3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaKoronavirüsGenç Yaşta Corona Virüse Yakalanan Adam Hastalığı Atlatma Sürecinin Nasıl Geçtiğini Anlattı

Son Yazılar

Genç Yaşta Corona Virüse Yakalanan Adam Hastalığı Atlatma Sürecinin Nasıl Geçtiğini Anlattı

Genç yaşına rağmen yakalandığı corona virüsü atlatma sürecinin ne kadar zorlu geçtiğini anlatan Bradley Ziffer, bazı tavsiyelerde de bulundu.

1. “Yani, geçen hafta COVID-19 ve zatürre ile mücadele veriyordum. Hayatımda bu kadar hasta olmamıştım…

“Gençler risk grubu altında değil, onlar daha hafif atlatıyorlar.” düşüncesi tamamen yanlış. Geçirdiğim bu günleri ve yoğun bakımın nasıl bir şey olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.”

twitter.com

2. “Her şey 10 gün önce başladı. Normalde olduğundan daha fazla yorgun hissediyordum…

Baş ağrım vardı ve bu yüzden ateş düşürücü kullandım. Bundan iki gün sonra ateşim çıktı ve nefes bile almakta zorlanmaya başladım. Bir gün sonra ise göğüsümün altında, kalbimin yakınlarında durduramadığım bir ağrı oluşmaya başladı. Yorulmadan konuşmak bile artık güçtü.”

twitter.com

3. “Bütün bu anlattığım süreç boyuna dışarıya hiç çıkmadım ve doktorumu aradım…

Yaşanan salgın ve benim belirtilerimden dolayı bana bir randevu ayarlayamadılar. Beni sağlık departmanına yönlendirdiler. 4 kez aramış olmama rağmen telefonu açan adam bana ‘Artık daha fazla arama, test yok!’ diye bağırdı.”

twitter.com

4. “Bundan bir saat sonra sağlık departmanından başka biri beni aradı ve bana belirtilerimi sordu…

Savaşmam gerektiğini söyledi ve ardından da ‘şüpheli’ olduğumu belirtti. Bütün belirtilerim ve ateşim daha da kötüye gidiyordu. Ben de o gece acil servisi aradım.”

twitter.com

5. “Belirtilerimden dolayı benden uzak durmamı istediler…

Sabah olduğunda ateşim artık 104°F yani 40°C’ ye ulaşmıştı. Hayali şeyler görüyor, duyuyor ve umudumu yitiriyordum. Kendimi çok çaresiz hissettim. Öğleden sonra doktoru aradığımı hatırlıyorum. Gerisini hatırlamıyorum bile.”

twitter.com

6. “Bu anlattıklarımdan sonra hastaneye gittim…

Arabadan indim ve yere çöktüm. Tekerlekli sandalyeyle yoğun bakım ünitesine götürülürken uyandım. Sonra tekrar bilincimi kaybettim. Nerede olduğumu bile bilmediğim bir yerde uyandığımı hatırlıyorum. Öldüğümü sandım. Ondan sonra…”

twitter.com

7. “Anksiyete atağı geçirdiğimde artık nefes bile alamaz haldeydim ve hayatta olduğumu fark ettim…

Bana oksijen, sıvı ve antibiyotik verildi. Koronavirüs testinin yanı sıra bana başka testler de yapıldı. Boğazımdan örnek alındı, kan tahlilleri yapıldı, mukus örneği ve EKG çekildi. Tam 6 saat boyunca bekledim…”

twitter.com

8. “Test sonucum pozitif çıktı…

Bana pnömoni teşhisi konuldu ve reçeteme antibiyotik yazıldı. Artık iyileşiyorum. Eşimi haftalardır görmedim ve çok özledim. Yalnız hissediyorum ama aynı zamanda da öfkeliyim. Yardım almam neden bu kadar uzun sürdü? Ya yaşlı biri olsaydım? Ya bağışıklığım bütün bu olanları kaldıramasaydı?”

twitter.com

9. “Devletimiz başarısız oldu…

Ben şanslıyım ama diğerleri benim kadar şanslı olmayacak. Artık harekete geçmek zorundayız. Söz değil eylem gerek. Eğer onlar yapmazlarsa biz ihtiyaç duyacağız. Evde kalın, akıllı olun. Hiçbir ölüm cahil olmaya değmez. Bunu başarabiliriz.”

twitter.com

İnsanlar ise bu tweetlerden sonra kendi deneyimlerini ve yorumlarını anlattı: 


Bizimle bu bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim, bir çok insana faydalı olacaktır.

Ülke aya insan gönderiyor ve onu sapa sağlam geri getiriyor. Fakat 18. yüzyıl ilkel bir sağlık sistemimiz var.

twitter.com

Kız kardeşim corona virüsten öldü

Birkaç gün önceydi, kız kardeşimin arkadaşı beni aradı. O konuşurken sesindeki hırıltıları duydum. Hasta olup olmadığını sordum fakat cevap vermek istemedi. Sonra bayılmış ve hastanede uyanmış.

twitter.com

Bir haftadan fazladır hastayım

Önce boğaz ağrısı ile başladı, sonra ateş ve öksürük. Öksürük normal değildi, daha önce böyle olmamıştım. Boğmaca öksürüğüm vardı, sanırım parkta yürüyüş yaparken enfekte oldum. Akciğerimle düzgün nefes alamıyordum. Doktor, test yapacağını söyledi.

twitter.com

Kız kardeşime bir şeyler oldu

40 derece ateşle 9 gün test yaptıramadık. Sonuçlar da en erken 3 güne çıkıyormuş. Şu anda zatürre teşhisiyle hastanede yatıyor. NBA ve Tom Hanks test olabiliyor, fakat sıradan bir vatandaşsanız bol şans! Bu bence sadece bir başlangıç.

twitter.com

Solunum cihazına bağlanmıyorsanız “hafif atlatıyorsunuz” demektir.

Yani hafiften kasıt bu!

twitter.com

Annem 4 gün önce öldü

Oakland California’da hastanede yatıyordu. Bence Covid19’dan öldü ama test yapılmadı, yapılmayacak da, sadece öldü. Şok geçirdim ve yıkıldım. Merak ediyorum acaba kaç kişi böyle ölüyor.

twitter.com

39,7’lik ateş ile doktora gittim

Bir iki gün öncesinde 39,8 derece ateşim varken test yaptırmak istememiştim, çünkü gençlere bir şey olmadığını düşünüyordum. Ama aslında salgından etkilenmişim ve gerçekten çok kötü bir tecrübeydi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!