lekelenme yaygın olmakla birlikte, gebeliğin sonraki herhangi bir aşamasında kanama altta yatan bir patolojiye işaret edebilir. Doktor, kanaması olan bazı kadınlara mastürbasyondan kaçınmayı önerebilir.

Sık Sorulan Sorular

Orgazm düşük yapmaya neden olabilir mi?

Herhangi bir komplikasyon olmaksızın normal gebeliği olan kadınlarda orgazm, erken doğum ve düşük yapma riskini artırmaz.

Hamilelik sırasında vibratör, dildo vb. kullanmak güvenli midir?

Hamilelikle ilişkili komplikasyonlarınız yoksa hamilelik sırasında vibratörler, dildolar ve oyuncaklar güvenlidir. Ancak, onları temiz ve sterilize tutmak gerekir. Bu oyuncakları paylaşıyorsanız, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için lateks prezervatifi kullanın.

Hamilelik sırasında mastürbasyon, komplikasyonsuz ve düşük riskli bir hamileliğiniz varsa güvenli olabilir. Sağlık uzmanınız size cinsel aktiviteden kaçınmanızı veya vajinaya herhangi bir şey sokmanızı yasaklarsa, bundan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, doktordan bireysel faktörlere dayalı olarak güvenliği bilmesini isteyebilirsiniz. Hassas bölgede hijyen sağlamak için de dikkatli olabilirsiniz. Hamilelik sırasında mastürbasyon yaptıktan sonra kramp, akıntı veya kanama gibi belirtiler fark ederseniz tıbbi yardım almalısınız.

Bilgi Grafiği: Mastürbasyon Doğuma Hazırlanmanıza Yardımcı Olabilir mi?

Hamilelik sırasında mastürbasyon, cinsel heyecan ve psikolojik faydalarının ötesinde faydalı olabilir. Şehvetli duygular uyandıran bazı egzersizler ve masajlar da doğum sonuçlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, doğumu kolaylaştırmak için cinsel potansiyeli keşfetmeden doğum öncesi egzersizleri ve masajları da deneyebilirsiniz. Mastürbasyonun doğuma nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için bilgi grafiğine göz atın.

gebelikte mastürbasyonun doğuma etkisi

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!